4 Flashcards
Klasifikace dějin alchymie podle různých kulturních kontextů
Helénistická alchymie (řecky psaná raná „protochemická“ a „esoterická“ literatura z Egypta (Alexandrie), cca od 2. stol. př. n.l., a z Byzantské říše (Konstantinopol), až do konce 7. stol.)
• Arabská alchymie (psaná arabsky, od 8.-9. stol. do 10.-11. stol., ovlivněna Čínou přes Hedvábnou cestu)
• Alchymie latinského středověku (psána latinsky, od 9. stol. až do konce středověku, vrchol v 12. stol.)
• Alchymie evropského novověku (od renesance až do konce 17. stol., literatura často psaná v národních jazycích)
Vedle toho existovala alchymie v Číně (od poloviny 1. tisíciletí př.n.l. až do doby kolem r. 1000 n. l.); čínská alchymie se vyvinula nezávisle na helénistické alchymii, ale ovlivnila arabskou alchymii; vliv čínské alchymie na helénistickou alchymii je sporný. Poměrně neprozkoumaná je indická alchymie, která je zřejmě nezávislá na helénistické a čínské.
Původ slova chemie
Staroegypstsky „k-m-t“ / „km.t“ („kemet“ / „ta keme“) = „černá země“
(podle Plutarcha – 2. stol. n. l. – název pro Egypt, původně ale název pro Nilské údolí a deltu, kde naplaveniny, které každoročně přinášel rozvodněný Nil, tvořily černou úrodnou půdu, na rozdíl především od neúrodné tzv. Západní pouště).
Řecky „chémeia“ = „učení o vlhku“ („chymos“ = šťáva, „chyma“ = tavení, „cheo“ = lití) umění pracovat se „šťávami“ nebo lití roztavených kovů. Slovo „chem“ se objevuje v alchymistických spisech ve smyslu „amalgam“. (Diels)
Hypotetické předarabské slovo „kimiya“ odvozené (prostřednictvím syrštiny) z řeckého „chémeia“, založeno na egyptském slově „k-m-t“ / „km.t“ („kemet“ / „ta keme“) ve smylsu „čerň“; v tomto případě může být přímá souvislost s raně helénistickou (alexandrijskou) alchymií, kde „zčernání“ resp. „zčernění“ byl první krok klasické transmutace kovů (tvorba tmavých slitin nebo sulfidů). (Lippmann)
Čínské slovo „jīn“ (= zlato) se ve Fujianském dialektu vyslovuje „kim“. Fujian na východě Číny byl během dynastie Tang (618-907) důležitý přístav tzv. „mořské“ Hedvábné cesty (Maritime Silk Road) a arabští obchodnicí tento přístav znali, mohli tedy vytvořit slovo „al-kimya“ nebo „al-kimiya“ (Needham)
Čínská alchymie
Magický čtverec - číselná mystika
Pět „živlů“ („wŭ xíng“, asi od 12. stol. př. n. l.): Oheň, voda, země, dřevo, kov. Pět … barev, planet, světových stran, lidských vnitřních orgánů, smyslů,
druhů obilí, druhů nefritu / jadeitu …
Nauka „yīn“ a „yáng“ (asi od 6. stol. př. n. l.): v pozdějším taoismu získá „dào“ význam „yáng“ čínská alchymie (vznikla v souvislosti s taoismem): zlato = kov s velkým obsahem „dào“, resp. „yáng“ ( elixir).
Taoismus
., základní dílo: „Dào Dé Jīng“ – „Klasik o cestě a ctnosti“, Zhuang Zi, 4.-3. stol. př. n. l. –
hlavní interpret klasického taoistického učení)
„Huai Nan Zi“: kniha o taoistické kosmologii psaná ve jménu krále Liu An
(zemř. 122 př. n. l.): „Než vesmír získal konečný tvar, byl absolutně beztvarý a průhledný, a proto byl nazýván velké světlo. „Dào“ vzniklo z prázdnoty a klidu. Prázdnota a klid vytvořily prostor a čas, a prostor a čas tvořily esenci éteru „qì“. Tato esence měla hranice. Ta část, která byla řídká a těkavá vystoupala vzhůru
a vytvořila nebe, zatímco těžká a hustá část kondenzovala, koagulovala a vytvořila zemi. … Yīn-yáng je výsledkem koncentrace esence nebe a země. … Akumulace horkých živlů v Yáng vedla ke vzniku ohně, tj. esence, která se pak stala sluncem, zatímco akumulace studených živlů v Yīn vedla ke vzniku vody, jejíž esence se stala měsícem. Interakcí slunce a měsíce vznikla nebeská tělesa. Zatímco nebe získalo hvězdy a planety, země získala vodu a prach.“
Čínská x západní alchymie
Větší důraz na prodloužení života („elixir života“ – „nèi dān“ = esoterický lék), resp. získání mládí nebo „nesmrtelnosti“, transmutace kovů („wài dān“ = exoterický lék) až na druhém místě. Čínské slovo „dān“ znamená „červený“ a také „pilulka“, je ale i součásti slova „dān sha“ = rumělka (tj. cinabarit, HgS), zatímco rtuť je „shuĭ yín“ = vodní kov.
Čínská alchymie = „liàn dān“ („lék pro transmutace“ – tento výraz lze chápat jako „pars pro toto“ – část označuje celek), čínské slovo „liàn“ znamená především „cvičit“, označuje ale také celou řadu chemických procesů, např. „liàn zhì“ = vytavení kovů z rud, „liàn tiĕ“ = tavení železa, „liàn gāng“ = tavení ocele, „liàn jiāo“ = výroba koksu, ale také „liàn yóu“ = rafinace oleje, „liàn rŭ“ = výroba kondenzovaného mléka atd., ale také „liàn qì“ = transmutace dýchání(m) (čínské „qì“ řecké „pneuma“)
Čínská alchymie
Lü Bu Wei (zemř. 237 př. n. l.): doporučuje tělesná cvičení pro získání „životního dechu“, tj. zdraví.
Hua To (nejznámější čínský lékař a chirurg, 3. stol. n. l.):
doporučuje fyzickou aktivitu a sport s mírou k udržení zdraví
„Nei Bian“ od Ko Hong (pseudonym Pao Pu Zi, 4. stol. n. l.):
Elixíry života, získání nesmrtelnosti, pravidla asketického života, transmutace kovů
Často se v taoismu objevuje doporučení nejíst obilí (zdržet se „pěti druhů obilí“), jíst „jednoduchá“ jídla, pít čistou vodu a dýchat čistý vzduch.
Občas se objevuje i doporučení nejíst syrovou zeleninu a neslaná jídla. Jinde např. doporučení vyhýbat se tučným jídlům a používat sůl a koření s mírou. „Po Wu Chi“ od Chang Hua (3. stol. n. l.)
Léky“ čínské alchymie („oživené látky“ z nerostů, rostlin a zvířat):
• „Ling yao“ – léky s magickou mocí
• „Shen yao“ – léky obsahující „dao“ (živel s charakterem „yang“) • „Xian yao“ – léky, které používají nesmrtelní
Z nerostů: cinabarit (rumělka, HgS), zlato, stříbro, jadeit / nefrit
Z rostlin: rostlina „qi“ (Sesamum indicum), borovice (pryskyřice, jehly, kořeny), broskev (ze zahrady legendární „královny matky západu“ = Xi Wang Mu)
Ze zvířat: jestřáb, …
„Elixír nesmrtelnosti“ („nei dan“ = esoterický lék, „xian dan“ = lék nesmrtelných, „shen dan“ = božský lék obsahující „dao“) skládá se z 8 složek: cinabarit / rumělka (HgS), auripigment (As2S3), realgar (AsS), síra (S), kobaltová ruda, slída, ledek (KNO3) a salmiak (NH4Cl), popř. čpavek (NH3) [citováno podle „Kuo chi qing yuan“ („Zrcadlo vědeckých objevů“)]
PABST (VŠCHT Praha
Helénistická alchymie
vznikla v Alexandrii ve 2. a 1. stol. př. n. l. pod vlivem tří proudů různých tradic:
• Tradované znalosti staroegyptských řemeslníků (zachyceny v papyrech z konce 3. stol. n. l.)
• Řecká přírodní filozofie (základ: Aristotelés – „hylé“ a čtyři živly – ale navíc stoická přírodní filozofie – „pneuma“ a později i
novoplatonismus, založen Plotinem / 205–270)
• Náboženská mystika Blízkého východu
(včetně křesťanství a tzv. gnosticismu, esoterického učení na křesťanských základech, později součástí novoplatonismu)
Hlavní postavy Helénistické alchymie (rané fáze)
Hermes Trismegistos (legendární) – „Smaragdová deska“ • Chemes (legendární) – „hen to pan“, had „ouroboros“
• Bolos z Mendesu („Pseudo-Demokritos“, 2. stol. př. n. l.)
– ztracené dílo „Physica kai mystika“ (= „Fyzika a mystika“) • Kleopatra (ne ta egyptská královna!, 1. stol. n. l.) – „Výroba zlata“ • Marie Židovka (= Maria Prophetissa = Marie Prorokyně) – 100 n. l.
– vodní lázeň (francouzsky „bain Marie“), proces destilace
• Apollonios z Tyany (1. stol. n. l.) – možný skutečný autor
„Smaragdové desky“
• Zosimos z Panopole (kolem r. 300 n. l.) – první alchymistická encyklopedie: destilační přístroje, výroba rtuti a arsenu, přístroj „kerotakis“ …
Hlavní písemné prameny rané chemické technologii helénistické alchymie
Papyrus Ebers (16. stol. př. n. l., nalezen v r. 1872 u Théb Georgem Ebersem)
• Papyrus Brugsch (14. stol. př. n. l., nalezen u Memphisu),
obsah: farmaceutické recepty a lékařské předpisy ze starého Egypta
• Papyrus Leydensis (3. stol. n. l., nalezen 1828 u Théb, přel. 1885, Leyden)
• Papyrus Holmiensis (3. stol. n. l., nal. 1828 u Théb, přel. 1913, Stockholm)
obsah: chemicko-technologické recepty na „barvení“ kovů (povrchovou úpravou nebo legováním, tj. přípravou slitin), na přípravu surovin (soda a potaš), na moření a barvení textilních látek a na výrobu umělých drahokamů, zřejmě velmi staré znalosti z Egypta
Stockholmský a Leydenský papyrus (vznikly pravděpodobně v Alexandrii v 3. stol. n.l.) obsahují zcela praktické receptury na: přípravu důležitých sloučenin ze surovin (potaš, soda aj.), předpisy k napodobení vzácných kovů pomocí povlaků a slitin a také předpisy k napodobení drahokamů atd.
Příprava „méně hodnotného zlata“ legováním spočívá v přípravě slitin zlata s mědí nebo se stříbrem. Metoda k přípravě čistě zlatých povrchů na předmětech z nečistého zlata spočívá v tom, že se předmět natře směsí kamence, skalice a soli, která při zahřátí rozpustí všechny
kovy kromě zlata a zanechá čisté zlato v povrchové vrstvě.
Tyto receptury nemají nic společného s vírou ve transmutaci kovů.
Nic nenaznačuje, že by egyptští metalurgové věřili v transmutaci kovů. napodobení vzácných kovů (tj. zlata / xanthosis a stříbra / leukosis) povrchovou úpravou (pozlacení amalgamací, resp. povlakování stříbrnou vrstvou amalgamací), pokrytím povrchů nekovovou vrstvou (pouze vzhledem podobná zlatu / stříbru, většinou organická s jemným práškem kovu, slitin nebo nerostů) nebo legováním (tj. přípravou skutečných slitin): převážná většina receptů Leydenského papyru (cca 100), ale pouze 9 z 152 receptů Stockholmského papyru,
• napodobení perel a drahokamů (73 receptů Stockholmského papyru),
• napodobení purpuru, moření a barevní textilních látek (70 receptů
Stockholmského papyru, 3 recepty Leydenského papyru).
Leydenský papyrus
Napodobení vzácných kovů (převážná většina receptů Leydenského papyru, cca 100), cca 1⁄4 všech receptů se týká přípravy („poíesis“), resp. namíchání („krásis“) slitiny Au-Ag „elektron“ a jiných slitin (egyptsky „asem“ – v tomto období má „asem“ již širší význam „slitina“); kovy Cu, Sn, Pb, Hg a přísady „kadmia“ (zřejmě kalamín), „orichalcum“ (asi mosaz) a „bilý sandarak“ nebo „arsenikon“ (zřejmě bílý arsenik, získaný pražením červeného realgaru nebo žlutého auripigmentu); „diplosis“ (zdvojnásobení), „triplosis“ (ztrojnásobení) nebo „pleanesmos“ (mnohoznásobení) se docílí přídavkem levnějších kovů (Cu, Sn, Pb); jasné rozlišení Sn a Pb; pro povlaky také „misa“ (pyrit), sloučeniny olova a „theion hydor“ (doslovně „sírová voda“, polysulfid vápenatý CaSx).
Nápodobení purpuru (3 recepty) pomocí rostlinných barviv a octanu železa, ale žádný údaj o vlastním procesu barvení („baphé“).
Další chemické látky v papyru Leydensis: jíl „sinopis“ (tj. rudka z města Sinopis), chrysocolla (k pájení zlata), vínan draselný (k přípravě potaše), skalice („vitriol“, tj. chalkanthos = modrá skalice a melanteria = zelená skalice), kamenec („alum“), sůl (chlorid sodný, NaCl) a soda. Všechny tyto látky znal i Plinius (cca 75 n. l.). Několik odstavců týkajících se těchto látek jsou zřejmě převzaté z Dioskoridovy „Materia Medica“ (cca 75 n. l.)
Doporučuje se jejich „epibale“ (tzn. „projekci“ = doslova „házení do směsi“). Přesně tento pojem „projekce“ používali později alchymisté v souvislosti s přídavkem „kamene mudrců“ („lapis philosophorum“)
Stockholmský papyrus:
Napodobení vzácných kovů (9 receptů) se týká prakticky jen napodobení („poíesis“) stříbra (pomocí slitin mědi).
Napodobení perel a drahokamů (70 receptů, příprava / „poíesis“, resp. barvení / „baphé“) se týká čištění perel, přípravy umělých perel (pomocí slídy a organických látek) a především přípravy a barvení „drahokamů“, které lze jen těžce identifikovat (doslovně rubínu, safíru, granátu, ametystu, berylu, chryzolitu atd.), pravděpodobně se jedná většinou o křemen s prasklinami, křemenec nebo pazourek, protože je zdůrazněno, že kameny musí být „porézní“, aby mohly barviva vůbec přijmout.
Napodobení purpuru, moření a barvení textilních látek (70 receptů).
Zlato: Běžný byl názor, že se zlato vyskytuje v různé kvalitě (i přírodní zlato obvykle obsahuje příměsi stříbra a popř. mědi, čímž může získat bílý nebo červený odstín). Aristotelova nauka o čtyřech živlech připouštěla možnost přeměny jedné látky v libovolnou druhou, takže v rámci této teorie bylo rozumné pokusit se např. o zlepšení „zlatosti“ kovu.
Navíc, podle Aristotela („Meteorologie“) vznikly kovy z „mokré exhalace“ pod zemí a potřebovaly určitý čas ke zrání, zvlášť ke zrání do své „nejčistší“ povahy (představa zlata jako nejčistšího kovu). V rámci této teorie bylo tedy „rozumné“ pokusit se o umělé urychlení tohoto jinak pomalého přírodního procesu.
Jakou měli pověst metalurgové (hutních a kováři) za Helénismu?
Kouzelníci- lesklý kov z nevzhledné rudy tvořili - zázraky- uměli urychlit “zrození kovů” které by jinak “zrály v útrobách matky země”
Z jakého předpokladu vycházela Helénistická alchymie?
Hmotný svět má svůj původ v prahmotě (Aristotelova Hylé resp. Lat. Materiálu prima) jako substrát, který v sobě potenciálně obsahuje vše individuálně existující. Tento substrát představoval podle alchymistické teorie klíč k tajemství přírody, v případě jeho získání bylo možné vyrobit látky s předem stanovenými vlastnostmi: drahé kovy a drahokamy (až mnohem později i elixír života; z řeckého „xerion“ = jemný prášek přes arabské „al-iksir“).
Alchymistům tedy nešlo pouze o napodobování přírody, ale přímo o její vylepšení, resp. napravení pomocí „léků“ = „elixirů“ („kámen mudrců“ = „lapis philosophorum“ má původ v Platónově „Timaiovi“). Další důležitý koncept, který raní alexandrijští alchymisté převzali z dobové řecké (helénistické) přírodní filozofie, bylo stoické „pneuma“.
Hermes Trismegistos
Legendární alchymista, údajný autor tzv. Smaragdové desky, skutečným je pravděpodobně Apollonois z Tyany. Zmínky oní u arabského Džábira a u Alberta Velikého, poprvé vytištěna v Norimberku v r. 1541, s komentářem Hortulana = John Garlanda, 1202-1252- zřejmě jedním z nejstarších alchymických dokladů
Co jsou to Hermetické spisy?
Spisy jež napsal Hermes Trismegistos, vznikly během několika staletí (do konce 3. stol. n. l.) v okruhu gnostiků a novoplatoniků. Měly velký vliv na helénistickou (alexandrijskou) i na pozdější evropskou alchymii (číselná mystika, vliv hvězd a planet na lidské snažení, analogie makrokosmos-mikrokosmos). Alchymie = „hermetické umění“ v přeneseném smyslu „přístupné jen zasvěceným, resp. vyvoleným“. V konkrétním smyslu „hermetický uzávěr“, resp. „hermeticky uzavřené“.
Chemes (raný helenistická alchymie)
“HEN TO PAN” = jedno je všechno, “ouroboros” (had v kruhu…..Ten z Lokiho to nebude)
Kdo dále rozvíjel “nauku hen to pan”?
Bolos z Mendesu („Pseudo-Demokritos“) z 2. stol. př. n. l. tuto nauku prý dále rozvíjel v díle „Physika kai mystika“ (= „Fyzika a mystika“)
Ouroboros
V helénistické alchymii je stočený had „ouroboros“ symbolem především pro arsen a jeho sloučeniny, hrající v helénistické
alchymii velkou roli (zřejmě ke „zbarvení“ kovových slitin).
V Číně byl stočený had, resp. drak, podobný symbolu „ouroboros“, zcela běžný už v dynastie Shang, tj. v 2. tisíciletí př. n. l. Artefakty od nejstarších dob především z nefritu / jadeitu. Přímý vliv Číny na helénistický symbol „ouroboros“ však není dosud dokázán.
Kleopatra (ne ta královna)
hlavní dílo „Chrysopoeia“ = „Výroba zlata“; v jiném díle („Dialog Kleopatry s filozofy“) vysvětluje transmutaci kovů, s tím, že je nezbytné nejdříve neušlechtilý kov „zabít“, třeba i dvakrát, jen aby později znovu „ožil“
jako zlato (oživení mrtvého – křesťanská symbolika „zmrtvýchvstání“!)
Tím vzniká klasická alchymistická představa o transmutaci, založená na představách peripatetické (= aristotelské) školy, podle níž má-li se
měnit poměr živlů, je třeba převést hmotu nejdříve na její prazáklad (řecky „hylé“, latinsky „materia prima“), tzn. na hmotu bez vlastností, která nemá tvar, ani barvu (je tedy černá). Představa transmutace je tedy jiná než v Leydenském papyru, kde transmutace spočívá pouze v úpravě povrchu nebo v přípravě slitin (vědomé „zfalšování“, resp. příprava náhražek).
Sled barev při “transmutaci” kovů
Melanosis (nigredo, zčernání): Přídavkem síry zčernají Cu, Pb nebo Ag tvorbou sulfidů, ale také mnoho slitin je tmavých až černých (bronzy, amalgamy aj.).
Leukosis (albedo, zbělení): Přídavkem arsenových sloučenin (tj. realgaru AsS, auripigmentu As2S3 a arseniku As2O3) se Cu bělí (tvorbou slitiny Cu-As, tj arsenového bronzu); to ovšem předpokládá, že po prvním kroku byly případné sulfidy (např. covellin CuS nebo chalkosín Cu2S) opět zredukovány na kov (Cu). Také přídavkem Ag a zvýšením přídavku Sn lze slitiny zbělit, a také niklové mosazi (60 % Cu s až 20 % Ni, tj. čínsky „pakfong“ / arabsky „harsini“) mají stříbrnou barvu a stříbrný lesk.
Xanthosis (citrinitas, zežloutnutí / žlucení): Přídavkem zinkových rud (např. kalamínu ZnCO3) do mědi vzniká mosaz (tj. slitina Cu-Zn, při obsahu pod 20 % Zn také nazýván tombak), přídavkem roztoku polysulfidu vápenatého (CaSx, lat. „hepar sulfuris“, připraveného zahřátím vápna, síry a octa) se povrch kovů zbarví na žluto; podobně může působit přídavek síry tvorbou sulfidů (např. pyritu FeS2 a chalkopyritu CuFeS2), přídavek Au nebo záměrně nízký obsah arsenu v mědi.
Iosis (rubedo, zčervenání): Nejméně jasný krok, jehož výsledkem by mělo být
jakési „nadzlato“ (lepší než přírodní zlato, u alchymistů nazýván „koral zlata“); buď
se jedná opět o povrchové zabarvení pomocí sulfidů nebo o tvorbu komplexních
slitin, tzv. “červených kovů” (tj. slitin Cu-Zn-Sn-Pb); červená iridescence může také
souviset s optickým efektem, který vyvolávají nanočástice zlata („kámen mudrců“).
Co je to Tribikos?
destilační přístroj se třemi výstupy / předlohami / jímacími nádobami
Marie Židovka
Pravděpodobně Sýrie kolem roku 100 n.l.
Destilace: Princip dlouho znám (např. voňavkářka Tapputi kolem r. 2000 př. n. l.) – výroba vonných olejů – esence z namáčených listů rostlin (v Mezopotámii), ale první popis destilačních přístrojů pochází od helénistických alchymistů – původně kuchyňská nádoba (hrnec) s větší pokličkou (zahnutou dovnitř), pak s pokličkou s okrajem stočeným do žlábku a konečně tzv. „tykev“ („cucurbita“) s oddělenou nádobou (nástavec, jímač) pro kondenzát (tzv. „předloha“, řecky „bikos“, latinsky „ambix“ z toho pak arabsky „al ambiq“ dnešní „alembik“), popř. pak „dibikos“ a „tribikos“ k oddělení vícesložkových směsí (tribikos se stal v 19. stol. symbolem pracovní skupiny vlivného organického chemika Justa Liebiga). Přístroje byly chlazeny vzduchem (ne vodou), proto nebyla možná příprava alkoholu.
Co je to kerotakis?
Přístroj helénistických alchymistů, ve kterém páry látky zahřívané na dně válce působily na kovy umístěné nad proděravělým dnem, a současně kondenzovaly na horním víku, stékaly na dno, přičemž s sebou strhávaly jak kovy, tak vznikající sloučeniny, resp. slitiny. Kerotakis sloužila možná k dosažení barevných proměn podle klasické metody transmutace nebo k výrobě sulfidů kovů (dole sublimuje síra, nahoře leží kov, který pak reaguje s parami síry) nebo k výrobě amalgámů (dole se vypařuje rtuť, nahoře leží kov, který pak reaguje s parami rtuti) nebo i k výrobě mosazi za použití zinkových rud (např. smithsonitu ZnCO3 – při zahřátí vzniká dole ZnO, který je velmi těkavý a je v redukčním prostředí redukován na kovový zinek; nahoře tvoří pak zinkové páry spolu s mědí slitinu mosaz).
Zosimos z Panopole
První dobře známý a jednoznačně identifikovatelný alchymistický autor, gnostický křesťan z Egypta, cca 4. Stol. n.l.