Sutartys II Flashcards

You may prefer our related Brainscape-certified flashcards:
1
Q
  1. Kas sudaro sutarties turinį?
A

Sutarties turinį sudaro sutartyje esančių sąlygų visuma, dėl kurių sutarties šalys susitaria, arba kurias imperatyviai nustato įstatymas.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q
  1. Kokios yra skiriamos pagrindinės sutarties sąlygų rūšys?
A

Pagal reikšmę sutarties galiojimui: esminės, įprastinės, atsitiktinės (nėr būdingos konkrečiai sutarties rūšiai, tačiau įtrauktos į sutartį)
Pagal sąlygų suformulavimo būdą: aiškiai išreikštos, numanomos
Pagal šalių valios derinimo būdą ir dalyvavimą jas rengiant: standartinės, individualiai aptartos ir suderintos.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q
  1. Kas yra esminės sutarties sąlygos? Kas lemia, kokios sutarties sąlygos yra pripažįstamos esminėmis ir kokios ne?
A

Esminės sąlygos – tai tokios sutarties sąlygos, kurios yra būtinos tam, kad sutartis būtų laikoma sudaryta. Esminėmis sutarties sąlygomis yra laikoma:

a) Sutarties dalykas – dėl kurio tariamasi;
b) Sąlygos, kurios įstatyme arba kitame teisės akte nurodytos kaip esminės;
c) Sąlygos, kurios privalomos konkrečioms sutarčių rūšims, be kurių sutartys negalėtų egzistuoti;
d) Sąlygos, be kurių šalys nenori sudaryti sutarties.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q
  1. Kas yra standartinės ir netikėtos (siurprizinės) sutarties sąlygos?
A

Standartinės – tokios, kurias bendram nevienkartiniam naudojimui iš anksto parengia viena šalis nederindama jų su kita šalimi ir kurios be derybų su kita šalimi taikomos sudaromose sutartyse. Jos privalomos kitai šaliai tik tuo atveju, jeigu jai buvo sudaryta tinkama galimybė su jomis susipažinti. (6.185). Standartines sąlygas reikia reglamentuoti tam, kad išlyginti šalių pusiausvyrą. (jei viena šalis – fizinis asmuo, jis kaip vartotojas ginamas labiau; kitaip tiesiog bandoma išlaikyti lygybė)
Netikėtos (siurprizinės) standartinės – tokios, kurių kita šalis negalėjo protingai tikėtis būsiant sutartyje ir nelaikomos tokios, su kuriomis šalys sutiko, kai jos joms buvo atskleistos. (6.186)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q
  1. Kas yra aiškiai nurodytos ir numanomos sutarties sąlygos? (6.196)
A

Aiškiai nurodytos – tokios sutarties sąlygos, kurios aiškiai yra nurodytos šalių sudarytoje sutartyje arba tokios, dėl kurių šalys susitarė žodžiu

Numanomos – tai tokios sutarties sąlygos, kurios rašytiniame sutarties tekste, nors ir nenurodytos ar žodžiu neaptartos, tačiau, kurias, atsižvelgiant į sutarties esmę ir tikslą, protinga ir sąžininga pripažinti sudedamąja sutarties dalimi. (6.196) (pvz, pardavėjas pirkimo-pardavimo sutarty turi visada garantuoti kokybę, nors kokybė neaptarta)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q
  1. Kokios yra pagrindinės sutarčių aiškinimo taisyklės? Kam jos yra reikalingos ir kokia jų pagrindinė paskirtis? (6.193 – 6.195)
A

Sutartį tenka aiškinti, kai kyla šalių ginčas dėl jos galiojimo, rūšies, pobūdžio, pakeitimo, pasibaigimo, vienos ar kitos sąlygos tikrosios prasmės ir t.t.; dėl nesusipratimų.
Du aiškinimo būdai: subjektyvus ir objektyvus.
1) Sutartis turi būti aiškinama sąžiningai, protingai, vadovaujantis bonus pater familia standartu;
2) Aiškinant sutartį turi būti nustatomi tikrieji šalių ketinimai, o ne suabsoliutinama rašytinio sutarties teksto reikšmė;
3) Sutartis turi būti aiškinama atsižvelgiant į jos prigimtį, rūšį ir tikslus;
4) Sutartis turi būti aiškinama sistemiškai, t.y. visa apimtimi, o ne absoliutinant tik atskirus jos punktus ar sąlygas (atsižvelgt į visą kontekstą);
5) Jeigu sutarties tekstas išdėstytas keliuose dokumentuose, visi jie turi būti aiškinami kaip vientisas aktas;
6) Sutartyje vartojami moksliniai ir techniniai terminai turi būti aiškinami taip, kaip juos aiškina atitinkami žodynai, enciklopedijos, jeigu sutartyje nėra pateikta to termino reikšmė; (• Jeigu įstatyme yra pateikta termino reikšmė, reikia vadovautis įstatymu, jeigu šio termino reikšmė nėra apibrėžta sutartyje. )
7) Contra proferentem taisyklė (neaiškiai suformuluotos sutarties sąlygos aiškinamos sutartį parengusios šalies nenaudai)
8) Aiškinant sutartį būtina atsižvelgti į jos šalių faktinį elgesį po sutarties sudarymo ir ją vykdant
9) Esant spausdinto sutarties teksto ir ranka (arba kitaip) įrašytų jos sąlygų papildymų, pakeitimų, pirmenybė turi būti suteikta ranka atliktiems pataisymams
10) Esant prieštaravimų tarp standartinių ir individualiai aptartų sąlygų, pirmenybė turi būti teikiama individualiai aptartoms sąlygoms
11) Pirmenybė turi būti teikiama aiškiai išreikštoms, o ne numanomoms sutarties sąlygoms
12) Aiškinant numanomas sutarties sąlygas, reikia vadovautis protingumo, teisingumo ir sąžiningumo principais
13) Kai sutarties aiškinimas yra susijęs su viešuoju interesu, sutartis turi būti aiškinama viešojo intereso naudai
14) Vartojimo sutarčių neaiškios sąlygos turi būti aiškinamos vartotojo naudai
15) In favorem contractus taisyklė. (šalys turi siekti išsaugoti sutartį, jeigu tai tik yra įmanoma
16) jei dviem kalbom, tai pirmenybė pirmai, kuria buvo surašyta

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q
  1. Kokie yra išskiriami pagrindiniai sutarčių vykdymo principai? Kokia yra kiekvieno išskiriamo principo pagrindinė esmė? (6.200, 6.38)
A

a) Šalys privalo vykdyti sutartį tinkamai ir sąžiningai (tinkamai – privalo būt įvykdyta laiku, laikantis įstatymo, sutarties, CT principų reikalavimų, nesant jokių vykdymo trūkumų; laikantis sąžiningumo ir protingumo reikalavimų;)
b) Vykdydamos sutartį, šalys privalo bendradarbiauti ir kooperuotis (šalys turi sudaryti tinkamas sąlygas prievolei vykdyti, prireikus turi keistis reikšminga informacija)
c) Sutartis turi būti vykdoma kuo ekonomiškesniu kitai šaliai būdu (ekonomiškumas reiškia, kad prievolė turi būti vykdoma kuo mažesnėmis ekonominėmis sąnaudomis, t.y pačiu racionaliausiu būdu, kad nė viena šalis nepatikrtų nepagrįstų išlaidų)
d) Jeigu pagal sutartį ar jos prigimtį šalis, atlikdama tam tikrus veiksmus, turi dėti maksimalias pastangas sutarčiai įvykdyti, tai ši šalis privalo imti tokių pastangų, kokių būtų ėmęsis tokiomis pat aplinkybėmis protingas asmuo. (Šalis turi maksimaliai stengtis įvykdyti sutartį); pvz, gydytojas negali garantuoti, kad išgydys ligonį, bet jis privalo maksimaliai stengtis ir padaryti viską, kas nuo jo priklauso ir ko iš jo reikalauja įstatymas ir profesinė etika.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q
  1. Kokią esmę sutarties vykdymui turi tai, kad sutarties vykdymas kartu yra laikomas ir sutarties šalies profesine veikla?
A

Šalis, kuriai sutarties vykdymas kartu yra ir profesinė veikla, turi vykdyti prievolę taip pat pagal tai profesinei veiklai taikomus reikalavimus (6.38 II d.)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q
  1. Kokia reikšmę turi sutarties šalių dalykinė praktika vykdant sutartį?
A

dalykinė praktika reiškia, kad šalys laikosi visų tų sutarties sąlygų. dalykine praktika pakeist sutarties sąlygą pvz: kasmėnesį sutarta mokėti x sumą, ir ją žmogus visad tiesiog moka tą pačią y dieną.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q
  1. Kokiais atvejais sutarties šalis gali priimti sutarties įvykdymą iš trečiojo asmens? (6.50)
A

Prievolę visiškai ar iš dalies gali įvykdyti trečiasis asmuo, išskyrus atvejus, kai šalių susitarimas ar prievolės esmė reikalauja, kad skolininkas ją įvykdytų asmeniškai(pvz, atlikti mokslo tiriamuosius darbus pats); kai prievolė yra grynai asmeninė, t.y susijusi vien su skolininku (pvz, asmeninė kvalifikacija: sutartys su advokatais, rašytojais, gydytojais ir pan). Taip pat negalima tada, kai skolininkas nori pats įvykdyti.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q
  1. Kaip sutarčių teisėje yra suprantamas rebus sic stantibus principas (principas įtvirtintas CK 6.204 straipsnyje)? Kokia šio principo pagrindinė esmė ir kokiomis sąlygomis jis yra taikomas? Kaip šis principas suveikė verslo teisės subjektams vykdant sutartis pasaulinės ekonominės krizės (2008 m.) ir Covid-19 pandemijos kontekste?
A

Pagal rebus sic stantibus principą sutartis turi būti vykdoma atsižvelgiant į ją sudarius pasikeitusias aplinkybes. Jo esmė yra tai, jog sutarties pivaloma laikytis tol, kol aplinkybės, kuriomis sutartis buvo sudaryta išlieka nepakitusios. Jeigu įvykdyti sutartį vienai iš šalių tampa sudėtingiau negu kitai esant tam tikrų aplinkybių visumai, sutartis gali būti nutraukta arba pakeistos jos sąlygos, kad būtų atkurta sutartinių prievolių pusiausvyra.
Sąlygos: aplinkybės atsiranda arba nukentėjusiai šaliai tampa žinomos po sutarties sudarymo, tų aplinkybių sutarties sudarymo metu šalis negalėjo protingai numatyti, tų aplinkybių šalis negali kontroliuoti, šalis nebuvo prisiėmusi aplinkybių atsiradimo rizikos

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q
  1. Kas yra laikoma nenugalima jėga (force majeure)? Kokiomis sąlygomis esant šalis gali gintis teigdama, kad sutarties pažeidimą lėmė force majeure aplinkybė?
A

Force majeure – atvejis, kai sutarties neįvykdymas yra pateisinamas ir už tai netaikoma civilinė atsakomybė; tai yra įvykis ar veiksmas, kuriam būdingi keturi požymiai:

  • Sudarius sutartį atsiranda aplinkybės, kurių nebuvo ją sudarant ir kurių atsiradimo šalis negalėjo protingai numatyti
  • Dėl sudarius sutartį atsiradusių aplinkybių sutarties objektyviai nebegalima įvykdyti
  • Šalis, neįvykdžiusi sutarties, tų aplinkybių negalėjo kontroliuoti ar negalėjo joms užkirsti kelio
  • Sutarties neįvykdžiusi šalis nebuvo prisiėmusi tų aplinkybių atsiradimo rizikos
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q
  1. Kas yra pripažįstama sutarties neįvykdymu? Nuo ko tai priklauso? (6.205)
A

Sutarties neįvykdymas – bet kokios iš sutarties atsiradusios prievolės neįvykdymas, įskaitant netinkamą įvykdymą ir įvykdymo termino praleidimą. Tai tiek visiškas sutartinių įsipareigojimų neįvykdymas, tiek bet kuris kitoks sutarties vykdymo trūkumas, pvz, įvykdymas tik iš dalies, praleidus terminą, netinkamoje vietoje, netinkamu būdu ir t.t.
Sutartis gali būti neįvykdyta dėl pateisinamų(pvz, force majeure; tada kita šalis gali nutraukt, bet negalimas nuostolių atlyginimas) arba nepateisinamų priežasčių(tai – sutarties pažeidimas, lemiantis civilinę atsakomybę, tada kita šalis gali reikalaut atlygint nuostolius ir kitų gynybos būdų)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q
  1. Kaip yra suprantamas sutarties vykdymo sustabdymas? Kokioms sąlygoms esant viena sutarties šalis gali sustabdyti savo sutartinių įsipareigojimų vykdymą? (6.207)
A

Vienas iš savigynos būdų – sutarties vykdymo sustabdymas. Straipsnis taikomas tik dvišalėms sutartims.
Jei šalys turi įvykdyt sutartį tuo pat metu, tai bet kuri gali sustabdyti sutarties vykdymą tol, kol kita nepradės jos vykdyt; t.y, vienai nepradėjusi vykdyt sutarties, kita gali sustabdyt jos vykdymą (pirkėjui nesumokėjus, pardavėjas neperduoda daikto).
Jei turi įvykdyt viena paskui kitą, tai sekanti gali sustabdyt, kol pirmoji neįvykdo (pirma pirkėjas sumoka, tada pardavėjas perduoda daiktą; avansas ir darbų pradžia)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q
  1. Koks yra force majeure ir rebus sic stanbibus principo santykis?
A

Nors rebus sic stantibus ir force majeure tam tikra prasme yra panašūs institutai, tačiau skiriasi šių institutų taikymo sąlygos. Esant force majeure situacijai, sutarties objektyviai yra neįmanoma įvykdyti, tuo tarpu, esant rebus sic stantibus situacijai, sutartį yra įmanoma įvykdyti, tačiau jos įvykdymas yra žymiai sunkesnis nei buvo sutarties sudarymo metu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly