04 Měsíce - jak vznikly české názvy Flashcards

1
Q

Jak vznikly české názvy měsíců: leden - červen

A

Tím, jak Češi pojmenovávají jednotlivé měsíce, jsou ve světě jedineční. Vezměme si pro ilustraci pátý měsíc roku: tomu se v angličtině říká may, ve francouzštině Mai a ve slovenštině máj. V češtině jej však navzdory této široké shodě nazýváme květen.

Chcete mít jasno v tom, jak české názvy měsíců vznikly ? Čtěte dál.

Leden
Prvním měsícem v roce je leden. Jedná se o měsíc zimní, který máme spojený se sněhem, mrazem a samozřejmě také ledem. Název tohoto měsíce je odvozen právě od slova led.

Únor
Únor etymologicky souvisí se slovesem nořit. Název vznikl na základě toho, že ve druhém měsíci začíná led pomalu tát a noří se do vody.

Březen
Slovo březen bylo odvozeno od podstatného jména bříza. Právě v březnu totiž břízy raší.

Duben
S dubnem je to velice podobné jako s jeho předchůdcem březnem. I slovo duben je odvozeno od podstatného jména označujícího listnatý strom – v tomto případě jde samozřejmě o dub. Duben je zkrátka měsícem rašení dubů.

Květen
Květen získal svůj název podle toho, že se jedná o označení měsíce, v němž se příroda probouzí a dává to najevo mnoha rozličnými květy.

Červen
Proč se červnu v češtině říká právě červen, není tak úplně jasné. Etymologická bádání přišla hned s několika vysvětleními:
* v tomto měsíci se lidé často setkávali s červy v ovoci
* právě v tomto období se sbíral červec (druh hmyzu, z nějž se získávalo barvivo)
* pro tento měsíc je typická červená barva, kterou se vyznačuje celá řada dozrávajících plodů (třešně, višně, jahody, maliny…).

Jiří Rejzek uvádí ve svém etymologickém slovníku, že nejpravděpodobnější je třetí zmíněná možnost.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Jak vznikly české názvy měsíců: červenec - prosinec

A

Červenec

Slovo červenec je motivováno stejně jako červen. I v tomto letním měsíci máme všude kolem sebe červenou barvu.
Naši předci slova červen a červenec často zaměňovali, takže červen mohl klidně následovat po červenci a být sedmým měsícem v roce. Podobný problém býval i v latině, která má také označení šestého a sedmého měsíce velice podobná (Junius a Julius).

Srpen

Osmý měsíc získal v češtině svůj název podle srpu. Jedná se totiž o „srpný měsíc“, tedy měsíc žní. V tomto období se zkrátka sklízela úroda, což se dělalo právě srpem.

Září

Slovo září nevzniklo podle toho, že by v tomto měsíci nějak silně zářilo slunce. Všichni přece moc dobře víme, že v září už je po prázdninách a léto nám dává pomalu, ale jistě sbohem.
Pojmenování vzniklo ze slovního spojení za říje. V tomto období totiž začíná být divoká zvěř v říji (někteří jeleni v září už zařijí, tj. zařvou).

Říjen

Hlavním měsícem, kdy je zvěř v říji, je však říjen. A právě proto mu také říkáme tak, jak mu říkáme.

Listopad

V tomto případě je motivace zcela zřejmá. Listopad je typickým podzimním měsícem, a jak víme, na podzim padá listí ze stromů.

Prosinec

Poslední měsíc v roce se jmenuje prosinec nejspíše podle slovesa prosinoti, jehož významem bylo „problesknout, prosvítat“ (od slova sinati, tj. „svítit, zářit, blýskat se“). Slunce totiž v této době probleskuje mezi mraky a také přichází zimní slunovrat, díky čemuž začínají být dny delší a světlejší.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly