Glava 7 - Stjecanje Prava Vlasništva Flashcards
Što je potrebno da bi neka osoba bila vlasnik određene stvari?
Da bi neka osoba bila vlasnik određene stvari, ona treba steći pravo vlasništva te stvari, bilo da za nju bude osnovano pravo vlasništva kojeg do tada nije bilo, bilo da na nju prijeđe već postojeće pravo vlasništva.
Kako se stječe pravo vlasništva osnivanjem, a kako prelaženjem?
Osnovati se pravo vlasništva može samo tako što će određena osoba izvorno steći to pravo glede određene stvari. Pravo vlasništva za razliku od ograničenih stvarnih prava nije moguće osnovati izvođenjem iz nekog drugog prava, jer bi zato bilo potrebno da to drugo pravo ima širi sadržaj od prava vlasništva, a takvo pravo ne postoji u pravnom poretku. Osnovati se pravo vlasništva može glede stvari koja u tom trenutku nije ničija, ali i glede takve na kojoj netko već ima pravo vlasništva.
Ako je stvar nečija, tada pravo vlasništva može prijeći s jednog na drugog pravnog subjekta, bilo cijelo, bilo samo neki suvlasnički dio prava vlasništva. To može biti otuđivanje, ili pak nasljeđivanje u širem smislu, ali u oba slučaja je posrijedi translacija postojećeg prava se jednog subjekta na drugog-sa starog vlasnika novog. Kod otuđivanja je prešlo na novog vlasnika koji je time postao glede odnosnog prava vlasništva pojedinačni pravni sljednik dotadašnjeg vlasnika, dok se nasljeđivanje u širem smislu zbiva kao sveopće sljedništvo-univerzalna sukcesija-u sva prava i obveze prijašnjeg vlasnika, pa tako i njegova prava vlasništva.
Time što je na stjecatelja prešlo pravo vlasništva, on je stekao stvar sa svim stvarnim pravima koja postoje u korist stvari-pravima stvarnih služnosti u njezinu korist, ali i sa svim ograničenjima tog prava vlasništva – zakonskima, ali onima koje je prednik uspostavio pravnim poslom, kao i svim teretima te stvari-tuđim pravima gledajte stvari.
I kad je stvar već nečija može se na njoj osnovati novo pravo vlasništva za drugu osobu pod zakonom određeni pretpostavkama. Osnuje li ga se, novoosnovano pravo vlasništva istiskuje dosadašnje. Ne mogu istodobno poslati dva prava koja bi oba davala najpotpuniju vlast gledajte stvari, pa osnivanjem novog prava dotadašnje apsolutno prestaje. Stjecatelj postaje vlasnikom stvari, ali pritom na njega ne prelaze stvarna prava koje su postojala u korist stvari, no s druge strane na njegovo pravo vlasništva ne djeluju ni ograničenja koja je prednik uspostavio pravim poslom, niti je opterećen dotadašnjim teretima-tuđim pravima.
Koje su opće pretpostavke svakog stjecanja prava vlasništva?
Što može biti pravni temelj stjecanja prava vlasništva u našem pravnom poretku? Nabroji?
-za stjecanje prava vlasništva pravni poredak uz ispunjenje svih općih pretpostavki stjecanja traži još nešto što je to?
- Sposobnost predmeta da se na njemu stekne pravo vlasništva
- Sposobnost stjecatelja da stekne pravo vlasništva na tom predmetu
- Pravni temelj za to da taj stjecatelj na tom predmetu stekne pravo vlasništva
Kao pravni temelj stjecanja mogu u našem pravnom poretku poslužiti:
- Pravni poslovi kojima je cilj stjecanje prava vlasništva
- Odluke vlasti usmjerene na stjecanje prava vlasništva
- Nasljeđivanje
- Neposredno zakon, tj. činjenice koje su zakonom određene kao pretpostavke stjecanja tih prava
Za stjecanje prava vlasništva pravni poredak redovito, uz ispunjenje svih općih pretpostavki tog stjecanja, traži još ispunjenje nekih posebnih pretpostavki stjecanja prava vlasništva, kojih-to ovisi o vrsti pravnog temelja stjecanja. Stjecatelj će steći pravo vlasništva na nekom od zakonom predviđenih pravnih temelja-ako i kada budu ispunjene sve pretpostavke, opće i posebne, određene zakonom.
Što znači da se pravo vlasništva na temelju pravnog posla stječe izvedeno –derivativno?
Koje su pretpostavke stjecanja prava vlasništva temeljem pravnog posla?
To znači da ono prelazi sa dosadašnjeg vlasnika na stjecatelja.
Da bi se pravo vlasništva staklo na temelju pravnog posla, trebaju se ispuniti pored općih pretpostavki - stvar je sposobna, stjecatelj je sposoban, postoji neki pravni temelj stjecanja- i posebne pretpostavke stjecanja temeljem pravnog posla.
Te su:
1. Da pravni temelj za takvo stjecanje vlasništva postoji kao valjani pravni posao, usmjeren na prijenos prava vlasništva određene pokretnine sa otuđivatelja-prenositelja-na stjecatelja-bilo u cijelosti, bilo u nekom dijelu, bilo onako kako jest, bilo stavljajući neko ograničenje pravu vlasništva koji se prenosi. Da je to pravi posao vlasnika pokretnine, kojim oni stjecatelju prenosi svoje pravo vlasništva te pokretnine, u granicama svoje ovlasti da raspolaže tom stvarju i
- Da je to vlasništvo sa dosadašnjeg vlasnika na stjecatelja preneseno na zakonom određeni način za stjecanje vlasništva na temelju pravnog posla, naime-izvršen je onaj zakonom određeni čin kojim otuđivatelj-dotadašnji vlasnik-prenosi stjecatelju svoju vlast na stvari i ova je prima.
Stjecatelj stječe pravo vlasništva tek kada su kumulativno ispunjene sve zakonom određene pretpostavke stjecanja-kako opće tako i posebne.
Tko ima pravo na alternativni put stjecanja prava vlasništva i pod kojim uvjetima?
Koja dva pravna instituta tome služe?
Je li ovo stjecanje na temelju pravnog posla ili na nekom drugom temelju? Kojem?
Zakonodavac otvara alternativni put stjecanja prava vlasništva onima kojima se stjecanje prava vlasništva na temelju pravnog posla izjalovilo, ali ga otvara jedino onima koji su postupali dobroj vjeri-pošteno. Otvara im ga uz pomoć dvaju pravnih instituta.
Prvi od njih je institut stjecanja djelovanjem zaštite povjerenja, a
drugi je institut stjecanja putem dosjelosti.
Stjecanje na ovaj način nije stjecanje na temelju pravnog posla-ona se izjalovilo-nego, stjecanje na temelju zakona.
Koje su posebne pretpostavke za stjecanje prava vlasništva na pokretninama temeljem pravnog posla?
- Da kao pravni temelj tog stjecanja i
- Postoji valjani pravni posao, usmjeren na prijenos prava vlasništva određene pokretnine sa otuđivatelja-prenositelja-na stjecatelja, bilo u cijelosti, bilo u nekom dijelu, bilo onakvog kakvo jest, bilo ostavljajući neko ograničenje pravo vlasništva koji se prenosi, te
- Da je to pravni posao vlasnika pokretnine, kojim on stjecatelju prenosi svoje pravo vlasništva te pokretnine, u granicama svoje ovlasti da raspolaže tom stvarju - Da je to vlasništvo s dotadašnjeg vlasnika na stjecatelja preneseno na zakonom određeni način za stjecanje vlasništva na temelju pravnog posla, naime-izvršen je onaj zakonom određeni čin kojim otuđivatelj prenosi stjecatelju svoju vlast na stvari i ovaj je prima, a taj je predaja-tradicija-pokretnina stjecatelju u samostalan posjed.
Kakav može i treba biti pravni posao dotadašnjeg vlasnika koji bi trebao služiti kao pravni temelj prijenosa vlasništva?
Pravni posao može biti jednostran-oporučna odredba o zapisu određene stvari zapisovniku, ili dvostran – ugovor-bilo jednostranoobvezujući, na primjer, ugovor o darovanju ili dvostranoobvezujući, na primjer ugovor o prodaji, ugovor o doživotnom uzdržavanju.
Da bi pravni posao mogao biti pravni temelj stjecanja prava vlasništva, on mora biti kauzalan-ne smije biti apstraktan - iz njega mora biti moguće vidjeti ne samo da je volja upravljena na prijenos prava vlasništva određene stvari s otuđivatelja na stjecatelja, nego i koji je pravni razlog-kauza-tog prijenosa. Želi otuđivati prenijeti pravo vlasništva kao dar, ili on stvar prodaje, ili što drugo.
Da bi se temeljem pravnog posla moglo prenijeti pravo vlasništva, pravni posao mora objektivno postojati biti valjan, ili točnije -Moći će izazivati pravne učinke samo u granicama svoje egzistencije i svoje valjanosti. Ako bi pravni posao iz bilo kog razloga bio ništav, na njegovom se temelju neće moći steći pravo vlasništva. Ako bi bio samo pobojan-djelovat će kao da je valjan, sve dok ga sud ne poništi.
Što znači da je stjecanje vlasništva pokretnih stvari na temelju pravnog posla uređeno po tradicijskom načelu?
Što govori načelo kauzalne tradicije?
Kakva mora biti predaja, da bi bila način stjecanja prava vlasništva? Kakav mora biti njezin sadržaj?
To znači da se jedino dvostranim činom predaje-tradicije-posjeda stvari može steći pravo vlasništva pokretnine na temelju pravnog posla.
Treba napomenuti da se pravo vlasništva ne prenosi samim činom predaje stvari stjecatelju u samostalan posjet. Predaja posjeda će izvršiti svoju akvizicijsku funkciju jedino ako su ispunjene i sve ostale pretpostavke stjecanja.
Po načelu kauzalne tradicije se uzima u obzir da je vlasnikov pravni posao koji je pravni temelj stjecanja-na primjer, ugovor o prodaji stvari-uzrok, kauza predaje stvari stjecatelju, pa odatle proizlazi da učinak predaje treba biti ovisan o egzistenciji i valjanosti tog posla.
Zbog toga se predajom stvari u samostalan posjed stjecatelja neće prenijeti pravo vlasništva, ako ta predaja nije posljedica vlasnikovog pravnog posla usmjerenog na stjecanje prava vlasništva.
Kada govorimo o predaji kao načinu stjecanja prava vlasništva, kada govorimo o predaji čiji je sadržaj prenošenje samostalnog posjeda stjecatelja.
Da bi pravo vlasništva neke stvari prešlo na stjecatelja, potrebno je da bude izvršena predaja u stjecateljev samostalan posjet i da ona bude valjana. Objasni.
Predaja je izvršena tek kad je stvar prešla iz samostalnog posjeda dotadašnjeg vlasnika u samostalan posjet stjecatelja dvostrani činom predaje tog posjeda stvari.
Što se valjanosti izvršene prodaje tiče, treba razlikovati je li samostalan posjed prenesem tjelesnom predajom stvari, ili očitovanjem volje. Ako je samostalan posjed prenesen na stjecatelja tjelesnom predajom stvari, to je faktični čin, a ne pravni posao, pa se za njegovu valjanosti ne traži da je izvršen s voljom prodavatelja i stjecatelja koja je pravno kvalificirana, niti ga se može pobijati zbog mana volje, nego je dovoljno da je izvršen s prirodnom voljom onoga tko ga je predao i onoga koji je primio posjed. Ako se samostalan posjed prenese na stjecatelja očitovanjem volje, tada je on prenesen pravnim poslom, pa će valjanosti te predaje posjeda ovisiti o ispunjenju pretpostavki koji se traže za valjanost pravnih poslova.
Što znaš ovršnoj predaji stvari stjecatelju?
Vlasnik koji se valjano obvezao da će neku pokretnu stvar prenijeti vlasništvo određene osobe, treba joj tu stvar dobrovoljno predati u samostalan posjed, da bi time ispunio svoju obvezu. Ne preda li joj dobrovoljno tu stvar, na predaju se može siliti budem suda. Bit će to ovršna-nedobrovoljna, prisilna predaja stvari. Ovršnu predaju provodi sud u ovršnom postupku po pravilima o ovrsi radi ostvarenja nenovčane tražbine, osobito tražbine predaje i isporuke pokretnina. Provodi je na temelju rješenja o ovrsi, koji donosi sud na zahtjev stjecatelja kao ovrhovoditelja, utemeljenog na ovršnoj ispravi. Ovršna predaja, kad bude provedena zamijenit će dobrovoljnu.
Sud će ovršnu predaju stvari koja je u neposrednom posjedu vlasnika-otuđivatelja-ovršenika-provesti na način tako što će sudski ovršitelj tu stvar oduzeti od ovršenika te je predati stjecatelju-ovrhovoditelju u samostalan posjed. Isto će biti i kada stvar nije u neposrednom posjedu ovršenika, nego neke 3. osobe, izruči li ona tu stvar dobrovoljno. No, ako bi se osoba koja stvar neposredno posjeduje, protivila tome da se stvar uzme iz njezina posjeda, neće stjecatelju-ovrhovoditelju-preostati drugo nego da od ovršnog suda zahtjeva neka na njega prenese pravo zahtijevati predaju te stvari koju ima vlasnik-ovršenik prema osobi koja stvar neposredno posjeduje. Pošto ovršni sud svojom odlukom odredi prijenos vlasnikovog prava da zahtijevati predaju stvari od osobe koja stvar neposredno posjeduje, -cessio vindicationis- preći će to pravo s otuđivatelja na stjecatelja s pravomoćnošću ove sudske odluke, čime će biti izvršena predaja odnosne stvari stjecatelju u njegov samostalan, posredan posjed. Tom predajom stvari stjecatelju u samostalan posjed, bit će ispunjena ova pretpostavka za stjecanje prava vlasništva pokretnine temeljem pravnog posla.
Ako se stjecanje prava vlasništva izjalovilo, jer je stvar nekom predana u samostalan posjed, ali nisu ispunjene i ostale pretpostavke stjecanja prava vlasništva te stvari, što stječe osoba kojoj je stvar predana?
Ona stječe samostalni posjed, i nije postala vlasnik stvari. Budući da se za onoga tko ima stvari u samostalnom posjedu predmnijeva da je njezin vlasnik, to je u prilici da prema 3. nastupa kao da je vlasnik.
Kada dolazi do prenosa vlasništva pokretnine na temelju pravnog posla-u kom trenutku?
Prijenos vlasništva može biti i odgođen. Objasni.
Prijenos vlasništva pokretnine na temelju pravnog posla zbit će se u pravilu u trenutku kad je stjecatelju prenesen samostalan posjed stvari na temelju vlasnikovog pravnog posla, ako su ispunjene sve pretpostavke stjecanja-opće i posebne-određene zakonom.
Prijenos vlasništva može biti odgođen, ako je dosadašnji vlasnik pridržava pravo vlasništva do ispunjenja nekog uvjeta ili isteka nekog roka. Na primjer, ugovorom-pactum reservati dominii. U takvom slučaju će stjecatelj primiti stvar u posjed, ali će -Iako su ispunjene sve pretpostavke stjecanja-pravo vlasništva te stvari prijeći na njega, samo ako se uvjeti ispuni, odnosno kada rok istekne-tada će se to zbiti se djelovanjem ex tunc. Do tada će otuđivatelj ostati vlasnikom stvari, ali njegovo će pravo vlasništva biti ograničeno u korist stjecatelja u pravilu s djelovanjem samo između njega i stjecatelja, a iznimno s djelovanjem prema trećima. Zbog toga će za to vrijeme u pravu vlasništva te stvari u izvjesnom smislu sudjelovati i stjecatelj, dakle obojica-otuđivatelj kao prethodni, a stjecatelj kao potonji vlasnik.
Što ako je dotadašnji vlasnik neke pokretnine s više osoba, neovisnih jednih od druge, sklopio valjane pravne poslove usmjerene da njegovo pravo vlasništva pređe na njih, a na temelju tih poslova je i svakoj od njih predao samostalan posjed te stvari. Tko od njih stječe pravo vlasništva?
U slučaju da je dotadašnji vlasnik neke pokretnine sa više osoba, neovisnih jedne od druge, sklopio valjane pravne poslove usmjerene na to da njegovo pravo vlasništva prijeđe na njih, pa je na temelju tih poslova predao svakoj od njih samostalan posjed te stvari-jednoj očitovanjem volje, pridržavši za sebe neposredan posjed stvari, a drugoj u neposredan posjeti tjelesnom predajom i tako dalje. U takvom slučaju moguće je da su se glede svake od tih osoba ispunile sve pretpostavke stjecanja prava vlasništva, ali cijelo pravo vlasništva te stvari može steći samo jedna. Stekla ga je ona od njih kojoj je pokretnina prvoj bila predana u samostalan posjed, ako su glede nje ispunjene i ostale pretpostavke stjecanja.
Raniji u vremenu-jači u pravu. Naime čim je prva od njih stekla pravo vlasništva te stvari, stekla ga je čim su se glede nje ispunile sve pretpostavke stjecanja - pravo vlasništva dotadašnjeg vlasnika prešlo je na nju. Nakon toga više nije moguće steći to pravo od otuđivatelja, jer taj više nema pravo vlasništva te stvari. Zato u slučaju višestrukog ugovaranja otuđenja iste pokretnine, nakon što je na jednu osobu već prešlo pravo vlasništva, ostale mogu samo stavljati obvezno pravne zahtjeve otuđivatelju.
Koje se pretpostavke moraju ispuniti da bi netko stekao pravo vlasništva pokretnine, premda mu se bez njegove krivnje izjalovilo stjecanje pokretnine na temelju pravnog posla, na temelju zakona od nevlasnika?
Koji je učinak ovakvog stjecanja?
Pravo vlasništva pokretnine steći će na temelju zakona od nevlasnika osoba kojoj se bez njezine krivnje izjalovilo stjecanje pokretnine na temelju pravnog posla, ako su ispunjene zakonom određene pretpostavke:
- Predmet stjecanja je pokretnina
- S posjednikom-nevlasnikom te pokretnine, odnosno se posjednikom-vlasnikom, suvlasnikom, zajednički vlasnikom, koji nije bio ovlašten tako pravno raspolagati njome
- Stjecatelj je sklopio pravni posao usmjeren na prijenos vlasništva te pokretnine, koji je bio naplatan
- Stjecatelju je na temelju tog pravnog posla stvar predana u samostalan, i to neposredan posjed
- Stjecatelj je postupao u dobroj vjeri prilikom sklapanja posla i primanja samostalnog, neposrednog posjeda
- Pokretnina koja mu je predana u posjed, nije iz posjeda svog pravog vlasnika, odnosno osobe putem koje je on tu pokretninu posredno posjedovao, izašla bez ili protiv njegove volje-nije mu bila ukradena, nije je izgubio niti zametnuo.
Učinak stjecanja prava vlasništva pokretnine od posjednika-nevlasnika nalikuje učinku koji nastupa prilikom stjecanja pokretnine na temelju pravnog posla s vlasnikom stvari. Stjecatelj je stekao pravo vlasništva stvari, a dotadašnje je pravo vlasništva time prestaje. Takvim stjecanjem prestaju i sva prava 3. Koja su teretila tako stečenu stvar, osim onih za koja je stjecatelj znao da postoje, ili je morao znati u času kad istjecao vlasništvo.
Za prava koja mu prestaju tim stjecanjem, ne duguje stjecatelj nikakvu naknadu njihovim dotadašnjim nositeljima. Vlasnik koji je izgubio svoje pravo, a isto tako i osobe kojima su prestala prava što su teretila stvar, moći će po obveznopravnim pravilima potraživati naknadu od onoga tko je neovlašteno stvar otuđio.
Koje se pretpostavke moraju ispuniti da bi netko stekao vlasništvo od tobožnjeg nasljednika?
Isključuju li pravila o stjecanju od tobožnjeg nasljednika djelovanje pravila o stjecanju pokretnina od posjednika-nevlasnika? Objasni.
Koji je učinak stjecanja od tobožnjeg nasljednika?
Pod zakonom određenim pretpostavkama, steći će vlasništvo od tobožnjeg nasljednika, kao da su ga stjecali od zbiljskog ostaviteljovog nasljednika ako se ispune sljedeće zakonom određene pretpostavke:
- Predmet stjecanje je pokretnina koja je nasljednikova, a stekao ju je u vlasništvo na temelju nasljeđivanje ostavitelja-
- S tobožnjim ostaviteljevim nasljednikom, utvrđenim pravomoćnim rješenjem o nasljeđivanju
- Stjecatelj je sklopio pravni posao usmjeren na prijenos vlasništva te stvari koji je naplatan
- Stjecatelju je na temelju tog pravnog posla ta pokretnina predana u samostalan posjed
- Stjecatelj je postupao u dobroj vjeri, jer nije znao da utvrđenje u pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju nije istinito glede osobe od koje je stjecao.
Pravila o stjecanju od tobožnjeg nasljednika ne isključuju djelovanje pravila o stjecanju pokretnina od posjednika-nevlasnika, nego djeluju tek podredno njima. S toga do stjecanja pokretnine od tobožnjeg nasljednika može doći jedino slučajevima kada nisu ispunjene pretpostavke za to da stjecatelj stekne tu stvar po pravilima o stjecanju od posjednika nevlasnika.
Učinak stjecanja prava vlasništva pokretnine od tobožnjeg nasljednika, jednak je učinku koji nastupa prilikom stjecanja od zbiljskog ostaviteljevog nasljednika. Stjecatelj stječe pokretninu kao da je na njega prešlo pravo vlasništva te stvari, a ujedno je time prestalo dotadašnje pravo vlasništva zbiljskog nasljednika.
Koje se pretpostavke moraju ispuniti da bi se pravo vlasništva nekretnine steklo na temelju pravnog posla?
Koji načelo uređuje stjecanje prava vlasništva na nekretninama?
Da bi se pravo vlasništva nekretnine steklo temeljem pravnog posla, trebaju se pored općih pretpostavki stjecanja prava vlasništva, ispuniti i posebne pretpostavke stjecanja vlasništva nekretnine na temelju pravnog posla.
Posebne pretpostavke stjecanja prava vlasništva na nekretninama na temelju pravnog posla su:
- Da kao pravni temelj postoji valjani pravni posao, usmjeren na prijenos otuđivateljevog prava vlasništva određene nekretnine na stjecatelja, te da je to pravo pravni posao vlasnika nekretnine, kojim oni stjecatelju prenosi svoje pravo vlasništva te nekretnine u granicama svoje ovlasti da raspolaže tom stvari i
- Da je izvršen čin koji je zakonom određen način stjecanja nekretnine na tom pravnom temelju, a taj je-upis stjecateljevog prava vlasništva u zemljišnu knjigu, odnosno, za slučaj da nekretnina nije upisana-polaganje odgovarajuće tabularne isprava u sud.
Umjesto tradicijskog načela, po kojem se stječe pravo vlasništva napokretninama, stjecanje nekretnina na temelju pravnog posla je u pravnim porecima srednje europske podskupine kontinentalnoeuropskih prava uređeno po načelu upisa.
Koja je razlika između pravnog posla usmjerenog na prijenos vlasništva nekretnine i pravnog posla usmjerenog na prijenos vlasništva pokretnine?
Razlika je jedino u obliku-formi-tog pravnog posla. Naime pravni posao usmjeren na prijenos vlasništva nekretnine – cijelog ili dijela, neograničenog ili uz kakvo ograničenje-mora biti učinjen u pisanom obliku - mora biti oblikovan u ispravu. Taj je oblik propisan za valjanost takvog pravnog posla, pa pravni posao kojem je cilj prijenos prava vlasništva nekretnine, ako nije u pisanom obliku je ništavan-nema pravni učinak.
Da bi isprava u koju je oblikovan otuđivateljev pravni posao bila tabularna isprava, ona treba zadovoljavati barem opće pretpostavke upisa a te su:
Koje su posebne pretpostavke upisa?
Što ako je pravni posao kojem je cilj prijenos prava vlasništva nekretnine nije napravljen u pisanom obliku?
Što ako je napravljen u pisanom obliku, ali nema osobine tabularne isprave?
Što ako zadovoljava samo opće pretpostavke upisa?
Kako onaj tko se valjanim pisanim pravnim poslom obvezao prenijeti svoje pravo vlasništva nekretnine na stjecatelja ispunjava tu svoju obvezu?
- Da bude iz nje vidljiv pravni temelj stjecanja-darovanje, prodaja, prijenos radi osiguranja itd.
- Da su u njoj navedene osobe protiv kojih you čiju se korist proveo upis i to tako da ne postoji opasnost da ih se zamijeni sa drugima, mjesto gdje isprava sastavljena i datum kada je isprava sastavljena
- Da nema općih nedostataka koji bi dovodili u sumnju njezinu vjerodostojnost.
Pored tih općih pretpostavki za upis u zemljišnu knjigu, bilo bi korisno da tabularna isprava zadovoljava još i posebne pretpostavke za uknjižbu. Te su:
- Ovjerena je istinitost potpisa osobe čije se pravo prenosi, odnosno njezina punomoćnika
- Točna oznaka zemljišta
- Bezuvjetna klauzula intabulandi, naime izričita, pisana i bezuvjetna izjava onoga čije se pravo prenosi da pristaje na uknjižbu.
Ako pravni posao kojem je cilj prijenos prava vlasništva nekretnine nije napravljen u pisanom obliku on je ništav, ali ako je napravljen u pisanom obliku, no nema osobine tabularne isprave-nije zbog toga nevaljan, nego sud neće dopustiti upis u zemljišnu knjigu na temelju isprave koja ne zadovoljava barem opće pretpostavke za upis. Ako isprava ima osobine potrebne za tabularnu ispravu, no ne zadovoljava i sve posebne pretpostavke za uknjižbu – na temelju takve tabularne isprave će se dopustiti samo predbilježba stjecateljevog vlasništva u zemljišnu knjigu. Ako tabularna isprava zadovoljava pored općih i sve posebne pretpostavke za uknjižbu-dopustit će sud uknjižbu stjecatelj ovog prava vlasništva. O tome da li će se stjecateljevo pravo uknjižiti ili samo predbilježiti, ovisit će pravni učinci upisa.
Tko se valjanim pisanim pravnim poslom obvezao prenijeti svoje pravo vlasništva nekretnine na stjecatelja, nije ispunio tu svoju obvezu dok vjerovniku ne preda ispravu koja ima sve osobine potrebne da bi od suda mogao ishoditi uknjižbu stjecateljevog vlasništva na toj nekretnini-tabularnu ispravu, odnosno sve tabularne isprave potrebne radi dokazivanja neprekinutog niza izvan knjižnih stjecanja prava vlasništva od knjižnog prednika do stjecatelja. S toga, vjerovnik može od dužnika-uživatelja tražiti ispunjenje te njegove obveze, te ga po potrebi na to siliti budem suda.
Koje su dvije pretpostavke na temelju kojih vlasništvo nekretnine može prijeći sa otuđivatelja na stjecatelja putem pravnog posla - s obzirom na otuđivatelja?
Vlasništvo nekretnine može na temelju pravnog posla prijeći sa otuđivatelja na stjecatelja samo ako je otuđivatelj vlasnik nekretnine i to samo u granicama njegove ovlasti da raspolaže tom nekretninom.
Ovlast raspolaganja nekretninom u vlasništvu jedinica lokalne samouprave je stegnuta pravilom koje određuje:
- Do donošenja posebnog zakona nekretninama u vlasništvu jedinice lokalne samouprave raspolažu poglavarstva tih jedinica.
- Poglavarstva nekretninu iz prvog stavka ovog članka otuđuju, ili njom na drugi način raspolažu, samo na osnovu javnog natječaja i uz naknadu utvrđenu po tržišnoj cijeni
- Izuzetke od stavka drugog ovog članka propisuje Županijska skupština odnosno skupština grada Zagreba za sve nekretnine koje se nalaze na teritoriju općine ili grada u sastavu te županije
- Pravni poslovi zaključani protivno odredbama ovog članka su ništavi.
Po pravilima zemljišnoknjižnog prava, upis u zemljišnu knjigu se može izvršiti samo protiv knjižnog prednika, naime osobe koja je u času podnošenja prijedloga za upis upisana kao vlasnik nekretnine.
Zbog toga, da bi onaj tko je vlasnik nekretnine mogao prenijeti svoje pravo vlasništva, potrebno je sljedeće:
Kako to čini izvanknjižni vlasnik?
- da on bude upisan u zemljišnu knjigu kao vlasnik te nekretnine – knjižni vlasnik ili
- Da-ako nije upisan u zemljišnu knjigu-izvanknjižni vlasnik-bude u poziciji da može omogućiti upis stjecateljevog vlasništva protiv one osobe koja je neistinito-nevaljano upisana u zemljišnu knjigu kao da je ona vlasnik.
Ako se izvanknjižni vlasnik ne upiše i time ne postane knjižni vlasnik, onda će stjecatelju omogućiti neposredni upis stjecateljevog vlasništva protiv osobe koja je neistinito upisana u zemljišnu knjigu kao da je vlasnik, opskrbivšiga potrebnim ispravama za to-pravomoćnom odlukom o izvlaštenju na temelju koje je postao izvanknjižnim vlasnikom, pravomoćnom presudom kojom je udovoljeno njegovoj brisovnoj tužbi, pravomoćnom presudom kojom je utvrđeno da je nekretninu stekao putem dosjelosti i slično.
Što je način stjecanja prava vlasništva nekretnine koja nije upisana u zemljišnoj knjizi?
Ako nekretnina koja se stječe nije upisana u zemljišne knjizi, zakonom je predviđeno da se umjesto upisa stjecateljevog prava vlasništva u zemljišnu knjigu predaje u sud isprava podobna za upisivanje prava-tabularna isprava-što ima funkciju i djelovanje upisa u zemljišnu knjigu.
Koji su zakonom predviđeni upisi prava vlasništva u zemljišnoj knjizi?
Tko provodi upis u zemljišnu knjigu?
Tko donosi rješenje o upisu?
Koji su preduvjeti da bi sud dopustio upis stjecateljevog prava vlasništva rješenjem o upisu?
Kad se provodi uknjižba, a kada predbilježba?
- Uknjižba
- Predbilježba
Upis u zemljišnu knjigu provodi mjesno nadležni zemljišnoknjižni sud, na temelju rješenja o upisu, kojim je sud odredio taj upis i naložio njegovu provedbu.
Zemljišnoknjižni sud donosi rješenje o upisu u posebnom izvanparničnom, zemljišnoknjižnom postupku.
Da bi sud dopustio upis stjecateljevog prava vlasništva svojim rješenjem o upisu, potrebno je da se taj upis ima provesti protiv osobe koja je knjižni prednik i da postoji odgovarajuća tabularna isprava.
Da bi se moglo na temelju vlasnikovog pravnog posla ishoditi da sud dopusti i provede upis stjecateljevog prava vlasništva neke nekretnine u zemljišnu knjigu, potrebno je da knjižni prednik bude upisan u zemljišnu knjigu kao vlasnik te nekretnine, ili da-ako je njezin izvanknjižni vlasnik-omogući upis stjecateljevog vlasništva protiv one osobe koja je neistinito upisana u zemljišnu knjigu kao da je ona vlasnik.
Sud će dopustiti da se protiv knjižnog prednika provede uknjižba stjecateljevog prava vlasništva, ako mu je podnesena isprava o pravnom poslu na temelju koje se prenosi pravo vlasništva nekretnine, koja, pored općih pretpostavki upisa, zadovoljava još i sve posebne pretpostavke za uknjižbu.
U slučaju da je stavljen prijedlog za upis, ali tabularna isprava ne zadovoljava pored općih pretpostavki upisa i sve posebne za uknjižbu-stjecanje prava vlasništva će se samo predbilježiti.
Kako se stječe nekretnina koja nije upisana u zemljišnu knjigu?
Kada kažemo da nekretnina nije upisano u zemljišnu knjigu?
Koja je pravila postavio zakon o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo?
Opće pravilo o stjecanju prava vlasništva neupisane nekretnine postavio zakon o vlasništvu, propisavši da se to pravo stječe na takvoj nekretnini polaganjem u sud ovjerovljene isprave sposobne da se na temelju nje dozvoli upis u zemljišnu knjigu-tabularna isprava.
Sve što vrijedi za uknjižbu odnosno predbilježbu, vrijedi na odgovarajući način i za polaganje tabularne isprave u sud. Isprava treba zadovoljavati barem uopće pretpostavke za upis, a ako osim toga zadovoljava i sve posebne pretpostavke za uknjižbu, polaganje takve tabularne isprave u sud imat će isti učinak kao uknjižba.
Zadovoljava li isprava samo opće pretpostavke za upis, polaganje će imati učinak predbilježbe.
Posebna pravila o stjecanju prava vlasništva polaganjem isprave u sud postavio je zakon o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo u pogledu nekadašnjih društvenih stanova koji su na temelju toga privatizirani putem njihove prodaje stanarima: Ako nekretnina nije upisana u zemljišne knjige, pravo vlasništva na stan stječe se polaganjem ugovora u zemljišnoknjižnou službi suda na čijem se području stan nalazi i upisom u knjigu koju se osniva o položenim ugovorima. Ovo je dopušteno i u slučajevima kad je stan stečen prema kojoj drugoj pravnoj osnovi, kao i u slučaju kad se otuđuje 3. osobi.
Koja je uloga ovrhe pri upisu stjecateljevog vlasništva?
Vlasnik koji se valjano obvezao da će prenijeti neku svoju nekretninu u vlasništvo druge osobe, treba joj omogućiti upis njezina prava vlasništva u zemljišnu knjigu. Ne učini li to dobrovoljno, dakle ne dade li zemljišnoknjižnu ispravu-tabularnu ispravu-potrebnu da bi sud dozvolio upis stjecateljevog prava vlasništva, tu će njegovu privatnu ispravu zamijeniti odgovarajuća ovršna isprava.
Na temelju te ovršne isprave vjerovnik-stjecatelj će predložiti upis zemljišnoknjižnom sudu, pa će od njega ishoditi da donese rješenje o upisu vjerovnikovog vlasništva u zemljišnu knjigu, pa da ga potom provede. Treba naglasiti da se pravo vlasništva nekretnine ne može steći samom ovršnom ispravom, niti rješenjem o ovrsi koje bi donio ovršni sud, nego jedino upisom stjecateljevog prava u zemljišnu knjigu, a da se upis u zemljišnoj knjizi može provesti jedino temeljem rješenja o upisu što ga je donio zemljišnoknjižni sud.
Pošto bude doneseno rješenje o ovrsi u zemljišnoj će se knjizi to zabilježiti. Svrha te zabilježbe je da vjerovnik-ovrhovoditelj koji nema založno pravo, stekne pravo namirenja iz vrijednosti te nekretnine. No, ta zabilježba ima učinak i za stjecanje prava vlasništva i drugih stvarnih prava na nekretnini, koja bi se zbivala na temelju vlasnikovog pravnog posla. Zabilježba ovrhe spriječava takvo stjecanje i kada bi se ona trebala zbiti na temelju pravnog posla učinjenog i prije nego što je ovrha određena.
Kada nastupa pravni učinak upisa?
Koji je učinak uknjižbe?
Koji je učinak predbilježbe?
Utječe li Prelaženje prava vlasništva nekretnine na stjecatelja na prava trećih? zašto?
Do čega dolazi ako se u zemljišnu knjigu upiše nečije pravo vlasništva, ali taj upis nije valjan?
Pravni učinak upisa nastupa provedbom upisa u zemljišnoj knjizi, ako je upis valjan. Pravni učinak upisa je taj, da je to valjani način stjecanja prava vlasništva nekretnine.
Uknjižbom stjecateljevog vlasništva u zemljišnoj knjizi, stjecatelj postaje vlasnikom nekretnine, a dosadašnji vlasnik to prestaje biti.
Predbilježbom stjecateljevog prava vlasništva u zemljišnoj knjizi, također stjecatelj postaje vlasnikom nekretnine, dotadašnji vlasnik to prestaje biti, ali-pod uvjetom naknadnog opravdanja predbilježbe.
Zbog uvjetnosti nastaje stanje u kojem ista nekretnina ima dvojicu uvjetnih vlasnika. Stjecatelj je stekao pravo vlasništva pod uvjetom da opravda predbilježbu, pa otuđivateljevo pravo vlasništva te nekretnine još nije prestalo, nego mu i dalje pripada pod uvjetom da stjecatelj ne opravda predbilježbu.
Zbog tog ograničenja uvjetom, glede iste nekretnine ima otuđivatelj prethodno pravo vlasništva, a stjecatelj potonje. Budući da je ograničenje njihovih prava vlasništva upisano u zemljišnu knjigu, djeluje i prema 3. osobama. Tako prethodni vlasnik može svoje pravo vlasništva otuđivati, zalagati i uopće njim raspolagati, pri čemu će na onu osobu u čiju korist raspolaže moći prijeći najviše ono što prethodni vlasnik ima, a to je pravo ograničeno raskidnim uvjetom. Opravda li predbilježbu, uvjet se ispunio pa su prestali svi učinci raspolaganja tim pravom.
Isto tako i potonji vlasnik ima pravo ograničeno uvjetom, kojim može raspolagati-otuđiti ga, opteretiti. Ta će pravna raspolaganja potonjeg vlasnika biti pod odgodnim uvjetom da se predbilježba opravda, pa dogodili se to-uvjet se ispunio, čime su nastupili svi pravni učinci koji su bili odgođeni do njegovog ispunjenja.
Stjecanje vlasništva nekretnine na temelju pravnog posla je izvedeno stjecanje, kojim pravo vlasništva koje je bilo kod otuđivatelja, prelazi-cijelo ili dio, eventualno dodatno ograničeno-na stjecatelja. Stjecatelj je glede prava vlasništva nekretnine koju je tako stekao-pravni sljednik otuđivatelja. Zbog toga prelaženje prava vlasništva nekretnine na stjecatelja ne utječe na prava 3. koja postoje na nekretnini u trenutku stjecanja, osim ako je drugačije određeno zakonom zbog zaštite onoga koji je u dobroj vjeri postupao s povjerenjem u zemljišne knjige. Isto vrijedi i za sva prava koja su postojala u korist nekretnine.
Ako se u zemljišnu knjigu upisalo nečje pravo vlasništva, ali taj upis nije valjan-njime se nije steklo pravo vlasništva, makar su bile ispunjene sve ostale pravne pretpostavke stjecanja. No, u korist onoga koji je upisan kao vlasnik djeluje predmnijeva istinitosti i potpunosti zemljišnih knjiga, pa se Predmnijeva da je vlasnik nekretnine onaj tko je kao njezin vlasnik upisan u zemljišne knjige. Ta Predmnijeva djeluje i u korist onoga čiji je upis vlasništva neistinit, budući da je njegovo vlasništvo upisano nevaljanim upisom. Ona djeluje i u korist onoga čiji je upis istinit, ali je naknadno postao neistinit, jer je netko drugi naknadno stekao tu nekretninu izvanknjižno-naprimjer dosjelošću, odlukom vlasti.
U kom trenutku dolazi do prijelaza vlasništva?
Što ako je vlasnik prigodom prijenosa svog prava vlasništva nekretnine ograničio to pravo odgodnim uvjetom ili početnim rokom? Kada to pravo prelazi na stjecatelja?
Što ako je vlasnik ograničio pravo vlasništva nekretnine koju prenosi na stjecatelja raskidnim uvjetom ili kakvim završnim rokom?
Prijenos vlasništva zbiva se provedbom uknjižbe, odnosno predbilježbe stjecateljevog prava vlasništva u zemljišnu knjigu. Pošto upis bude proveden, on djeluje ex tunc, tako da je stjecatelj stekao pravo vlasništva još u trenutku kada je sudu bio podnio prijedlog za tu uknjižbu, odnosno predbilježbu.
Ako je vlasnik prigodom prijenosa svog prava vlasništva nekretnine ograničio to pravo odgodim uvjetom ili početnim rokom-to će pravo sasvim prijeći na stjecatelja samo ako se taj uvjet ispuni, odnosno kad rok istekne, ali s djelovanjem ex tunc. Do tada će u pravu vlasništva te nekretnine sudjelovati i otuđivatelj i stjecatelj, kao njezin prethodni odnosno potonji vlasnik. Ako je, pak, vlasnik ograničio pravo vlasništva Nekretnine koju prenosi na stjecatelja raskidnim uvjetom ili kakvim završim rokom, kada će to pravo odmah prijeći na stjecatelja, sa time da će se nakon ispunjenja uvjeta ili isteka roka vratiti otuđivatelju, pa će do tada stjecatelj biti prethodni, a otuđivatelj potonji vlasnik stvari.
Što biva ako vlasnik nekretnine prema više osoba, neovisno jedne od druge, preuzme obvezu da im prenese vlasništvo iste nekretnine?
Reci Što znaš o kvazibrisovnoj tužbi?
Kakav je položaj osobe koja je posjednik nekretnine, ako je taj posjet stekla zakonito, na istinit način, u odnosu prema onome čije je pravo vlasništva te nekretnine već upisano, uknjiženo, predbilježeno u zemljišnoj knjizi?
Vlasnik nekretnine može prema više osoba, neovisno jedna druge, preuzeti obvezu da im prenese vlasništvo iste nekretnine. Odatle za svaku od njih nastaje obvezno pravo koje ih ovlašćuje da zahtjevaju od otuđivatelja da im izda tabularnu ispravu, sposobnu za zemljišnoknjižni prenos vlasništva. Naravno, pravo vlasništva će steći osoba glede koje se prvo ispune sve opće i posebne pretpostavke stjecanja tog prava, dakle ona koja je na temelju vlasnikovog pravnog posla prva zatražila upis-uknjižbu, odnosno predbilježbu, čemu je udovoljeno. Ostali će samo moći stavljati obveznopravne zahtjeve otuđivatelju.
Ovakvo će stjecanje nekim slučajevima biti podvrgnuto naknadnoj korekciji primjenom specifičnog prava pobijati upis vlasništva nepoštenog stjecatelja kvazibrisovnom tužbom. Dešava se, naime, da vlasnik nekretnine s jednom osobom valjano ugovori prijenos vlasništva te nekretnine i preda joj tu nekretninu samostalan posjed, a potom s nekim drugim također sklopi posao usmjeren na prijenos vlasništva te iste nekretnine i potom se taj drugi upiše u zemljišnoj knjizi kao vlasnik. Ako i kada su se u pogledu njega ispunila sve opće i posebne pretpostavke stjecanja vlasništva, on je postao vlasnikom nekretnine. Ona osoba s kojom je bivši vlasnik još ranije ugovorio prijenos vlasništva i predao joj nekretninu posjed-nije stekla pravo vlasništva te nekretnine, jer nije valjano upisala svoje pravo vlasništva, a po načelu upisa se pravo vlasništva nekretnine može na temelju pravnog posla steći jedino valjanim upisom u zemljišnu knjigu. No, ta osoba je stekla samostalni posjed te nekretnine, i to takav da je u pravilu ona publicijanski-uzukapioni, kvalificirani-posjednik te nekretnine. Ona je takav posjednik te nekretnine, ako je samostalan posjed te nekretnine stekla na zakonit, istinit način, a za svakoga se Predmnijeva poštenje prigodom stjecanja posjeda, pa tako i za nju. Kroz to što je publicijanski posjednik nekretnine, može se ona čak osloniti na predmnijevu svog vlasništva s ofenzivnim djelovanjem. Stoga oduzme li joj netko 3. posjed nekretnine, ili je smeta u izvršavanju njezinog-Predmnijevanog-prava vlasništva, može se protiv toga poslužiti publicijanskom tužbom, odnosno publicijanskom negatorijom.
Onaj čije je pravo vlasništva nekretnine već upisano u zemljišnoj knjizi je već stekao pravo vlasništva nekretnine po načelu upisa, premda nema posjed nekretnine. Pred njegovim će pravom vlasništva morati ustuknuti svako, pa tako i osoba kojoj je vlasnik bio predao nekretninu u samostalan posjed. Ipak, pravni poredak ne tolerira nekorektno ponašanje u pravnom prometu, pa postoji mogućnost da se upis stjecateljevog vlasništva pobije, ako je on u trenutku kada je sklopio pravni posao sa otuđivateljem znao da je taj već ranije valjanim pravnim poslom usmjerenim na prijenos vlasništva te nekretnine raspolagao njome u korist druge osobe te joj je predao tu nekretninu u samostalan posjed.
Naime, u takvom slučaju osoba kojoj je bivši vlasnik otuđio nekretninu i predao joj je u samostalan posjed ima pravo pobijati upis vlasništva nepoštenog stjecatelja kvazibrisovnom tužbom, zahtijevajući brisanje njegovog upisa vlasništva i uknjižbu u svoju korist vlasništva te nekretnine. Rok u kojem ona može staviti taj zahtjev je 3 godine od kada je izvršen upis čije se brisanje zahtjeva.
Koga štiti zaštita povjerenja u istinitost zemljišnih knjiga?
Čemu služi brisovna tužba?
Kome pravni poredak pruža zaštitu povjerenja u istinitost zemljišnih knjiga?
Koje su pretpostavke za stjecanje prava vlasništva nekretnine na temelju povjerenja u istinitost zemljišne knjige?
Utječe li stjecanje prava vlasništva na temelju povjerenja u istinitost zemljišne knjige na prava trećih koja postoje na stvari?
Zaštita povjerenja u istinitost zemljišnih knjiga je potrebna onima koji u dobroj vjeri stječu pravo vlasništva ili drugo knjižno pravo na određenoj nekretnini od onoga tko je u zemljišnoj knjizi upisan kao da je vlasnik te nekretnine, iako on to nije. Stoga pravi vlasnik nekretnine može putem suda zaštititi svoje povrijeđeno knjižno pravo vlasništva, ishodeći brisanje tuđeg neistinitog upisa brisovnom tužbom.
Dok pravi vlasnik to ne uradi, predmnijevati će se da je vlasnik nekretnine onaj tko je neistinito upisan kao da je njezin vlasnik, budući da se na temelju zakona smatra da zemljišna knjiga istinito i potpuno odražava činjenično i pravno stanje. Ako bi neistinito upisani vlasnik pravno raspolagao nekretninom u korist neke 3. osobe, pa bi se slijedom toga upisalo tu osobu kao vlasnika u zemljišnoj knjizi, prijeti opasnost 3. osobi koja bi vlasništvo nekretnine stjecala od neistinito upisanog vlasnika da bi se zbiljski vlasnik nekretnine mogao poslužiti brisovnom tužbom pa bi putem suda ishodio brisanje njezinog neistinitog upisa prava vlasništva.
Od te opasnosti štiti pravni poredak one koji su u pravnom prometu u dobroj vjeri postupali s povjerenjem u zemljišne knjige. Zaštitu povjerenja u istinitost zemljišnih knjiga pravni poredak jedino pruža 3. stjecateljima koji su vlasništvo nekretnine stjecali od neistinitog vlasnika, ali i njima jedino ako su postupali u dobroj vjeri. Tu zaštitu pruža pravni poredak ne samo osobi koja je u dobroj vjeri stjecala od neposrednog neistinitog stjecatelja, nego i onima koji su u dobroj vjeri dalje stjecali od nje, onima koji su u dobroj vjeri stjecali od njih, to jest u neprekidnom nizu pojedinačnih-singularnih i sveopćih sljedništva-univerzalnih sukcesija.
- osobe štiti pravni poredak kako da im otvara alternativni put stjecanja vlasništva, kojim će, ako su ispunjene posebne pretpostavke za stjecanje vlasništva od neistinito upisanog vlasnika ipak doći do željenog cilja. Taj put stjecanja uređuju pravila pravnog instituta stjecanja vlasništva nekretnine na temelju povjerenja u istinitost zemljišne knjige.
Pretpostavke za stjecanje prava vlasništva nekretnine na temelju povjerenja u istinitost zemljišne knjige su:
- Da je objekt stjecanja nekretnina
- Da je stjecatelj sa osobom koja je neistinito upisana kao vlasnik te nekretnine sklopio pravni posao, naplatan ili besplatan, usmjeren na stjecanje prava vlasništva nekretnine
- Da je stjecatelj u dobroj vjeri postupao s povjerenjem u zemljišne knjige prigodom sklapanja tog posla i stavljanja zahtjeva za upis svog prava
- Da je u zemljišnu knjigu upisano stjecateljevo pravo vlasništva nekretnine
- Da upis stjecateljevog prava vlasništva nije izbrisan zbog nevaljanosti.
Da bi zbiljskom vlasniku bilo omogućeno barem onoliko vremena koliko je prijeko potrebno da bi mogao zaštititi svoje povrijeđeno knjižno pravo vlasništva, neistiniti upisani vlasnik ne stječe pravo vlasništva temeljem povjerenja u zemljišne knjige dok god postoji mogućnost da mu zbog nevaljanosti bude izbrisan upis vlasništva u zemljišnoj knjizi. Ali, da bi pružio zaštitu 3., naime onima koji u dobroj vjeri postupaju s povjerenjem u zemljišne knjige, pravni poredak vremenski ograničava pravo na brisovnu tužbu. Ograničava ga prekluzivnim završim rokom, čijim istekom prestaje pravo na brisovnu tužbu protiv takvih trećih stjecatelja.
Stjecanje prava vlasništva na temelju povjerenja u istinitost zemljišne knjige je doduše stjecanje na temelju zakona, ali stjecatelj po izričitoj zakonskoj odredbi stječe nekretninu kao od njezinog vlasnika, dakle-s istim pravnim posljedicama kao da je stječe na temelju pravnog posla. To znači da ovo stjecanje vlasništva, jednako kao i stjecanje vlasništva temeljem pravnog posla ne utječe na prava trećih koja postoje na toj stvari.
Kakvu zaštitu zakon daje onima koji stječu nekretninu pouzdajući se u potpunosti stanja u zemljišnoj knjizi?
Koji su pretpostavke za to?
Što ako se te pretpostavke ispune?
Zaštita koju zakon daje onima koji stječu nekretninu postajući se u potpunosti na stanje u zemljišnoj knjizi, sastoji se u tome da će stjecatelj-ispune li se zakonom određene pretpostavke za to-steći vlasništvo nekretnine, slobodne od svih onih tuđih prava, tereta i ograničenja koja nisu upisana u zemljišnu knjigu premda bi to mogla biti, a stjecatelj za njih nije znao, niti morao znati.
Pretpostavke za to su sljedeće:
- Stjecatelj je stekao pravo vlasništva nekretnine upisom u zemljišnu knjigu
- Stekao ga je time što je ono na njega prešlo temeljem pravnog posla, odnosno na temelju povjerenja u zemljišnu knjigu
- Tuđa prava, tereti, odnosno ograničenja, iako su mogla biti upisana u zemljišnu knjigu, nisu bila u nju upisana, niti je iz zemljišne knjige vidljivo da je sudu podnesen prijedlog za njihov upis
- Stjecatelj se prigodom stjecanja u dobroj vjeri oslanjao na potpunosti zemljišne knjige, naime nije znao, niti je se obzirom na okolnosti morao znati za izvanknjižno postojanje na nekretnini tuđih prava, tereta ili ograničenja.
Ako su te pretpostavke ispunjene, stjecatelj je upisom svog prava vlasništva, kojim je stekao nekretninu, nju stekao opterećen samo tim tuđim pravima, teretima i ograničenjima koja su u trenutku njegovog stjecanja bila upisana u zemljišnu knjigu, onima neupisanima za koja je znao ili morao znati, i onima koja postoje na temelju zakona, a ne upisuju se u zemljišnu knjigu. Sva ostala neupisana tuđa prava, tereti i ograničenja, koja su mogla biti upisana u zemljišne knjigu, ali to nisu bila-prestala su.
Štiti li se povjerenje onih koji prigodom stjecanja nekretnine postupaju u pravnom prometu s povjerenjem u istinitost onoga što je utvrđeno u pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju, pa posluju sa osobom za koju je u tom rješenju utvrđeno da je ostaviteljev nasljednik, a nije nego je tobožnji? Kako?
Koji je odnos pravila o zaštiti povjerenja u istinitost i potpunost zemljišnih knjiga i pravila o stjecanju nekretnine od tobožnjeg nasljednika? Isključuju li ona jedno drugo?
Koji učinak stjecanja prava vlasništva nekretnine od tobožnjeg nasljednika?
Štiti se. Oni stječu pravo vlasništva nekretnine pod istim pretpostavkama kao što bi stekli vlasništvo i pokretnine, sa jednom razlikom: nije pretpostavka tog stjecanja da je na temelju pravnog posla s tobožnjim nasljednikom izvršena predaja u samostalan posjed nego-da je izvršen upis stjecateljevog vlasništva u zemljišnu knjigu protiv tobožnjeg nasljednika, odnosno njegovih nasljednika, kao knjižnog prednika.
Do stjecanja nekretnine od tobožnjeg nasljednika može doći jedino u slučajevima u kojima nije nastupilo stjecanje po pravilima o zaštiti povjerenja u istinitosti potpunosti zemljišnih knjiga, jer pravila o stjecanju od tobožnjeg nasljednika ne isključuju djelovanje pravila o stjecanju povjerenjem u istinitosti potpunosti zemljišnih knjiga.
Učinak stjecanja prava vlasništva nekretnine od tobožnjeg nasljednika, jednak je onome koji bi nastupio stjecanjem od zbiljskog ostaviteljovog nasljednika. Stjecatelj stječe nekretninu kao da je na njega prošlo pravo vlasništva te nekretnine – onakvu kako se s obzirom na pogrešnu informaciju u pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju, smatralo da ga ima tobožnji nasljednik, a ujedno i je zbiljskom nasljedniku time prestalo pravo vlasništva nekretnine, stečeno time što je naslijedio ostavitelja.
Kad se pravo vlasništva stječe temeljem odluke suda ili odluke druge javne vlasti, pod kojim pretpostavkama je to moguće? Koje su opće, a koje posebne?
Da bi se steklo pravo vlasništva na temelju odluke suda ili druge javne vlasti, kakav sadržaj odluke suda ili druge javne vlasti treba biti? Koji pravni temelj stjecanja može biti u ovom slučaju?
Je li za stjecanje nekretnine temeljem odluke suda ili odluke druge javne vlasti potrebno da ona bude upisana u zemljišne knjige? Zašto je to ipak poželjno?
To je moguće jedino u slučajevima predviđenima zakonom, a i tada samo na način i pod pretpostavkama koje za to zakon određuje.
Da bi se steklo pravo vlasništva temeljem odluke suda ili druge javne vlasti, potrebno je, pored ispunjenja općih pretpostavki stjecanja prava vlasništva-stvar je sposobna, stjecatelj je sposoban, postoji pravni temelj stjecanja - još i posebno da je taj pravni temelj stjecanja-odluka suda ili druge javne vlasti koja ima odgovarajući sadržaj osobine.
Za stjecanje prava vlasništva na temelju odluke suda ili druge javne vlasti potrebno je da sadržaj te odluke-njezine izreke-bude takav da određenom subjektu daje pravo vlasništva određene stvari.
Pravni temelj stjecanja prava vlasništva može biti samo kondemnatorna odluka koja je usmjerena na provedbu dotadašnjeg prava vlasništva određene stvari, dakle odluka kojom se odlučuje da će vlasnik određene stvari postati osoba koja do tada to nije bila-ili to nije bila sama, nego zajedno sa drugim subjektima, čime će prestati pravo vlasništva koje je do tada postojalo.
Da bi se pravo vlasništva steklo na temelju odluke suda ili javne vlasti, ta odluka treba, osim odgovarajućeg sadržaja, još imati i određene osobine: sudska odluka treba biti pravomoćna, a odluka upravne vlasti-konačna.
Za stjecanje prava vlasništva na temelju odluke suda ili upravne vlasti nije potrebna predaja pokretnine, niti upis stjecateljevog vlasništva u zemljišne knjige-osim ako to nije zakonom propisano. Pravo vlasništva se stječe u trenutku pravomoćnosti odluke suda, odnosno konačnosti odluke druge vlasti, bez obzira na to je li time stečena stvar predana u posjed vlasniku ili nije, kao i bez obzira je li tako stečeno pravo vlasništva upisano u zemljišne knjige. Premda se na temelju odluke suda odnosno dugog tijela vlasti stječe pravo vlasništva nekretnine a da za to nije potreban upis u zemljišnu knjigu, stjecatelj je ovlašten naknadno ishoditi upis u zemljišnu knjigu svog, na temelju odluke već stečenog vlasništva nekretnine. Dobro bi uradio da to što prije zatraži, jer bi se inače moglo desiti da to pravo izgubi, ili da mu ono bude okrnjeno ili opterećeno pravom koje bi neko stekao na istoj nekretnini u dobroj vjeri, postupajući s povjerenjem u zemljišnu knjigu. Izričito je, naime, određeno da se vlasništvo nekretnine stečeno odlukom suda ili drugog tijela ne može suprotstaviti pravu onoga koji je, postupajući s povjerenjem u zemljišne knjige, u dobroj vjeri upisao svoje pravo vlasništva na nekretnini dok još pravo koje je bilo stečeno odlukom suda ili drugog tijela nije bilo upisano.
Načelo je da se pravo vlasništva na temelju odluke suda ili druge vlasti stječe izvedeno-derivativno, naime da se prenosi to pravo sa dotadašnjeg vlasnika na stjecatelja. Ali, posebnim zakonom može biti tako uređeno stjecanje na temelju određene vrste odluka, da se pravo vlasništva stječe izvorno. No, bez obzira na to je li na temelju odluke prelazi pravo vlasništva na stjecatelja ili se za njega osniva novo pravo vlasništva-to u načelu neće utjecati na prava trećih osoba koja su do tada teretila stvar. Prava 3. koja su teretila tu stvar terete je i nadalje, osim onih za koje je to određeno onom odlukom koja je temelj stjecanja prava vlasništva, posebnim zakonom ili koja po naravi stvari ne mogu dalje postojati.