Glava 3 - Posjed Flashcards
Što je posjed?
Posjed je pravno relevantna, faktično vlast koju neka osoba ima glede određene stvari.
Smatrali pravni poredak posjed pravno relevantnim i zašto?
Smatra, zato što je posjed socijalna zbilja faktičnog postojanja privatne vlasti osobe glede stvari kakvu se u društvu smatra relevantnom i uvažava.
Je li posjed subjektivno pravo ili činjenica?
Posjed nije subjektivno pravo, nego je činjenica, i to socijalna činjenica postojanja privatne vlasti neke osobe u pogledu neke stvari. Uz tu činjenicu pravni poredak veže određene pravne učinke.
Što je to pravo na posjed?
Pravo na posjed je ovlast koju sadrže neka subjektivna prava, ovlašćujući nositelja tog prava na to da posjeduje predmet tog prava.
Utječu li norme pravnog poretka na posjed i kako?
Norme pravnog poretka utječu na posjed posredno, ali efikasno. Utječu na njegov nastanak, promjenu ili prestanak.
Koji funkcije ima posjed u pravnim odnosima?
Objasni i nabroji.
A. Akvizicijsku u funkciju
- Posjed je pretpostavka stjecanja stvarnih prava na nekoj stvari.
B. Publicitetnu funkciju
- Posjed je pogodan za davanje publiciteta pravnim odnosima u pogledu stvari koje djeluju prema svim osobama.
C. Kontinuitetnu funkciju
- to je funkcija održavanja kontinuiteta socijalnih odnosa u pogledu stvari.
Koje teorije o zaštiti posjeda postoje i koje se kod nas primjenjuju?
A. Teorija mira
-Shvaćanje da pravna zaštita Bossi dobrom redu služi zaštite javnog reda i mira za, dakle zaštiti općeg interesa da se faktično stanje ne mijenjaju samo glasno
B. Teorija kontinuiteta
-prvenstveni razlog pravne zaštite posjeda leži u svačim interesu da se održi kontinuitet odnosa u kojima ljudi žive-štiteći svačiji posjed od samovoljnih zahvata.
Suvremena pravna doktrina prihvaća obije teorije, upotpunjujući vladajuću teoriju mira postavkama teorije kontinuiteta.
Što je posjed?
Svaki posjet je socijalni odnos u kojem posjednik-1 osoba ili više njih-ima apsolutnu, relativno trajnu, socijalno relevantnu faktičnu vlast u pogledu određenog objekta.
Koga nazivamo posjednikom?
Morali on imati poslovnu sposobnost?
Posjednik je osoba koja ima faktičnu vlast gleda neke stvari, odnosno drugog, sinjom izjednačeno predmeta posjedovanja
Nije neophodno da posjednik ima poslovnu sposobnost - posjedovati može i onaj koji je nema. Dovoljno je da je posjednik osoba.
Što može biti predmet posjedovanja?
Sve ono što je po svojim naravnim osobinama prikladno za takvu vlast, a ne dolazi u obzir ono glede čega norme pravnog posjeda ne priznaju ničiju privatnu vlast kao pravno relevantnu.
To su:
A. stvari
B. Prava stvarnih služnosti
Kakve stvari su prikladne, a kakve stvari nisu prikladne biti objektom posjedovanja?
Može li dio stvari biti predmet posjeda?
Može li posjed postojati na stvarima koje su opća dobra ili njihovi dijelovi?
Faktično su prikladne biti objektom posjedovanja samo stvari koje već postoje, jer se samo u pogledu njih može stvoriti ona faktična vlast koju nazivamo posjedom. Nezamislivo je posjedovanje budući stvari.
Iz istog razloga objekti posjeda mogu biti samo individualne stvari, a ne i kvantiteti, niti ukupnosti stvari.
Stvar će redovito biti predmetom posjedovanja sa svojim pripadnostima, ali i pojedini dio neke stvari može sam za sebe biti predmetom posjeda. To vrijedi za samostalne ali iza nesamostalne dijelove stvari.
Stvarima koje su opće dobro je li njihovi dijelovi ne mogu se steći stvarna prava ali to ne oduzima karakter posjeda faktične vlasti na njima. Zakonske norme mogu uskratiti pravne učinke postojećim posjedu, ali učinci koji ne uskrate-nastupat će.
Koja prava mogu biti objekt posjeda?
U obzir da budu objekt posjeda dolaze i subjektivna prava, ali-u našem pravnom poretku-samo pravo stvarne služnosti.
Posjet prava stvarne služnosti je stanje u kojem neka osoba faktično izvršava sadržaj prava stvarne služnosti glede neke nekretnine.
Ostala se prava ne mogu posjedovati ili točnije faktično izvršavanje njihovog sadržaja ne smatra se posjedom prava.
Koji se pretpostavke trebaju ispuniti da bi posjed mogao objektivno postojati kao socijalna činjenica?
- Vanjska vidljivost
- ono što sastajališta društva nije zamjetljivo kao nečija takova vlasti glede stvari-nije posjet. - Razmjerna stalnost
- vlast postoji samo kao manje više trajno stanje, nipošto kao nešto trenutačno, privremeno - Mogućnost isključenja tuđih samovlasnih zahvaćanja u stvar
- Posjed postoji samo dok posjednik bude u stanju da isključi treće od onih utjecaja na stvari koje bi po svom sadržaju bili negacije njegove faktični vlasti. - Dostupnost stvari posjedu
- Stvari je dostupna kada je on zaista drži-ima je u svojim rukama, pod svojim ključem i slično-ali inače kad god mu je dostupna zato što drugi poštuju njegov posjed-poštuju posjed njegovog automobila parkiranog na ulici i slično.
U svojoj građi kakav posjet može biti? Nabroji.
Građa faktične vlasti može biti jedinstvena, u kojem slučaju je posjet samo neposredan.
Posjed se može stupnjevati, pa će se sastojati od:
1. Neposrednog posjeda, kao temeljnog
2.Posrednog posjeda
Kad je posjed stupnjevan razlikuje se samostalan posjed i nesamostalan posjet.
Kakav je to neposredan posjed?
Ne čemu se svaki posredan posjet temelji?
Neposredan posjed je onaj kojeg posjednik ima glede određene stvari kroz to što na njoj neposredno i vanjski vidljivo izvršava svoju faktičnu vlast
- Osobno ili
- Posredstvom posrednika u posjedovanju
Svaki posredan posjed stvari temelji se na neposrednom posjedu te stvari.
Što su to posjedovni čini?
Što znači da posjedovni čin mora biti voljan? Kakva volja je potrebna?
Svaki čin koji neka osoba izvrši neposredno na stvari, ako je vanjski vidljiv i takvog sadržaja da ga se u društvu može prepoznati kao ostvarenje faktične vlasti te osobe na toj stvari-njezin je posjedovni čin.
Čin koji bi neko poduzeo bez ikakve volje da njime ostvari svoju vlast na stvari, nije njegov posjedovni čin. Nema vlasti bez volje vladati-izvršavanje vlasti implicira voljno postupanje.
Bolja implicirana u izvršavanju neće vlasti ne mora biti ona koja se traži pravno relevantno. Dovoljno je prirodna volja.
Da bi neki čin imao karakter posjedovnog čina, ne traži se pravno kvalificirana volja. Dovoljno je da ga je kao čin svoje faktične vlasti učinila osoba koja je, prema shvaćanju koje o Tome općenito postoji u društvu, bila sposobna da na temelju svoje odluke uspostavi trajni odnos vlasti gleda odnosno stvari.
Kakva je to pravno kvalificirana volja i kada je ona relevantna za posjedovni čin?
Ako je posjedovni čim pravni posao, da bi proizvodio pravne učinke zbog kojih je poduzet, treba zadovoljavati sve one pretpostavke koje se inače traže za valjanost pravnih poslova, dakle potrebna je pravno kvalificirana volja. To je volja osobe koja je poslovno sposobna i ubrojiva i koja je očitovana slobodno, ozbiljno, određeno i razumljivo, to jest, zadovoljava pretpostavke za valjanost očitovanja.
Tko je pomoćnik u posjedovanju?
Izvršava li ona svoju ili tuđu faktičnu vlast? Koji posljedice to ima?
To je osoba koja neposredno poduzima one čine kojima se izvršava faktična vlast na stvari, ali koja time ne izvršava nikakvu svoju, nego isključivo tuđu faktičnu vlast.
Ona nije posjednik te stvari, nego služi drugome kao oruđe njegovog posjedovanja, pa su čini koje ona poduzima za tog drugoga-čini toga drugoga.
Kakav mora biti odnos između pomoćnika u posjedovanju i osobe čiju faktičnu vlast ona izvršava?
Nabroji odnose u kojima mogu biti pomoćnik u posjedovanju i onaj čiju ovaj faktičnu vlast izvršava.
Da li vrsta odnosa određuje je li netko pomoćnik u posjedovanju ili je nešto drugo mjerodavno?
To mora biti vanjski prepoznatljiv odnos podređenosti, u kome je njezino postupanje s predmetom posjeda dirigirano tuđom voljom do te mjere da svaka promjena naloga rezultira promjenom njezina postupanja s tim predmetom. To nije dužnost postupati po tuđim generalnim nalazima kakvu ima na primjer nalogodavac, nego faktična podređenost drugome-pokornost, poslušnost u postupanju s predmetnom posjeda.
Pomoćnik u posjedovanju može biti svaka osoba koja se s podsjednikom stvari nalazi u
A. radnom ili
B. sličnom odnosu ili je
C. Član njegovog domaćinstva, ali i
D. svi ostali koji izvršavaju određene posjedovne čine na stvari, A da time ne izvršavaju nikakvu svoju vlast na stvari, nego isključivo tuđu vlast-na primjer prekarist.
Mjerodavan je način djelovanja, a ne vrsta odnosa. Sama činjenica da je neka osoba zaposlena kod drugoga ili da je član njegovog domaćinstva nipošto ne znači da djeluje kao njegov pomoćnik u posjedovanju. Ona dijeluje u tom svojstvu samo ako postupajući izvršava isključivo tuđu vlasti.
Što biva kada osoba koja je do tada postupala kao nečiji pomoćnik u posjedovanju poduzme glede predmeta posjedovanja neki posjedovni čini po svojoj volji?
Ona je prestala biti tuđi pomoćnik u posjedovanju te stvari, a postala je njezin neposredan posjednik.
Kakav je to posredni posjed stvari?
Može li posredni posjednik stvari postojati uz neposrednog, i kada?
Daj primjer.
Koji od tih posjeda je vidljiv, a koji ne mora biti?
Posredni posjed stvari postoji ako neposredni posjednik, izvršavajući svoju faktičnu vlast na stvari, ujedno time izvršava i vlast za drugoga, jer se tada posredstvom vlasti neposrednog posjednika stvar u jedno nalazi i u posrednoj, višoj faktični vlasti posrednog posjednika.
Posredni posjednik stvari postoji uz neposrednog kada je privatna vlast na stvari višeslojna, što je čest slučaj u socijalnim odnosima u pogledu stvari.
Kada netko stvar posjeduje kao plodouživatelj, založni vjerovnik, zakupoprimac, najmoprimac, čuvar, posudovnik, ili u kojem drugom sličnom odnosu u kojem je ovlašten ili obvezan neko vrijeme posjedovati je, onda je posjednik te stvari i taj drugi-posredni posjednik.
vanjski je vidljiv neposredan posjed, dok odnos između neposrednog i posrednog posjednika ne mora biti vanjski vidljiv.
Za postojanje posrednog posjeda potrebno je dvoje:
Nabroji i objasni.
Jedan. Posreduju veći posjed
Dva. Posredujući odnos
Posredujući posjed je onaj neposredan posjed posredstvom kojeg posredni posjednik posjeduje, ako između njega i neposrednog posjednika postoji posjedujući odnos
Posredujući odnos je odnos neposrednog i posrednog posjednika u kojem neposredni stvar posjeduje kao netko tko ju je
- Ovlašten posjedovati kroz neko vrijeme, na primjer kao posudovnik plodouživatelji, kao založni vjerovnik, kupac, najmoprimac je drugo Ili ju je
- Obvezan kroz neko vrijeme posjedovati, na primjer kao čuvar i slično, A potom treba stvar predati posrednom posjedniku u neposredan posjed.
Da bi odnos neposrednog posjednika s drugom osobom u pogledu određene stvari bio posredujući odnos, zbog kojeg će ta druga osoba imati posredan posjed iste stvari, potrebno je da taj njihov odnos ima koje dvije nerazdvojne komponente?
- Ovlast ili obveza neposrednog posjednika da stvar posjeduje privremeno i u okviru više vlasti posrednog posjednika iz koje je izveden
- Zahtjev posrednog posjednika neposrednome, neka mu taj preda stvar u neposredan posjed nakon što prestane biti ovlašten i obvezan posjedovati je.
Kako izgleda višestruko stupnjevani posjed stvari?
Kao polazište će uvijek biti nečiji neposredan posjet stvari, a na njemu će biti izgrađena cijela često veoma dugačka ljestvica višestruko stupnjevanog posjeda. U toj ljestvici neposredan posjet bit će prvi posredujući posjed, potom će posredni posjed služiti kao daljnji posjdujući posjed i tako dalje.
Kakav je to samostalan ili vlasnički posjed?
Kakav je to nesamostalan ili uporabni posjet?
Ako posjednik posjeduje stvar kao da je njezin vlasnik, to jest ne priznajući ničiju višu privatnu, posrednu vlast na toj stvari-njegov posjed je samostalan.
Ako stvar posjeduje priznajući tuđu višu privatnu vlast na njoj, njegov posjed nije samostalan, nego je nesamostalan-uporabni.
Kad imamo više posjeda stvari koji od njih je samostalan?
Postoji li samo neposredan posjed, on je neminovno samostalan. Kada postoji više stupnjeva posjeda iste stvari-samostalan je jedino onaj posjed onog stupnja koji je najudaljeniji od neposrednog posjeda, dok su na svim ostalim stupnjevima posjedovanja te stvari nesamostalni posjedi.
Treba li samostalnost posjeda dokazivati?
Što znači da se Predmnijeva samostalnosti posjeda oslanja na predmnijevu vlasništva?
Samostalnost posjeda nije potrebno dokazivati. Za svaki se posjed Predmnijeva da je samostalan, dok se ne dokaže suprotno.
Na predmnijevu samostalnosti posjeda pokretnih stvari oslanja se Predmnijeva vlasništva. To znači da svatko može u pravnom prometu valjano postupati, pouzdavajući se u to da je samostalni posjednik pokretne stvari njezin vlasnik, osim ako to zna ili, ako s obzirom na okolnosti ima dovoljno razloga posumnjati u to.
Što je to samoposjed, a što je to suposjed?
Objasni. Može li suposjed postojati na istoj stvari, ali na različitim stupnjevima posjedovanja?
Kada na jednom stupnju posjedovanja stvar posjeduje samo jedna osoba, to je onda samoposjed. Naziv nije uobičajen, pa se jednostavno govori u posjedu.
Suposjed postoji kada isti posjed stvari ima više osoba, što kod višestrukog stupnjevanja posjeda znači-kada na istom stupnju posjedovanja stvar posjeduje više osoba.
Svi suposjednici imaju istodobno isti posjed stvari na istom stupnju posjedovanja, pri čemu je faktična vlast svakog suposjednika ograničena faktičnom vlašću ostalih.
Nema suposjeda između neposrednog i posrednog posjednika iste stvari, a ni suposjeda između osoba koje istu stvar posredno posjeduju na različitim stupnjevima posjedovanja.
Je li su posjed djeljiv? Zašto?
Kako dijelimo suposjed s obzirom na način izvršavanja faktične vlasti na njemu?
Nabroji i objasni.
Navedi primjer kada običan posredan suposjed postoji na razini posrednog posjeda?
Navedi primjer za posredan zajednički suposjed.
Faktična vlast ne može se dijeliti, zato je suposjed nepodijeljeni posjed.
S obzirom na način izvršavanja faktične vlasti posjed može biti
A. Običan
B. Zajednički suposjed.
Običan su posjed je onaj kod kojeg svaki od suposjednika može suposjede izvršavati nezavisno od ostalih. Na primjer neposredan suposjed stanara jedne kuće, glede zajedničkih dijelova zgrade-svaki se od njih samostalno služi stubama, dizalom, praonicom rublja, itd.
Na razini posrednog posjeda postoji običan posredan suposjed ako posjednici i suposjednici imaju prema neposrednome zahtjev za izručenje stvari kao solidarni vjerovnici.
Zajednički su posjed je onaj kod kojeg ni jedan od suposjednika ne izvršava suposjed samostalno, nego svaki samo u zajednici sa ostalima, dakle-kao da su svi oni zajedno jedan posjednik. Tipičan primjer neposrednog zajedničkog suposjeda stvari je suključarstvo, naime slučaj osoba koje su posjednici jedne blagajne tako da svaki od njih ima svoj ključ, a blagajna će se otvoriti jedino ako bude otključana sa svim ključevima.
Posredan zajednički suposjed stvari postoji ako suposjednici imaju prema neposrednome zahtjev za izručenje stvari kao vjerovnici nedjeljive obveze.
Što je to posjed prava?
Posjet prava je relativno trajno stanje u socijalnim odnosima u kojem neka osoba faktično izvršava sadržaj nekog prava sposobnog za posjedovanje.
U nas je posjed prava razmjerno trajna faktična vlast posjednika jedne nekretnine kao povlasne, koja se sastoji u faktičnom izvršavanju sadržaja prava stvarne služnosti glede neke tuđe nekretnine kao poslužne.
Koje vrste stvarne služnosti imamo, i kako se na njima faktično izvršava sadržaj?
Afirmativne stvarne služnosti su one koje se u korist jedne nekretnine kao povlasne izvršavaju na drugoj nekretnini kao poslužnoj, a što onaj čija je poslužna nekretnina trpi.
Posjed afirmativne stvarne služnosti ima posjednik jedne nekretnine na tuđoj nekretnini, ako na potonjoj izvršava sadržaj neke afirmativne služnosti u korist svoje nekretnine i to ga izvršava kao svoje pravo služnosti, a osoba koja posjeduje tu drugu nekretninu to trpi.
Negativne su one stvarne služnosti koje se ne izvršavaju na poslužnoj nekretnini, nego ih se izvršava time što onaj čija je poslužna nekretnina, u korist povlasne nekretnine propušta činiti na svoj nekretnini nešto što bi inače činio.
Što biva sa posjedima svih posrednih posjednika ako prestane posjed prava služnosti neposrednom posjedniku povlasne nekretnine?
Prestane li posjed prava služnosti neposrednom posjedniku povlasne nekretnine, prestaju i svim posrednim posjednicima njihovi posredni posjedi tog prava.
Što je idealan posjed?
Je li idealni posjed posjed?
Idealan posjed je naziv za od pravnog poretka priznatu privatnu iza svakog relevantnu vlast koju osoba ima u pogledu nekog predmeta, kao da je taj predmet njezin, a da se pritom ta njezina vlast ne sastoji u neposrednoj fizičkoj, efektivnoj vlasti na stvari, niti se na nju oslanja.
Idealni posjed uopće nije posjed, budući da nema neposrednog tjelesnog, fizičkog, efektivnog držanje stvari u vlasti osobe, a to je bitna osobina svakog posjeda.
Što je to nasljednički posjed?
Nasljednički posjed je od pravnog poretka priznata privatna i za svakoga relevantna vlast koju ostaviteljev nasljednik ima glede svih ostaviteljevih posjeda. To je idealni posjed, dakle, posjed bez efektivne, faktične vlasti.
Kako nastaje nasljednički posjed?
U kom trenutku nastaje nasljednički posjed?
Mijenjaju ili se posjedi stvari i prava kada prelaze s ostavitelja na nasljednika?
S obzirom na ostaviteljev posjed, na čemu se nasljednikov posjed nastavlja? Nabroji.
Prekida li se taj posjed ostaviteljevom smrću?
Da li je nasljednički posjed idealan ili efektivan?
Nasljednički posjed nastaje ostaviteljem smrću, kao posljedica naslijedivosti posjeda, jer po suvremenom hrvatskom pravu posjed je naslijediv. Ostaviteljevom smrću stječe nasljedno pravo onaj tko je na to ovlašten temeljem u poruke ili zakona. On Time poslije ostavitelju nasljednikom, A ostavina postaje njegovo nasljedstvo. Ako je ostavitelj u trenutku svoje smrti imao ikakve posjede stvari ili prava, a redovito ih je imao, Oni su se našli u sastavu ostavine te su trenutku ostaviteljeve smrti prešli na ostaviteljevog nasljednika, postavši njegovi na temelju zakona, bez ikakvog posebnog akta stjecanja-ipso iure.
Tako su svi ostaviteljevi posjedi stvari i prava prešli na njegovog nasljednika zbog ostaviteljeve smrti i u trenutku te smrti, i to onakvi kakvi su bili u času u tom času u stjecatelja. Ne prekidajući se ostaviteljevom smrću, svaki se ostaviteljev posjed nastavlja kod nasljednika:
A. Na istom predmetu posjedovanja
B. Na istom stupnju posjedovanja
C. Sa istom objektivnom kvalitetom posjeda
Što ako je ostavitelja naslijedilo nekoliko sunasljednika?
Koje njegove posjede su oni stekli?
Ako je ostavitelja naslijedilo nekoliko sunasljednika-svi su oni stekli nasljednički posjed svakog pojedinog od ostaviteljevih posjeda.
Koja je svrha nasljedničkog posjeda?
Kada će se nasljednički posjed pretvoriti iz idealnog u faktični, efektivni posjed?
Nasljednički posjed nastaje i postoji samo zato da ostavitelja smrt ne bi izazvala prekid dotadašnjeg posjedovanja.
Nasljednički bi se posjed trebao iz idealnog pretvoriti u faktički, efektivni posjed. To će se zbiti kada nasljednički posjednik počne izvršavati posjedovne čine na predmetu posjedovanja.
Koja ograničenja glede posjedovnih čina ima ostaviteljev nasljednik?
Kada nasljednik neće postupati samovlasno ako poduzme posjedovne čine?
Ostaviteljev nasljednik je ovlašten odmah započeti i efektivno posjedovati ono što je posjedovao ostavitelj, ali pritom nije ovlašten dirati u ostale posjede iste stvari ili prava.
Nasljednik neće postupiti samovlasno ako poduzme posjedovne čine, pod pretpostavkom
A. Da je zaista ostaviteljem nasljednik
B. Da poduzimanje posjedovnih čina mi je povjereno izvršitelju poruke ili skrbniku ostavine
C. Da poduzimanjem posjedovnih čina ne zadire u tuđi posjed, odnosno suposjed.
Ovo vrijedi i ako je ostavitelja naslijedilo i nekoliko su nasljednika-svi su oni onda postali suposjednici.
Ako bi netko samovlasno smetao, to jest oduzeo ili uznemirio nasljednički posjed-dok se još nije pretvorio u pravi, efektivni, faktični posjed, bi li za nasljednika-nasljedničkog posjednika- nastalo pravo na posjedovnu zaštitu tog posjeda?
Što ako je ostavitelja naslijedilo nekoliko sunasljednika? Tko onda ima pravo na zaštitu posjeda?
Kako se štiti posjed od smetanja trećih osoba a kako od smetanja drugog suposjednika?
Zašto se posjed od smetanja drugog suposjednika može štititi baš samo na taj način?
Nasljednički posjed uživa posjedovnu zaštitu kao da je ostavitelj još posjednik.
Ako je ostavitelja naslijedilo nekoliko sunasljednika, pa su oni nasljednici suposjednici, tada svaki pojedini od njih ima pravo na zaštitu njihovog zajedničkog posjeda kao cjeline.
Zaštitu bi mogao zahtijevati iako je ostali ne zahtijevaju.
Treba, međutim, upozoriti da se pravo na posjedovnom zaštitu može u punom obujmu ostvarivati jedino prema 3. osobama.
Postoji i pravo na zaštitu pojedinog suposjeda od samovlasnih smetanja drugog suposjednika, ali ga se putem suda može ostvarivati jedino u veoma ograničenom krugu slučajeva.
Ako bi posjedovne čine netko počeo izvršavati kao da je on ostaviteljev nasljednik, odnosno kao da je jedini nasljednik ostavitelja, oni koji sebe smatraju ostaviteljevim nasljednicima mogli bi protiv te osobe staviti samo hereditatis petitio-nasljednički zahtjev-pa u petitornom postupku, pošto bude utvrđeno da nasljedno pravo pripada (i) njima, ishoditi da im posjed-suposjed-izruči onaj tko si ga je bio prisvojio svojatajući si nasljedno pravo koje mu nije pripadalo - ili nije pripadalo samo njemu.
Dakle takvoj se osobi ne može s uspjehom staviti zahtjev zbog smetanja posjeda, nego jedino petitorni zahtjev u redovitom parničnom postupku.
To je zato što je to spor o nasljednom pravu i pravu na nasljedstvo, a posredstvom toga i na nasljednički posjed.
Uračunava li se nasljednički posjed u vrijeme potrebno za stjecanje predmeta posjedovanja dosjelošću?
Nasljednički posjed svojim trajanjem doprinosi vremenu posjedovanja potrebnom za stjecanje predmeta posjedovanja-stvari odnosno prava-putem dosjelosti.
Što je to tabularni posjed?
Daj li ovaj posjed upisanoj osobi ikakvu vlast u pogledu nekretnine – a što ako joj ne pripada upisano pravo?
Je li tabularni posjed idealan ili faktički?
Tabularni-knjižni posjed je činjenica da je u zemljišnu knjigu upisano pravo vlasništva neke nekretnine ili je upisano netko neko drugo knjižno pravo, kao pravo određene osobe.
Ta činjenica nastaje upisom uglavnom knjigu, a prestaje brisanjem.
Kao što posjednik ima faktičnu vlast na stvari i kada mu ne pripada pravo koje bi ga na to ovlašićvalo, tako je činjenica upisa u zemljišnu knjigu daje upisanoj osobi neku vlast u pogledu nekretnine, čak i kada joj ne pripada upisano pravo.
Tabularni i posjed je idealan a ne faktični.
Koji su pravni učinci upisa u zemljišnu knjigu, to jest, tabularnog posjeda:
Uz postojanje tabularnog posjeda nisu vezana dva veoma važna učinka posjeda. Koja su to?
- Činjenica uknjižbe odnosno predbilježbe u zemljišnu knjigu, glavnu knjigu, igra kod stjecanja prava vlasništva nekretnina i drugih prava u pogledu nekretnine ulogu sličnu onoj, koju igra predaja, tradicija, pokretnine kao način-modus-stjecanje prava.
- Budući da zemljišne knjige, Izvadci, ispisi i prijepisi iz zemljišne knjige uživaju javnu vjeru, to činjenica da je u zemljišnu knjigu upisano neko pravo korist određene osobe, stvara presumpciju da joj zaista pripada to pravo. Ona ne mora dokazivati da je ona zaista pripada, nego je dovoljno da dokaže da je upisana kao nositelj toga prava.
- Činjenica da je u zemljišnoj knjizi neka osoba upisana kao nositelj određenog knjižnog prava, ovlašćuje nju da s tim pravom knjižno raspolaže. Dok ne bude izbrisana, samo je ona ovlaštena dozvoljavati daljnje upise u zemljišnu knjigu.
- Činjenica upisa u zemljišnu knjigu štiti upisanu osobu od onih koji bi inače mogli nekretninu ili pravo na njoj steći pozivajući se na načelo povjerenja u zemljišne knjige.
Činjenica upisa-tabularni posjet-ne daje pravo na posjedovnu zaštitu, a u našem suvremenom pravnom poretku ne dovodi niti do tabularne dosjelosti. To znači da, koliko god dugo nevaljani upis trajao, on se time neće pretvoriti u pravu koje je upisano.
Objasni koju ulogu ima idealni posjed u ovršnom postupku?
Kad se u ovršnom postupku prodaje nekretnina dužnika-ovršenika radi namirenja tražbina vjerovnika, tada osobi koja je nekretninu kupila u tom postupku na ovršnoj sudskoj javnoj dražbi ili neposrednom pogodbom, sud tu nekretninu rješenjem o dosudi isprva predaje u idealan posjed.
Tek kada mu dužnik-ovršenik ili sudski ovršitelj nekretninu preda u zbiljski-faktični posjed, kupac je postao posjednik u pravom smislu.
Kada je posjed stečen?
Posjed je stečen ako i kada je činom stjecanja zaista glede stvari nastalo stanje koje ima sve osobine posjeda stvari, odnosno posjeda prava, bilo neposrednog bilo posrednog.
Kakav čin stjecanja posjeda može biti?
Kako ga dijelimo s obzirom na radnju koja se poduzima?
Kako ga dijelimo s obzirom na volju da se uspostavi stjecateljeva faktična vlast na stvari?
Čin stjecanja posjeda može biti
- Tjelesni čin
- Poduzet na stvari radi stjecanja posjeda - Očitovanje volje
- pravni posao kojim se prenosi posjed - Jednostran
- bit će to čin stjecanja posjeda, ako je poduzet sa stjecateljevom voljom da uspostavi svoju vlast. - Dvostrano
- bit će to čin u kojem su Sjedinjene dvije volje-volja dosadašnjeg posjednika da svoju faktičnu vlast cijelu ili dio, prenese stjecatelju i volje stjecatelja da Time stekne faktičnu vlast koja mu se prenosi.
Dovoljno je da je čin poduzet sa prirodnom voljom koja je u društvu relevantna, no to pravilo vrijedi samo kad se posjed stječe isključivo tjelesnim činom. To ne vrijedi kada je čin stjecanja posjeda očitovanje volje-pravni posao. Tada volja treba biti pravno kvalificirana, A očitovanje volje treba zadovoljavati pretpostavke za valjanost, kakve se inače traže za valjanost pravnih poslova.
S obzirom na čin stjecanja, kako se stječe idealni posjed?
Idealni posjed se redovito stječe bez vanjski vidljivog čina stjecanje-samom odlukom suda ili drugog tijela vlasti, odnosno ispunjenjem zakonskih pretpostavki. Na primjer, ostaviteljev nasljednik stječe nasljednički posjed samim time što je naslijedio ostavitelja.
S obzirom na osobe čijim činom može stjecatelj steći posjed?
Stjecatelj može posjet steći vlastitim činom stjecanja, ali i činom neke druge osobe koja je njegov zastupnik u poduzimanju čina stjecanja posjeda.
Stjecatelj može posjet steći i činom osobe koje kao zastupnik dotadašnjeg posjednika predaje posjet stjecatelju.
Kada je posjed stečen izvorno, to jest orginarno?
Koje se stvari mogu steći u izvorni posjed?
Posjed je stečen izvorno ako je stjecatelj jednostranim činom uspostavio svoju faktičnu vlast glede neke stvari koja u tom času nije bila ni u čijem posjedu, ili ako je bila, uspostavio svoju vlast neovisno, štoviše-usprkos tuđem posjedu.
Pravni subjekti su ovlašteni izvorno steći posjed samo onih stvari koje nisu ni u čijem posjedu, a sposobne su biti objekt posjedovanja.
Kada je posjed stečen izvedeno, derivativno?
Je li izvedeno stjecanje samovlasno?
Prekidali se izvedenim stjecanjem prednikova faktična vlast?
Posjed je stečen izvedeno ako je na stjecatelja prešla faktična vlast, bilo
1. Dvostranim činom predaje kojim je u sporazumu sa dotadašnjim posjednikom prenesen njegov posjed na stjecatelja ili je iz njegova posjeda izveden daljnji stupanj posjeda za stjecatelja
Bilo
2. Nasljeđivanjem dotadašnjeg posjednika
Izvedeno stjecanje nije samovlasno stjecanje, niti se ikakvim jednostranim činom može za sebe izvesti posjed iz tuđeg posjeda. Za izvedeno stjecanje potrebno je da stjecatelj stekne posjed od osobe koja je posjednik, te da posjet stekne u skladu s njezinom boljom.
Izvedenim stjecanjem posjeda neće se prekidati prednikova faktična vlast, nego će se nastavljati kroz stjecateljev posjed.
Koja dva načina stjecanja posjeda jednostranim činom imamo?
Kakav je posjed onoga koji je jednostranim činom uspostavio svoju faktičnu vlasti glede neke stvari?
Kakav Čin usmjeren na stjecanje posjeda neke stvari mora biti da bi to bio čin stjecanja posjeda?
- Čim uzeća stvari,
- Čin oduzeća stvari
Tko jednostranim činom uzeća ili oduzeća uspostavi svoju faktičnu vlast glede stvari, izvorno je stekao posjed te stvari.
Poduzimanje čina nije dovoljno da bi to bio čin stjecanja posjeda. Potrebno je da je čin koji je poduzet dade rezultat, naime da njime nastane razmjerno trajno stanje koje se u društvu tretira kao Vlast osobe na stvari.
Kako se posjed stječe činom uzeća? Kako se uzeće još naziva?
Uzećem, uzimanjem, aprehenzijom, percepcijom, stvari u neposredan posjed, izvorno se stječe posjed stvari koje niko ne posjeduje.
Pod uzećem se u prvom redu misli način uzimanja stvari rukom, no nije uvijek nužno da se stvar uzme doslovno rukom. Nužno je da je poduzet jednostrani čin uzimanja u posjed stvari koju nitko ne posjeduje, i da je taj čin dao rezultat-da je njime u pogledu stvari nastalo razmjerno trajno stanje kakvo se u društvu tretira kao vlast osobe glede stvari.
Kako se posjed stječe oduzećem?
Što se tada događa sa stjecateljevim posjedom, a što sa posjedom dotadašnjeg posjednika?
Oduzeće je jednostrani čin kojim netko izvorno stiče neposredan posjed stvari koju netko drugi već ima u svom posjedu. Time se uspostavlja stjecateljeva faktičnu vlast glede odnosne stvari, a oduzima faktična vlast dotadašnjeg posjednika.
Čin oduzeća posjeda je, sa stjecateljeva stajališta čin stjecanja posjeda, ali sa stajališta dotadašnjeg posjednika je čin smetanja njegova posjeda.
Kakav je to neistiniti posjed i kako se stiče?
To je čin samovlasnog oduzeća stvari kojim se oduzima dotadašnjim posjedniku stvari iz posjeda i uspostavlja vlastiti posjed na neki nedozvoljeni način, naime silom, potajno ili prevarom, ili zlouporabom povjerenja.
Na primjer, dosadašnji pomoćnik u posjedovanju samovlasno prestane izvršavati tuđu i počne izvršavati svoju neposrednu, faktičnu vlast. Na primjer dotadašnji nesamostalni posjednik postupi protivno posjedujućem odnosu i time razori dotadašnju konstrukciju posjedovanja, isključivši posrednog posjednika, te počne stvar posjedovati samo za sebe.
To su Slučajevi stjecanja zlouporabom povjerenja-precario modo. No, kako smo već kazali posjed može biti oduzeti silom, te potajno ili prijevarom-ko ga na takav način stekne stekao je posjed, ali taj posjed ima negativnu kvalitetu-to je neistiniti posjed.
Je li dozvoljeno izvorno stjecanje posjeda oduzeće stvari dotadašnjem posjedniku koje je samovlasno?
Kakvo pravo ima onaj posjednik čiji je posjed samovlasno oduzet?
Što ako on to pravo ne iskoristi u zato propisanim rokovima?
Ono nije dozvoljeno. Tko posjedniku bez njegove volje oduzme posjet, samovlasno je smetao njegov posjet, a samo vlast je zabranjeno.
U sjeni kući je posjet samovlasno oduzet, pripada pravo na zaštitu posjeda.
Stjecatelj ima samovlasno stečeni posjed stvari, ali mu taj njiegov posjed nije miran, jer onaj od koga je posjet samovlasno stečen ima pravo štititi svoj oduzeti posjed. Posluži li se tim pravom, pa uspostavi svoj faktičnu vlast glede stvari koje mu je bila oduzeta, uzet će se da smetani posjed nije bio ni prestao, nego je trajao cijelo vrijeme-načelo kontinuiteta posjeda.
Međutim ako se smetani posjednik ne bi poslužio svojim pravo na zaštitu posjeda, unutar zato propisanih rokova, njegovo bi pravo na zaštitu Time prestalo. Od tog trenutka, posjet novog posjednika je miran. Tada onome koji je ostao bez posjeda stvari ne preostaje drugo nego da pokrene spor u pravu na posjed tzv petitorni spor.
Postoji li oduzet će stvari koje nije samovlasno? Je li ono dopušteno? Kada?
Kada će ono s obzirom na te uvjete ipak biti samovlasno?
Imali pravo na zaštitu posjeda posjednik čije posjed oduzet, ali oduzeće nije bilo samovlasno?
Svako se oduzeće stvari zbiva jednostranim činom uzeća stvari kojim se uspostavlja stjecateljeva faktična vlast glede odnosne stvari, a oduzima faktična vlast dotadašnjeg posjednika. Iako se zbiva jednostranim činom, nije svako oduzeće stvari samovlasno.
Ono to nije, ako je čin oduzimanja ili smetanja posjeda dopušten zakonom ili odlukom suda odnosno drugog tijela, donesenom na temelju zakona koji to dopušta.
Oduzeće stvari bit će samovlasno kad god je poduzeto bez pravnog temelja, pa i kada oduzimatelj ima neko pravo na posjet te stvari, budući da pravo na posjed ne ovlašćuje nositelja na to da stvar oduzme drugome, nego jedino da putem suda ishodi neka se stvar drugome oduzme i potom da njemu.
Oduzeće stvari bit će samovlasno i onda kada čin oduzimanja ili smetanje posjeda bude učinjen u nekom javnom, društvenom ili sličnom interesu, ako nije dopušten zakonom ili na temelju zakona.
Posjedniku čije posjed oduzet, ali oduzet će nije bilo samovlasno-ne pripada pravo na zaštitu posjeda.
Kakav posjed za sebe a kakav za drugu osobu stječe netko tko je uzeo stvar, a radio je kao zastupnik neke druge osobe?
Kakav odnos mora biti između zastupa noge i zastupnika?
Može li se posredan posjed steći i na drugačiji način? Kako? Koja pravila onda vrijede?
Ako je radio kao zastupnik neke druge osobe, tada je Time što je izvršio čin uzeća stvari u posjed stekao za sebe neposredan, a za zastupanog posredan posjed stvari.
Da bi se to dogodilo nužno je da među njima postoji odnos kojim prva osoba prigodom stjecanja zastupa drugu.-Dakle osim čina uzeća stvari, potrebno je još da i među njima postoji odnos zastupanja.
Taj odnos mora u prvom redu biti valjani odnos ugovornog ili zakonskog zastupanja koji već postoji u času kada je zastupnik stekao neposredan u posjet.
Posredan posjed je moguće izvorno steći i budem poslovođe bez naloga, no zastupani nikada neće steći posredan posjed činjenicom da je poslovođa bez naloga stekao neposredan posjet, nego će biti potrebno i da zastupani odobri poslovođin čin. Ako mu uskrati odobrenje, on nije njegovim činom stekao posredni posjed stvari. Dade li odobrenje za to stjecanje posjeda, ono djeluje ex tunc.
Zastupnikovim činom uzeća ili oduzeća stvari zastupani stječe u pravilu posredan, a ne neposredan posjed stvari. Od toga postoji iznimka - koja?
Iznimka je u slučaju kada čin stjecanja poduzima osoba koja time ne izvršava nikakvu svoju, nego isključivo tuđu faktičnu vlast, dakle osoba koja poduzima čin stjecanja u svojstvu stjecateljevog pomoćnika u posjedovanju. Njezinim činom stječe neposredan posjed onaj čiju vlast ona izvršava, kao da je bio njezin, a ne njegov, čin uzeća posjeda.
Kako prosuđivati je li osoba koja je poduzela čin uzeća posjeda uzela tu stvar samo u svoj posjed, ili je postupala kao tuđi zastupnik, pa ju je uzela u svoj neposredan i ujedno posredan posjed zastupanog, ili je pak djelovala kao nečiji pomoćnik u posjedovanju, pa uzimanjem stvari nije za sebe stekla nikakav posjed stvari, nego je neposredan posjed stvari stekao onaj čiji je ona bila pomoćnik u posjedovanju?
Mjerodavno je ono što je za 3. osobe vidljivo, a ne ono što se događa u nemanifestiranoj volji subjekta. Zato bi u pravilu trebalo smatrati da je osoba koja je poduzela čin uzimanja stvari u posjed, tim činom tu stvar uzela za sebe, dakle u svoj neposredan posjed. Ako nije, trebat će to dokazati-bude li to sporno.
Što je predaja, primopredaja ili tradicija?
Predaja je dvostrani čini usmjeren na to da se u sporazumu sa dotadašnjim posjednikom posjed stvari prenese stjecatelju.
Kako se posjed stječe činom predaje?
Koje različite mogućnosti postoje za izvedeno stjecanje posjeda?
Posjed se činom predaje stječe izvedeno. Tako stečeni posjed vuče podrijetlo od dotadašnjih posjeda iste stvari, pa je stjecatelju sljednik-sukcesor u posjedovanju dotadašnjeg posjednika. Postoje dvije različite mogućnosti za izvedeno stjecanje posjeda:
- Posjed je prenesen, dakle stjecatelj stječe prenošenjem prednikovog posjeda na njega kao sljednika u posjedovanju.
- posjed prednika nije doslovno prenesen sljedniku, nego je osnovan - konstituiran izvođenjem iz prednikovog posjeda.
Bilo translacijom ili konstituiranjem, posjed će biti stečen izvedeno ako ga primjerenim dvostranim činom predaje-tjelesnim činom ili očitovanjem volje-stjecatelj stekne od osobe koja je u tom času posjednik odnosne stvari.
Koje su dvije sastavnice predaje posjeda?
Predaja posjeda je dvostrani čin koji ima dvije sastavnice. Jedna je čin dotadašnjeg posjednika-davanje, predavanje, predaja, izručenje, prijenos.
Druga sastavnica predaje je čin stjecatelja-primanje. Obje zajedno tvore čin predaje-tradicije posjeda.
Kao dvostrani čini predaje posjeda, koje dvije opcije imamo?
Kako se prenosi posredan a kako neposredan posjed?
- Dvostrani tjelesni čin, vanjski vidljiv, kojim se prenosi posjed stjecatelju i
- Dvostrano očitovanje volje onoga tko prenosi posjed i stjecatelja, dakle njihov dvostrani pravni posao, usmjeren na prijenos posjeda stjecatelju.
Pravilo je da se stvar prenosi neposredan posjed tjelesnom predajom stvari a u posredan očitovanjem volje.
Što biva s voljom dotadašnjeg posjednika posjeda ako je bio dužan predati stvar drugome a to nije dobrovoljno uradio?
Iako je predaja posjeda voljni čin dotadašnjeg posjednika i stjecatelja posjeda, ona se može zamijeniti odgovarajućim činom sudskog ovršitelja ukoliko je dosadašnji posjednik bio dužan predati stvar drugome,a to nije dobrovoljno uradio.
Kada kažemo da je predaja posjeda izvršena?
Predaja posjeda izvršena ako i kada je njezin cilj postignut, a to je onda kada stjecatelj dođe u položaj da može izvršavati faktičnu vlast na stvari i to kao pojedinačni sljednik dotadašnjeg posjednika u posjedovanju te stvari, jer je na njega prenesena prednikova faktična vlast.
što je predaja stvari?
Predaja stvari je dvostrani voljni čin kojim dosadašnji posjednik predaje i stjecatelj prima stvar u neposredan posjed, a izvršena je kada se stjecatelj voljom prenositelja nađe u položaju da može izvršavati faktičnu vlasti glede stvari.
Prenosi li se predajom stvari stjecatelju neposredni ili posredni posjed stvari?
Predajom stvari stjecatelju prenosi se neposredni posjed stvari dakle neposredna faktična vlast na stvari s predavatelja na stjecatelja. pravilo je da se neposredan posjed stvari ne može prenijeti drugačije nego predajom stvari stjecatelju.
Kakav mora biti voljni čin da bi se predajom stvari prenio neposredan posjed stvari?
Da bi se predajom stvari prenio neposredan posjed stvari potrebno je da bude izvršen dvostrani voljni čin davanja i primanja stvari radi prijenosa posjeda na njoj.
koji sve učinci predaje posjeda postoje?
O čemu ovisi je li se dogodilo jedno drugo ili treće?
- Moguće da dotadašnja faktična vlast dotadašnjeg posjednika predavatelja bude prenesena na stjecatelja čime predavatelj prestaje biti posjednikom stvari.
- moguće je i da stvar bude predana i primljena u neposredan posjed stjecatelj, ali u njegov nesamostalan posjed, naime da predavatelj sebi ne pridrži posredan posjed iste stvari.
- moguće je i da je stvar predana i primljena u neposredan posjed koji je takvog sadržaja da je stjecatelju prenesen samo suposjed te stvari a da je predavatelj stvari ostao u njezinom suposjedu.
je li se dogodilo jedno drugo ili treće ovisit će o tome kakva je faktična vlast prenesena na stjecatelja predajom stvari njemu- samostalna ili nesamostalna vlast posjednika ili suposjednika. U tome bitnu ulogu igra sadržaj volje predavatelja i stjecatelja prigodom predaje stvari u stjecatelja u neposredan posjed jer predaja stvari u posjed je njihov voljni čin.
Što je to prava predaja ili traditio vera?
Kakva je kod pokretnina , a kakva kod nekretnina?
Prava predaja ili traditio vera je predaja iz ruke u ruku a zbiva se predajom stvari stjecatelju. kada je stvar koja se predaje pokretnina, tada je to doslovno uručenje stvari stjecatelju. kada je međutim stvar koja se prodaje nekretnina, tada se prava predaja zbiva dovođenjem stjecatelja na tu nekretninu, pokazivanje međa zemljišta i slično.
Što je uzimanje stvari uz dozvolu?
Navedi primjer.
Kada je stjecatelj stekao neposredan posjed?
Uzimanje stvari uz dozvolu ima jednak učinak kao i predaja stvari stjecatelju iz ruke u ruku. davanje dozvole stjecatelju da uzme stvar u posjed sadržajno odgovara prodavateljevom pružanju ruke sa stvari koju želi predati u posjed. takva predaja stvari je vrlo česta u suvremenom životu. na taj se način, na primjer, stječe posjed stvari koju se kupuje u trgovini za samoposluživanjem ili iz automata. u svim tim slučajevima prenesen je neposredan posjed stvari stjecatelju, ali ne samim time što je on dobio dozvolu da uzme stvar, nego tek kada je izvršio svoj dio čina primopredaje - kada je na temelju te dozvole stvar uzeo, uspostavivši time glede nje svoju vlast na stvari.