Emocijos Flashcards

1
Q

Kuo skiriasi emociniai reiškiniai ir kiti psichiniai reiškiniai?

A

Emociniai reiškiniai apima jausmus, kaip džiaugsmą, liūdesį, pyktį, baimę ir pan., o psichiniai reiškiniai apima mūsų sugebėjimus ir veiksmus, tokius kaip mąstymas, atmintis, suvokimas, dėmesys ir kt.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Kaip emocijos susijusios su motyvacija?

A

a) emocijos yra vienos iš motyvų (suteikia energijos ir nukreipia elgesį) b) Nuolatinė stebėjimo sistema, kuri praneša, ar sėkmingai vyksta adaptacija

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Trys agrumentai, kad emocijų kilmė yra biologinė

A
  1. Labai mažiems vaikams yra būdingos emocinės reakcijos, nors jų gebėjimas apdoroti informaciją kognityviai dar yra labai ribotas
  2. Emocijos kyla labai greitai, trunka trumpai ir gali atsirasti automatiškai, nevalingai.
  3. Jos yra ypač naudingos ir adaptyvios susidorojant su fundamentaliomis gyvenimo užduotimis.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Trys argumentai, kad emocijų kilmė yra kognityvinė

A
  1. Nesvarbūs stimulai emocinių reakcijų nesukelia
  2. Emocijos susijusios su nuostatomis, kurias mes formuojame patirdami gyvenimo sėkmes ir nesėkmes
    3.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Apibūdinkite dviejų sistemų emocijų modelį.

A

Žmonės turi dvi sinchroniškai veikiančias sistemas, kurios aktyvuoja ir generuoja emocijas. Pirmoji sistema yra įgimta, spontaniška, fiziologinė, kuria nevalingai reaguojama į emocinius stimulus. Antroji sistema yra pagrįsta patyrimu, ji reaguoja interpretuodama ir pasirinkdama socialiai priimtinus būdus.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Kuo nuo kitų teorijų skiriasi R. Plutchik emocijų modelis?

A

Jo teorijoje emocija gali kilti dėl to, kad reikšmingas įvykis paveikė bet kurį iš grįžtamojo ryšio elementų. Emocijos gali kilti dėl kognityvinio įvertinimo, dėl pakitusio sužaidinimo (narkotikai) ar dėl pasikeitusios išraiškos. Jo teorijoje niekam nėra pirmenybės.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Kas yra emocijų šeima?

A

Bazinių emocijų nebuvimas pavieninėmis emocijomis, o susijusiomis (pvz. pyktis yra bazinė emocija, bet pykčio emocijų šeima yra agresija, įsiutis, susierzinimas ir t.t.)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Dėl kokių požymių emocija laikoma bazine?

A
  1. Emocija turi būti įgimta, o ne išmokta per patirtį ir socializaciją.
  2. Šią emociją visiems žmonėms turi sukelti tokios pačios aplinkybės (pavyzdžiui, reikšminga
    netektis visiems žmonėms sukelia liūdesį, ir tai nepriklauso nuo amžiaus, lyties ir kultūros).
  3. Turi būti patiriama unikaliai ir savitai, pavyzdžiui, turėti išskirtines tik tai emocijai būdingas
    veido išraiškas.
  4. Pasižymėti išskirtiniu ir nuspėjamu fiziologiniu atsaku.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Baimės požymiai

A

Baimės emocija kyla kai asmuo susiduria su situacija, kurią jis interpretuoja kaip potencialiai pavojingą ar keliančią grėsmę jo gerovei. Baimė motyvuoja gynybai. Ji yra tarsi įspėjamasis signalas, kad organizmui gali būti padaryta fizinė ar psichologinė žala, todėl ji sužadina autonominę nervų sistemą. Asmuo dreba, prakaituoja, dairosi ir jaučia didelę įtampą tam, kad save apsaugotų.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Pykčio apibūdinimas

A

Pyktį sukelia apribojimai, asmens manymas, kad jo tikslams, planams ar gerovei trukdo kažkokios išorinės jėgos, išduodamas pasitikėjimas, gavus griežtą atkirtį ar kritiką. Pykstantis žmogus pasidaro stipresnis ir aktyvesnis. Pyktis didina asmens kontrolės jausmą. Pyktis padeda išsiaiškinti tarpasmeninių santykių problemas, skatina politinius pokyčius ir kultūrines naujoves.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Pasišlykštėjimo apibūdinimas

A

Pasišlykštėjimo funkcija yra atsikratyti ar atsiriboti nuo užkrėstų, sugedusių ar nemalonių objektų. Pagrindinė pasišlykštėjimo funkcija yra atstūmimas.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Liūdesio apibūdinimas

A

Liūdesys arba distresas yra pati negatyviausia emocija. Liūdesys kyla dėl atstūmimo, atskirties ir nesėkmės patyrimo. Pozityvioji liūdesio pusė yra ta, kad jis netiesiogiai stiprina socialinių grupių sutelktumą, liūdesio sukeliamas niekingumo jausmas yra motyvas palaikyti produktyvų elgesį.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Džiaugsmo apibūdinimas

A

Džiaugsmą sukelia įvykiai, kurių pasekmės yra tokios, kaip mes tikimės, asmuo būna aktyvus, entuziastingas ir optimistiškas. Džiaugsmas skatina mūsų norą įsitraukti į įvairias socialines veiklas ir padeda pajusti pasitenkinimą gyvenimu, atsveria frustracijas, nusivylimus ir neigiamą patyrimą.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Susidomėjimas

A

Tam tikras susidomėjimo lygmuo yra visada. Susidomėjimas sukuria motyvaciją tyrinėti, atrasti, išsiaiškinti, kaupti informaciją. Susidomėjimas taip pat susijęs su kūrybiškumo motyvacija, noru mokytis bei lavinti savo žinias ir įgūdžius

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Panieka

A

Panieka kyla iš jausmo, kad esi moraliai viršesnis už kitą. Ji apima negatyvų kito žmogaus elgesio įvertinimą, kai kitas žmogus vertinamas kaip kažkuria prasme nevertas ar negarbingas. Pagrindinis paniekos motyvas – išlaikyti socialinę hierarchiją.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Kokios emocijos yra sąmoningos (išmoktos)?

A

Gėda, kaltė, pasididžiavimas, drovėjimasis

17
Q

Kokias funkcijas atlieka emocijos?

A

Apsaugos, destrukcijos, reprodukcijos, suvienijimo, priėmimo, atstūmimo, tyrinėjimo ir orientacijos

18
Q

Kokios emocijos yra geros ar blogos?

A

Nėra blogų emocijų. Džiaugsmas nebūtinai yra gera emocija, o liūdesys ar pyktis nebūtinai yra neigiamos emocijos. Visos emocijos yra naudingos, nes jos nukreipia dėmesį konkrečiom gyvenimo aplinkybėm reikiama linkme. Kiekviena emocija suteikia unikalų reagavimo būdą toje situacijoje. Taigi, visos emocijos iš esmės yra geros, funkcionalios, tikslingos ir padedančios adaptyviai kontroliuoti elgesį.

19
Q

Kokios yra socialinės emocijų funkcijos?

A

a) Perduoda informaciją apie mūsų savijautą b) lemia, kaip su mumis sąveikauja kiti žmonės c) inicijuoja ir palaiko socialines interakcijas d) kuria, palaiko ir nutraukia santykius

20
Q

Ar galima pritarti požiūriui, kad emocijos žmogui yra nenaudingos? Kodėl?

A

Autoriai teigia, kad emocijos trukdo nuosekliam aktyvumui, dezorganizuoja elgesį ir neleidžia vadovautis logika bei racionaliais sprendimais. Automatinės biologiškai determinuotos reakcijos gali būti visiškai netinkamos tam tikromis aplinkybėmis. Taigi, tam, kad emocijos būtų adaptyvios, jos turi būti reguliuojamos ir kontroliuojamos.

21
Q

Kuo skiriasi nuotaika ir emocijos?

A

Emocijos kyla dėl reikšmingų gyvenimo įvykių ar jų įvertinimo, kaip reikšmingų mūsų gerovei. Tuo tarpu nuotaikos priežastys dažniausiai yra neaiškios ir sunkiai atsekamos. Emocijos yra specifiškos, jos veikia elgesį tam tikru būdu ir sukelia specifines reakcijas. Nuotaika labiau veikia mąstymą ir lemia tai, apie ką žmogus galvos. Emocijos yra trumpalaikės, jos trunka sekundes ar minutes, tuo tarpu nuotaikos yra stabilesnės ir trunka valandas ar net dienas. Emocijos yra aiškiai suvokiamos, o nuotaika yra subtilesnis patyrimas.

22
Q

Kokia yra teigiama nuotaika (teigiama emocinė būsena)?

A

Teigiama emocinė būsena atspindi malonų įsitraukimą. Žmonės, kurie patiria teigiamą emocinę būseną, jaučia malonų pasitenkinimą, entuziazmą ir artėjimo prie trokštamo tikslo jausmą, turi daugiau energijos ir optimizmo.

23
Q

Kokia yra neigiama nuotaika (neigiama emocinė būsena)?

A

Neigiama emocinė būsena atspindi nemalonų įsitraukimą. Žmonės, kurie patiria daug neigiamos nuotaikos, dažniausiai jaučiasi nepatenkinti, nervingi, dirglūs, nuobodžiaujantys.

24
Q

Kodėl verta investuoti į visuomenės teigiamą emocingumą?

A

Nes asmenys su teigiamu emocingumu linkę padėti kitiems, bendrauti ir inicijuoti pokalbius, reikšti savo simpatijas, yra geranoriški tiek sau, tiek kitiems. Laimingi žmonės yra linkę bendradarbiauti ir yra mažiau agresyvūs, problemas sprendžia kūrybiškai, yra atkaklūs susidūrę su sunkumais ir dažniau vadovaujasi vidine motyvacija.

25
Q

Paaiškinkite, kodėl sunku apibrėžti, kas yra emocijos?

A

Nes tai yra sudėtingas ir daugiadimensis reiškinys, kurį kiekvienas žmogus patiria ir suvokia skirtingai. Emocijos yra subjektyvūs jausmai, kurie atsiranda kaip atsakas į tam tikras aplinkybes, įvykius arba vidinius procesus.

26
Q

Kaip ir kodėl emocijos susijusios su kultūra?

A

Emocijos ir kultūra yra glaudžiai susijusios dėl to, kad kultūra formuoja mūsų suvokimą, išraišką ir reakcijas į emocijas

27
Q

Kas yra jausmai? Kuo skiriasi jausmai ir emocijos?

A

Jausmas yra subjektyvus ir individualus patyrimas, kuris gali būti susijęs su tam tikru fizinės būklės ar aplinkos faktoriumi. Jausmai gali būti trumpalaikiai ir paveikti mūsų nuotaiką. Tai gali būti fiziniai jautrumai, pvz., šalta arba šilta, skausmas arba malonumas, arba tai gali būti emocinės būsenos, pvz., piktumas, liūdesys ar laimė.

Emocijos yra kompleksinės psichologinės būsenos, kurios apima daugiau negu tik jausmus. Jos atsiranda kaip reakcija į tam tikrus stimuliatorius ar įvykius.