T.3: DYPLOMACJA OKRESU ŚREDNIOWIECZA I RENESANSU Flashcards

0
Q

Konflikt między władzą duchowną a świecką:

A
  • -> Koncepcja dwóch mieczy - istniały dwa przeciwstawne stanowiska, jeśli chodzi o relacje pomiędzy władzą świecką a duchowną (zależność między cesarstwem a papiestwem )
  • kanoniści (teolodzy) - ich zdaniem te dwa miecze zostały przekazane papieżowi, ten dopiero przekazał je cesarzowi, w ich interpretacji władza świecka jest pochodna w stosunku do władzy papieży
  • legiści - miecz władzy świeckiej dla cesarza, władzy duchownej papieżowi, równocześnie władza świecka i władza duchowna to dwa równorzędne ośrodki władzy, obie pochodzą od Boga. m.in. Dante Alighieri traktat De Monarchia.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
1
Q

A
  • Na gruzach Cesarstwa Zachodniorzymskiego zaczęły powstawać państwa chrześcijańskie, które łączyła wspólna polityka oparta na więzach religijnych, kulturowych.
  • Średniowieczna społeczność międzynarodowa była społecznością europejską, w jej skład wchodzą państwa powstałe na terenie cesarstwa rzymskiego, a także Polska, Nowogród, Węgry, Czechy, Dania, Szwecja, Ruś Kijowska.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Wojna w średniowieczu i jej rola. prawo wojenne

A

Liczne, nieustające wojny wewnętrzne i międzynarodowe.
Społeczność międzynarodowa wstrząsana była nieustającymi wojnami, w tym wojnami domowymi.
Stopniowo więc zaczęto próbować łagodzić praktyki wojenne i rozważano możliwości łagodzenia niektórych skutków wojen:

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q
  1. pokoje Boże (Treuga Dei)
A

Czynniki religijne miały istotny wpływ na rozwój prawa międzynarodowego i kontaktów między państwami europejskimi, udział w tym brał m.in. Kościół, np. poprzez inicjatywę tzw. ,,pokojów Bożych” (Treuga Dei), czyli zaprzestanie wojny w pewne dni tygodnia lub okresy w roku.

Pokój i Rozejm Boży (łac. Pax et Treuga Dei) - zespół konwencji ogłoszonych przez średniowieczny Kościół rzymskokatolicki dla przeciwdziałania zbrojnej przemocy feudalnej. Pokój Boży, wprowadzony po raz pierwszy przez synod w Charroux w 989 r.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q
  1. ochrona pewnych osób
A

Inną formą łagodzenie działań wojennych, ,,humanitaryzacji” wojen był też postulat otaczania w czasie wojny ochroną pewnych kategorii osób: duchowieństwa, kobiet, dzieci, studentów.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q
  1. sytuacja jeńców wojennych
A

W średniowieczu w czasie wojen inna niż w starożytności stała się sytuacja jeńców wojennych, wobec których zamiast zabijania powszechnie stosowano normy dotyczące traktowania jeńców wojennych, m.in. możliwość wykupu przez władców, wymiany jeńców, a także osadnictwo (praktykę osadzania jeńców jako chłopów pańszczyźnianych).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q
  1. kodeksy rycerskie
A

Te reguły kształtowały się m.in. w czasie wypraw krzyżowych, w czasie wypraw krzyżowych pojawiły się pierwsze zasady kodeksów rycerskich.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Uregulowania w stosunku do żeglugi i handlu

A

Poza prawem wojennym pojawiły się normy zwyczajowe dotyczące żeglugi i handlu międzynarodowego.
Zwyczaje te były spisywane, tworząc specjalne zbiory zwyczajów międzynarodowych w zakresie handlu i żeglugi.
Podejmowane były próby ujęcia tych norm w formę kodeksu:
-Tablice z Amalfii (amalfitańskie) z XI w. - dotyczyły żeglugi i wojny na morzu -Zbiór wyroków (zwojów) olerońskich z XII w. -Ustawy wizbueńskie z XIII w.
-Konsulat Morski z XIV w. z Barcelony
-Wielka Hanza XIII –XIV w., skupiająca miasta basenu Morza Bałtyckiego i Północnego

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Formy stosunków międzynarodowych w średniowieczu

A
  1. konferencje międzynarodowe
  2. synody i sobory - w średniowieczu okazja do spotkań władców były zjazdy duchowieństwa (synody i sobory), które przekształciły się w międzynarodowe konferencje. Organizowanie konferencji międzynarodowych zwykle podczas synodów i soborów.
    Okazją do spotkań świeckich władców były zjazdy duchowieństwa m.in. sobór w Konstancji w latach 1414-18 i sobór w Bazylei w 1431 r.
    Również Polska miała swój udział w organizowaniu spotkań międzynarodowych.
    Kongres krakowski w 1364 r. zwołany z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Uczestniczyli w nim m.in:
    Karol IV - cesarz niemiecki i król czeski, Ludwik Węgierski, król Cypru - Piotr, reprezentant Danii i wielu innych książąt.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Umowy międzynarodowe

A

Państwo Kościelne uczestniczyło w stosunkach międzynarodowych poprzez zawierane konkordaty,
pierwsze umowy międzynarodowe między Stolicą Apostolską a innymi państwami

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Do najstarszych z takich dokumentów należą:

A

1098 r. - konkordat zwarty przez papieża Urbana II z władcą Kalabrii i Sycylii – Rogerem, uważa się za pierwszy zawarty konkordat.
1122 r. - konkordat wormacki zawarty przez papieża Kaliksta II i cesarza Henryka V, dał on początek procesowi nasilenia się zawierania konkordatów.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

pierwsze idee związków państw europejskich, prekursorskie idee integracji europejskiej, pierwsze projekty integracji państw:

A
  • Francuz Pierre Dubois [dibua] w XIV w. proponował zawarcie przymierza państw europejskich, łączenie się państw chrześcijańskich przeciw wojskom tureckim pod hegemonią Francji, zjednoczenie Europy w celu odzyskania Ziemi Świętej -król czeski Jerzy z Podiebradu proponował utworzenie federacji państw europejskich wyposażonej we wspólne organy m.in. wspólny parlament, którego siedzibą byłaby Bazylea, przewidywał wspólny sejm i sądy
  • Philippe de Mezieres(1327- 1405), nawiązującego do przebrzmiałej już idei krucjat i związanych z nią zakonów rycerskich. Widać to szczególnie w jego projekcie powołania do życia ogólnoeuropejskiego Zakonu Rycerskiego do walki z niechrześcijanami. Philippe de Mezieres podzielił Europę katolicką na trzy części. Do pierwszej miały należeć Hiszpania i Portugalia, do drugiej Francja, Włochy, Anglia, Szkocja, a do trzeciej Niemcy oraz państwa środkowo-wschodniej i północnej części kontynentu. Zatem Polskę i Niemcy przydzielono do tej samej grupy. Wraz z Czechami i Węgrami kraje te były zobowiązane do realizowania określonych zadań w walce z niewiernymi
  • Sebastian Franck(1499- ok.1543), zwolennik chrześcijaństwa bezwyznaniowego, potępiany przez Marcina Lutra i Jana Kalwina, w Kriegsbüchlin des Friedes (Książeczce o pokoju) napisanej w latach 1536-1539 zwracał się o „państwo Chrystusa, które z Duchem Świętym winno się stać pełne sprawiedliwości, pokoju i radości”
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Nauka prawa międzynarodowego w średniowieczu:

A

W średniowieczu zapoczątkowany został proces wprowadzania prawa międzynarodowego jako dyscypliny naukowej.
Nie była to osobna dyscyplina, problemy prawa międzynarodowego były podejmowane w związku np. z pewnymi wydarzeniami historycznymi. Pierwsze próby takiego potraktowania problematyki międzynarodowej były także przedmiotem zainteresowań teologów. Najważniejszą pozostałości nauki prawa międzynarodowego w średniowieczu wydaje się być obecna w wielu pismach teologicznych tego okresu koncepcja wojny sprawiedliwej, która miała wiele swoich wariantów:
-św. Augustyn - wojna sprawiedliwa to wojna prowadzona w celu ukarania bezprawia, w obronie wiary, ale dodatkowo prowadzona powinna być z zachowaniem określonych reguł humanitarnych ,,wojna jest zawsze złem”
-Izydor z Sewilli (VII w.) - wojna odpowiednio, prawidłowo wypowiedziana
-Rajmund z Periafort (XIII w.) - wojna przeciwko niewiernym,,ulega rozszerzeniu wojny sprawiedliwej, dopuszcza wojnę zaczepną w celu rozpowszechnienia chrześcijaństwa”
-Henryk z Seguzy (XIII w.) - wojna sprawiedliwa to wojna przeciwko niewiernym
-Tomasz z Akwinu – przedstawił najszersza koncepcje wojny sprawiedliwej, o której decydują 3 elementy wojny sprawiedliwej: autorytet panującego (auctoritas principis), sprawiedliwa przyczyna (iusta causa), prawa intencja (recta intentio)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Polska nauka prawa międzynarodowego

A

-Stanisław ze Skarbimierza - profesor prawa kanonicznego i rektor Akademii Krakowskiej, autor Kazań o wojnach sprawiedliwych, będących wykładem akademickim, skierowanym nie tylko do studentów, ale także do innych, np. duchowieństwa czy rycerstwa. Wojna sprawiedliwa w jego koncepcji to wojna przeciwko niewiernym. Nie oznacza to jednak, że z państwami pogańskimi nie można zawierać przymierzy. Wojny powinny być prowadzone
z zachowaniem określonych reguł, wracał również uwagę na obowiązek zachowania dyscypliny wojskowej, np. przy braniu łupu (wymogi dyscypliny wojskowej, prawo łupu wojennego).
-Paweł Włodkowic - rektor Akademii Krakowskiej, reprezentował interesy Polski na soborze w Konstancji. Wedle jego koncepcji wojna sprawiedliwa to przede wszystkimi wojna prowadzona w celu odzyskania zagrabionych ziem (bezprawnie zagarniętych). Według niego należy również dbać o poprawność w stosunkach i możliwość porozumienia się z poganami, którzy również mają prawo do własnych państw („wiara jest cnotą teologiczną…”).
Jego poglądy mają charakter prekursorski jeśli idzie o tolerancję.
-Andrzej Frycz Modrzewski - pacyfizm, państwa powinny unikać wojen, zawierać przymierza, porozumienia,
a jeżeli dojdzie do wojny to musi być ona prowadzona w sposób możliwie najbardziej humanitarny. -Jakub z Szalkowa - uczestniczył w konferencji toruńskiej w 1466 r. bronił praw Polski do historycznych ziem zagarniętych przez Krzyżaków.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

DYPLOMACJA PAPIESKA

Ważniejsi ludzie (to znaczy doktor Liliana dodała ich zdjęcia więc pewnie są ważni)

A

Grzegorz VII – papież w latach 1073-1085. Należał do papieży-reformatorów, a najlepiej znany jest z powodu tzw. sporu o inwestyturę z władcą Niemiec Henrykiem IV.

Urban II – 27 listopad 1095 na synodzie w Clermont ogłosił hasło wojny świętej, czym zapoczątkował wyprawy krzyżowe. W związku z udziałem w krucjatach po raz pierwszy w dziejach chrześcijaństwa była mowa o odpustach.

Innocenty IV – papież w latach 1243-1254, miał konflikt z królem Prus Fryderykiem II, wynikła z tego wojna 7 letnia, wojna o sukcesję austriacką

Grzegorz IX – papież, wprowadził oficjalnie urząd inkwizytorów heretyckiej przewrotności

Fryderyk I Barbarossa – konflikt rozpoczęło starcie z legatem papieskim Rolandem (późniejszym papieżem Aleksanderm III) podczas sejmu Rzeszy w 1157 w Besancon. Wtedy legat papieski oświadczył, że korona cesarska stanowi kościelne oficjalne beneficjum (czyli cesarz jest lennikiem papieża), odnawiając spór o inwestyturę. Kolejne starcie nastąpiło podczas sejmu na Polach Ronkalskich w 1158. Konflikt został zakończony ukorzeniem się Fryderyka I przed papieżem Aleksandrem III 24 lipca 1177 w Wenecji.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Racja stanu

A

– nadrzędny interes państwowy, wyższość interesu państwa nad innymi interesami i normami, wspólny dla większości obywateli (chyba Machiaveli go wymyślił ale nie jestem pewna).

16
Q

Realpolitik (niem. polityka realna)

A
  • polityka oparta na kalkulacji siły i narodowych interesów, odrzucająca czynniki moralne i etyczne jako zakłócające realistyczne podejście do danej sprawy.
17
Q

APEL URBANA II:

A

27 listopada 1095 na synodzie w Clermont papież Urban II wygłosił apel, w którym wzywał Europę Zachodnią do pierwszej wielkiej krucjaty:
• ostrzegł przed Turkami, którzy zajmują coraz większe tereny ziem chrześcijańskich, prześladują mieszkańców i profanują świątynie
• wezwał do pomocy Bizancjum i odzyskania zajętych przez muzułmanów ziem świętych wraz z Jerozolimą
• obiecał rozgrzeszenie i zbawienie uczestnikom krucjaty, ucieczkę od ruiny, biedy i nieszczęść prywatnych wojen
Uczestnicy:
Uczestnikami byli głównie biedniejsi rycerze, wędrowni najemnicy, miejskie pospólstwo, chłopi. Większość tych, którzy po wojnie w Europie nie miała nic do stracenia i wschód stanowił dla nich szansę na nowe życie. Dość liczni wśród nich byli przestępcy, którym obiecano darowanie kar.
Nazwiska:
• Ademar – biskup z Le Pucy, przywódca
• książę sandomierski Henryk
• hrabia Rajmund z Tuluzy – pierwszy możnowładca, który się zgłosił
• Hugon z Vremandois – zgłosił go jego brat, francuski król Filip
• Robert II z Flandrii
• Robert książę Normandii

Ideę krucjaty spopularyzował wędrowny kaznodzieja Piotr Eremit.

18
Q

Cesarstwo Bizantyjskie wobec krucjat:

A
  • negatywny stosunek
  • nie potrzebowało pomocy militarnej
  • obawa, że armie zamiast ruszyć na Jerozolimę, podbiją Konstantynopol
19
Q

Pozytywne skutki krucjat:

A
  • przyczyniły się do konsolidacji Kościoła Zachodniego
  • rozwinęły etos rycerski
  • Europa poznała Bliski Wschód, nawiązała kontakty z kulturą i nauką arabską
  • rozwój handlu międzynarodowego i floty
20
Q

Krucjaty ludowe:

A
  • I wyprawa ludowa 1096, poprzedzająca I wyprawę krzyżową, prowadzona przez kaznodzieję Piotra z Amiens, która dokonała kilku masowych rzezi ludności żydowskiej w Nadrenii i na szlaku swoich przemarszów, po czym została zmasakrowana przez oddziały sułtana Ar Rumu, pod Niceą (Nikeją, Nikają), niedaleko Konstantynopola.
  • II wyprawa ludowa 1147 – towarzysząca II wyprawie krzyżowej, podzieliła losy tej ostatniej.
  • Krucjata dziecięca 1212 – prowadzona przez grupę francuskich i włoskich kaznodziejów ludowych. Zgromadziła ona kilkadziesiąt tysięcy dzieci, które zostały załadowane na okręty weneckie i genueńskie. Większość dzieci zginęła z głodu na okrętach, reszta została wysadzona na Cyprze lub sprzedana w niewolę muzułmanom.
21
Q

DYPLOMACJA FRANCUSKA

Nazwiska ważne:

A
  • Ludwik IX
  • Filip IV
  • Bonifacy VIII
  • Ludwik XI

Oszukują was? Pięknie. Oszukujcie ich lepiej!
70 dyplomatów, stałe misje

22
Q

DYPLOMACJA FLORENCKA

A
  • dyplomatami byli powszechnie znani poeci: Dante, Petrarka, Boccacio, Machiavelli – tzw. „piąty żywioł”
  • miała wielkie uznanie międzynarodowe
  • florentyńczyków chętnie zatrudniano w roli dyplomatów na królewskich dworach Francji, Anglii, Węgier, Polski i itp.
  • byli dobrze wykształceni, wyróżniali się znajomością literatury i sztuki i towarzyską ogładą

Machiavelli – prawnik, filozof, pisarz społeczny i polityczny, jedna z najważniejszych postaci włoskiego odrodzenia, autor „Książę” – kontrowersyjnego traktatu o sprawowaniu władzy. Idealnym ustrojem była dla niego republika. Jego pisma znalazły się w Kościelnym indeksie ksiąg zakazanych.

23
Q

Makiawelizm

A

-doktryna polityczna i cecha działania, której nazwa pochodzi od nazwiska Niccolò Machiavellego, autora Księcia. Potocznie słowo “makiawelizm” to synonim wszelkich działań moralnie dwuznacznych i nacechowanych hipokryzją. Cechą skutecznego działania w polityce ma być stosowanie przy realizacji zamierzeń środków moralnie nagannych takich jak przemoc, obłuda czy kłamstwo, często nacechowanych cynizmem, przewrotnością i brakiem skrupułów. Jest to usprawiedliwiane koniecznością zachowania władzy, znaczenia czy wpływów. Polityczni realiści nawiązujący do Księcia mówią tu o “racji stanu”. Makiawelizmem określa się działania publiczne, które charakteryzuje podstęp, przebiegłość i bezwzględność. Założeniem jest to, że ludzie są z natury źli i dlatego władca tylko z pozoru ma być łaskawy, a w rzeczywistości powinien wzbudzać lęk i wykorzystywać prawo do swoich celów.

24
Q

Myśl Machiavellego:

A
  1. homo politicus – człowiek polityki
  2. założyciele i prawodawcy państwa powinni z góry zakładać że ludzie są źli
  3. do obrony ojczyzny można stosować wszystkie środki – CEL UŚWIĘCA ŚRODKI
  4. zasada lisa i lwa – dwa rodzaje walki:
    a. na prawa (właściwy ludziom)
    b. na siły (właściwy zwierzętom)
    c. często pierwszy nie wystarcza i trzeba uciekać się do drugiego
25
Q

DYPLOMACJA WENECKA:

A
• główny przedstawiciel – Henryk Dandolo
• cechy charakterystyczne:
o stosowanie szyfrów
o Księga układów
o Księga pamiątkowa wydarzeń
26
Q

ogólna charakterystyka społeczności międzynarodowej XVI - XVIII w.

A

Już pod koniec średniowiecza społeczność międzynarodowa znacznie się poszerzyła.
Powodem tej sytuacji było wejście w okres odkryć geograficznych i pojawienie się nowych możliwości pozyskiwania terytoriów.
Zaczyna kształtować się społeczność międzynarodowa oparta na państwach jako jednostka terytorialna.

27
Q

zasady istnienia społeczności międzynarodowej

A

społeczność międzynarodowa w tym czasie ustaliła zasady swego istnienia, obejmujące przede wszystkim:
-pojęcie suwerenności - 1648 r. - kongres westfalski, pokoje w Osnabruck i Munster, początek ery państw suwerennych.
Proklamowano suwerenność 300 państw niemieckich, uznanie niepodległości Szwajcarii i Holandii, sprawy wolności żeglugi

zasadę równości wobec prawa w stosunkach międzynarodowych - kształtuje się reguła, że państwa powinny mieć równy status
od kongresu wiedeńskiego upowszechnia się zasada równości państw, w Munster (p. katolickie), w Osnabruck (p. protestanckie)

-zasadę równowagi politycznej - równowaga polityczna - Utrecht (1713 r.), państwa europejskie nie powinny dopuszczać do hegemonii któregokolwiek państwa, traktat z Utrechtu proklamował zasadę równości politycznej stosowanej razem z zasadą równowagi prawnej

Kształtują się zasady do: suwerenności państw - koncepcja państwa jako jednostki terytorialnej.
Stosunki między państwami opierają się na zasadach: równości wobec prawa i równowagi politycznej

28
Q

pojawia się kilka ośrodków konfliktów

A
  • rywalizacja między Francją, Anglią i Hiszpanią w poł. XVII w. przewagę uzyskała Francja, w późniejszym czasie utraciła ją na rzecz Anglii
  • rywalizacja Polski, Rosji, Danii i Szwecji w basenie Bałtyku w wyniku rywalizacji o wpływy w tym rejonie
  • zagrożenie ze strony imperium Otomańskiego
  • pod koniec okresu ważnym partnerem w stosunkach międzynarodowych stały się Stany Zjednoczone
29
Q

formy współpracy międzynarodowej

A

w okresie XVI - XVIII w. mamy do czynienia z kilkoma ważnymi kongresami międzynarodowymi

30
Q

Konferencje międzynarodowe

A

-1555 r. Augsburg - traktaty augsburskie, cuius regio eius religio, pierwszy dokument nawiązujący do idei wolności religijnej, zasada
,,czyj kraj, tego religia”, otwiera serię dokumentów dotyczących praw człowieka, był to pierwszy dokument torujący drogę wolności religijnej
1648 r. kongres westfalski - traktaty westfalskie zawarte w Munster (katolicy) i Osnabruck (protestanci) - ugruntowały pozycję państw niemieckich na arenie międzynarodowej, suwerenność 300 państw niemieckich, uznano niepodległość Szwajcarii i Holandii,
suwerenność jednostek terytorialnych i ich równoprawność, podkreślono zasady suwerenności i równości państw wobec prawa -1713 r. kongres w Utrechcie - traktat utrechcki - reguła równowagi politycznej, wspólne dążenie do tego, aby żadne państwo nie uzyskało
pozycji hegemona