beugró kérdések Flashcards
Mi a kötelem fogalma?
A kötelem bírói úton kikényszeríthető kötelezettség a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás teljesítésének követelésére.
Mi a kötelem tartalma, közvetlen és közvetett tárgya?
A kötelem tartalma a felek jogainak és kötelezettségeinek összessége, közvetlen tárgya a szolgáltatás, a közvetett tárgya az a vagyontárgy, amelyre a szolgáltatás irányul.
Mi a jognyilatkozat fogalma?
A jognyilatkozat joghatás kiváltására irányuló akaratnyilatkozat.
Mikor hatályosul a címzett jognyilatkozat?
A jelenlevők között tett jognyilatkozat nyomban hatályossá válik. A távollevők között tett jognyilatkozat a címzetthez való megérkezéssel válik hatályossá. A ráutaló magatartással tett jognyilatkozat a címzett tudomásszerzésével válik hatályossá.
Mikor felel meg az írásbeliség feltételeinek egy okirati, azaz papíralapú jognyilatkozat?
Eltérő törvényi rendelkezés hiányában a jognyilatkozat akkor minősül írásba foglaltnak, ha legalább a lényeges tartalmát írásba foglalták – ez érvényességi feltétel –, és jognyilatkozatát a nyilatkozó fél aláírta.
Mikor felel meg az írásbeliség feltételeinek egy „technológiasemleges” jognyilatkozat?
Írásba foglaltnak kell tekinteni a jognyilatkozatot akkor is, ha annak közlésére a jognyilatkozatban foglalt tartalom változatlan visszaidézésére, a nyilatkozattevő személyének és a nyilatkozat megtétele időpontjának azonosítására alkalmas formában kerül sor.
Hogyan kell értelmezni a címzett jognyilatkozatot?
A jognyilatkozatot vita esetén úgy kell értelmezni, ahogyan azt a címzettnek a nyilatkozó feltehető akaratára és az eset körülményeire tekintettel a szavak általánosan elfogadott jelentése szerint értenie kellett.
Melyek a joglemondásra vonatkozó szabályok?
Jogról lemondani vagy abból engedni kifejezett jognyilatkozattal lehet. Ha valaki jogáról lemond vagy abból enged, jognyilatkozatát nem lehet kiterjesztően értelmezni.
Mi a meghatalmazás fogalma?
A meghatalmazás egyoldalú, címzett, képviseletre jogosító, visszavonható jognyilatkozat.
Mi az álképviselet fogalma?
Álképviselet: az álképviselő képviseleti jog nélkül vagy képviseleti jogkörét túllépve más nevében teszi a jognyilatkozatot; nyilatkozata a képviselt jóváhagyásával vált ki joghatást.
Melyek az álképviselet jogkövetkezményei jóváhagyás hiányában?
A képviselt és az álképviselő viszonyában a megbízás nélküli ügyvitel szabályait kell alkalmazni. A képviselt és a harmadik személy viszonyában a képviselő által tett jognyilatkozat nemlétezőnek minősül. A rosszhiszemű álképviselő a harmadik személy teljes kárát, a jóhiszemű pedig csak a jognyilatkozat megtételéből eredő kárát – ún. negatív interesse – köteles megtéríteni.
Melyek a jogvesztésre vonatkozó szabályok?
A jogvesztéssel maga az alanyi jog szűnik meg, hivatalból figyelembe kell venni. A jogvesztő határidőnél nincs sem nyugvás, sem megszakítás. Egy határidő csak akkor jogvesztő, ha jogszabály kifejezetten úgy rendelkezik.
Mikor nyugszik az elévülés?
Az elévülés akkor nyugszik, ha a követelést a jogosult menthető okból nem tudja érvényesíteni, de ha az akadály megszűnésekor az elévülési időből egy évnél - egyéves vagy ennél rövidebb elévülési idő esetén három hónapnál - hosszabb idő van hátra, az akadályoztatásnak nincs hatása az elévülésre.
Az elévülés nyugvását okozó akadály megszűnése után mennyiben érvényesíthető a követelés?
Ha az elévülés nyugszik, az akadály megszűnésétől számított egyéves határidőn – egyéves vagy ennél rövidebb elévülési idő esetén három hónapon – belül a követelés akkor is érvényesíthető, ha az elévülésből hátralévő idő ennél rövidebb lenne vagy az már bekövetkezett volna.
Mennyiben van lehetőség az elévülés nyugvására, valamint megszakítására a nyugvását okozó akadály megszűnése utáni türelmi időben?
Újabb nyugvásának nincs helye, megszakítás következtében pedig csak az egyéves – legfeljebb egyéves elévülési idő esetén a három hónapos – határidő számítása kezdődik újból.
Melyek az elévülést megszakító körülmények?
Az elévülést megszakítja: a) a tartozásnak a kötelezett részéről történő elismerése; b) a kötelem megegyezéssel történő módosítása és az egyezség; c) a követelés kötelezettel szembeni bírósági eljárásban történő érvényesítése, ha a bíróság az eljárást befejező jogerős érdemi határozatot hozott; d) a követelés csődeljárásban történő bejelentése; e) a kötelezettnek a harmadik személy teljesítéséről való értesítése, ha a követelés a harmadik személyre átszállt.
Mit jelent az egyetemleges kötelezettség?
Egyetemleges kötelezettség esetén minden kötelezett az egész szolgáltatással tartozik, de ha bármelyikük teljesít, a jogosulttal szemben a teljesített rész erejéig a többiek kötelezettsége is megszűnik.
Mit jelent az egyetemleges jogosultság?
Egyetemleges jogosultság esetén a követelés több jogosultat úgy illet meg, hogy mindegyik az egész szolgáltatást követelheti, de a kötelezettet egyszeri szolgáltatás terheli, a kötelezettség minden jogosulttal szemben megszűnik, ha bármelyik jogosult kielégítést kap.
Mi a fogyasztó és a vállalkozás fogalma?
Fogyasztó: a szakmája, önálló foglalkozása vagy üzleti tevékenysége körén kívül eljáró természetes személy. Vállalkozás: a szakmája, önálló foglalkozása vagy üzleti tevékenysége körében eljáró személy.
Mi a szerződés fogalma?
A szerződés a felek kölcsönös és egybehangzó, bírói úton kikényszeríthető jognyilatkozata, amelyből kötelezettség keletkezik a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás követelésére.
Sorolja fel a szerződési alapelveket!
a szerződési szabadság, pacta sunt servanda (megàllapodàsokat teljesìteni kell) és clausula rebus sic stantibus (jelenlegi állás +tag kívághatja magât), visszterhesség vélelme, egyenértékűség vélelme, együttműködési és tájékoztatási kötelezettség.
Melyek a szerződési szabadság elemei?
a szerződés megkötésének szabadsága, a szerződéses partner megválasztásának szabadsága, a szerződés típusa megválasztásának szabadsága, a szerződés tartalmi meghatározásának szabadsága, a szerződés formájának szabad megválasztása.
Mire vonatkozik a diszpozitivitás a kötelmi jogban?
A felek a jogaikra és a kötelezettségeikre vonatkozó közös kötelmi és szerződési szabályoktól egyező akarattal eltérhetnek, ha e törvény az eltérést nem tiltja.
Melyek a szerződés lényeges tartalmi elemei elsősorban?
A szerződés lényeges tartalmi elemei elsősorban azok, amelyeket a Ptk. diszpozitív szabályai nem határoznak meg: a) felek személye, szerződéses pozíciója b) a kívánt joghatás – másként a szerződés jogcíme c) a szolgáltatás.