9. A logopédia célja, feladatai, alapelvei, a logopédiai tevékenység rendszere Flashcards
Mi a logopédia definíciója?
a hang, a beszéd, és a nyelvi zavarok, vagyis a megkésett/akadályozott beszédfejlődés, artikulációs zavarok, tanulási zavarok, orhangzósság, hangképzési rendellenességek, beszédfolyamatossági zavarok, agyvérzés vagy baleset következtében fellépő agysérülés miatti beszédképtelenség, akadályozottság korrekciójával foglalkozik. Szűken a gyógypedagógia speciális ága, amely a kommunikációs zavarokkal foglalkozik.
A logopédia tudománytörténeti vonatkozásai
görög-logosz szóból származik, melynek jelentése beszédnevelés. A tudomány ági elnevezése Emil Froschertől származik, aki szerint az orvostudományon belül a logopédia a beszédhibák tana. Napjainkban Gordosné Szabó Anna szűkebb és tágabb értelemben vett meghatározása a mérvadó. A logopédia interdiszciplináris, több területtel is összekapcsolódik, pl. pszichológia, orvostudomány, nyelvészet, szociológia, pszicholingvisztika, neurolingvisztika, fogszabályozás, szájsebészet.
Jeles képviselői: Roboz József, Sarbó Artúr, Sulyomi Schulmann Adolf, Montágh Imre, Gordosné Szabó Anna. Napjainkban: Thoroczkay Miklósné Lőrik József, Kas Bence, Fehérné Kovács Zsuzsa, Sósné Pintye Mária, Vassné dr. Kovács Emőke.
Mi a logopédia célja?
beszédhanghibák megelőzése, és a már meglévő beszédhibák korrekciójával az ép beszéd létrehozása.
Mi a logopédia feladata?
beszéd és nyelvi fejlettség állapotának szűrése, logopédiai vizsgálatok végzése, logopédiai vizsálati vélemény elészítése, logopédiai ellátás megtervezése, rendszeres fejlesztés, személyiség pozitív befolyásolása, fejlesztés dokumentálása, kapcsolattartás
Milyen logopédiai tevékenységek vannak?
prevenció, szűrés, vizsgálat - diagnosztika, terápia, utógondozás, tanácsadás, szupervízió, team munka
Hogyan alakult ki az ellátó rendszer?
1981-ben Roboz József megalapította az első logopédiai intézmény, Aradon (Orthophonikus Intézet). Tervei között volt az országos hálózat kiépítése, beszédosztályok alapítása. Sarbó Artúr ezt az elképzelést megvalósította és beszédosztályokat indított. Sulyomi Schulmann Adolf kijelentette, hogy minden gyermeknek joga van a megfelelő ellátáshoz. Fontosnak tartotta az utógondozást, a pályaválasztás beemelését a tevékenységbe. Kőszegen alakult egy intézet a súlyos dadogók számára és a budapesti nevelőotthonoban is megkezdődőtt a logopédiai ellátás. 1960-ig intenzív volt a fejlődés. 1969-ben a kerületek feladata lett a logopédiai ellátás megszervezése. 1970-ben elkezdték kiépíteni a országos hálózatot. 1993./79. Közoktatási törvény kimondta, hogy a logopédiának helye van a közoktatás rendszerében.
Milyen keretek között végezhető logopédiai tevékenység napjainkban?
logopédiai ambulancia, kórház, logopédiai óvoda, beszédjavító általános iskola, előkészítő osztály, óvoda, iskola
Ki lehet a fenntartó és milyen intézményekben láttathat el logopédiai munkát?
helyi önkormányzat, alapítvány, egyház, magánszemély, szervezet
logopédiai intézet, nevelési tanácsadó logopédusai, szakszolgálat, gyógypedagógiai ellátást végzőáltalános iskolához kapcsolódó logopédiai tagozat, EGYMI -II-, általános iskola -II-, kistérségi logopédiai ellátás, egyéni vállalkozás
Ki a logopédus?
Olyan gyógypedagógus, aki a beszédben akadályozott személyek ellátására van képezve. Feladatai közé tartozik a logopédiai kórformák vizsgálata, szakemberek bevonásával megelőzés, korai fejlesztés, kezelés és utógondozás.
Mi a beszédbeli akadályozottság?
károsodások követkzményeként fellépő hang-, beszéd-, nyelvi- és kommunikációs zavarok, amelyek akadályozzák az egyént az alkalmazkodásban.
Mi a beszédhiba?
a beszédbeli akadályozottság legenyhébb formája, beszédhangok mozgásának ügyetlensége, hallási észlelés gyengesége, korai logopédiai terápiával lehet fejleszteni.
Mi a beszédzavar?
a beszédszervi központ fejlődési, működési akadályozottsága, érinti a hangzó-kifejező beszédet, a nyelvi működést, fonológiai, morfológiai, szintaktikai és szemantikai szerveződést, sok féle ok állhat a hátterében pl. beszédbeli elmaradások, artikulációs zavarok, beszédritmus zavarok, nyelvi fejlettség eltérései.
Mi a beszédfogyatékosság?
a beszéd- és nyelvi teljesítmények súlyos zavara, mely érinti az egész személyiséget és mindennapi életvitelt, hosszantartó, hátterében organikus/funkcionális/pszichés okok állhatnak, érinti a beszédhangok helyes ejtését, beszédészlelést, beszédmegértést, beszédritmust, grafomotoros és vizuomotoros koordinációt, lehetnek diszfóniák, tanulási zavarok.
Ki a beszédfogyatékos?
adott populáció azon tagja akinek a beszéd-, nyelvi fejlődés valamilyen ok miatt eltérő vagy nem indul meg, vagy lassan indul meg, kórósan késik, vagy már a kialakult beszéd sérül meg és emiatt kommunikációjuk akadályozottá válik.