Bűncselekményi egység Flashcards
Bűncselekményi egység
Hatályos Btk a bűncselekményi egységnek két fajtáját különbözteti meg: természetes vagy törvényi egység.
Természetes egység:
Természetes egység valósul meg akkor, ha az elkövető egy vagy több cselekménye egy törvényi tényállást, egyszer merít ki és az eset nem tartozik a törvényi egység körébe.
Egység
Az egység az amikor, a cselekmény olyan egyetlen magatartás, tevés vagy mulasztás, vagy olyan több összekapcsolódó magatartás, tevés vagy mulasztás, mely a törvényi tényállás határait nem lépi túl, az elkövetési magatartás keretein belül marad, az eredményt egyszer idézi elő.
Állapotbcs.-ek esetében természetes egységnek mit tekintunk, ? A tars. Erdekeit…
Állapotbűncselekmények esetében, amikor a társadalom érdekeit nem egy jogellenes állapot előidézése, hanem ezen, jogellenes állapot fenntartása sérti, annak egész időtartamát természetes egységnek kell tekintenünk.
tartós bűncselekmények esetén
amikor a jogtárgysértés fennállása folyamatos, vagyis maga az elkövetés tartós.
A törvényi egység
Törvényi egységet csak törvényi tényálláson belüli magatartás, tehát tettesi cselekmény teremt. Ezért bűnrészességre törvényi egységet alapozni nem lehet
tv-i egység esetében az egység megállapítására..
ellenkező esetben…
A törvényi egység esetében a büntetőjogszabály kifejezett rendelkezése folytán kerül sor egy bűncselekmény, azaz egység megállapítására. Ez esetben tehát az egységet a Btk. hozza létre. Ellenkező esetben az adott cselekmény vagy cselekmények kizárólag halmazati értékelésére kerülhetne sor
törvényi egység fajtái
a folytatólagos egység, az összetett bűncselekmény, az összefoglalt bűncselekmény, az üzletszerű elkövetés és a több sértett esetén egységet teremtő rendelkezések.