Органи на изпълнителната власт Flashcards

1
Q

Каква е разликата между държавен орган и орган на държавно управление? Какви са отличителните белези на органите на държавно управление (4)?

A

Държавен орган - орган на държавна власт, част от държавната система - НС, президент, съд
Орган на държавно управление - структурно извън системата на ИВ, но функционално вътре в нея - често самостоятелни независими органи, избирани с експертни решения от НС и подотчетни на тях, независими от МС, мандатни - КЕВР, СЕМ, КФС

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Държавна агенция за защита на потребителите е? а. държавен орган; б. орган на изпълнителната власт; в. орган на държавно управление; г. административен орган

A

а. държавен
и
д. административен орган

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Какво представляват органите на изпълнителната власт? Посочи трите категории, закрепени в чл.19(2) Закон за администрацията.

Общинските съвети вероятно не са част от ИВ?

A

Те са структурно и функционално част от системата на ИВ.
Биват три вида по чл.19(2) ЗА - централни, териториални и еднолични.
Централните са - МС, министър председател, заместник министър-председатели, министри.
Териториалните са областните управители и кметовете на общините, районите, кметствата.
Едноличните са председателите на държавните агенции; изпълнителните директори на изпълнителните агенции; ръководителите на държавните институции, създадени с постановление на МС или със закон и имащи функционална връзка с изпълнителната власт; както и самите държавни комисии.
Общинските съвети не се посочват!

Внимавай да не забравиш държавните агенции!

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Какъв орган е Комисия за защита на потребителите?

A

Обратно на очакваното, КЗП не е орган на държавно управление, а е държавен орган.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Какво разпорежда §1 от Допълнителните разпоредби към АПК относно това какво е Административен орган? Какво можеш да кажеш за обхвата на понятието?

A

“Административен орган” е органът, който (1) принадлежи към системата на изпълнителната власт, както и всеки (2) носител на административни правомощия, овластен въз основа на закон, включително лицата, осъществяващи публични функции, и организациите, предоставящи обществени услуги.

Понятието административен орган е най-широкото понятие от четирите за органите на ИВ.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Изброй трите двойки видове органи на ИВ заедно с техните критерии.
Какво означава абревиатурата НСИ и какво представлява.

A

Централни и териториални - критерий: териториален обхват на компетентността
Еднолични и колегиални - критерии: персоналния състав + задачите, които законодателя има предвид - ако целта е бързина и голям обем от задачи за деня - едноличен; ако целта е безпристрастност, независимост и широк консенсус - колегиален
Органи с обща компетентност и органи със специална компетентност. Вторите се делят на такива с функционална компетентност (министър на финансите - има отношение към всички останали звена на ИВ) и такива с отраслова компетентност (ръководят конкретен отрасъл - транспорт, земеделие, образование, екология и води).
Националния статистически институт представлява орган със функционална компетентност - подпомага други органи от различни отрасли, предоставяйки им нужна и полезна информация. Има статута на държавна агенция.
Изборни и назначаеми. Критерий -
начина на формиране. Изборните се избират пряко от народа/ от колегиален орган/ от горестоящ орган/ от друг орган. Назначаемите ! се назначават от горестоящ спрямо тях орган, който упражнява контрол върху тях.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

МС мандатен орган ли е? Ако да, защо? Ако не, защо? Каква е неговата компетентност?

A

МС НЕ е мандатен орган. Продължителността му зависи от доверието на НС, с което се ползва. Нямаме достатъчна стабилност за мандат. Максималния срок е мандата на НС.
МС има обща компетентност.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Обясни процедурата по връчване на проучвателния мандат и формиране на правителство.

A

Чл. 99. (1) Президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство.
(2) Когато в 7-дневен срок кандидатът за министър-председател не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател.
(3) Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, президентът в срока по предходната алинея възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател.
(4) Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.
(5) Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът назначава служебно правителство, разпуска Народното събрание и насрочва нови избори в срока по чл. 64, ал. 3. Актът, с който президентът разпуска Народното събрание, определя и датата на изборите за ново Народно събрание.
(6) Редът за съставяне на правителство по предходните алинеи се прилага и в случаите на чл. 111, ал. 1.
(7) В случаите на ал. 5 и 6 президентът не може да разпуска Народното събрание през последните три месеца от своя мандат. Ако в този срок парламентът не може да състави правителство, президентът назначава служебно правителство

+ В случай на война, дори да го е разпуснал, президентът е длъжен да свика НС.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Възможно ли е да има промени в първоначалния персонален състав на МС от обявяването на изпълнения мандат преди гласуването на НС за избор на този състав?

A

На министрите - да.
На министър-председателя - не.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Каква е основната задача на служебното правителство? Може ли да действа съвместно с НС? Ако да, кой и как го контролира - НС или президента? Възможно ли е президентът да ръководи ИВ?

A
  • Да организира изборите за НС, насрочени от президента
  • Може - докато конституира редовен МС
  • Отчита се пред НС, но президентът може да прави промени в персоналния състав.
  • Не може - принцип за разделение на властите.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Какви са административните и контролни функции на МС?

A

Административни - ръководство на ИВ, определяне структурата и дейността + устройствените правилници на държавните агенции, комисиите, областната администрация
Контролни - избира областни управители и председатели на държавни агенции (не само тях), стопанисва държавното имущество, !отменя незаконосъобразни актове на министрите

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Опиши статута и правомощията на заместник-министрите.

A

Заместник-министрите не са органи, тъй като нямат фиксирани правомощия - всичко зависи от това какви правомощия ще им делегира министъра.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Какво представлява политическата програма, която МС изготвя? (подсказка: не е само една)

A

Всъщност МС изготвя две програми - законодателна и оперативна.
Законодателната се приема за срок от 6 месеца и включва проектозаконите, които МС трябва да разгледа и да реши дали да внесе в НС.
Оперативната програма също се приема за срок от 6 месеца (3 до 2016) и включва нормативни и ненормативни административни актове. Нормативни - постановления, ненормативни - разпореждания и решения.
Не може да разглежда НА, които не са част от някоя от неговите програми, освен ако важни нужди не налагат това.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Какви са статута и правомощията на министър-председателя? Издава ли НА?

A

Министър-председателя е едноличен централен орган с обща компетентност и основно ръководна и контролна функция спрямо МС. Той избира състава на МС, назначава със заповед заместник областните управители, заместник министър-председателите, председателите на държавните агенции. Подписва актовете приети от МС. Приподписва указите на президента в предвидените от закона случаи.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Какво представлява предварителното изпълнение? Какво разпорежда чл. 60 от АПК за него?

A

по принцип в АП - издава се административен акт, връчва се, но няма как да се изпълни, докато не изтече срока за оспорване, тогава вече ако е потвърден или неоспорен → изпълнява се;
за някои актове се предвижда предварително изпълнение - за !!! актовете на НАП, на министър-председателя, за данъчни ревизионни актове!!!, чл. 60 АПК - при министър-председателя всички негови актове се ползват с предварително изпълнение

Предварително изпълнение
Чл. 60. (1) В административния акт се включва разпореждане за предварителното му изпълнение, когато това се налага, за да се осигури животът или здравето на гражданите, да се защитят особено важни държавни или обществени интереси, при опасност, че може да бъде осуетено или сериозно затруднено изпълнението на акта или ако от закъснението на изпълнението може да последва значителна или трудно поправима вреда, или по искане на някоя от страните - в защита на особено важен неин интерес. В последния случай административният орган изисква съответната гаранция.
→ (2) (Нова - ДВ, бр. 77 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Разпореждането за предварително изпълнение се мотивира.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 77 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Предварително изпълнение може да бъде допуснато и след постановяването на акта.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 77 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Повторно искане на страна по ал. 1 може да се прави само въз основа на нови обстоятелства.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 77 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Разпореждането, с което се допуска или се отказва предварително изпълнение, може да се обжалва чрез административния орган пред съда в тридневен срок от съобщаването му, независимо дали административният акт е бил оспорен.
(6) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 77 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Жалбата се разглежда незабавно в закрито заседание, като преписи от нея не се връчват на страните. Тя не спира допуснатото предварително изпълнение, но съдът може да го спре до окончателното и решаване.
(7) (Предишна ал. 6 - ДВ, бр. 77 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Когато отмени обжалваното разпореждане, съдът решава въпроса по същество. Ако предварителното изпълнение бъде отменено, административният орган възстановява положението, съществувало преди изпълнението.
(8) (Предишна ал. 7 - ДВ, бр. 77 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) Определението на съда подлежи на обжалване.

Не забравяй да споменеш за трите примера за акт с пред изп.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Опиши статута, особеностите и основните правомощия на заместник министър-председателите.

A

Заместник-министър председателите са еднолични централни органи с СПЕЦИАЛНА компетентност. Броят им зависи от коалиционното споразумение или решението на управляващата партия. Минималният брой е двама, максимален няма. Назначават се от министър-председателя и го заместват в негово отсъствие, представлявайки МС. Те са със СПЕЦИАЛНА компетентност, защото координират дейността в поверения им РЕСОР. Не е задължително да бъдат министри, на ако са - имат по два политически кабинета, подпомагащи дейността им. Издават НЕНОРМАТИВНИ актове - ЗАПОВЕДИ.

17
Q

Опиши статута и функциите на министрите.

A

Министрите са централни еднолични органи със специална компетентност, която може да бъде функционална (министър на финансите) и отраслова (министър на земеделието). Министрите могат да издават както ненормативни актове - заповеди, така и нормативни актове - правилници, наредби, инструкции. Бивад два вида - министър, ръководещ конкретно министерство (провежда държавна политика) и министри без портфейл (назначени с цел изравняване съотношението на политическото представителство и силите).

18
Q

Обясни какво представлява ведомството. Изпълнителната агенция ведомство без ранг на министерство ли е.

A

МС е система от органи и звена, подпомагащи министрите.
Съществува и понятието ведомство - система от еднородни или сродни звена, подпомагащи ведомствения ръководител. Биват два вида - с и без ранг на министерство. С ранг на министерство са всички министерства. Без ранг на министерство са държавните агенции (ДА), тоест тези чийто ръководител НЕ е министър. При ДА председателят им се назначава от министър-председателя.
Изпълнителните агенции не са ведомства без ранг на министерство. Те са структурни звена към министерство или МС.

19
Q

Обясни разликата между компетентност и дее- и правоспособност.

A

Дее- и правоспособността възникват в различен момент - раждане и 18-годишна възраст и по принцип не са ограничени.
Компетентността възниква от момента на влизане в сила на акта, който я предвижда и е ограничена спрямо рамките, които същия този акт й поставя.

20
Q

Обясни действията на субординация, суперординация и координация в йерархическата структура на ИВ.

A

Йерархическата стуктура на ИВ, предпоставена от отношенията на власт и подчинение, води до формиране на действия на:
- субординация - долустоящият орган е в субординация спрямо горностоящия
- суперординация - обратното
- координация - РЪКОВОДЕН орган координира няколко подчинени на него долустоящи органа/звена, които са на едно ниво, тоест са НЕсъподчинени. Той им възлага една и съща или подобни задачи. Ръководния орган очаква резултат от всички тях. Властническото въздействие се разпростира върху всички тях.