7. A kommunikációs- és beszédzavarokkal küzdő népesség meghatározása, fogalomrendszere, a fogalmak gyógypedagógiai értelmezése Flashcards
Csoportosítsd a logopédiai kórképeket!
- Beszédfejlődési elmaradások - specifikus beszéd- és nyelvfejlődési zavarok -> megkésett beszédfejlődés, fejlődési diszfázia, SLI - specifikus nyelvi zavar
- Artikulációs zavarok -> pöszeség, orrhangzósság
- Hangképzési zavarok
- Parciális teljesítmény zavarok -> diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia
- Beszédritmuszavarok -> dadogás, hadarás
- Centrális zavarok -> diszartria, afázia
Ki a logopédus?
Olyan gyógypedagógus, aki a beszédben akadályozott személyek ellátására van képezve. Feladatai közé tartozik a logopédiai kórformák vizsgálata, szakemberek bevonásával megelőzés, korai fejlesztés, kezelés és utógondozás.
Mi a beszédbeli akadályozottság?
károsodások követkzményeként fellépő hang-, beszéd-, nyelvi- és kommunikációs zavarok, amelyek akadályozzák az egyént az alkalmazkodásban.
Mi a beszédhiba?
a beszédbeli akadályozottság legenyhébb formája, beszédhangok mozgásának ügyetlensége, hallási észlelés gyengesége, korai logopédiai terápiával lehet fejleszteni.
Mi a beszédzavar?
a beszédszervi központ fejlődési, működési akadályozottsága, érinti a hangzó-kifejező beszédet, a nyelvi működést, fonológiai, morfológiai, szintaktikai és szemantikai szerveződést, sok féle ok állhat a hátterében pl. beszédbeli elmaradások, artikulációs zavarok, beszédritmus zavarok, nyelvi fejlettség eltérései.
Mi a beszédfogyatékosság?
a beszéd- és nyelvi teljesítmények súlyos zavara, mely érinti az egész személyiséget és mindennapi életvitelt, hosszantartó, hátterében organikus/funkcionális/pszichés okok állhatnak, érinti a beszédhangok helyes ejtését, beszédészlelést, beszédmegértést, beszédritmust, grafomotoros és vizuomotoros koordinációt, lehetnek diszfóniák, tanulási zavarok.
Ki a beszédben akadályozott személy?
adott populáció azon tagja akinek a beszéd-, nyelvi fejlődés valamilyen ok miatt eltérő vagy nem indul meg, vagy lassan indul meg, kórósan késik, vagy már a kialakult beszéd sérül meg és emiatt kommunikációjuk akadályozottá válik.
Törvények, rendellenességek
1993./79. Közoktatási tv.
179/2006. (IV.5.) Kormány rendelet a felsőoktatási tv.
137./2008. Kormányrendelet
1997./154. eü-ről
1997./80. tv a társ. bizt.
1998./26. tv.