Glava 4 - Zemljišne Knjige Flashcards
Kako se u hrvatskom pravnom poretku publiciraju stvarna prava na nekretninama?„
Publiciranje stvarnih prava na nekretninama ostvaruje se u hrvatskom pravnom poretku upisivanjem prava na nekretninama i činjenica važnih za pravni promet nekretnina u zemljišne knjige-gruntovne knjige, gruntovnica. Pomoću zemljišnih knjiga publicira se pravno stanje nekretnina mjerodavno za pravni promet.
Koji je odnos između zemljišnih knjiga i drugih vrsta evidencija nekretnina? Odgovori ukratko.
Koje evidencije određuju što je relevantno za pravno stanje nekretnine?
Zemljišne knjige su jedini, osnovni i isključivi instrument za publiciranje stvarnih prava na nekretninama koje mogu biti u pravnom prometu. Zbog toga su one ujedno i temelj zaštite povjerenja u pravnom prometu nekretnina. Druge vrste evidencija nekretnina, posebno različite katastarske evidencije, važne su za djelotvorno funkcioniranje zemljišnih knjiga i bez njih zemljišne knjige uopće ne bi mogle ostvarivati svoju publicitetnu funkciju.
Niti jedna druga evidencija nekretnina koja se vodi o nekretninama nema u hrvatskom pravnom poretku značenje za ostvarivanje publiciteta stvarnih prava na nekretninama i pravnog stanja nekretnina te za zaštitu povjerenja kao što ga imaju zemljišne knjige.
Za pravno stanje nekretnine koja može biti u pravnom prometu mjerodavno je isključivo ono što je upisano u zemljišne knjige, a ne u nekoj drugoj evidenciji nekretnina.
Među ostalim vrstama evidencija nekretnina koje se vode u hrvatskom pravnom poretku (dakle, isključujući zemljišne knjige), koja je evidencija od najveće važnosti?
Definiraj tu evidenciju?
Čemu služe podaci iz te evidencije?
Od svih javnih evidencija koji se vode o nekretninama u tom smislu je za Zemljišnoknjižno evidenciju od najveće važnosti katastar zemljišta.
Katastar zemljišta je javna evidencija o zemljištima koja sadrži podatke o zemljištima gleda njihova
- položaja,
- oblika,
- površine,
- izgrađenosti,
- načina iskorištavanja,
- proizvodne sposobnosti,
- katastarskog prihoda i
- korisnika.
Podaci iz katastra zemljišta namijenjeni su
- gospodarskim,
- pravnim,
- upravnim,
- poreznim,
- statističkim i drugim potrebama,
- utvrđivanju katastarskog prihoda,
- osnivanju zemljišnih knjiga,
- izradi prostornih planova i slično.
kako se dobivaju podaci koji se koriste u katastru zemljišta?
Što je to Katastarska izmjera i što se njome utvrđuje?
Katastar zemljišta izgrađen je na temelju podataka o zemljištima dobivenim geometrijskom izmjerom zemljišta. Temeljem podataka dobivenim geodetskom izmjerom zemljišta provodi se Katastarska izmjera kojom se utvrđuju katastarske čestice, njihova iskorištavanja i njihovi korisnici-posjednici-i na temelju te izmjere izrađuje se katastarski operat-katastarski planovi, popisi, Pregledi.
U odnosu na koju Zemljišnoknjižnu jedinicu se utvrđuju, obrađuju i evidentiraju podaci o zemljištima koji se vode u katastru?
Podaci o zemljištima koji se vode u katastru za utvrđuju se, obrađuju i evidentiraju u katastru zemljišta u odnosu na katastarsku česticu-parcelu-zemljišta.
Što je to Katastarska čestica-parcela-zemljišta?
Kako se određuje oblik i površina svake katastarske čestice? Kako je ona individualizirana?
To je osnovna jedinica katastra zemljišta koja se u zakonu o geodetsko izmjeri i katastru zemljišta definira kao dio zemljišta-Zemljine površine-koji se iskorištava na isti način i pripada istom korisniku.
Oblik i površina katastarske čestice dobiveni su geometrijskim dijeljenjem Zemljišne površine po jedinstvenoj metodi utvrđenoj zakonom.
Svaka je Katastarska čestica označena, individualizirana posebnim brojem katastarske čestice i nazivom katastarske općine u koje leži. Položaj, oblik svake katastarske čestice i objekta koji se na njoj nalazi grafički su prikazani na katastarskim planovima, a ostali se podaci upisuju u posebne popise i preglede koji sadrže podatke o
- površinama,
- kulturi,
- klasama,
- katastarskom prihodu,
- korisnicima zemljišta za svaku česticu.
Na kojim podacima se temelji osnivanje i održavanje svih službenih evidencija o nekretninama?
Na kojim podacima se temelji zemljišnoknjižna evidencija?
Kako se pojedinačna nekretnina individualizira u zemljišnoj knjizi?
Što se time postiže?
Osnivanje i održavanje svih službenih evidencija o nekretninama mora se temeljiti na podacima izmjere i katastra zemljišta.
Zemljišnoknjižna evidencija se temelji na katastarskoj evidenciji, odnosno na podacima katastarske izmjere o zemljištima.
Pojedinačno nekretnina koja je objekt stvarno pravnih odnosa koji su predmet upisa u zemljišne knjige određuje se i individualizira upravo po katastarskim oznakama o broju, površini, obliku i izgrađenosti katastarske čestice, te nazivom katastarske općine u kojoj se nalazi. Pojedinačna nekretnina ne može se ni na koji drugi način odrediti u zemljišnoj knjizi osim podacima dobivenim službenom katastarskom izmjerom zemljišta. Na taj način se postiže pouzdanosti točnost u individualizira nju pojedinačnih nekretnina, njihovo pouzdano razlikovanje u odnosu na ostale nekretnine. Zbog toga se podaci u katastarskim česticama u katastru zemljišta i zemljišnoj knjizi moraju održavati u stalnoj suglasnosti, a svaka se promjena tih podataka provedena u katastru zemljišta mora provesti i u zemljišnoj knjizi.
Što je zemljišnoknjižno pravo u objektivnom smislu?
Zemljišnoknjižno pravo objektivnom smislu je skup pravnih pravila koja uređuju upisivanje nekretnina i prava na njima u zemljišne knjige te pravne odnose među ljudima koji nastaju upisivanjem nekretnina i prava na njima u zemljišne knjige.
Pravnim pravilima zemljišnoknjižnog prava u objektivnom smislu uređeno je publiciranje pravnog stanja nekretnina mjerodavnog za pravni promet upisivanjem nekretnina i prava na njima u zemljišne knjige.
Što je zemljišnoknjižno pravo u subjektivnom smislu?
Zemljišnoknjižno pravo u subjektivnom smislu je skup ovlaštenja koja pripadaju subjektima u pravnim odnosima, glede nekretnina upisanih u zemljišne knjige, koji nastaju upisivanjem nekretnina i prava na njima u zemljišne knjige po pravilima zemljišnoknjižnog prava u objektivnom smislu.
Kako dijelimo pravila zemljišnoknjižnog prava u objektivnom smislu?
Što je jedno, a što drugo pravo? Koja pravila ona sadrže?
Pravila zemljišnoknjižno pravo objektivnom smislu dijele se na materijalno zemljišnoknjižno pravo i postupovno-procesno, formalno-zemljišnoknjižno pravu.
Materijalno zemljišnoknjižno pravo je skup pravnih pravila o materijalnopravnim pretpostavkama i učincima publiciranja, upisivanja nekretnina i prava na njima u zemljišne knjige. Materijalno zemljišnoknjižno pravo sadrži pravila o Tome kako djeluju razni Upisi u zemljišne knjige na opstojnost i sadržaj, zasnivanje, promjenu i prestanak stvarno pravnih odnosa na nekretninama koje se upisuju u zemljišne knjige. Njima se uređuju materijalne pretpostavke za provedbu pojedinih zemljišnoknjižnih upisa, te njihovi pravni učinci za stjecanje, promjenu i prestanak stvarnih prava na nekretninama.
Postupovno-procesno, formalno-zemljišnoknjižno pravo čine pravila o postupku u zemljišnoknjižnim stvarima, pravila o Tome kako se zahtijevaju, naređuju i provode razni Upisi u zemljišne knjige, kao i pravila koja uređuju organizaciju, sastav, osnivanje, vođenje i obnavljanje zemljišnih knjiga. Postupovnim su zemljišnoknjižnim pravom uređene postupovne pretpostavke za provedbu zemljišnoknjižnih upisa.
Materijalno i postupovno zemljišnoknjižno pravo čine cjelinu i uređeni su u hrvatskom pravnom poretku istim propisima.
Koji su glavni pravni izvori zemljišnoknjižnog prava u Hrvatskoj?
Koji su dopunski pravni izvori zemljišnoknjižnog prava?
Glavni pravni izvori zemljišnoknjižnog prava u Hrvatskoj su
zakon o zemljišnim knjigama,
zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, te
pravilnik o unutarnjem ustroju, vođenju zemljišnih knjiga i obavljanju drugih poslova u zemljišnoknjižnim odjelima sudova-zemljišnoknjižni poslovnik.
Dopunski pravni izvori zemljišnoknjižnog prava su propisi koji uređuju katastar zemljišta, prostorno planiranje i izgradnju objekata.
Tu spadaju i brojni propisi koji uređuju posebni pravni režim pojedinih vrsta nekretnina kao što su naprimjer zakon o poljoprivrednom zemljištu, zakon o vodama, zakon o šumama, zakon o zakupu poslovnog prostora, zakon o najmu stanova i drugo.
Posebnu važnost za pravno uređenje zemljišnih knjiga imaju i brojni pozitivni propisi koji uređuju parnični i ovršni postupak, pravila u izvanparničnom postupku, propisi o javni bilježnicima, kao i brojni drugi propisi iz područja stvarnog, obveznog, trgovačkog, obiteljskog, upravnog, financijskog, stambenog prava i drugo.
Što su to zemljišne knjige?
Što se u njih upisuje?
Zemljišne knjige su javne knjige koje se vode o pravnom stanju nekretnina mjerodavnom za pravni promet.
Zemljišne knjige se upisuju sve nekretnine koje mogu biti u pravnom prometu, osim ako za neke vrste nekretnina nije što posebno određeno, stvarno pravo na nekretninama, druga prava za koja je to zakonom određeno, te druge činjenice važne za pravni promet nekretnina.
Zemljišne knjige imaju u pravnom poretku Republike Hrvatske nekoliko važnih funkcija. Nabroji objasni.
Osnovne su publicitetna funkcija i zaštita povjerenja u pravnom prometu nekretnina. Zemljišne knjige su osnovni, jedini i isključivi publicitetni sustav kojim se u hrvatskom pravnom poretku publiciraju stvarna prava na nekretninama i kojima se evidentira, čini očevidnim pravno stanje nekretnina mjerodavno za pravni promet. Upisima u zemljišne knjige se objavljuje-publicira-da na određenoj nekretnini postoje stvarna prava u korist određenih subjekata. Upisima u zemljišnoj knjizi da je se vanjska vidljivost stvarnim pravima ne da nekretninama, pravno stanje glede nekretnine čini se vidim i dostupnim javnosti. Zemljišnim se knjigama osigurava apsolutno djelovanje stvarnih prava na nekretninama i ostvaruje načelo publiciteta stvarnog prava. Iz ove funkcije zemljišnih knjiga proizlazi i njihova najvažnija funkcija-zaštita povjerenja u pravnom prometu nekretnina.
U odnosu na poštene stjecatelje koji su stekli pravo na nekretninama pouzdajući se u sadržaj zemljišnih knjiga, odnosno u njihovu publicitetnu funkciju, podaci u zemljišnim knjigama smatraju se točnim, istinitim i potpunim.
Štiteći povjerenje u pravnom prometu nekretnina, zemljišne knjige osiguravaju potrebnu pravnu sigurnost u pravnom prometu nekretnina. Zemljišne knjige imaju posebnu ulogu i kod stjecanja stvarnih prava na nekretninama, jer se upisom u zemljišne knjige ostvario zakonom predviđene način derivativnog stjecanja stvarnih prava na nekretninama. Upis u zemljišne knjige je način stjecanja, modus, za stjecanje stvarnih prava nekretninama kada se ona stječu temeljem pravnog posla.
Zemljišne knjige otklanjaju i sprečavaju kolizije u ostvarivanju stvarnih prava na istoj nekretnini, jer redoslijed upisa prava u zemljišne knjige određuje i redoslijed njihova ostvarivanja.
Što je osnovna pretpostavka za započinjanje postupka osnivanja zemljišnih knjiga? Zbog čega?
Na katastarskoj se izmjeri zemljišta temelji osnivanje, obnavljanje i dopunjavanje zemljišnih knjiga. Prilikom osnivanja zemljišne knjige podaci o zemljištima, njihov broju, obliku, površini, izgrađenosti preuzimaju se iz katastra zemljišta, pa je provedba katastarske izmjere zemljišta osnovna pretpostavka za započinjanje postupka osnivanja zemljišne knjige.
U čiju nadležnost spada vođenje zemljišnih knjiga i rješavanje zemljišnoknjižnih predmeta?
Koji sud je nadležan za što?
Vođenje zemljišnih knjiga i rješavanje zemljišnoknjižnih predmeta pripada u sudsku nadležnosti. Zemljišne knjige vodi zemljišnoknjižni odjel osnovan pri općinskom sudu, i to za nekretnine koje se nalaze na području za koje je taj sud mjesno nadležan. Za rješavanje žalbi donesenih u zemljišnoknjižnom postupku nadležan je Županijski sud.
Kako se zove sustav u kojem se bude zemljišne knjige?
Što je središte pravnog interesa za upis u zemljišnu knjigu?
Gdje se vrše Upisi koji se odnose na određenu nekretninu i koji su mjerodavni za pravno stanje te nekretnine?
Zemljišne knjige se vode po sustavu realnih folija.
Upisi u zemljišne knjige provode se i određeni su s obzirom na objekt prava, to jest, objekt stvarno pravnog odnosa-zemljišnoknjižno tijelo, to jest, pojedinačnu nekretninu. Za upisivanje u zemljišnu knjigu odlučna je pojedinačna nekretnina i ona je sjedište pravnog interesa.
Svi Upisi koji se odnose na određenu nekretninu i koji su mjerodavni za pravno stanje te nekretnine nalaze se u posebnom dijelu zemljišne knjige, u posebnom zemljišnoknjižnom ulošku osnovanom upravo za tu nekretninu.
Zemljišne se knjige mogu voditi na dva načina. Objasni.
Koja je razlika između ta dva načina?
Zemljišne se knjige mogu voditi na dva načina-ručnim upisivanjem zemljišnoknjižnih podataka u uvezane Tomove, sveske zemljišnih knjiga-ručno vođena zemljišna knjiga-ili pohranjivanjem zemljišnoknjižnih podataka u bazu zemljišnih podataka s pomoću elektroničke obrade podataka-zemljišna knjiga vođena elektroničkom obradom podataka, eOp-zemljišna knjiga. EOP-zemljišna knjiga je evidencija vođena elektroničkom obradu podataka o pravnom stanju nekretnina mjerodavnom za pravni promet.
Razlika između ručno vođene zemljišne knjige i zemljišne knjige vođene elektroničkom obradom podataka postoji samo glede tehnike, načina njihova vođenja.
Kako se provodi osnivanje zemljišnih knjiga? Objasni.
Osnivanje zemljišnih knjiga provodi se u posebno uređenom postupku koji je podijeljen na dva dijela-postupak osnivanja i ispravni postupak.
Zemljišna se knjiga osniva za svaku katastarsku općinu za koju se još ne vodi i to na temelju odluke ministra pravosuđa.
Osniva ju sud prvog stupnja na čijem je području Katastarska općina za koju se zemljišna knjiga osniva.
Postupak osnivanja zemljišne knjige sastoji se u sastavljanju zemljišnoknjižnih uložaka. Nakon što se sastave svi zemljišnoknjižni ulošci za jednu katastarsku općinu i nakon što ministar pravosuđa odredi da će se s njima postupati kao s zemljišnim knjigama otvara se novoosnovana zemljišna knjiga.
Istodobno započinje ispravni postupak i objavljuje se javni oglas kojim se svi oni koji smatraju da bi u osnovanu zemljišnu knjigu trebalo nešto pisati, ispraviti, izmijeniti pozivaju da u određenom roku stave svoje prigovore ili prijave. Ispravni se postupak završava raspravom za ispravak na kojoj se raspravlja o podnesenim prigovorima i prijavama te odlučuje o provedbi upisa zatraženih prijava ili prigovora. Pravila o osnivanju i ispravnom postupku primjenjuju se i u postupku obnavljanja i dopunjavanja zemljišne knjige, kao i u pojedinačnom ispravnom postupku.
Nabroji načela zemljišnoknjižnog uređenja.
- Načelu stvarnosti
- Načelu upisa
- Načelo knjižnog prednika
- Načelo javnosti
- Načelo povjerenja
- Načelo privole
- Načelu zakonitosti
- Načelo prvenstva
- Načelo potpunosti
- Načelo određenosti
- Načelo preglednosti
Što je načelo stvarnosti?
Što se upisuje u zemljišne knjige? Nabroji i objasni.
Kako se zovu prava koja se upisuje u zemljišne knjige?
Upisuju li se u zemljišne knjige nekretnine koje nisu sposobne biti objektom stvarnih prava?
Načelo stvarnosti je jedno od načela zemljišnoknjižno uređenja i određuje što je predmet upisa u zemljišne knjige.
To su nekretnine, stvarna prava na njima i druga prava za koja je to zakonom određeno, druge činjenice važne za pravni promet za koje je to zakonom određeno. U zemljišne knjige se upisuju pojedinačne nekretnine, zemljišta, to jest, dijelovi Zemljine površine koji su u katastru zemljišta označeni posebnim brojevima i nazivom katastarske općine. U Zemljišne se knjige upisuju sve nekretnine koje mogu biti u pravnom prometu, odnosno, koje mogu biti objektom prava vlasništva i drugih stvarnih prava. Oni se upisujU u zemljišnu knjigu u skladu sa stanjem u katastru zemljišta i katastarskim podacima o broju, površini, izgrađenosti zemljišta.
Nekretnine koje nisu sposobne biti objektom stvarnih prava, u pravilu se, ne upisuje u zemljišne knjige osim ako to zakonom nije propisano.
Prava koja mogu biti predmet samostalnog upisa u zemljišne knjige nazivaju se knjižnim pravima. Mogućnost njihova upisivanja u zemljišne knjige određuje zakon o zemljišnim knjigama ili neki drugi zakon, a radi se u pravima koja za svoj objekt imaju nekretnine upisane u zemljišnim knjigama.
Knjižnim se pravima smatraju sva stvarna prava na nekretninama koja postoje u hrvatskom pravnom sustavu u okviru zatvorenog broja stvarnih prava-vlasništvo, služnosti, stvarni tereti, pravo građenja, Založno pravo, te određena obvezna prava. Od odličnih prava knjižim se pravom smatraju pravo nazad kupa, prvokupa, najma, zakupa i koncesije. Pored toga moguće i posebnim zakonom odrediti da se i neka druga prava na nekretninama upisuju u zemljišnu knjigu.
Pored knjižnih prava u zemljišne knjige se upisuju i osobni odnosi nositelja knjižnih prava te pravne činjenice važne za pravni promet nekretnina. Osobni odnosi i pravne činjenice koji se upisuje u zemljišne knjige određeni su zakonom o zemljišnim knjigama ili drugim zakonom.
Što je to načelo upisa?
Što je načelo deklarativnosti upisa? Kakvi još nazivi za ovo postoje?
Što upis u zemljišnu knjigu znači za obvezna prava?
Kad nastupaju pravni učinci načela upisa?
Kakav je to istiniti upis, pa kakav neistiniti? Koje pravne učinke imaju?
Koji učinak ima neistiniti, nevaljani upis u odnosu na poštenog 3. stjecatelja?
Načelo upisa je jedno od načela zemljišnoknjižno uređenja. Njime je određeno kako upis u zemljišne knjige djeluje na stjecanje, promjenu, prijenos i prestanak knjižnih prava. Upis u zemljišne knjige predstavlja modus, zakonski način stjecanja stvarnih prava na nekretninama kada se ta prava stječu na temelju pravnog posla. Na temelju pravnog posla knjižna se prava stječu, prenose, ograničavaju ili ukidaju isključivo upisom uglavnom knjigu, posebni dio zemljišne knjige u koju se upisuje bitni sadržaj knjižnih prava.
Kada je do stjecanja, ograničavanja, ili prestanka stvarnog prava došlo na temelju odluke suda, odluke drugog tijela, na temelju zakona ili nasljeđivanjem, upis u zemljišnu knjigu nije materijalno pravna pretpostavka stjecanja, ograničavanja ili prestanka stvarnog prava. Upis izvanknjižno nastale stvarno pravne promjene u zemljišnu knjigu samo je deklaratornog, publicitetnog značenja-načelo deklarativnosti upisa-načelo upisa u formalnom smislu-načelo upisa u relativnom smislu.
Upis u zemljišnu knjigu ima samo deklaratorno, publicitetno značenje i kad se u nju upisuju obvezna prava koja mogu biti predmetom upisa u zemljišnu knjigu. Ta se prava naime, stječu već samim sklapanjem pravnih poslova koji se, u skladu s načelom konsenzusa, zaključuju već suglasnošću volja stranaka. No, kako su obvezna prava po svojoj naravi relativna i djeluju samo između ugovornih strana, njihovim upisivanjem u zemljišnu knjigu ona postaju apsolutna i počinju djelovati prema svima.
Pravni učinci načela upisa nastupaju jedino ako je provedem valjani, istiniti upis. Upis će biti valjan, istinit kada je u skladu sa stvarnim, zbiljskim, izvanknjižnim pravnim stanjem nekretnine. Upis će biti istinit kada su u času kad je bio zahtjevan bile ispunjene sve pretpostavke koje se po pravilima koja uređuju knjižno pravo moraju ispuniti da bi se upisom u zemljišne knjige to pravo steklo, promijenilo ili prestalo, te kad su ispunjene sve materijale i postupovne pretpostavke određene zemljišnoknjižnim pravom potrebne za njegov Upis u zemljišnu knjigu.
Jedino istiniti upis predstavlja valjani modus, način stjecanja, promjene ili prestanka knjižnog prava na temelju pravnog posla pa se samo takvim upisom može steći, promijeniti ili prestati knjižno pravo na temelju pravnog posla.
Kad za upis nisu ispunjene sve pretpostavke da bi upis bio istinit on je neistinit, nevaljan. Neistinit, nevaljan upis je upis koji je različit od stvarnog, Zbiljskog, izvanknjižnog pravnog stanja nekretnina jer je u zemljišnoj knjizi kao nositelj knjižnog prava upisana osoba koja nije njegov stvarni, zbiljski, izvanknjižni nositelj ili se upisani sadržaj, opseg ili prvenstvo Knjižnih prava razlikuje od njegovog stvarnog pravnog stanja Ili prvenstvenog reda. Upis će biti neistinit kad u času kad je bio zahtjevan, za stvarno pravno promjenu knjižnog prava koja se trebalo ostvariti tim upisom nisu bile ispunjene sve pretpostavke koje za nastup takve promjene određuju odredbe materijalnog prava koje uređuju to knjižno pravo. Upit će biti neistiniti i kad za njegovu provedbu nisu bile ispunjene sve materijalne i postupovne pretpostavke određene zemljišnoknjižnim pravom. Neistiniti upis ne proizvodi pravne učinke koji je inače proizvodio da je istinit, sa njegovom provedbom ne nastupaju ni pravni učinci načela upisa.
Provedbom neistinitog upisa dolazi samo do povrede upisanog knjižnog prava, jer ono je neistinitim upisom prestalo, promijenjeno, Ograničeno premda zato nisu bile ispunjene sve pretpostavke određene materijalnim i / ili zemljišnoknjižnim pravom. Oštećenom nositelju knjižnog prava priznaje se tada pravo na sudsku zaštitu knjižnog prava povrijeđenog neistinitim, nevaljanim upisom i to podnošenje tužbe za brisanje po pravilima zemljišnoknjižno prava. S druge strane, provedbom neistinitog upisa u odnosu na poštenog 3. stjecatelja koji svoja prava izvodi iz nevaljanog, neistinitog upisa počinje djelovati neoboriva Predmnijeva da je provedeni upis njegova prednika istinit, valjan. U odnosu na poštenog 3. stjecatelja smatrat će se da je nositelj knjižnog prava osoba u čiju je korist pravo upisano premda ona to nije, jer je upis provedem njezinu korist neistiniti. Zbog toga će pošteni stjecatelj koji je postupao u dobroj vjeri s povjerenjem da je upis njegovog prednika istinit, valjan ne znajući da je taj upis neistinit biti pravno zaštićen. Takvi su pravni učinci određeni zemljišnoknjižnim načelom povjerenja u istinitost i pravilima o zaštiti povjerenja poštenih trećih osoba u pravnom prometu nekretnina.
Što je načelo knjižnog prednika?
Od ovog načela zakon o zemljišnim knjigama određuje neke iznimke kad je moguće zahtijevati upis iako pravo nije stečeno neposredno od knjižnog prednika. koje su to?
Načelo knjižnog prednika jedno je od načela zemljišnoknjižnog uređenja. Po načelu knjižnog prednika Upisi u zemljišnu knjigu dopušteni su samo protiv osobe koja je u času podnošenja prijedloga za upis već upisana u zemljišnoj knjizi kao nositelj knjižnog prava glede kojeg se Upisi zahtjeva ili koja bude barem istodobno uknjižena ili predbilježena kao nositelj tog knjižnog prava-knjižni prednik.
Od ovog načela zakon o zemljišnim knjigama određuje neke iznimke kad je moguće zahtijevati upis iako pravo nije stečeno neposredno od knjižnog prednika.
Kad je knjižno pravo preneseno izvanknjižno na više osoba uzastopno, posljednji stjecatelj može zahtijevati da se upis provede neposredno na njega bez upisavanja međustjecatelja. Upis će se dopustiti jedino ako posljednji stjecatelj dokaže ispravama podobnim za upis neprekinuti niz izvanknjižnog stjecanja od knjižnog prednika do sebe.
Ako nasljednik otuđi pravo koje je s ostavitelja nasljeđivanjem prešlo na njega, stjecatelju će se dopustiti upis prava neposredno iza ostavitelja. I u tom će se slučaju upis dopustiti jedino ako stjecatelj ispravama podobnim za upis dokaže neprekinuti slijed prijenosa prava od ostavitelja kao knjižnog prednika do sebe.
Posebna iznimka je predviđena i za slučaj brisanja hipoteke glede koje je došlo do izvanknjižnog prijenosa hipotekarne tražbine. Hipotekarni dužnik može zahtijevati brisanje hipoteke prati upisanog hipotekarnog vjerovnika i bez prethodnog upisa izvan knjižnih prenosa hipotekarne tražbine u korist prijašnjeg hipotekarnih vjerovnika.
Zakon o zemljišnim knjigama predviđa posebnu iznimku od načela knjižnog prednika u slučajevima kada zbog smrti knjižnog prednika knjižno pravo prijeđe na nasljednike. Nasljednikovi vjerovnici mogu tada ishoditi osiguranje svoje tražbine prema utvrđenom nasljedniku i bez prethodnog upisa nasljednika.
Što je to načelo javnosti?
Što je načelo javnosti u formalnom, a što u materijalnom smislu?
Što je to sloboda uvida u zemljišne knjige?
Što je to Predmnijeva o poznavanju zemljišnoknjižnog stanja? Je li ona oboriva?
Kako i kada djeluje Predmnijeva o potpunosti i valjanosti, istinitosti zemljišnoknjižnog stanja? Je li ona oboriva?
Načelo javnosti znači da su zemljišne knjige javne, jer je sadržaj zemljišnih knjiga svima dostupan, a upis u njih svima slobodan-načelo javnosti u formalnom smislu.
Načelo javnosti zemljišnih knjiga znači i to da zemljišne knjige, izvaci, ispisi i prijepis iz nje uživaju javnu vjeru glede potpunosti, istinitosti, valjanosti svog sadržaja i imaju dokaznu snagu javnih isprava-načelo javnosti materijalnom smislu.
U skladu sa načelom javnosti u formalnom smislu svatko može zahtijevati uvid u zemljišnu knjigu i sve pomoćne popise u nazočnosti voditelja zemljišne knjige i iz nje dobiti izvatke odnosno ispise i prijepise-sloboda uvida u zemljišne knjige.
Pravo uvida u zemljišne knjige je potpuno neograničeno, jer za ostvarivanje uvida nije potrebno dokazivati niti učiniti vjerojatnim postojanje zato nekog interesa pravne ili koje druge naravi. Pravo uvida i pravo traženja izvadaka, prijepisa i službenih potvrda proteže se na sve sastavne dijelove zemljišne knjige u širem smislu-glavnu knjigu, zbirku isprava, pomoćne popise i katastarske planove. Kod ručno vođene zemljišne knjige uvid se može ostvariti osobno ili putem zastupnika neposrednim uvidom u zemljišnu knjigu ili posredno budem izvatka-ovjerenog prijepisa sadržaja određenog zemljišnoknjižno uloška koji na zahtjev izdaje voditelj zemljišnih knjiga. Kod EOP –zemljišne knjige uvid se vrši izdavanjem Ispisa iz baze zemljišnih podataka. Ispis iz baze zemljišnih podataka zamjenjuje izvadak iz zemljišne knjige. Ispis iz baze zemljišnih podataka izdaju zemljišnoknjižni sudovi, tijela nadležna za katastar zemljišta, javni bilježnici, odvjetnici i to za sve nekretnine u republici Hrvatskoj.
Iz načela javnosti u formalnom smislu, to jest iz pravila da su zemljišnoknjižni podaci dostupni svima i da je pravo uvida u njih neograničeno, proizlazi dužnost svake zainteresirane osobe, svakog sudionika u pravnom prometu nekretnina da se obavijesti od zemljišnoknjižnom stanju. Nepoznavanje zemljišnoknjižnog stanja nikoga ne ispričava, a poznavanje zemljišnoknjižnog stanja za svakog se i uvijek pretpostavlja. Glede poznavanja zemljišnoknjižnog stanja vrijedi neoboriva Predmnijeva - presumptio iuris et de iure - o poznavanju zemljišnoknjižnog stanja.
Na neoborivoj predmnijevi o poznavanju zemljišnoknjižnog stanja osniva se i pravilo o poštenju, dobroj vjeri stjecatelja prilikom stjecanja knjižnih prava. Poštenje pri stjecanju knjižnih prava može se odnositi jedino na ispričivo nepoznavanje izvanknjižnog stanja to jest prava i činjenica koje u zemljišnim knjigama uopće nisu upisani, premda su mogle biti.
U skladu s načelom javnosti materijalnom smislu, zemljišne knjige uživaj u javnu vjeru da je njihov sadržaj potpun i istinit, valjan. Po tom se načelu smatra da zemljišne knjige istinito i potpuno održavaju činjenično i pravno stanje nekretnina-pravna Predmnijeva o istinitosti i potpunosti zemljišnih knjiga.
U slučajevima kada zemljišnoknjižno stanje nije potpuno ili nije valjano, u odnosu na poštene stjecatelje knjižnih prava koji su bili u dobroj vjeri i postupali s povjerenjem u istinitost i potpunost zemljišnih knjiga Predmnijeva u potpunosti valjanosti, istinitosti zemljišnoknjižnog stanja djeluje kao neoboriva. Djelovanje te neoborive predmnijeve u odnosu na poštene stjecatelje proizvodi važne materijalno pravne učinke za stjecanje stvarnih prava na nekretninama u korist poštenih stjecatelja. Učinke djelovanja načela javnosti u materijalnom smislu određuje načelo povjerenja.
Što je načelo povjerenja?
Kad nastupaju pravni učinci načela povjerenja u istinitost? U čemu se oni sastoje?
Kad nastupaju pravni učinci neoborive predmnijeve o potpunosti? Čemu se oni sastoje?
Kakav mora biti pošteni stjecatelj glede stjecanja knjižnog prava po načelu povjerenja s obzirom na pravnu osnovu na temelju koje je upisao svoje pravo u zemljišnu knjigu?
Načelom povjerenja štite se poštene 3. osobe koje su postupale s povjerenjem u potpunosti istinitost zemljišnoknjižno stanja u slučajevima kada se zemljišnoknjižno stanje razlikuje od stvarnog, Zbiljskog pravnog stanja nekretnina. Ono djeluje u dva smjera-pozitivnom, kao načelo povjerenja u istinitost, i u negativnom, kao načelo povjerenja u potpunosti.
Pravni učinci načela povjerenja u istinitost nastupaju kada se zemljišnoknjižno stanje razlikuje od izvanknjižnog zbog toga što je u zemljišnoj knjizi nevaljanim, neistinitim upisom kao nositelj knjižnog prava upisana osoba koja nije stvarni, izvanknjižni nositelj tog prava ili kojom je knjižno pravo upisano sa sadržajem, opsegom ili prvenstvenim redom koji se razlikuju od njegova stvarnog, izvanknjižnog sadržaja, opsega ili prvenstvenog reda. Tada u odnosu na poštenog stjecatelja djeluje neoboriva Predmnijeva da je glede tog upisa zemljišnoknjižno stanje valjano, istinito odnosno da ono što je upisano u zemljišnoj knjizi postoji.
Pravni učinci neoborive predivni jebe o istinitosti sastoji se u Tome da će pošteni stjecatelj koji je postupao s povjerenjem u istinitost prednik ovog upisa steći knjižno pravo iako ono u zemljišnoj knjizi nije upisano u korist njegova Zbiljskog, stvarnog nositelja, odnosno premda onaj učio je koristan bilo upisano nije bio njegov zbiljski pravni ovlaštenik.
Pravni učinci načela povjerenja u potpunost nastupaju kada je zemljišnoknjižno stanje nepotpuno jer u zemljišnoj knjizi nisu upisana sva prava i pravne činjenice glede određene nekretnine koje inače mogu biti predmet upisa u zemljišnu knjigu. Tada u odnosu na poštenog stjecatelja knjižnog prava djeluje neoboriva Predmnijeva da je zemljišnoknjižno stanje potpuno, da na nekretnini ne postoje knjižna prava i pravne činjenice koje nisu upisane u zemljišnoj knjizi, premda su mogle biti upisane.
Pravni učinci neoborive Predmnijeve o potpunosti sastoji se u Tome da će pošteni stjecatelj koji je postupao s povjerenjem u potpunosti zemljišnoknjižnog stanja steći knjižno pravo neopterećeno neupisanim pravima i pravnim činjenicama, odnosno bez svega onoga što u času kada je pošteni stjecatelj zahtjevao upis nije bilo upisano, a moralo je biti da bi djelovalo prema trećima.
Pošteni stjecatelj bit će pravno zaštićen glede stjecanja knjižnog prava jedino ako je, postupajući u dobroj vjeri, upisao svoje pravo u zemljišnu knjigu i to na temelju valjane pravne osnove koja može biti pravna osnova za derivativno stjecanje stvarnih prava na nekretninama.
Što je to načelo privole-načelo konsenzusa?
Kako svoj pristanak na upis daje osoba koja stječe neko pravo?
Kako svoj pristanak na upis daje osoba čije se pravo ograničava ili prestaje?
Kada se daje klauzula intabuLandi i koje je isprave moraju sadržavati?
Načelo privole-načelo konsenzusa određuje da se Upisi u zemljišne knjige mogu provoditi samo uz obostranu privolu osobe koja upisom stječe pravo i osobe čije se pravo upisom ograničava, prenosi na drugoga ili ukida. Ako se zatraženim upisom mijenja prvenstveni red, sadržaj, opseg i drugo već uknjiženih prava, za provedbu upisa potreban je i pristanak osoba u čiju su korist upisana ta prava. Isto načelo vrijedi i za ispravljanje već provedenih upisa, koji se mogu ispraviti jedino ako na to pristanu sve zainteresirane osobe.
Osoba koja upisom stječe neko pravo, svoju privolu za provedbu upisa daje već samim podnošenjem prijedloga da se u njezinu korist upiše knjižno pravo. Time ona posredno izriče svoj pristanak da se pravo u njezinu korist upiše u zemljišne knjige, da tim upisom glede tog prava nastupe određeni pravni učinci, te dobrovoljno započinje zemljišnoknjižni postupak za upisivanje svog prava u zemljišne knjige.
Osoba čije se pravo upisom ograničava ili prestaje, svoj pristanak za upis daje u klauzuli intabulandi-izričitoj i strogo formalno i izjavi da pristaje na uknjižbu kojom se njezino pravo ograničava, opterećuje, ukida ili prenosi na drugu osobu. Izričiti pristanak za upis u obliku klauzule intabulandi potreban je kada se na osnovi isprava kojima su stranke dobrovoljno raspolagale svojim knjižnim pravima zahtjeva uknjižba, upis, kojim se knjižna prava stječu, prenose ili prestaju bez posebnog Nakladnog opravdanja. Klauzulu intabulandi moraju sadržavati privatne isprave i javne isprave o pravnim poslovima koje su u okviru svojih ovlaštenja sastavili nadležno državno tijelo ili javni bilježnik.
Što je to načelu zakonitosti-načelo legaliteta?
Koje pretpostavke sud mora utvrditi?
Ako je neki drugi sud ili drugo nadležno tijelo odredilo zemljišnoknjižni upis, Što ispituje zemljišnoknjižni sud?
Načelo zakonitosti-načelo legaliteta-određuje da je zemljišnoknjižni sud po službenoj dužnosti obvezan ispitati postoji li sve zakonske pretpostavke za upis u zemljišne knjige. Ako neka od propisanih zakonskih pretpostavki nije ispunjena, zemljišnoknjižni će sud odbiti prijedlog za upis. Zemljišnoknjižni sud mora utvrditi:
- Može li se upis provesti s obzirom na stanje u zemljišnoj knjizi glede predmeta upisa, postoje li s obzirom na zemljišnoknjižno stanje zapreke zahtjevanom upisu
- Postoje li osnove za sumnju jesu li osobe protiv kojih se zahtjeva upis sposobne raspolagati predmetom upisa, te jesu li osobe koje zahtijevaju upis na to ovlaštene
- Proizlazi li utemeljenost prijedloga iz sadržaja podnesenih isprava
- Imaju li isprave oblik koji se zahtjeva za provedbu traženog upisa
Ako je neki drugi sud ili drugo nadležno tijelo odredilo zemljišnoknjižni upis, zemljišnoknjižni će se sud ograničiti samo na ispitivanje je li upis odredilo za to nadležno tijelo, te je li upis provediv s obzirom na stanje u zemljišnoj knjizi. O Tome postoje li ostale pretpostavke upisa odlučuje sud ili nadležno tijelo koje odlučuje o upisu.
Što je to načelo prvenstva?-Načelo prioriteta
Koji je njegov smisao i cilj?
Kako se određuje redoslijed izvršavanja knjižnih prava na istoj nekretnini?
Kada knjižna prava imaju isti prvenstveni red, i koja onda među njima imaju prednost nad drugima?
Načelo prvenstva, načelo prioriteta, od uređuje pravne učinke upisa prema drugim upisima ovisno o vremenskom redoslijedu kojim su Upisi provedeni.
Smisao i cilj ovog načela je da određivanjem prvenstvenog reda upisa knjižnih prava koja postoje na istoj nekretnini uredi redoslijed njihova stjecanja i ostvarivanja.
Redoslijed izvršavanja knjižnih prava na istoj nekretnini određuje se prema mjestu koje svako od tih prava imao prvenstvenom redu. Prvenstveni redu upisa u zemljišnu knjigu utvrđuje se prema času kojem je zemljišnoknjižnim sudu stigao prijedlog za upis odnosno odluka drugog suda ili tijela kojom se određuje upis, jer se upis smatra provedenim u času kad je zemljišnoknjižnim sudu stigao prijedlog za upis.
Po načelu prvenstva, stoga, redoslijed izvršavanja knjižnih prava na istoj nekretnini ovisi o vremenskom redoslijedu podnošenja prijedloga za njihov upis. Knjižno pravo za koje je ranije podnesem prijedlog za upis imat će ranije, bolje mjesto u prvenstvenom redu od onih prava za koja je kasnije podnesem prijedlog za upis. Knjižno pravo na ranijem mjestu prvenstvenom redu ostvarivat će se kao da druga prava, upisana poslije njega, ne postoji.
Ako je zemljišnoknjižnim sudu istodobno stiglo više prijedloga za upis, upisana prava imat će isti prvenstveni red. To znači da će se sva ta prava ostvarivati istodobno i to razmjerno svojoj vrijednosti i vrijednosti ostalih prava s istim redom prvenstva prema vrijednosti nekretnine koja je objekt tih prava.
Kako dolazi do promjene prvenstvenog reda i kada?
Što je to načelo klizećeg ranga? Koje još nazive ima?
Što je to ustup prvenstvenog reda? Koje nazive još ima?
Kako se provodi ustup prvenstvenog reda? kad i u kojem slučaju je potreban pristanak trećih osoba kod provođenja upisa ustupa prvenstvenog reda?
Do promjene prvenstvenog reda može doći na nekoliko načina. Prije svega samim brisanjem prava koje je bilo na ranijem, boljem mjestu u redu prvenstva. Tada se pravo koje je bilo iza njega odmah pomiče unaprijed u svom prvenstvenom redu-načelo klizećeg ranga, načelo vremenskog prvenstvenog reda.
Druga je mogućnost da nositelji knjižnih prava sporazumno, na temelju pravnog posla, promjene prvenstveni red svojih prava-ustup prvenstvenog reda, cesija prvenstvenog reda, Prioritetna cesija. Kod ustupa prvenstvenog reda pravo koje stupa naprijed stječe prvenstveni red prava koje stupa natrag. Ustup prvenstvenog reda zapravo je zamjena prvenstvenog reda između pojedinih prava upisanih na istoj nekretnini, pri čemu se ne mijenja opseg i prvenstveni red ostalih upisanih prava.
Do ustupa prvenstvenog reda dolazi uknjižbom ili predbilježbom ustupa prvenstva koja se provodi na temelju sporazuma nositelja knjižnih prava koja mijenjaju prvenstveni red. Za ustup prvenstvenog reda potreban je obostrani pristanak nositelja prava koja mijenjaju prvenstveni red s obzirom da ustup prvenstvenog reda ne bi smio ni na koji način štetiti pravima koja su upisana između prava koja mijenjaju prvenstveni red kao ni pravima koja se odnose na prava koja mijenjaju prvenstveni red, u nekim je slučajevima za ustup potreban i pristanak drugih nositelja knjižnih prava na odnosnoj nekretnini. Ako je pravo koje stupa naprijed u svom opsegu veće od prava koje stupa natrag, a nositelji tih prava žele da pravo stupi naprijed u svom punom opsegu, potreban je pristanak nositelja knjižnih prava koja su upisana između njih. Ako je pravo koje stupa natrag hipoteka, potreban je i pristanak vlasnika nekretnina, a ako je pravo koje stupa natrag opterećeno pravom 3. potreban je i njegov pristanak.
Ustup prvenstvenog reda može biti ograničen i neograničen. Objasni kada dolazi do jednog, kada do drugog.
Ustup prvenstvenog reda može biti neograničen ili ograničen.
To će ovisiti o Tome stječe li pravo koje stupa naprijed novi prvenstveni red za cijeli svoj sadržaj i opseg ili ne. Ustup će biti neograničen kada pravo koje stupa naprijed za cijeli svoj sadržaj i opseg to jest neograničeno stječe novi prvenstveni red. To će uvijek biti kada između prava koja mijenjaju prvenstveni red nisu upisana druga knjižna prava, već ta prava neposredno dolaze jedno iza drugog. Ako su međutim između ta dva prava uknjižena još neka prava, do neograničenog ustupanja može doći jedino ako na to pristanu svi čija su prava upisana između prava koja mijenjaju prvenstveni red. Takav pristanak je potreban jedino ako bi ustupanjem prvenstvenog reda sve te osobe bile oštećene pri ostvarivanju svojih knjižnih prava, jer je pravo koje stupa naprijed veće po svom opsegu ili sadržaju nego pravo koje stupa natrag.
Kad u slučajevima u kojoj se zahtjeva pristanak nositelja između upisanih knjižnih prava njihovog pristanka nema, ustup prvenstvenog reda može biti samo ograničen. Tada ustup prvenstvenog reda ni na koji način ne može pogoršati položaj između upisanih nositelja knjižnih prava. Zbog toga će pravo koje stupa naprijed steći novi prvenstveni red samo u granicama opsega i sadržaja koje je imalo pravo koje je stupilo natrag. Ostatak prava koje je stupila naprijed ostaje i dalje se ranijim redom prvenstva, ali ipak ispred prava koje je prešlo natrag, osim ako drugačije nije ugovoreno.