A/6 Flashcards
A bűnösség fogalma és elemei
Szándékosság
Szándékosan követi el a bűncselekményt, aki cselekményének következményeit kívánja, vagy e következményekbe belenyugszik.
Gondatlanság
Gondatlanságból követi el a bűncselekményt, aki előre látja cselekményének lehetséges következményeit, de könnyelműen bízik azok elmaradásában, vagy cselekménye lehetséges következményeit azért nem látja előre, mert a tőle elvárható figyelmet vagy körültekintést elmulasztja.
Eredményhez fűzött súlyosabb jogkövetkezmények
Az eredményhez, mint a bűncselekmény minősítő körülményéhez fűzött súlyosabb jogkövetkezmények akkor alkalmazhatóak, ha az elkövetőt az eredmény tekintetében legalább gondatlanság terheli.
Limitált veszélyeztetési szándék
A szándékos veszélyeztetési bűncselekmények esetében az elkövetőnek a veszélyhelyzet előidézésén túlmenően bármely káros eredményre kizárólag csak a gondatlansága terjedhet ki.
gondosság tanúsítására való képesség
aki nem képes a gondossági kötelességnek
megfelelő magatartás tanúsítására, büntetőjogilag felelősségre nem vonható. A gondossági kötelesség tanúsítására való képesség függ az elkövető iskolázottságától, értelmi színvonalától, gyakorlati ismereteitől és egyéb személyes jellemzőktől.
kizárólag vegyes bűnösséggel megvalósuló bűncselekmények
a minősítő eredményre az elkövetőnek csak a gondatlansága terjedhet ki. Ilyenek azok a szándékos bűncselekmények, amelyek minősítő körülménye a halál, így pl. a halált okozó testi sértés, amely megvalósulása során az elkövetőt szükségképpen vegyes bűnösség terheli, azaz a testi sértésre az elkövető szándéka, a halálra pedig az elkövetőnek csak a gondatlansága terjed ki.