7 Flashcards
Co unamená iatro?
Lékař nebo lékařství
Kde má kořeny středověké lékařství?
U Hippokrata z Kosu + Galénos a jeho teorie (spojil školu s aristotelovskou přírodní filozofií)
Lékařské autority arabského středověku
Ibn Sina (Avicenna) a Ar-Razi (Rhazes)
V návaznosti na ně Celsius a na. Něj Paracelsus
Paracelsus a léky
Byl “vlajkovou lodí” Iatrochemického hnutí, čistě minerální látky (vcelku drastické)
Galénos
nejvýznamnější lékař římské doby císařské, osobní lékař císaře Marka Aurelia, největší lékařská autorita před Araby), vytvořil ucelený systém lékařské vědy, uspořádaný podle vzoru Aristotelovy filozofie, uplatnil v něm hlavní zásady Hippokratovské medicíny ( holistická medicína), svůj systém vybudoval na myšlence analogie (tj. abstraktní, resp. formální podoby) mezi mikrokosmem (lidské tělo) a makrokosmem (vnější svět).
4 šťávy lidského těla (psychika)
Paracelsus (Theophrastus Bombastus von Hohenheim, 1493–1541)
zakladatel tzv. iatrochemie, byl lékařem, ale v mládí získal chemické znalosti a zkušenosti ve stříbrných dolech rodu Fuggerů ve Schwazu / Tyrolsku (kde byl jeho otec lékařem). Později cestoval celou Evropou a studoval mj. v Bologni a v Padově. Jako docent na univerzitě v Basileji v r. 1527 veřejně spálil knihy Galéna a Avicenny. Jméno podle římského lékaře Celsus (1. stol. n. l.). Přednášel a psal německy (latinu dokonale ani neovládl).
Ke dvěma principům (abstraktním základním látkám) alchymie, tj.
• síra (anima – „duše“, princip hořlavosti, vznětlivosti, spalitelnosti) a
• rtuť (spiritus – „duch“, princip tavitelnosti, lesku a tažnosti) přistupuje další, netěkavý, princip (totiž to, co zbývá v popelu):
• sůl (corpus – „tělo“, princip rozpustnosti a stálosti v ohni).
Starověká (aristotelovská) teorie čtyř živlů
* alchymistická (arabská) „sulfo-merkurová“ teorie,
* iatrochemická (paracelsovská) „trimaterialistická“ (trojlátková) teorie.
zapojil alchymii, resp. chemii do služeb lékařství
iatrochemie (lékařská chemie), předchůdce farmakologie.
Tím získala chemie místo v univerzitní výuce (na lékařské fakultě).
Iatrochemie
lékařská chemie“ (řec. „iatros“ = lékař): Na životní jevy se dívalo jako na složité chemické pochody (lat. „archeus“ = „životní duch“). Paracelsus zavedl a doporučil mnoho chemických léků (lat. „arkana“), např. preparáty na bázi Hg, As, Sb, Pb, Cu …
Jaký, popř. Kým musí být lékař dle Paracelsa?
alchymista, resp. chemik a mineralog, musí rozumět tvorbě nerostů v zemi.
Co Paracelsos předpokládal stejně jako Galénos?
souvislost mezi makrokosmem (tj. vesmírem) a mikrokosmem (tj. člověkem).
Jak Paracelsus dělil léky?
Tradiční (živočišné a rostlinné) a nové (minerální a kovy)-ARCANA
Paracelsus: Chaos=?
Vzduch
Pravděpodobně v návaznosti na Paracelsa razil později van Helmont nové slovo „gas“ (holandská výslovnost slova „chaos“) v obecném smyslu „plyn“. V kontinentální Evropě se toto označení rychle prosadilo, v Anglii převládalo slovo „air“, které preferoval Boyle jako obecné označení pro plyny, až do 19. století.
Paracelsus? Alkohol=?
produkt destilace vína (tj. líh); v arabské alchymii byl „al-kuhl“ ještě černé oční líčidlo jako ve starověku (tj. antimonit Sb2S3 nebo galenit PbS), ale i později bylo slovo „alkohol“ ještě použito v obecném smyslu jemného prášku, např. u Libavia „alcool auri“ = „prášek zlata“.
Andreas Vesalius
„De humani corporis fabrica“
/ „Anatomie lidského těla“ (1543, první vědecká anatomie lidského těla s obrázky, včetně vnitřních orgánů, dříve nemožná kvůli zákazu pitev).
William Harvey
(1578–1657): „De motu cordis et sanguis in animalibus“ / „O pohybu srdce a krve ve zvířatech“ (1628, objev krevního oběhu kolem r. 1619)
Zástupce iatrochemie mimo paracelsovský proud:
Libavius (Andreas Libau, cca 1560–1616)
Angelo Sala (1576–1637)
Van Helmont (Johann Baptist / Jean Baptiste van Helmont, 1577–1644):
Sylvius (Franz de le Boë Sylvius, 1614–1672):
Tachenius (Otto Tache, 1610–1680):
Libavius (Andreas Libau, cca 1560–1616):
ne všichni „iatrochemici“ byli ctitelé Paracelsa, který byl přece jen velmi rozporuplný a měl mnoho nepřátel; k iatrochemikům mimo paracelsovkský proud patřil i Libavius, který objevil chlorid cíničitý SnCl4, tzv. „spiritus fumans Libavii“ (destilací cínu se sublimátem, tj. chloridem rtuťnatým HgCl2) a který psal (latinsky) první novověkou učebnici chemie => „Alchymia“ (1597); podobně jako Rhazes / ar-Rází v ni probírá chemické látky, chemické reakce (procesy) a laboratorní vybavení (včetně přístrojů).
Angelo Sala (1576–1637)
Lékař, v r. 1617 popsal přípravu modré skalice (CuSO4*5H2O) z mědi, kyseliny sírové a vody a její opětný rozklad na tyto složky => přírodní a umělé „vitrioly“ jsou identické.
Nádoba se skalicí (5H2O) a železnou tyčí - síra vchází do Ge tyče a proto vzniká měď (představa)
Van Helmont (Johann Baptist / Jean Baptiste van Helmont, 1577–1644)
• Snažil se o větší „vědeckost“, oproti hrubému empirismu Paracelsa; Paracelsovým třem „počátkům“ přisuzoval jen podřadnou úlohu, jako základní živly („elementa primogenia“) považoval vzduch a vodu (podstata všech věcí). Realizoval experiment s vrbou, který byl navržen o dvě století dříve Nicolausem z Kues.
• Měl poměrně správnou představu o povaze sloučenin: měď, vylučující se na železe z roztoku modré skalice, je ve skalici obsažena (skalice vzniká rozpouštěním mědi v kyselině sírové); věděl, že látky se dají z roztoku vyloučit ve formě sraženin; prohlásil, že látka vcházející ve sloučeniny se neničí, ale trvá (ve změněné podobě).
• Významné práce o plynech: jako první si uvědomil, že plyny jsou zvláštní skupina látek a že existují jiné plyny než vzduch (např. „lesní plyn“ = gas sylvestre = oxid uhličitý, ale také „mastný plyn“ = gas pingue = důlní plyn nebo bioplyn, tj. směs vodíku, metanu a oxidu uhelnatého, „životní plyn“ = vis vitalis = životní síla = archeus); zavedl název „gas“ (holandská výslovnost slova „chaos“) – van Helmont je průkopníkem pneumatické chemie.
Strom v nádobě a jen zaléval-> vážil a zjistil že má větší hmotnost (kontakt vzduchu a vody s rostlinou ->přeměna na živel země
Sylvius (Franz de le Boë Sylvius, 1614–1672):
• Díval se na životní pochody jako na čistě chemické děje, neuznával
„archeus“; (medicína jako „aplikovaná chemie“).
• Jako Paracelsus užíval jedovaté preparáty (antimonové, rtuťové) jako léky; ale zavedl i mnoho nových léků, např. chlorečnan draselný KClO3 („sal specificum Sylvii“).
Tachenius (Otto Tache, 1610–1680):
• Poslední významný iatrochemik
• Správně definoval soli jako sloučeniny kyselin a zásad (1666)
• Používal chemické reakce k poznání složení látek – základy kvalitativního rozboru ( analytická chemie)
Basilius Valentinus
Alchymie pozdní renesance a ranného novověku
Triumfální vůz antimonu“ / „Triumphwagen des Antimonii“ / „Currus triumphalis antimonii“ (1603), prý od benediktinského
mnicha Basilia Valentina z Erfurtu, pravděpodobným autorem je však sám vydavatel těchto spisů Johann Thölde, spolumajitel solivaru ve Frankenhausenu / střední Německo):
• První chemická monografie věnovaná přípravě a vlastnostem jediného prvku (antimonu Sb) a jeho sloučenin
• Jasně rozlišuje antimon („popelově šedé olovo“) od olova („černé olovo“) a cínu („bílé olovo“)
• Nechal reagovat sloučeniny antimonu s vinným kamenem a získal tak zřejmě vinan antimonylo-draselný, velice silné dávidlo
• Některé pasáže jsou zřejmě převzaty, jsou již v některých rukopisech (Norimberk, Wolffenbüttel, Mnichov) tzv. „Knihy svaté Trojice“ (1430–1440)
• Antimon byl v alchymii často zobrazován jako vlk (vlk je žravý!) (tzv. „vlk maďarský“, „minerální“ či „loupežnický“), protože tvoří slitiny s různými kovy, včetně Au.
• Zmínka o prášku „surma“ (tj. leštěnec antimonitý Sb2S3, sloužil ve formě jemného prášku odjakživa k černění obočí (->arab. al-kuhl / al-kohol)
Do které fáze řadíme spisy Basilia Valentina?
Do pozdní fáze alchymie
Co shrnují spisy Basilia Valentina?
shrnují znalosti středověkých alchymistů, ale i novověké renesanční chemie.
Př:
•Na železe v roztoku modré skalice se objevuje měď (vykládáno jako transmutace). •Bismutové a kobaltové rudy (nikoli však kovy Bi a Co) byly latinským alchymistům známy.
•Zmínky o kyselinách (octová – Džábir, sírová – destilace kamence nebo zelené skalice, dusičná – destilace ledku, skalice a kamence, solná – Pseudo-Basiliův „spiritus salis“: destilace kuchyňské soli se zelenou skalicí) a lučavka královská (rozpouštěním salmiaku v kyselině dusičné).
•Z potaše a sody lze připravit louhy.
•Ze solí znal Pseudo-Basilius salmiak (přírodní nebo z hnoje), uhličitan amonný („spiritus urinae“), dále chlorid zlatitý („aurum potabile“), dusičnan stříbrný, různé soli rtuti (jako léky), všechny tři skalice, octan olovnatý, arsenik – Džábir: spálením realgaru, sulfidy různých kovů („marcasitae“ u Alberta Magna), oxid zinečnatý (vláknitá „lana philosophica“), oxid rtuťnatý a železnatý („kolkothar“ u Pseudo-Basilia)
•Glazury v hrnčířství, povrchové barvy ve sklářství, kamenec jako mořidlo v barvířství. •Podle arabského vzoru destilace růžové vody destilace alkoholu z vína (asi v 11. – 12. stol. v Itálii, Arabští alchymisté ho možná neznali – sporná otázka) – slovo al-kohol znamená původně „jemná práškovitá látka“ („surma“, tj. leštěnec antimonitý).
Alchymistická symbolika?
Názvy kovů – názvy „planet“ – stejné symboly pro kovy a „planety“, resp. nebeská tělesa (Celsus, Stefanos, Olympiodoros aj.)
Zavedení čtyř symbolů pro aristotelské prvky (Albert Veliký aj.)
• Zavedení symbolů i pro chemické procesy, resp. laboratorní operace
(latinský středověk)
• S rozvojem knihtisku začala opět převažovat symbolika slovní (tzv. „šifra“, např. had ouroboros = materia prima, popř. rtuť, drak ohnivý = síra, dračí krev = rumělka, orel = salmiak, vlk = antimon popř. symbolika obrazová -> „Mutus liber“ / „Němá kniha“ (1677)