Zapadna zona mlađih venačnih planina i kotlina Flashcards
Granice zapadne zone venačnih planina i kotlina
Zauzima zapadni i JZ deo teritorije SCG. Proteže se između središnje zone gromadnih pl i kotlina i prema BiH na zapadu. Prema J dopire do CG primorja te granici prema Albaniji i Makedoniji. Severna i SI granica ove zone nije precizno određena. Ona je deo južnog alpskog orogenog stabla. Po K. Petkoviću ta granica se proteže od Skopske CG, preko Kukavice, Vidojevice, Jastrepca, Juhora, Crnog vrha do Azanjskog visa. U dinaroide je uvrstio Šumadijske pl i Kopaoničku grupu pl.
Podela Dinarskih pl u širem smislu i morfološko-tektonska podela(prvih 4)?
U širem smislu K. Petković ih je podelio na spoljne, centralne i unutrašnje. 1. Autohton je prva tektonska jedinica Dinarida. Javlja se na užem prostoru CG primorja. 2. Navlaka Budve ili spoljna zona ofiolitskih stena. 3. Navlaka visokog krasa naleže preko prethodne a na severu CG dopire do Pljevaljske kotline. 4. Zona paleozojskih škriljaca i mezozojskih krečnjaka. Zahvata delove CG i Srbije (Plav, Metohijska kotlina).
Morfo-tektonska podela Dinarskih pl. (5-8)?
5.Centralna zona ofiolitskih stena: gabro, serpentini, dijabazi i melafiri. U dolini Ibra. 6. Unutrašnja paleozojska zona srednjeg toka Drine do gornjeg toka Ibra. 7. Unutrašnja zona ofiolitskih stena obuhvata delove SZ Srbije. 8.Unutrašnja zona Dinarida obuhvata horst planine među kojima je i Fruška Gora.
Koje su tektonske jedinice u građi Dinarskog antiklinorijuma po A. Grubiću?
- Jezgro dinarskog antiklinorijuma javlja se čitavim nizom krupnih antiklinarnih struktura. Njihova jezgra od paleozojskih stena se jasno ističu.Osa antiklinarijuma se ističe nizom prodora paleozojskih stena. Dolazi nam iz JI Bosne i pruža se preko Lima u pravcu planine Šare.
- JZ krilo megaantiklinarijuma je takođe složeno. To su tereni koji se po Kosti Petkoviću označavaju kao: a) autohton b) Budva zona c) navlaka visokog krasa. Izgrađeni su pretežno od mezozojsko-karbonatnih stena. U ovom krilu se ističu brojne krupne nabrane strukture kao što su CG brda.
- Severoistočno krilo megaantiklinarijuma čine tereni SI od pomenutog jezgra. Ovo krilo je veoma složenog geološkog sastava. Izgrađeno je od paleozojskih, mezozojskih i kenozojskih stena isprobijanih magmatitima. Ističu se složene antiklinale Jelove gore i Zlatibora.
Granice i prostiranje planina zapadne zone?
Čine je više zasebnih manjih ili većih planinskih celina. Protežu se od reke Drine na Z. do Rodopske mase na I do linije Pasjača, Jastrebac, Juhor, Crni Vrh. Kopaonik i šumadijske pl. su takođe uključene. Na S u Dinarske pl je uključena Fruška gora. Na JZ Zapadna zona mlađih venačnih pl se oslanja na primorski pojas od Prevlake do ušća Bojane, a na J dopire do Šarskih pl.
Geološki sastav planina zapadne zone?
Geološki sastav planina zapadne zone je veoma složen. . Unjihovoj građi učestvuju stari paleozojski škriljci (karbon-perm) peščari i konglomerati, mlađe naslage mezozojskih krečnjaka, ofiolitskih stena (gabro, peridotiti, serpentini, dijabazi, porfiriti, melafiri) i dr.
Nastanak planina zapadne zone kroz geološke epohe?
U osnovi to su nabrane mlađe venačne planine. Ove planine se odlikuju pojavom sistema navlaka, bora i kraljušti. Po A. Grubiću ove planine imaju izgled megaantiklinarijuma. Centralni delovi, jezgro megaantiklinarijuma čine normalne bore. Krila megaantiklinarijuma se odlikuju složenim borama koje poležu na suprotne strane, tj prema severoistoku i jugozapadu.
Smatra se da su početni kordiljeri u dinarskoj geosinklinali Tetisa stvarani još u vreme hercinske orogeneze (karbon-perm). Međutim mezozik tj. kraj trijasa se smatra početkom stvaranja Dinarskih planina. Taj proces je nastavljen i u mlađe geološko doba. To je period alpske orogeneze. Od posebnog značaja su bila oligomiocena ubiranja.
Granice rudnih i flišnih planina z Srbije?
Između Save, odnosno Mačve i Pocerine na severu, Đetinje na jugu, Drsine na Zapadu, Kolubare, Ljiga i Dičine na istoku, protežu se rudne i flišne planine Zapadne Srbije. One predstavljaju delove: Zone paleozojskih škriljaca, centralne i unutrašnje zone dinarida.
Geološki sastav rudnih i flišnih planina?
Najviše su rasprostranjeni nepropustljivi paleozojski škriljci i eruptivne stene. Za njih su povezane lpojave različitih ruda i minerala. Mezozojski krečnjaci se javljaju samo u manjim partijama. Dna kotlina i niske planine su prekrivene glinama i laporcima neogene starosti.
Nabroj rudne planine Zapadne Srbije i reke koje ih presecaju?
Rudne pl. Zapadne Srbije se protežu od SZ prema JI. To su Gučevo, Boranja, Jagodnja, Sokolske pl, Povlen, Maljen i Suvobor sa Rajcem.Ispresecasne su dolinama pritokama Drine, Kolubare i Zapadne Morave. Postepeno se spuštaju preko valjevske Podgorine i Rađevine u prostrane doline Jadra i Kolubare.
Flišne planeine i Šumadijske planine granice?
Flišne planine Vlašić i Cer se nastavljaju na Severu na rudne i postepeno prelaze u plodne ravnice Mačve i Pocerine.
Šumadijske planine. Šumadija zauzima centralni deo uže Srbije, prostor između Save i Dunava na severu, Zapadne Morave na jugu, Velike Morave na istoku , Kolubare, Ljiga i Dičine na zapadu.
Novija geomorfološka proučavanja da su šumadijske površi fluvio-denudacione. Sa površi se dižu Gledićke planine (922m), Kotlenik, Rudnik (1132m), Venčac, Bukulja, Kosmaj i Avala(506m).
Geološki sastav Šumadijskih planina?
Jezgra šumadijskih planina su izgrađena od starih paleozojskih stena.
Novija geološka istraživanja pokazuju da u sastavu šumadijskih planina učestvuju paleozojski škriljci, ofioliti, argilošisti sa interkalacijama kvarcita. Na ovakvu osnovu se nadovezuju mezozojske stene: verfenski škriljci, trijaski, jurski i kretacajski krečnjaci i tercijarni sedimenti. Osim toga na više mesta se javljaju vulkanske stene (Rudnik, vrh Ostrovica).
Rudnik i Avala?
Najviša planina Šumadije je Rudnik (1132m). Izgrađen je od škriljaca, krečnjaka, laporaca, peščara i konglomeratakoje su probile eruptivne stene. Vrh Ostrovica 758m predstavlja vulkansku kupu od riolita. Rudnik se prostire od Ljiga, Gornjeg Milanovca i Kragujevca. Tu je hidrografski čvor Šumadije. Avala je izgrađena od serpentina, kretacajskih krečnjaka i flišnih stena. Za vreme izdizanja i nabiranja ovih stena u mlađem tercijaru injektovane su magmatske stene u obliku lakolita. Od njega se granaju žice andezita i dacita.
Koje su Kopaoničke planine i njihove granice?
To su Kopaonik, Željin, Goč i Stolovi. Nalaze se između Ibra, Zapadne Morave, Kosovske kotline i gornjih tokova Raške, Toplice i Laba.
Kopaonik, geološka građa, rasprostiranje?
Kopaonik 2017m, je jedna od najvećih planina u Srbiji. Na osnovu novih geotektonskih proučavanja Kopaonik se uvršćuje u Dinaride. Kopaonik pripada Unutrašnjoj Dinarskoj zoni. Granica između Dinarida i Rodopske mase ide između Jastrepca i Kopaonika. Jezgro Kopaoničkog masiva čini intruzivna masa tonalitskog granita, koji je od serpentinske mase odvojen zonom škriljaca. U sastav Kopaonika ulaze mezozojski krečnjaci i peščari, a zatim andezit i dacit, eruptivne stene sa pokavama olova, cinka, gvožđa i drugih ruda. Kopaonik se pruža meridijanski oko 75km. Širok je u prečniku oko 40 km. Središnji deo ove planine predstavlja prostranu zatalasanu površ oko 1700m visoku. Prema SZ Kopaonik se nastavlja na Željin, Goč (1123m) i Stolove.