Česká kinematografie v poválečném období ( 1945-1960 ) Flashcards
1
Q
Popište motivace a důsledky zestátnění Československé kinematografie
A
- Zestátnění bylo motivováno snahou o centralizaci a politickou kontrolu shora.
- Cílem bylo sjednocení pracovních smluv, organizací a odborů v rámci filmového průmyslu.
- Zestátnění vedlo k omezení výroby na dvě produkční společnosti: Nationalfilm a Lucernafilm.
- Filmový průmysl se ocitl na pokraji kolapsu kvůli neproduktivitě, zdlouhavému schvalování a cenzuře.
2
Q
Přibližte podobu české filmové tvorby v období tzv. třetí republiky
A
- Česká filmová produkce během období Třetí republiky se zaměřovala na různorodá témata a styly.
- Významné filmy zahrnovaly adaptace děl Františka Langera, moderní stylové dramata a komedie inspirované českou historií.
- Období socialistického realismu v českém filmu zdůrazňovalo příběhy jednotlivců adaptujících se na nový socialistický režim.
- Filmy jako “Pan Novák” a “Racek má zpoždění” zobrazovaly úsilí a triumfy obyčejných lidí v socialistické společnosti.
- Některé z nových žánrů, které v tomto období vznikly, zahrnovaly filmy zabývající se alkoholismem, bojem problémové mládeže a realističtějším ztvárněním života. Tyto filmy představovaly odchylku od dříve dominantního stylu socialistického realismu.
- Co se týče novinek, v tomto období došlo k nástupu nové vlny filmařů, kteří vyzývali existující normy a experimentovali s různými filmovými styly a technikami vyprávění.
3
Q
Charakterizujte hlavní tendence a osobnosti českého filmu po roce 1948.
A
- Došlo k obnovenému zájmu o autenticitu, ovlivněnému neorealismem a dostupností nových nahrávacích technologií.
- Během období totality po únoru (1948-1954) komunistický režim centralizoval a těsně kontroloval filmový průmysl, což vedlo k neefektivitě, cenzuře a chaosu. Toto období bylo poznamenáno bojem o ideologickou a politickou dominanci v českém filmu.
- Významné filmy z let 1945-1960 zahrnují lyrické a apolitické adaptace Václava Kraky, moderní stylové přístupy Alfreda Radoka a vznik filmů zaměřených na každodenní životy obyčejných lidí, které se zabývají temnějšími aspekty lidské existence a kladou kritické otázky.
- Na konci 50. let vznikla série filmů, které se postavily proti převažujícímu socialistickému realismu, zkoumající nová témata jako alkoholismus a problémy mládeže, což představovalo odchylku od dosud dominantního filmového stylu.
4
Q
Pohovořte o filmu občanského konceptu v době tzv. táni.
A
- Během takzvaného tání koncem 50. let vznikla série filmů, které se zaměřovaly na každodenní život obyčejných lidí, zkoumaly temné stránky lidské existence a kladly kritické otázky. Tyto filmy byly v opozici k převládající metodě socialistického realismu a byly označovány jako “realismus oprýskaných omítek.”
- První filmy vyzývající socialistický realismus byly vytvořeny v roce 1957 jak mladými, tak staršími režiséry, zkoumající nová témata jako alkoholismus a problémy mládeže.
- Období tání umožnilo posun ve filmovém obsahu směrem k realističtějším ztvárněním života a lidských bojů, odchýlení se od přísných konvencí socialistického realismu.
- Filmy Jana Kadára a Elmara Klose
- Tam na konečné ( 1957 )
- Tři přání ( 1958 ) ( Kouzelný dědeček svěřuje právníkovi Petrovi zvonek, který mu může splnit tři přání. První dvě Petr promarní, třetí využije k získání bytu, auta a povýšení. Nakonec řeší morální dilema, kdy se může zastat nespravedlivě šikanovaného přítele, ale zároveň může přijít o pohodlný život rodiny. )
5
Q
Obrázky!
A
- Nikdo nic neví ( 1947 ) - film Josefa Macha ( válečná tematika -> protektorátní komedie )
- Štika v rybníce ( 1951 )
- Jan Hus od Otakar Vávra ( 1954 ) ( trilogie + Jan Žižka a Proti všem )
- Vyšší princip ( 1960 ) - Jiří Krejčík