Emocijos Flashcards
Kuo skiriasi emociniai reiškiniai ir kiti psichiniai reiškiniai?
Emociniai reiškiniai apima jausmus, kaip džiaugsmą, liūdesį, pyktį, baimę ir pan., o psichiniai reiškiniai apima mūsų sugebėjimus ir veiksmus, tokius kaip mąstymas, atmintis, suvokimas, dėmesys ir kt.
Kaip emocijos susijusios su motyvacija?
a) emocijos yra vienos iš motyvų (suteikia energijos ir nukreipia elgesį) b) Nuolatinė stebėjimo sistema, kuri praneša, ar sėkmingai vyksta adaptacija
Trys agrumentai, kad emocijų kilmė yra biologinė
- Labai mažiems vaikams yra būdingos emocinės reakcijos, nors jų gebėjimas apdoroti informaciją kognityviai dar yra labai ribotas
- Emocijos kyla labai greitai, trunka trumpai ir gali atsirasti automatiškai, nevalingai.
- Jos yra ypač naudingos ir adaptyvios susidorojant su fundamentaliomis gyvenimo užduotimis.
Trys argumentai, kad emocijų kilmė yra kognityvinė
- Nesvarbūs stimulai emocinių reakcijų nesukelia
- Emocijos susijusios su nuostatomis, kurias mes formuojame patirdami gyvenimo sėkmes ir nesėkmes
3.
Apibūdinkite dviejų sistemų emocijų modelį.
Žmonės turi dvi sinchroniškai veikiančias sistemas, kurios aktyvuoja ir generuoja emocijas. Pirmoji sistema yra įgimta, spontaniška, fiziologinė, kuria nevalingai reaguojama į emocinius stimulus. Antroji sistema yra pagrįsta patyrimu, ji reaguoja interpretuodama ir pasirinkdama socialiai priimtinus būdus.
Kuo nuo kitų teorijų skiriasi R. Plutchik emocijų modelis?
Jo teorijoje emocija gali kilti dėl to, kad reikšmingas įvykis paveikė bet kurį iš grįžtamojo ryšio elementų. Emocijos gali kilti dėl kognityvinio įvertinimo, dėl pakitusio sužaidinimo (narkotikai) ar dėl pasikeitusios išraiškos. Jo teorijoje niekam nėra pirmenybės.
Kas yra emocijų šeima?
Bazinių emocijų nebuvimas pavieninėmis emocijomis, o susijusiomis (pvz. pyktis yra bazinė emocija, bet pykčio emocijų šeima yra agresija, įsiutis, susierzinimas ir t.t.)
Dėl kokių požymių emocija laikoma bazine?
- Emocija turi būti įgimta, o ne išmokta per patirtį ir socializaciją.
- Šią emociją visiems žmonėms turi sukelti tokios pačios aplinkybės (pavyzdžiui, reikšminga
netektis visiems žmonėms sukelia liūdesį, ir tai nepriklauso nuo amžiaus, lyties ir kultūros). - Turi būti patiriama unikaliai ir savitai, pavyzdžiui, turėti išskirtines tik tai emocijai būdingas
veido išraiškas. - Pasižymėti išskirtiniu ir nuspėjamu fiziologiniu atsaku.
Baimės požymiai
Baimės emocija kyla kai asmuo susiduria su situacija, kurią jis interpretuoja kaip potencialiai pavojingą ar keliančią grėsmę jo gerovei. Baimė motyvuoja gynybai. Ji yra tarsi įspėjamasis signalas, kad organizmui gali būti padaryta fizinė ar psichologinė žala, todėl ji sužadina autonominę nervų sistemą. Asmuo dreba, prakaituoja, dairosi ir jaučia didelę įtampą tam, kad save apsaugotų.
Pykčio apibūdinimas
Pyktį sukelia apribojimai, asmens manymas, kad jo tikslams, planams ar gerovei trukdo kažkokios išorinės jėgos, išduodamas pasitikėjimas, gavus griežtą atkirtį ar kritiką. Pykstantis žmogus pasidaro stipresnis ir aktyvesnis. Pyktis didina asmens kontrolės jausmą. Pyktis padeda išsiaiškinti tarpasmeninių santykių problemas, skatina politinius pokyčius ir kultūrines naujoves.
Pasišlykštėjimo apibūdinimas
Pasišlykštėjimo funkcija yra atsikratyti ar atsiriboti nuo užkrėstų, sugedusių ar nemalonių objektų. Pagrindinė pasišlykštėjimo funkcija yra atstūmimas.
Liūdesio apibūdinimas
Liūdesys arba distresas yra pati negatyviausia emocija. Liūdesys kyla dėl atstūmimo, atskirties ir nesėkmės patyrimo. Pozityvioji liūdesio pusė yra ta, kad jis netiesiogiai stiprina socialinių grupių sutelktumą, liūdesio sukeliamas niekingumo jausmas yra motyvas palaikyti produktyvų elgesį.
Džiaugsmo apibūdinimas
Džiaugsmą sukelia įvykiai, kurių pasekmės yra tokios, kaip mes tikimės, asmuo būna aktyvus, entuziastingas ir optimistiškas. Džiaugsmas skatina mūsų norą įsitraukti į įvairias socialines veiklas ir padeda pajusti pasitenkinimą gyvenimu, atsveria frustracijas, nusivylimus ir neigiamą patyrimą.
Susidomėjimas
Tam tikras susidomėjimo lygmuo yra visada. Susidomėjimas sukuria motyvaciją tyrinėti, atrasti, išsiaiškinti, kaupti informaciją. Susidomėjimas taip pat susijęs su kūrybiškumo motyvacija, noru mokytis bei lavinti savo žinias ir įgūdžius
Panieka
Panieka kyla iš jausmo, kad esi moraliai viršesnis už kitą. Ji apima negatyvų kito žmogaus elgesio įvertinimą, kai kitas žmogus vertinamas kaip kažkuria prasme nevertas ar negarbingas. Pagrindinis paniekos motyvas – išlaikyti socialinę hierarchiją.