Reljef jadranske regije Flashcards
Prostiranje jadranske regije
Od ulaza u Bokokotorski zaliv na severozapadu do ušća Bojane na jugoistoku proteže se Jadransko odnosno Crnogorsko primorje. To je uzan primorski pojas ispod Orjena, Lovćena i Rumije. U zaleđu primorja širi se visoki crnogorski holokras.
Osnovna morfološka struktura Cg primorja?
Cg primorje se sastoji od više manjih bora autohtone zone dinarivda . Preko njih naleže navlaka Budve, izgrađena u osnovi od verfenskih škriljaca i trijaskih krečnjaka. Zapadni pojas koji počinje u zaleđu Orjena, Lovćena i Rumije pripada zoni visokog dinarskog krasa.
Dužina i pravac prostiranja Cg primorja
Na celoj dužini od 270km obala se pruža pravcem sz-ji. Takav pravac pružanja se podudara sa osnovnim tektonskim, i orografskim smerom pružanja susednog kopna u zaleđu. Po tome naša obala pripada konkordantnom tipu obale.
Vertikalna i horizontalna razuđenost Cg obale?
Smena malih antiklinalnih uzvišenja izgrađenih od otpornijih mezozojskih krečnjaka i konglomerata i sinklinalnih udolina od mekših eocenih lapora. Obala se odlikuje zapaženom vertikalnom i horizontalnom sitnom razuđenošću. Izuzetak od toga je Bokokotorski zaliv.
Bokokotorski zaliv, morfologija i manji zalivi?
Boka Kotorska je složen i morfološki veoma interesantasn zaliv. Sastoji se od 4 manja zaliva: Toplanski na ulazu ispred Herceg Novog, Tivatskog, Risanskog i Kotorskog. Između njih su uski prodori i prolazi usečeni u krečnjaku kao što su Verige između Tivatskog i Risanskog zaliva. Bokokotorski zaliv je postao potapanjem dveju uporednih sinklinalnih udolina.
2 udoline na u okviru Cg primorja?
Grbaljska i Sutorinska udolina se pružaju od Mrčevog polja do Budve. To je flišna udolina bogata brojnim izvorima. Druga je Mrkonjsko-kotorska udolina, sa manjim zonama fliša. Strane ove udoline su izgrađene od krečnjaka, kao da izrastaju iz mora i odvajaju Boku od planinskog zaleđa. Niz njih se spuštaju skrašćene suve udoline. One su poslužile za izgradnju saobraćajnica koje povezuju Boku sa zaleđem.
Pojas Cg primorja prostiranje, morfologija?
Između Budve i Bara proteže se uski pojas Cg primorja. Izgrađen je od starih krečnjačkih rtova i klifova kao što su: Debeli rt, Skoči devojka, Malo brdo, Veljo brdo i Dubovica. Između krečnjačkih rtova i klifova su flišne zone. U njima je selektivna abrazija stvorila brojne plitke i široke zalive ili uvale niskih i peskovitih obala. Plaže: Budva, Bečići, Miločer, Petrovac, Sutomore, Bar idr.
Barska ravnica?
Oko Bara primorska zona se prstenasto širi na račun krečnjačkog oboda. Barska ravnica je omogućila izgradnju drumskih i železničkih prilaza moru. U zaleđu Barske ravnice dižu se strmi, ogoljeni krečnjački grebeni, ogranci Rumije i Volujice. Istočno od Bara srtmi krečnjački odsek se ponovo približava moru i prelazi u nisku i široku kraško-fluvijalnu površ koja tone na JI prema aluvijalnoj ravni Bojane.
Ulcinjsko Polje i šta obuhvata Skadarski basen?
Ulcinjsko polje zauzima krajnji južni deo jadranskog-Cg primorja. To je ustvari najniži deo Skadarskog basena. Jadransko primorje se dolinom Bojane preko Skadarskog basena, dolinama Morače i Zete duboko uvlači u unutrašnjost kopna. Skadarski basen obuhvata deo donjih tokova Reke Crnojevića, Morače i dr. Smešten je između Sutormana, Taraboša i Prokletija u južnom delu Zetske ravnice.
Skadarsko jezero specifičnosti, ostrva..
Naknadnim tektonskim pokretima dno nekadašnjeg kraškog polja je još više spušteno, potopljeno i pretvoreno u jezero kriptodepresiju najveću ne samo u SCG već i na Balkanu i Evropi. 38 m ispod nivoa mora. Obala Skadarskog jezera je krečnjačka i razuđena. Iznad nivoa mora se diže ostrvo Vranjina, Lesandro idr.
Područje oko (posle) Skadarskog basena?
Zetska ravnica se proteže severno od Skadarskog jezera. Iza periodski plavljene zone Skadarskog basena širi se uska zona pod livadama i pašnjacima. Dalje prema severu je nova zona izgrađena od naslaga konglomerata. Iznjih se dižu krečnjački humovi, to je poznato ćemovsko polje. S desne strane Morače je dosta naseljeno Lješko polje.
Crmnica i Bjelopavlićka ravnica?
Crmnica sa podgorom je usečena u krečnjaku i flišu i presečena sa tokovima dvaju reka. Bjelopavlićka ravnica se širi dolinom Zete od sutjeke Vranjske njive do povije pred Nikšićkim poljem. Pravac SZ-JI. Između Danilovgrada i Povije javlja se veliki broj jakih kraških vrela kao što je Glava Zete.