18 Hudební nástroje Flashcards
Úspěšný koncert
Úspěšný koncert
V Písku se můžete setkat s hudebníkem jménem Petr. Miluje hudbu a hraje na pár hudebních nástrojů. V minulosti jste ho mohli vidět a slyšet hrát na náměstí na akordeonu. Místní obyvatelé, kteří šli na trh, se zastavovali a poslouchali jeho melodie. Víte, že akordeon vznikl v Rakousku v 19. století a jeho zvuk je oblíbený především na vesnicích?
Jednoho dne Petr potkal Katku, která uměla hrát na kytaru. Sedli si spolu na lavičku u řeky a hráli pro lidi jejich oblíbené skladby na přání. Kytara je v Čechách velice oblíbený nástroj. Většinou nechybí u žádného táboráku. Možná jste už slyšeli, že kytara je velmi starý nástroj. Její předchůdce vznikl ve starověkém Řecku. Velcí skladatelé jako Fernando Sor a Francisco Tárrega psali skladby právě pro kytaru.
Osobně miluji saxofon. Saxofon vynalezl Belgičan Adolphe Sax v 19. století. Jeho zvuk často slyšíme v jazzové hudbě. Petr s Ilonou k sobě přizvali saxofonistu Mirka a vytvořili malý pouliční orchestr. Jednoho dne šla kolem paní Marie, učitelka hry na klavír (piano). Zeptala se nadšených hudebníků, jestli by se nechtěli přidat a hrát na koncertě v hudební škole. Představila si, jak se k jejich hudbě přidá krásný základ klavíru. Mimochodem klavír pochází z 18. století a byl oblíbeným nástrojem skladatelů jako Mozart a Beethoven.
V Písku byl také muž, který miloval banjo. Každé odpoledne hrál v Palackého sadech a roztančil nejeden pár. Není se co divit. Banjo má kořeny v Africe a stalo se populární i v Americe. S banjem dobře ladí klarinet. Klarinet si oblíbil Mozart a zařazoval ho do svých skladeb.
Na koncertě v hudební škole mohli posluchači slyšet i trubku. Trubka je starobylý nástroj a hraje se na ni po celém světě. Znáte skladbu od Louise Armstronga “What a wonderful world?” Rytmus dodávali buben a bongo, které mají původ v Africe. Taky se hodí k banju a k tanci. Mladík hrající na brumli rozesmál děti, když jeho zvuky připomínaly různé zvířecí hlasy.
Starý mistr hrál na cembalo a vzpomínal na dobu baroka. Jako hosta hudební škola pozvala pastevce, který hrál na dudy. Fagotista přinesl melancholické melodie, zatímco flétnista roznášel veselí. Koncert předčil všechna očekávání. Lidé si užívali tóny fujary, houslí, hoboje a nechyběly ani kastaněty. Na závěr koncertu tančily dívky s činely a zpívaly písně a finální píseň patřila mandolíně.