A/8 Flashcards
Az alannyá válást kizáró okok. A gyermekkor. A kóros elmeállapot. A kényszer és a fenyegetés. Az ittas vagy bódult állapotban elkövetett bűncselekményekért való felelősség
alannyá válást kizáró okok felsorolása
gyermekkor
kóros elmeállapot
kényszer és fenyegetés
Kóros elmeállapot
1) Nem büntethető, aki a büntetendő cselekményt az elmeműködés olyan kóros állapotában követi el, amely képtelenné teszi cselekménye következményeinek a felismerésére, vagy arra, hogy e felismerésnek megfelelően cselekedjen.
(2) A büntetés korlátlanul enyhíthető, ha az elmeműködés kóros állapota az elkövetőt korlátozza a bűncselekmény következményeinek a felismerésében, vagy abban, hogy e felismerésnek megfelelően cselekedjen.
Ez a szabály nem alkalmazható arra, aki a bűncselekményt önhibájából eredő ittas vagy bódult állapotban követi el.
Kóros elmeállapot típusai
felsorolás
- elmebetegség
- gyengeelméjűség
- szellemi leépülés
- tudatzavar
- személyiségzavar
Elmebetegség
magasabb rendű idegműködés általában tartós jellegű megbetegedése, amely lényeges változást idéz elő a beteg akarati, értelmi, érzelmi és indulati világában ilyen pl.: skizofrénia, mániás depresszió, paranoia, bizonyos esetekben az epilepszia
Gyengeelméjűség
gyógyíthatatlan állapot, „hiánybetegség”, amely az agy vele született vagy kora gyermekkorban szerzett károsodására vezethető vissza.
Következménye az értelmi teljesítő képesség csökken, vagy vele született vagy korai gyermekkorban megjelenő panaszok, korlátozott szellemi teljesítmény.
A tudomány a gyengeelméjűség 3 fajtáját különbözteti meg a súlyosabbtól az enyhébbig:
idiotizmus, imbecillitás, debilitás.
Szellemi leépülés
az értelmi képesség jelentős visszafordíthatatlan hanyatlása jellemzi.
Tudatzavar
központi idegrendszer rendellenessége, átmeneti jellegű, előidézhet sokkhatást. Ide tartozik az ittas vagy bódult állapot vagy más élettatni folymatok következményeként.
személyiségzavar
pszichopátia: beteges szellem, önmagában nem betegség. A belső élmények és a viselkedés olyan átfogó, tartós és rugalmatlan mintája, amely jelentősen eltér az egyént körülvevő kultúra elvárásaitól. Akkor meríti ki a kóros elmeállapot fogalmát, ha olyan súlyos fokú, ami az elmebetegséghez közelít vagy azzal egyenértékű.
Ittasság típusai
- közönséges részegség
- patológiás részegség: nem büntethető
- abortív patológiás részegség: korlátlan enyhítés
- idült alkoholizmus: büntethető
patológiás részegség tünetei
- érintkezésfelvétel megnehezülése
- érzékcsalódások fellépése
- magatartás énidegensége
- cselekmény szituációhoz képest inadekvát volta
- heves, megokolatlan és túlméretezett indulatkitörések
- terminális alvás
- teljes, részleges emlékezészavar
kényszer
Erőszak vagy fenyegetés vagy ezek nélkül történő olyan ráhatás, amely a kényszerített személy akaratát korlátozhatja vagy kizárhatja.
- fenyegetés: eltérő rendelkezés hiányában súlyos hátrány kilátásba helyezése, amely alkalmas arra, hogy a megfenyegetettben komoly félelmet keltsen.
Kényszer hatása a büntethetőségre
A kényszer az elkövető beszámítási képességét, azon belül is az akarati képességét érinti.
Amennyiben a kényszer hatására a kényszerített személy képtelen az akaratának megfelelő magatartás tanúsítására, a bűncselekmény alanyának nem őt, hanem a kényszerítő személyt kell tekinteni, és őt kell felelősségre vonni.
A kényszer az elkövetőt csupán korlátozta az akaratának megfelelő magatartás tanúsításában, az általa megvalósított bűncselekmény miatt, mint annak tettese, büntethető, büntetése azonban korlátlanul enyhíthető. A kényszerítő személyt ez utóbbi esetben is felelősségre kell vonni.