06 Potraviny Flashcards
Kupovat jídlo v konzervě nebo ne?
Konzervy se vyrábí už 200 let. Vznikly, když se hledal způsob, jak efektivně konzervovat jídlo pro armády, které jsou na dlouhém tažení. Jídlo z nich je jiné než to čerstvé, to je jasné. Může však být i zdraví škodlivé?
Jídla v konzervách jsou dělána tak, aby bylo možné je dlouho skladovat. Jelikož je jídlo vzduchotěsně uzavřeno, není nutné přidávat tolik chemických konzervačních látek. Ke sterilizaci se obvykle používá vysoká teplota, která zničí škodlivé bakterie.
Platí, že potraviny s vysokým obsahem kyselin lze skladovat kratší dobu a potraviny s nízkým obsahem kyselin naopak dobu delší. Jídlo v konzervě může přečkat bez újmy i řadu let. Konzervy je však potřeba skladovat na chladném a suchém místě.
Většina lidí považuje jídlo z konzervy za méně výživné. Není tomu tak vždy. Konzervování neovlivňuje bílkoviny, sacharidy ani tuky. Obvykle je také zachována většina minerálů a vitamínů, které jsou rozpustné v tucích. Zejména vitamíny A, D, E a K. Často bývají poškozeny vitamíny C a B, protože při konzervování prochází potraviny vysokým teplem.
Vysoké teplo má však i výhodu. Například rajčata a kukuřice uvolňují při procesu zahřívání více antioxidantů. Díky konzervování si lze zajistit kvalitní zdroj živin po celý rok.
Ale pozor ! Pokud by došlo k narušení konzervy, mohlo by dojít ke kontaminaci nebezpečnými bakteriemi. Kvalitní výrobci se starají, aby byl pečlivě dodržen celý proces zpracování.
Když konzervy kupujete, důležitá je vizuální kontrola. Dejte pozor, aby konzerva nebyla promáčknutá, nafouknutá, popraskaná, děravá nebo divně nezapáchala.
Pokud je konzerva v pořádku a od známých výrobců, nákupu se nebojte. Vhodné je však nekonzumovat potraviny z konzerv příliš často, a to kvůli možnosti vystavení se bisfenolu A.
Konzervované potraviny se mezi sebou samozřejmě velmi liší, ale do některých se při konzervování přidává větší množství cukru, soli nebo jiných konzervačních látek.
Konzumace se tedy nebojte, ale jak se říká v Čechách « všeho s mírou ».