60-73 Flashcards
Beszéd jellemzői.
A verbális kommunikáció nyelvi eszközökkel történő közlés formája, amely történhet természetes, vagy mesterséges nyelven.
A társas élet természetes szükséglete, hogy legyünk képesek kommunikálni, ne csak beszélni, hanem úgy beszélni, hogy ezzel sikerüljön átadni gondolatainkat, érzéseinket és céljainkat.
A beszéd természetesen nem csak közlésre, de a világ uralására és alakítására is szolgál (a szó fegyve).
A beszédtechnika tudatos fejlesztésével jelentősen lehet az adottságokat változtatni, a hibákat kijavítani (pl. beszédlégzés gyakorlása, beszédgyorsaság kordában tartása stb.)
A verbális kommunikáció elemi kérdése a tagolt beszéd elsajátítása (ez segít a különböző, hangok elkülönítésében, és a betűkből álló szavak pontos megértésében)
Irás kialakulása kezdetektől.
Kialakulásának szükségessége összefügg az információ szükségességének rögzítésével.
Az írás a jelek jelének megalkotása.
A beszédben használt jeleket újabb jelekkel rögzíti. Különböző emberi kultúrák különböző írástípusokat hozott létre (függetlenek, vagy egymásból kialakulók).
Fontossá vált, hogy az információk állandósuló megőrizhetők és felidézhetők legyenek.
A társadalmi változások közül a magántulajdon és az osztálytársadalom létrejötte tette szükségessé, majd az államnak, mint erőszakszervezetnek volt rá szüksége.
Először csak gazdasági adatok rögzítésére szolgált, majd a törvények rögzítésére, végül az emlékezeti információk állandósuló megőrzésére vált alkalmassá.
Tárgyalás típusai annak célja szerint
Kapcsolatépítő – Új partner bemutatása, megismerése
Előkészítő tárgyalás – Piaci viszonyok felderítése, tárgyalás előkészítése
Üzletkötő tárgyalás – Áru, tárgy, szolgáltatás értékesítése, keretmegállapodások, részmegállapodások, teljes megállapodások.
Zavarelhárító tárgyalás – Vitás kérdések megoldása, akadály elhárítása
Hofstede kulturális dimenziói
- Kis, illetve nagy hatalmi távolság
- Individualizmus, kollektivizmus
- Maszkulinitás, feminitás
- Gyenge, erős bizonytalanságkerülés
- Hosszú illetve rövid távú orientáció
Fons trompenaas kulturális dimenziói
- Univerzalizmus – partikularizmus
- Individualizmus – kollektivizmus
- Neutrális – affektív
- Specifikus – diffúz
- Teljesítmény – egyéb körülmények orientált
- Szekvenciális – szinkronikus
- Belső irányítású – külső irányítású
Tárgyalás típusai alkalmazott stratégia szerint
Kölcsönös megegyezésre törekvő stratégia – együttműködő magatartás
Előnyszerzésre törekvő stratégia – eltérő értékrendi partnerek
Győzelmi stratégia – Nincs kölcsönösség, nyílt konfortáció, nagy erőkülönbség a felek közt
Sztereotípiák forrásai
Csoporttagok közvetlen megfigyelése – Kiemelkedő csoporttagok nagy figyelemben részesülnek. Kiemelkedő jegyek nagy figyelemben részesülnek. Torzító hatások miatt nem biztos, hogy a csoportok megfigyelése, mint módszer adekvát kategoriarendszert eredményez.
Társas interakcióból eltanult minták – Diszkriminatív szokásokat gyakran tudattalanul is átveszünk, már gyerekként is, akkor is ha nem tanítja senki. Ez a tudattalan mechanizmus ugyanakkor később is működik, forrása lehet a család, iskola, média.
Sztereotípiák közvetlen elsajátítása, tanulása – Család, iskola, média
Tárgyalódelegáció megkülönböztetése – 3 megoldási változat
- Az ügylet bonyolultságától függően max 2-3 fős központi delegáció mellé a tárgyalás különböző szakaszaiban más-más szakember kapcsolódik.
- Ha egy időben több szakértőre van szüksége a központi delegációnak, nem teljes értékű tárgyaló, hanem tanácsadók részvétele, nekik nincs közvetlen beleszólási joguk a tárgyalásba.
- A résztémák elkülönülnek, nagy jelentőségűek, ezért alapos szakmai ismeretükre van szükség. Párhuzamosan több kiscsoport tárgyalását kezdeményezni a központi tárgyalás mellett.
Mi a kultúra?
Az emberi társadalom által létrehozott anyagi és szellemi javak összessége. Egy társadalom kultúrája abból áll, amit egy személynek tudnia vagy hinnie kell ahhoz, hogy a kultúra tagjai számára elfogadható módon cselekedjen, abban a szerepben, amelyet a kultúra tagjai elfogadhatónak tekintenek.
Non-verbális kommunikáció közvetítései/funkciói
Kezeli a társas helyzetet
Énbemutató funkciót képvisel
Érzelmeket fejez ki
Beállítódásokat közvetít
Csatornavezérlési funkciókat lát el
Kommunikáció felosztása a résztvevő személyek száma szerint
- Intraperszonális -belső- kommunikáció – tanulás, gondolkodás…
- Inerperszonális -személyek közötti- kommunikáció – egyének közötti kapcsolatteremtés
- Csoportkommunikáció – családi, munkahelyi, más közösségekben
- Tömegkommunikáció – tv, rádió
Mi az a konfliktus?
Olyan folyamat eredménye, amelyben valaki úgy érzi, hogy a másik fél egy számára fontos ügy megvalósításában akadályozza. Összeegyeztethetetlen különbségeket jelent, ami ellentéthez vezet. A konfliktus egymás ellen irányul, a versengés pedig egy cél egymástól független elérésére.
Mi a kommunikáció célja?
Tájékoztató szerep, kifejező szerep, felhívó szerep, kapcsolatépítés, esztétikai szerep, kapcsolat fenntartás, értelmező szerep, metakommunikáció…
Nyílt kérdések előnyei és hátrányai
Előnyei: Párbeszédes forma, érdeklődést fejez ki, nincs nyomásgyakorlás, bevonja a beszélgetőtársat, nyílt, természetes légkör, bizalmat és szimpátiát kelt, további igények derülhetnek ki, részletesebb információ derülhet ki.
Hátrányai: Kevésbé irányítható beszélgetés, hosszúra nyúlhat, a beszélgetőtárs eltérően is válaszolhat, kritikát kelthet, váratlan ellenállásba ütközhetünk.