Surdopedagoške metode - Verbalne metode Flashcards
Sistem surdopedagoških metoda - Podela
1. Specifične surdopedagoške metode
2. Opšte metode obrazovanja
3. Metode nastave pojedinačnih predmeta
Šta je surdopedagoška nastavna metoda?
Surdopedagoška nastavna metoda podrazumeva puteve, načine i postupke kojima surdopedagog predaje, a gluva deca usvajaju programom propisana znanja i veštine.
Specifične surdopedagoške metode - Osnovna podela
1. Neverbalne metode
Neverbalne su one koje u obuci gluvih ne koriste govor, već gest, znak ili pismo. Otuda u neverbalne metode spadaju: gestikulaciona, znakovna, daktilološka i metoda pisanja. One su 1880. godine, Milanskim kongresom, definitivno ukinute.
2. Verbalne ili oralne metode
Verbalne metode su one koje u obuci gluvih koriste govor kao jedino sredstvo komunikacije. Govor je bio krajnji cilj nastave (1), ali i sredstvo za sticanje znanja (2). Tako verbalne metode imaju dva velika razdela: metode za učenje govora (1) i metode pojedinih nastavnih predmeta (2).
3. Kombinovane metode
Kombinovane metode su se pojavile iz nužde, jer je trećina glasova svakog jezika teško vizuelna, pa su u cilju boljeg razumevanja onoga što se kaže izgrađena pomoćna sredstva za ščitavanje baš tih nevidljivih glasova. Tako su nastale Forhamerova metoda, Ročesterska metoda, Kjud spič metoda i Metoda totalne komunikacije.
Metode učenja govora (oralne metode) - Osnovna podela
1. Metode artikulacije
2. Metode čitanja govora
3. Metode auditornog treninga
Specifične surdopedagoške metode - Čime su uslovljene
- Niskim verbalnim deficitom
- Izrazito konkretnim načinom mišljenja
- Neiskorišćenim reziduama sluha
- Čestom pedagoškom zapuštenošću deteta do dolaska u školu, pogotovo ako nisu prošla predškolsku obuku
Metode artikulacije - Osnovna podela
1. Optičko-kinestetičke metode
Oslanjaju se na funkciju vida i mišićno-kinestetičko pamćenje. To su metode demutizacije.
2. Akustičko-kinestetičke metode
Oslanjaju se na ostatke sluha i akustičku memoriju, uz prisustvo govorne kinestezije. To su metode desurdizacije.
Metodski principi oralne metode
1. Svaki izgovoreni glas mora da bude jasan, čist i utvrđen.
2. Izazvani glas treba spojiti sa drugim glasom, i tako spojene glasove uvežbavati u besmislenim slogovima, a potom u normalnim rečima.
3. Kada gluvi savladaju određeni fond reči, treba ih povezati u rečenicu, i tada ih učiti gramatičkim pravilima.
4. Naučene rečenice treba primeniti u životu, kako bi postale sredstvo sporazumevanja.
Razvoj oralne metode do Milanskog kongresa
Posle Hajnikeove smrti, pristalice oralne metode su se podelile u dve grupe:
Jedna grupa je nastavila Hajnikeove ideje, tj. misao da je “sve u govoru”. Tako se formirao formalni pravac u artikulaciji.
Druga grupa je težila oslobađanju od Hajnikeovih šablona, od preterivanja u čistoći artikulacije. Oni su istakli misao “u svemu je govor”. Tako se formirao materijalni pravac u artikulaciji.
Borba ova dva pravca je trajala sve dok Johanes Fater nije uspeo da pomiri oba pravca, uzevši iz svakog ono što je pozitivno, i istakao novu misao “čist govor uz obilje potrebnog znanja za život”.
Zatim je usledio Milanski kongres 1880. godine, na kom je odbačena znakovna i gestovna metoda, i kao obavezna ostala samo oralna metoda.
Oralne metode posle Milanskog kongresa
- Analitička metoda
- Sintetička metoda
- Fonomimička metoda
- Globalna metoda
Metode artikulacije - Analitička metoda
Osnivači analitičke metode su Žan Žozef Žakoto i Đulio Fereri.
Analitička metoda polazi od “normalne reči”, rastavlja je na elemente - analizira je. Kada se normalna reč rastavi, obrađuje se svaki element posebno, da bi se zatim spojio u slog, i slog uvežbavao do potpune razumljivosti. Potom su se slogovi spajali, i ponovo sastavljali u reč od koje se i počelo. Dakle, uče se elementi govora, da bi se njihovom obradom pripremilo za govor, nakon čega se prelazilo na tzv. “govorni period”.
Koristila se do prvog svetskog rata.
Teorijska osnova ove metode zasniva se na principima asocijativne psihologije.
Metodski postupak se sastoji u tome što se uzima normalna reč, na primer “lala”, vrši se analiza reči na elemente “l-a-l-a” i dobija se elementarni glas l, koji se uvežbava izolovano, a zatim u slogovima (la-lo-le-li-lu, i obrnuto, al-ol-ul), i u besmislenim spojevima ola-ela-ili-ulu. Tako se dolazi do normalne reči “lala”, kojoj se najzad daje semantičko značenje (naziv cveta). Zatim se ona predstavlja i slikom. Stvorena reč se na kraju uklapa u rečenicu od poznatih reči, i deca izgovaraju, odnosno, čitaju tekst “To je lala. Lala je lepa. Lala lepo miriše.”.
Kritički osvrt na metodu: rad po analitičkoj metodi bio je krajnje verbalan, mehanički, formalističan, jer se nije vodilo računa o interesu deteta. Nastavnik je bio aktivan, a učenik relativno pasivan. Rad po ovoj metodi tekao je relativno sporo, dosadno, i po šablonu. Godišnje bi se učilo oko 200 reči.
Naziva se još i glasovno-analitička metoda.
Metode artikulacije - Slogovno-analitička metoda
Slogovno-analitička metoda uzima slog za “elemenat govora”, i radi na njegovom uvežbavanju, da bi ga kasnije spojila u normalnu reč.
Uzimala je za obradu najpre dvosložne reči, čijim je spajanjem dobijala “celu reč”, da bi zatim prešla na trosložne reči.
Osnovna greška ove metode je bila u tome što je uzimala za elemenat slog, a slog je gramatička, a ne psiholingvistička kategorija, jer dete kada progovara ne govori u slogovima, već u celim rečima. Kada se uvidelo da gluva deca “seckaju reči” prilikom izgovaranja, napuštena je, i ostala je samo glasovno-analitička metoda.
Metode artikulacije - Sintetička metoda
Osnivač sintetičke metode je Johan Konrad Aman. On je u svojoj knjizi “Surdus loquens” postavio njen temelj: “da se nauče prvo vokali pa konsonanti, a onda da se spajaju glasovi u reči koje nešto znače”.
Sintetička metoda polazi od glasa i njegovog grafičkog znaka - slova. Obrađuju se elementi (glasovi), odnosno, njihovi grafički znaci (slova), koja se zatim spajaju u reči. Dakle, vrši se sinteza elemenata.
S obzirom da su mogućnosti spajanja glasova različite, to se ova metoda pojavila u dve varijante: prva, mehaničke artikulacije, po kojoj se glasovi mehanički uvežbavaju u besmislenim spojevima; i druga, tzv. normalnih reči, tj. reči sa određenim značenjem.
Teorijska osnova sintetičke metode bazira se na “psihologiji strukturalizma”.
Metodski postupak se sastoji u načinu spajanja glasova u reči, jer je reč mehanički skup glasova. Postupak je bio sledeći: uzimao se za obradu osnovni glas p, uvežbavao se sa vokalima u pravom i obrnutom redosledu (pa-po-pi, ap-op-up; pi-pi; pi-le), i najzad kao normalna reč “pile”.
Kritički osvrt na metodu: rad po ovoj metodi ima tu pozitivnu stranu, što je za polaznu osnovu uzimala glas i sinhrono ga povezivala sa grafemom (slovom), što je olakšavalo kasnije pisanje. Glas je temeljno obrađivan u sve tri pozicije u reči. Negativna strana je bila ta što je artikulaciju mehanizirala na besmislenim slogovima, i što je prve reči formirala na besmislenim slogovnim grupama. Takođe, dobijao se mali broj funkcionalnih reči za praktičan govor.
Metode artikulacije - Slogovno-sintetička metoda
Slogovno-sintetička metoda uzima za osnovu slog.
Slogovni klaster je imao dve varijante: prva varijanta je bila tipa konsonant+vokal (pi-pi), a druga je bila tipa konsonant+konsonant (br-br). Odmah se uvidelo da je druga varijanta teška za gluvo dete, pa je u cilju olakšavanja artikulacije besmislenih suglasničkih grupa dodavan na početku vokal (ubr-abs), čime se grupa proširivala eventualnim počecima normalnih reči.
Metode artikulacije - Fonomimička metoda
Osnivač fonomimičke metode bio je Ožist Groslen u Francuskoj.
Ova metoda je bila jedno vreme prihvaćena ne samo u školama za gluve, već i u redovnim školama, a našla je svoju primenu i u srpskim bukvarima.
Teorijska osnova fonomimičke metode bazira se na polisenzornoj percepciji glasa, uključujući istovremeno artikulacione kinestetičke pokrete i pokrete gornjih ekstremiteta, posebno ruku, u naglašavanju pojedinih glasova. Tako je ona uz svaki glas dodavala i pokret kao spoljni izraz glasa. Metoda je u početku bila rado prihvaćena i od gluve i od čujuće dece, premda je postojala opasnost da se proces demutizacije i učenja čitanja govora svede na igru. Posle izvesnog vremena ta metoda je napuštena.
Danas se primenjuju samo elementi te metode - “fonetski ritmovi” ili “ritmička stimulacija govornih pokreta”.
Metodski postupak se sastojao u tome što su npr. za glas O ruke stavljane oko usta, kao prilikom dozivanja; za glas U, ruke su podizane uz glavu uvis kao prilikom čuđenja; za glas A, ruke su spuštene rastavljeno uz telo sa strane, itd.
Metode artikulacije - Analitičko-sintetička metoda
Analitičko-sintetička metoda se javila krajem 19. i početkom 20. veka u jednom od najstarijih zavoda za gluve u Mađarskoj. Osnivač je Šandor Barbeli.
Miodrag Matić je 1950. godine uvodi u srpske škole.
Teorijske osnove ove metode odgovaraju psihološkim potrebama gluvog deteta, jer se u njoj daje cela reč, ali se istovremeno poklanja pažnja i glasovima.
Karakteristike analitičko-sintetičke metode su sledeće:
- Metoda se bazira na dijalektičkom shvatanju odnosa celine i delova, odnosno, cele reči i glasa, te se analizom i sintezom postiže normalna reč
- Metoda podjednaku pažnju poklanja celoj reči (pojmu), ali i glasovima od kojoj je sastavljena, pa su tako nastale njene varijante (glasovna i slogovna analitičko-sintetička metoda)
- Obučavanje u izgovaranju glasova i reči bazira se na “normalnim rečima”, pri čemu se uzima u obzir redosled prelaženja glasova po kinestetičkom principu i frekventnoj upotrebi glasa
- Saznajni momenat je dominantan od momenta učenja glasa u reči, što sve prethodne teorije nisu uzimale u obzir
- Tokom čitavog artikulacionog postupka, sistematski se stvarao neurološki kompleks, odnosno, verbalna memorija i artikulaciona kinestezija, što je formiralo engrame u svesti i fiksiralo glas
Metodski postupak je tekao na sledeći način: normalna reč (pojam) je predočen predmetom, slikom ili radnjom; reč se pisala na tabli sa isticanjem novog glasa kredom u boji; novi glas je obrađen u cilju stvaranja artikulacionog kompleksa; novi naučeni glas je spajan sa susednim glasovima (katenizacija), a zatim u celoj reči; nova reč je odmah uključivana u kratke rečenice koje su zapisivane na tabli. Istovremeno se učio izgovor i pisanje glasa u čitavoj reči, odnosno, rečenici.
Pozitivne strane analitičko-sintetičke metode su: osmišljenost radnog materijala koji izaziva interesovanje kod učenika. Polazi od cele reči, čime se obezbeđuje tečnost govornog akta, jer su svi glasovi u reči međusobno povezani i sliveni. Uvežbavanje izgovaranja glasa se završava u misaonim logičkim celinama. Razumljivost reči je jasna i nema seckanja u izgovaranju. Isti postupak se primenjuje i kod korekcije glasova.
Metode artikulacije - Globalna metoda
Osnivač globalne metode je Džon Stori, u Engleskoj, početkom 20. veka.
Globalna metoda je odbacila i analizu i sintezu, i pošla od cele reči kao osnove za učenje govora. Dakle, nema rada na elementima reči, glasovima, već se uči reč u celini.
Teorijske osnove globalne metode se baziraju na gledištima geštalt psihologije.
Metodski postupak se sastoji u tome što se gluvom detetu daje odmah cela, “normalna reč”, koju treba da shvati u svom punom značenju, i kao takvu da je nauči. Dete odmaj određuje njeno značenje, čime se nastavni proces diže na jedan viši intelektualni nivo, jer sve saznajne funkcije deluju kao jedinstvena saznajna celina. Detetu se pokaže jabuka, kaže se rečju njeno ime, i ono je shvata kao jedinstvenu celinu. Tek kasnije se govorni glasovi “doteruju” i “ispravljaju”.
Pozitivne strane ove metode su što se govor uči u normalnim rečima, artikulacija je slivenija i bez seckanja, govor je slobodniji. Deca za godinu dana nauče oko 1400 pojmova. Shvata se suprasegmentna struktura reči i artikulacija se brže savlađuje. Pogodna je za rad u predškolskom periodu, sa nagluvima i decom sa KI.
Negativne strane su da je artikulacija “labava” i sa brojnim omisijama glasova, te ne daje jasan i čist izgovor kao npr. analitičko-sintetička metoda. U njoj se odmah polazi od složenog (cele reči), a ne od lakšeg (glasa), čime se princip od lakšeg ka težem negira. Rečnik deteta se povećava, ali ne dolazi do njegove maturacije.
Dve varijante globalne metode:
1. Konstantin Mališ u Nemačkoj
- Ponavljanje cele reči ili rečenice je “prirodno učenje govora”
- Početi sa obukom što ranije, u “materinskoj školi”
- Deca ne znaju za glasove, slogove ili reči, samo za tečan govor
Principi: glasovni govor učiti u govornim celinama, govorni materijal graditi prema težini za izgovor, koristiti detetova iskustva i doživljaje; čitanje govora sa usana, pisanje i čitanje su celine; davati značenje
2. Ovid Dekroli-Herlen u Belgiji
- Vežbe identifikacije predmeta
- Povezivanje slike sa predmetom
- Povezivanje napisane reči i predmeta
- Povezivanje napisane reči i slike
- Sve vreme nastavnik imenuje predmete
- Gluvo dete shvata suštinu, imitira radnje, podržava i imitira govorne pokrete
Zaključak o metodama artikulacije
1. Učenje govora teče od predmeta ka njegovom verbalnom označavanju (denominaciji), po principu predmet-reč
2. Za uvođenje gluvog učenika u govorni akt treba ga temeljno pripremiti (fiziološki, psihološki, fonacijski), pa tek onda preći na artikulaciju glasova
3. Demutizaciju izvoditi samo na deci bliskom i pristupačnom materijalu, koji izaziva interesovanje i razvija potrebu za govorom
4. Utvrditi kompleks bazičnih glasova i tek nakon maturacije jednog prelaziti na drugi
5. Ne postoji univerzalna metoda u učenju glasova, već treba koristiti onu metodu koja je najoptimalnija u konkretnom slučaju, kod konkretnog učenika
Metode čitanja govora - Uvod
Čitanje govora i artikulacija su dva aspekta jednog istog procesa.
Artikulisani govor se manifestuje ne samo glasom, već i radom govornih organa koji taj glas stvaraju. Samim tim je određena mogućnost njegovog vidnog percepiranja. Tako govor, reč i glas postaju kompleks vidljivih pokreta na ustima i licu sagovornika u toku artikulacionog akta. Percepcija karakterističnih artikulacionih pokreta vizuelnim putem i prepoznavanjem u njima glasova i reči naziva se u surdopedagogiji “čitanje govora”.
Dakle, čitanje govora možemo definisati kao vizuelno shvatanje reči po pokretima govornih organa sa usta sagovornika.
Sinonimi za čitanje govora: čitanje govora sa usta, čitanje govora sa usta i lica sagovornika, sčitavanje govora, odčitavanje govora, čitanje govora sa usana, ogledanje govora, labiolektura…
Metode čitanja govora - Problematika
Nisu sve reči jednako čitljive po vizuelnim karakteristikama.
Mnoge reči se ne mogu pročitati jer u sebi sadrže skup glasova koji se formiraju u drugoj polovini usne duplje (mesto izgovora). Druge zbog svoje kratkoće ne daju dovoljno elemenata da budu prepoznate (vremenski okvir). Treća grupa reči je homovizuelna (vizuelno slične reči i glasovi). Četvrto, gramatički nastavci reči, koji menjaju značenje rečima, često se ne mogu prepoznati. Peto, nedostatak zvučne komponente reči, kojom se menja semantičko značenje, dovodi do toga da se reč pogrešno shvata. Takođe, na vidnu sliku reči utiče i individualni način govora (ustopis). Najzad, svemu ovome treba dodati da usta menjaju svoj izgled u zavisnosti od položaja glasa u reči, posebno vokala, tako da i u aktu čitanja govora imamo progresivnu i regresivnu asimilaciju, odnosno, da li je vokal sa karakterističnom slikom ispred konsonanta ili se nalazi iza njega.
Metode čitanja govora - Razlika u čitanju govora kod gluvorođenih i ogluvelih u prelingvalnom periodu u odnosu na kasnije ogluvele
Kasnije ogluveli i školovani gluvi prepoznaju reč na ustima sagovornika, dopunjuju nevidljive elemente po logičkom smislu i shvataju reč. Gluvorođeni moraju da nauče da iščitavaju i prepoznaju svaki pokret na ustima, da vide svaki glas, da bi shvatili njeno značenje.
U tome je i suština razlike čitanja govora jednih i drugih, jer jedni ščitavaju glas po glas, a drugi prepoznaju reč kao celinu.
Metode čitanja govora - Tri bitne osnovne komponente u aktu čitanja govora
1. Vidna percepcija glasa, odnosno, reči
2. Sinkinetički reflektorni pokreti koji evociraju kinestetičke engrame i svesti
3. Misaona aktivnost koja nadopunjuje nevidljive govorne pokrete, kojom se “pokrivaju” praznine u sčitanoj reči
Metode čitanja govora - 15 pravila za uspešno čitanje govora
1. Govoriti jasno i razgovetno, “slobodnim ustima”, sa jasnim pokretima govornih organa, bez preteranog otvaranja usta
2. Održavati pravilan tempo govora
3. Govoriti okrenut ka onome kome se obraća
4. Lice govornika treba da je maksimalno osvetljeno, a lice gluvog u senci
5. Govoriti u kratkim i pravilnim rečenicama
6. Ne kretati se za vreme govora, ne menjati rastojanje od gluvog sagovornika
7. Govoriti normalnim glasom, a ne šapatom ili vikanjem
8. Govoriti bez afektiranja
9. Usta sagovornika treba da su u nivou očiju gluvog lica
10. Ako gluvo lice ne može da pročita reč ni posle tri ponavljanja, upotrebiti lakšu reč
11. Na početku rečenice izbegavati imena, strane reči, reči sa prenosivim značenjem
12. Propratiti govor gestom ili daktilologijom
13. Ne treba insistirati da gluvo lice pročita svaku reč, važno je da shvati celinu
14. U govoru sa gluvim licem treba biti strpljiv, češće razgovarati, kako bi se upoznao sa načinom govorenja sagovornika
15. Voditi računa o vizuelnom i psihičkom zamoru gluvog lica
Metode čitanja govora - Tri osnovne metode
1. Analitička
2. Sintetička - statička i dinamička (objedinjuju se u supstitucionalnu)
3. Globalna - kompleksna i globalna metoda misaonog sadržaja
Metode čitanja govora - Analitička metoda
Polazi od vežbanja pojedinih glasova i slogova, kako bi deci usmerila pažnju na optičku sliku izgleda usta za pojedine glasove u cilju njihovog diferenciranja od vizuelno sličnih glasova.
Ona diferencira elemente govornih pokreta, što omogućuje gluvoj deci da uporedo sa globalnom percepcijom reči, uočavaju i specifične izglede pojedinih glasova.
Vrlo brzo se uvidelo da ovakav način uvežbavanja čitanja govora isuviše mehanizuje proces čitanja sa usta, da je suvoparan, zamoran i spor, neinteresantan.