3. Uwaga Flashcards

1
Q

Czym jest uwaga?

A

System odpowiedzialny za selekcję informacji i zapobieganie negatywnym skutkom przeładowania systemu poznawczego przez nadmiar danych. Przedmiot uwagi:

  • bodźce zewnętrzne
  • bodźce wewnętrzne
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Jakie są funkcje uwagi?

A
  1. selektywność - selekcjonowanie bodźców
  2. przeszukiwanie pola percepcyjnego - ukierunkowanie procesów poznawczych
    1. uwaga intensywna - kiedy jesteśmy skupieni, zaangażowani na przetwarzanie jakiegoś bodźca i staramy się dogłębnie zrozumieć (w metaforze jak wiązka lasera)
    2. uwaga ekstensywna - bez dogłębnego angażowania się w jakieś szczegóły, skupiamy się na takich płytkich właściwościach otoczenia (w metaforze taki reflektor w teatrze)
  3. przerzutność i podzielność - określanie wielkości wykorzystywanych zasobów poznawczych, poświęcanych na realizację różnych zadań
  4. czujność - podtrzymywanie zaangażowania poznawczego podczas wykonywania różnych czynności (czujność uwagowa)
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Czym jest ślepota na zmianę?

A

polega na tym, że nie jesteśmy w stanie dostrzec zmiany jakichś elementów, kiedy nasza uwaga jest zwrócona na coś innego (eksperyment z drzwiami)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Czym jest zjawisko ślepoty z nieuwagi?

A
  • polega na niedostrzeganiu obiektów lub zdarzeń pojawiających się w polu widzenia, na które nie jest zwrócona nasza uwaga, czyli zwykle takich, których się nie spodziewamy
  • wielkość ślepoty z nieuwagi zależna jest od znaczenia bodźca dla osoby badanej: badany nigdy np. nie przeocza swojego nazwiska
  • znika, jeśli osoba wie, że może pojawić się inny bodziec
  • ślepota z nieuwagi narasta z wiekiem
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Czym jest mrugnięcie uwagowe?

A

przejściowe, poważne pogorszenie wykrywania bodźca, jeśli występuje on krótko po innym ważnym bodźcu w szybkim strumieniu bodźców wzrokowych (eksperyment z odczytaniem białej litery i zaraz po niej czarnej). Jest to zjawisko pokrewne do ślepoty uwagowej, z tą różnicą, że w ślepocie uwagowej jeśli nakierujemy i uprzedzimy kogoś o występowaniu danego bodźca, wtedy ta osoba jest w stanie go zauważyć, co nie występuje w mrugnięciu uwagowym. Zjawisko to jest związane z refrakcją (kiedy przez neuron przejdzie impuls, neuron robi coś w rodzaju “odpoczynku”).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Jak możemy podzielić modele uwagi selektywnej?

A
  1. teorie wczesnej selekcji (model Broadbenta, model Triesman)
  2. teorie późnej selekcji (model Deutschów)
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Czym jest paradygmat słuchania dychotycznego?

A

Polega na tym, że osoba badana dostaje słuchawki. W każdym uchu słyszy różne komunikaty. Jest proszona, żeby śledzić komunikat nadawany tylko do jednego ucha.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Opisz koncepcję filtra uwagowego Broadbenta

A

Informacje na które nie zwracamy uwagi, ulegają pewnej analizie ze względu na ich właściwości fizyczne, czyli do pewnego stopnia są one przetwarzane na tym płytkim poziomie. Są one jednak przez pewien czas przechowywane w naszym systemie poznawczym.

Czas przechowywania przez system poznawczy tych informacji to około 18-20 sekund, co odpowiada czasowi przechowywania informacji przez pamięć krótkotrwałą. Później informacje są bezpowrotnie utracone.

Selekcja informacji wynika z ograniczonej przepustowości kanału pomiędzy pamięcią krótkotrwałą a długotrwałą. Jeżeli dochodzi tylko do momentu płytkiej analizy, te słowa nie przechodzą dalej. Przyczyną tego, że nasza uwaga selekcjonuje bodźce jest nie tylko to, że jest ich tak dużo, że nie jest w stanie ich wszystkich “przepuścić” do świadomości, ale również są to ograniczenia wynikające z naszej pamięci.

Działanie naszej uwagi jest dość mechaniczne. Filtr uwagowy na drodze przetwarzania bodźca występuje dosyć szybko, tylko na podstawie wczesnej analizy.

Broadbent rozwinął te wnioski i stwierdził, że filtr uwagowy znajduje się gdzieś pomiędzy pamięcią krótkotrwałą a długotrwałą.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Opisz koncepcję osłabiacza wg Treisman

A

Przyjęła, że system uwagowy nie jest systemem jednokanałowym (jedna droga między kanałami pamięci), ale składa się z wielu różnych analizatorów, które pracują równolegle na różnych etapach przetwarzania informacji. Nasz system uwagowy ma kilka filtrów i informacje przechodzą na różnych etapach przez różne filtry.

Nie przebiega to na wczesnym etapie ani też na całkowicie późnym, ale jest trochę na jednym i drugim. W różnym momencie nasza uwaga może wyłapać co jest istotne, a co nie.

Informacje nie odrzucone przez uwagę idą dalej, a te które są selekcjonowane nie są blokowane na wejściu, tylko mogą być zablokowane w każdym etapie przetwarzaniu.

Osłabiacz = po każdym przejściu przez taki filtr te informacje przechodzą trochę osłabione do dalszych etapów przetwarzania. Możemy takie osłabione informacje wzmocnić na różnym etapie przetwarzania.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Jakie występują etapy w modelu osłabiacza Treisman? Wymień i opisz

A
  1. Analiza właściwości fizycznych bodźców
    1. na tym etapie uwaga charakteryzuje się tym, że jest podatna wobec charakterystycznych bodźców (bodźce, które mają cechy priorytetowe), które są wyraziste, przez co narzucają się naszej uwadze, czyli:
      1. ruch
      2. kolory (np. jaskrawe, krzykliwe)
      3. głębia (np. gdy wykrywamy dziury na drodze, po której się poruszamy)
  2. i 3. Różne bodźce mają różny próg dostępu do naszej świadomości, co może zależeć od:
    1. konsekwencji jakie niesie dany bodziec dla jednostki - jeżeli bodźce są dla nas ważne i mają dla nas ważne konsekwencje, łatwiej przyciągają naszą uwagę
    2. na ile coś jest dla nas znane i oswojone (ważność i powszechność) - bardziej przyciągają naszą uwagę rzeczy nietypowe i rzadko spotykane
    3. kontekstu, w jakim występują:
      1. priming nadprogowy - zjawisko polegające na wpływie wcześniej odebranego świadomie bodźca na późniejszą aktywność osoby
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Opisz teorię późnej selekcji Deutsch&Deutsch

A

Informacje mogą na nas wpływać, pomimo że nie są objęte uwagą, pod warunkiem, że:

  • bodźce podprogowe są stosunkowo proste
  • występują z dość mało wymagającym poznawczo zadaniem/kontekstem

Według nich trudno jest mówić o jakimś filtrze uwagowym. Być może wszystkie informacje przepływają przez nasz system poznawczy i w zależności od tego jak one są proste czy złożone, to mogą być analizowane i filtrowane na każdym etapie

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Opisz teorię obciążenia percepcyjnego Neely Lavie

A

o czy mamy do czynienia z późną czy wczesną selekcją zależy od stopnia obciążenia poznawczego w danej sytuacji:

  • jeżeli wykonujemy trudne zadanie = wczesna selekcja, bo jest mocno obciążające poznawczo, wymaga dużej koncentracji
  • łatwe zadania = późna selekcja (potrzeba mniejszej koncentracji = małe obciążenie poznawcze)
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Co jest szersze? Uwaga czy świadomość

A

Badania pokazują, że uwaga jest szersza niż świadomość. Możemy zwrócić uwagę na coś, co nie doszło do naszej świadomości.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Opisz model holistyczny uwagi Kahnemana

A

Uwaga jest systemem jednorodnym i kiedy wykonujemy co najmniej dwie czynności jednocześnie to musimy te zasoby zawarte w uwadze rozdzielić pomiędzy te dwie czynności. (jednorodność uwagi)

Skoro musimy z jednej puli czerpać zasoby do obu procesów, zachodzi interferencja zasobowa, tzn. że te dwie czynności rywalizują o zasoby. Możemy rozkładać zasoby na więcej czynności, ale w pewnym momencie dochodzimy do granicy i nasza uwaga nie da się już podzielić bardziej. To, ile zadań będziemy w stanie wykonywać jednocześnie zależy od trudności tych zadań i od tego w jakim stopniu pochłaniają one zasoby uwagi.

Ta teoria nie wyjaśnia jednak kwestii tego, że wykorzystując różne kanały czy modalności do wykonywania dwóch zadań, są one dla nas proste.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Opisz model parcjalny podzielności uwagi Allporta

A

Allport zasugerował, że w sytuacji wykorzystania dwóch kanałów uwaga musi działać poprzez różne, niezależne kanały sensoryczne, a każda z tych modalności ma swój zasób uwagi.

Dopóki czynności jednoczesne angażują różne kanały to w miarę “bezkosztowo” możemy wykonywać te zadania. Jeżeli dochodzi nam czynność, która współdzieli kanał z inną czynnością, zadanie nie jest już proste.

W tym modelu występuje zjawisko interferencji strukturalnej, czyli sytuacji, kiedy dwa procesy korzystają z tego samego kanału uwagi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Jakie skutki niesie za sobą multitasking

A

Ze względu na to, że nasz system poznawczy jest ograniczony pod względem zasobów, z multitaskingiem wiąże się:

  • problem interferencji
  • ze stresem - im więcej zadań, tym więcej podwyższenia poziomu napięcia i kortyzolu
  • zakłócenie pamięci pomiędzy pamięcią krótkotrwałą a długotrwałą = utrudnianie zapamiętywania
  • względnie nieszkodliwe jest łączenie zadania wymagającego uwagi z zadaniem automatycznym
  • multitasking ma negatywny wpływ na tempo i poprawność pracy
17
Q

Czy procesy automatyczne są przeciwstawne procesom kontrolowanym?

A

Kiedyś procesy automatyczne uznawane były za balistyczne - kiedy zaczniemy czynność automatyczną trudno nam “wtrącić coś” w trakcie lub zmodyfikować. Jest to obalone, zależy od tego czy automatyzm pierwotny czy wtórny.

Uznawano też, że są bezwysiłkowe. Poziom automatyzacji jest stopniowany. Nie ma nagłego przeskoku z procesu kontrolowanego w automatyczny, tylko stopniowo nabywamy doświadczenie.

Czasami trudno wskazać, co jest procesem jeszcze kontrolowanym lub już automatycznym. Mówimy tu o pewnym kontinuum.

18
Q

Jak mozemy podzielić procesy automatyczne

A
  • pierwotne
    • procesy wrodzone, biologicznie uwarunkowane, np. to co się dzieje przy przetwarzaniu podprogowym albo odruchy
    • bezwysiłkowe
    • poza kontrolą świadomości
    • ich uruchomienie jest nieintencjonalne
  • wtórne
    • takie, które kiedyś były nieautomatyczne, a stały się automatyczne pod wpływem treningu i nabywania wprawy
    • np. prowadzenie samochodu
    • są poza kontrolą świadomości
    • są uruchamiane w sposób intencjonalny oraz celowy
19
Q

Czym jest kontrola hamowania

A

Mechanizmem kontroli poznawczej nad automatyzmami wtórnymi jest hamowanie (kontrola hamowania). Jest to umiejętność bardzo angażująca i polegająca na zasobach uwagowych, która powoduje że potrafimy się powstrzymać od zautomatyzowanych zachowań, kiedy wymaga tego od nas zadanie. Kontrola hamowania to to, co pozwala nam hamować pewne impulsywne zachowania, automatyzmy. Jest silnie uzależniona od płata czołowego w mózgu.