5 Flashcards
Atomismus ve středověku
Antické literární prameny atomismu pro latinský středověk:
1. Lucretius (cca 97-55 př. n. l.): báseň „De rerum natura“, náš hlavní a nejdůležitější pramen epikurejské atomistiky – byla ve středověku prakticky neznámá (v 9. stol. pouze dva rukopisy v klášterech v Saint- Bertin a v Mohuči, v 10.-12. stol. v Bobbio, Corbie a Murbach; Hrabanus Maurus znal pravděpodobně Mohučský exemplář).
2. Cicero (106–43 př. n. l.): velké filozofické dialogy zabývající se epikurejskou atomistikou – málo rozšířené (Academici libri, Tusculanae
disputationes, De finibus bonorum et malorum, De fato, De natura deorum; Augustinus (4./5. stol.) a Adelard z Bathu (12. stol.) znali “De natura deorum“).
Pozdně antické prameny atomismu pro latinský středověk:
3. Calcidius (křesťanský novoplatoník 4. stol.): částečný překlad a
komentář k Platónovu “Timaiovi“, ve kterém se zmiňuje o atomismu 4. Servius (Maurus Servius Honoratus, římský gramatik 4. stol.):
komentář k dílům Vergilia, ve kterém detailně diskutuje atomismus
5. Církevní otcové („patres ecclesiasticae“), u kterých jsou diskuse o
atomismu, s cílem tuto „pohanskou“ a bezbožnou nauku zavrhnout
např. v řecké (tj. východořímské, byzantské) kulturní oblasti Dionysius (3. stol.) a Eusebios (4. stol.), v latinské patristice pak především Laktantius (kolem r. 300), Bazil Veliký (330–379), Ambrosius z Milána (Svatý Ambrož, 339–397), Svatý Augustínus (354–430) a tzv. „pseudoklementinské“ „Recognitiones“ (3. stol., latinský překlad od Rufina Tyrannia koncem 4. stol.)
Atomismus ve středověku
Tradování atomistiky v raném středověku (7.–10. stol.):
• Isidor ze Sevilly (560–636, vizigótská říše): Etymologie / Origines
• Beda Venerabilis („Ctihodný“, 672–735, britské ostrovy): De natura rerum / O přírodě, De ratione temporum / Teorie časů
• Hrabanus Maurus (780–856, žák irského mnicha Alkuina, druhá generace tzv. „Karolinské renesance“ kol. r. 800: De rerum naturis resp. De universo, De computo – pět druhů atomů (in corpore / v tělese, in sole / ve slunci, in oratione / v řeči, in numero / v čísle, in tempore / v čase)
• Remigius z Auxerre (cca 841–908, komentář k Boethiově „Consolatio philosophiae“), ve kterém podává detailní výklad epikurejské atomistiky
• Anonymní spisy (De divisionibus temporum, Tractatus de atomo ,10.–11. stol.) a celá řada několika gramatických spisů, komentářů a glosárů
Typická pro toto období: amalgamace koncepcí atomů a „prvků“ (živlů).
Základní „počáteční podmínky“ atomistiky ve středověku:
• NejpozdějioddobyIsidora(tj.od7.stol.)jefyzikálníkoncept atomu („atomus“ jako nejmenší, neviditelné a nedělitelné tělísko, resp. jako nejmenší částice) obecně znám.
• Antickáklasická(demokritovská)ahelénistická(epikurejská) atomistika je až do 11. stol. prakticky vždy zavržena, resp. odmítnuta (především kvůli „materialistickému“ a „pohanskému“ obrazu světa, tj. kosmogonie a kosmologie).
Lékařská škola v Salernu (existuje od 10. stol., ale cca od r. 1050 se stává průkopníkem tzv. „přírodně-filozofické renesance 12. stol.“):
- Alfánus ze Salerna (cca 1015–1085): Latinský překlad řeckého díla „Peri fyseos anthropou“ od Nemesia (konec 4. stol.), pod názvem „Premnon fysikon“ – nečistota viditelných elementů (Galénos), tvorba těles z elementů (nikoliv pouze shlukování prvků, resp. částic, ale totální mísení – ve směsi se ukazuje podstata základních látek, ale směs představuje novou entitu), detailní výklad Platónovy teorie
- Constantinus Africanus (cca 1015–1087): eklektické dílo „Pantegni“ – prvky (elementa) jako čisté, homogenní látky, nikoliv jako částice (corpusculi) – oddělení konceptů atomů a prvků
Největší rozmach atomistických konceptů ve středověku:
1100–1150 (tedy krátce před založením Pařížské univerzity)
V období tzv. „přírodně-filozofické renesance 12. stol.“ (1100–1150) má atomistika téměř všeobecný souhlas (větší než v antice a naprosto srovnatelný se souhlasem, který měla pak opět až v 17. stol.; nositelem tohoto středověkého „atomistického hnutí“ je tzv. „Chartreská škola“ (Chartres, Francie, 12. stol.):
1. Adelard z Bathu (asi 1070–1146)
2. Vilém z Conches (asi 1080–1154)
3. Pierre Abelard (Petrus Abaelardus, 1079–1142) 4. Thierry ze Chartres (zemř. 1156)
Dokonce i Hugo ze sv. Viktora (1100–1141) – ačkoliv není přímo zastáncem přírodně-filozofického hnutí – je zastáncem atomismu.
Meziobdobí (1150–1250) – poslední vlivní zastánci atomismu:
- Urso ze Salerna (cca 1160–1200/25) – tělesa jako směsi 4 živlů (elementa), každý rozdělený do 3 „species“ (superius, medium, inferius); hyle – elementa – elementata; podle něho je homogenní fyzikální směs pouze myslitelná, když výchozí látky jsou složeny z nejmenších částic
- Robert Grosseteste (1168–1253) – „Oxfordská škola“, základ: „matematická“ atomistika (tedy spíše pro fyziku než pro chemii)
- Vincenc z Beauvais (cca 1190–1264) – „Speculum naturae“ („Zrcadlo přírody“), v němž hojně cituje Rhazese a Avicennu
Proti atomismu pak působily nové překlady Aristotela (především 6. kniha Fyziky) z arabštiny. Aristotelismus „vítězí“ cca od r. 1250, čímž de facto končí středověké „atomistické hnutí“.
Vrcholný středověk (1250–1400): Aristotelismus a scholastika
Dominuje Aristotelova koncepce hmoty (např. protiklad „hylé – morfé“ z jeho Fyziky) a teorie směsi (z jeho De generatione et corruptione); hlavní raný představitel: Vilém z Auvergne (1180–1249)
ale i v 14. stol. jsou ještě výjimečně zastoupeni významní atomisté:
1. Nicolas z Autrecourt (cca 1300–1350, Paříž) – připouštěl existenci „mikrovakuí“ v přírodě; jeho názory jsou velmi blízké antickým
atomistům (nejblíže ze všech středověkých atomistů)
2. John Wyclif (cca 1330–1384, Oxford) – počet bodů = míra velikosti těles; celkově jsou jeho názory však bližší Aristotelovi, problém
pohybu v plném prostoru („plénum“) vyřešen pomocí představy vírů
Středověká chemicko-technická literatura I
Anonymní spisy nejasného původu (8.-9. stol.) – návody ke zpracování kovů, přípravě slitin a k výrobě skla, barev, rozpouštědel, lepidel, pojednání o práci s nerosty atd. v návaznosti na helénistické papyry:
•„Compositiones ad tingenda musiva“ („Návod k barvení mozaiky“, 8. stol.): Recepty k výrobě barviv a barvení kůže a jiných materiálů,
včetně umělých „kamenů“, tj. v tomto případě skel pro výrobu mozaik, výroba různých chemických látek (surovin), metalurgické předpisy
•„Mappae clavicula“ („Klíč k mapě“, tj. malířství, 9. stol.): popis různých minerálů, rostlin a chemických látek, mýdla, lepidel, barvení textilních látek a kůže, metalurgické předpisy
Středověká chemicko-technická literatura II
Theophilus (Theophilus Presbyter, benediktinský mnich, cca 1070–1125;
možná identický se středověkým metalurgem Roger z Helmarshausenu):
„De diversibus artibus“ („O různých řemeslech“), také nazýván „Schedula diversarum artium“ („Seznam různých umění“), cca 1120) popisuje techniky řemesel a užitého umění, mj.
• malířství (výroba barev a inkoustů, nástěnné malby, knižní iluminace a první evrospké zmínky o olejomalbě),
• sklářství (výroba barevného skla, techniky malby na skle),
• zpracování kovů, např. zlatnické techniky (hlavní téma knihy),
• řezbářství (slonovina) a první evropské zmínky o papíru.
Středověká chemicko-technická literatura III:
Anonymní latinský spis „De Aluminibus et Salibus“ („Kniha o vitriolech a solích“) se objevil na počátku 13. stol. (krátce po r. 1200), zřejmě od nějakého jihoevropského alchymisty působícího v Palermu („Pseudo-Rhazes“, protože silně navazuje na ar-Rází / Rhazes), může se jednat o překlad dnes ztraceného, resp. neznámého arabského díla.
(Vitrioly= skalice+ kamence, kyselina sírová vzniká suchou destilaci sulfátů)
Další středověké spisy s chemickým obsahem (13. štol):
Marcus Graecus (13. stol., asi z Konstantinopole): „Liber ignium ad comburendos hostes“ („Kniha ohňů ke spálení nepřátel“, kolem r. 1250): svítivé a hořlavé hmoty, tj. tzv. řecký oheň (směs smůly, pryskyřice atd. s páleným vápnem nebo fosfanem, ale bez ledku!) a „létavý oheň“, tj. střelný prach (síra : dřevěné uhlí : ledek = 1 : 2 : 6)
• Bartholomaeus Anglica (Bartoloměj Angličan, 13. stol., asi z Anglie): „De proprietatibus rerum“ („O vlastnostech věcí“, kolem r. 1235)
Založení evropských univerzit ve středověku
cca 1120 – Bologna (právo): první významný učitel práva v latinském středověku byl Irnerius (zemř. po r. 1125) – „znovuobjevení“ římského civilního práva ve formě Justinianova „Corpus iuris civilis“, na druhé straně Gratianus (1. pol. 12. stol.) shromáždil kolem r. 1140 všechny církevní dekrety a nařízení (včetně vzájemně si odporujících) do jedné sbírky a utřídil je „Concordantia disconcordantium canonum“ („Souhlas nesouhlasných nařízení“), zvané také „Decretum Gratiani“ („Dekrét Gratianův“) byl právně závazný až do tridentského koncilu katolické církve (1545-63) a stal se základem církevního či kanonického práva katolické církve „Corpus iuris canonici“ až do r. 1917.
cca 1150 – Paříž (teologie): spojení nauky Aristotela a křesťansko- katolické nauky tzv. „scholastika“ (Albert Veliký, Tomáš Akvinský)
1167 – Oxford (zpočátku jakási „filiálka“ Pařížské univerzity)
1209 – Cambridge (přírodně-filozofická „filiálka“ Oxfordské univerzity)
1222 – Padova (medicína; první důležitá univerzita zaměřená především na lékařství v rámci lékařské fakulty se vyučovalo na základě knih Galéna, ar-Rázího / Rhazese a ibn Síny / Avicenny; z těchto knih získali lékaři i své chemické znalosti)
1224 – Neapol 1227 – Salamanca 1348 – Praha 1364 – Krakov 1367 – Vídeň 1386 – Heidelberg 1410 – St Andrews
Středověké hospodářské obrození v Evropě
Arabsko-islámská expanze v oblasti Středozemního moře vedla k určité stagnaci středomořského obchodu, kterou byly postiženy jak Egypt tak např. Benátky. Ve středověku však přišly nové impulzy ze severu, kde byla objevená nová ložiska rud (Německo, Rakousko, Čechy), a ze západu, které vedly k obnovení obchodní činnosti jinými cestami:
• Severní moře a Baltské moře (německá obchodní organizace „Hanza“) • Lombardie (něm. rody Fuggerů a Welserů) a Toskánsko (Janova, Pisa) • Provence a Languedoc (jižní Francie).
Na konci středověku byla Portugalcem Vasco da Gama v r. 1499 nalezena východní námořní cesta do Indie a Číny (kolem jižní Afriky), čímž ztratila Hedvábná cesta a zprostředkovatelská role Arabů a jiných obyvatelů islámských zemí svůj význam, tak začal jejich hospodářský úpadek, zatímco pro Evropu tím byly položeny ekonomické základy pro začátek novověku a vědecko-technické revoluce.
Středověké latinské překlady z arabštiny a řečtiny:
Překlady z arabštiny více v 12. stol. (např. Gerhard z Cremony)
Překlady z řečtiny více ve 13. stol. (např. Vilém z Moerbeke)
Platon (z řečtiny) – Timaios (sekce 1-53, 4. stol.)
Aristoteles (z řečtiny) – Logické spisy (některé, 6. stol.),
Physica, Metaphysica, Meterologica, De generatione et corruptione
(12. stol.), ostatní Aristotelova díla (1260-1270)
Euklides (z arabštiny) – Elementa geometrie (1126)
Apollonios (z arabštiny) – Conica (12. stol.)
Archimédés (z arabštiny nebo řečtiny, 12. a 13. stol.)
Ptolemaios (z řečtiny / Sicílie 1160 a z arabštiny / Toledo 1175) – Almagest
Al-Chwarismi (z arabštiny) – Liber Alchorismi, Algebra (12. stol.) Al-Farabi (z arabštiny) – Liber Aristotelis (12. stol.)
Ibn Síná / Avicenna (z arabštiny) – komentáře k Aristotelovi (12. stol.) Ibn Rušd / Averoes (z arabštiny) – komentáře k Aristotelovi (12. stol.)
Další překladatelé: Adelard z Bathu, Micheal Scot, Robert z Chesteru
Díla známá před r. 1000 v latinském středověku:
Isidor – Etymologie / Origines Dioscorides – De materia medica Vitruvius – De architectura Lucretius – De natura rerum (vzácně) Plinius – Naturalis historia
Seneca – Naturales quaestiones Euklid – Elementa (část) Aristotelés – Logické spisy (část) Platón – Timaios
Od počátku našeho letopočtu přechod od papyrových a pak pergamenových svitků (až cca do 6. stol.) k vázaným knihám, od 10. stol. pak i papírovým.
Díla známá kolem r. 1150 v latinském středověku (známá před r. 1000 + nové)
Apollonios – Conica
Aristotelés – Physica Ptolemaios – Almagest
Euklid – Elementa (kompletní) Ibn Síná / Avicenna – Aristotelés Al Fárábí – Aristolelés
Al Chwarizmi – Algebra
Isidor – Etymologie / OrigiInseidsor – Etymologie / Origines
D i o s c o r i d e s – D e m a t e r i a Dmi eo ds ci coar i d e s – D e m a t e r i a m e d i c a Vitruvius – De architecturaVitruvius – De architectura Lucretius – De natura reruLmuc(vrzeátcinuěs) – De natura rerum (vzácně) Plinius – Naturalis historiaPelinius – Naturalis historia
Seneca – Naturales quaesStieonecsa – Naturales quaestiones Euklid – Elementa (část) Euklid – Elementa (část) Aristotelés – Logické spisyA(rčisátost)elés – Logické spisy (část) Platón – Timaios Platón – Timaios