SAŠKA DINASTIJA ALI DINASTIJA OTONOV Flashcards
ZAČETEK VLADAVINE
S Henrikom I. se začne obdobje vladavine Saške dinastije. Tudi on je imel bol šibko oblast (ni bil močna politična osebnost –> vojvode so mu izvolile PROTIKRALJA, zato se je moral ukvarjati še s tem).
POMEN HENRIKA
- Preuredil je vojsko (državo ogrožajo Madžari), 930 jih porazijo –> začasno premirje
- Za nekaj časa mu je uspelo doseči notranjo enotnost (okrepi centralno oblast v državi)
OTON I. ZAČETEK + ZAČETEK CESARSTVA
Je prvi, ki je dobila naziv cesarja. Okronal ga je papež Janez XII. v Rimu leta 962 (962 je zato rojstna letnica cesarstva). Ko je prišlo do zamenjave kralja so Madžari ponovno začeli napadati (upadati).
UPORI LJUDSTEV
Menjava kralja Madžari zopet začnejo upadati.
Dokončna zmaga nad Madžari: bitka pri Augsburgu leta 955, Madžari ne vpadajo več na vzhod (obseg njihove države se skozi čas spreminja).
Na vzhodnem delu države so živeli tudi Slovani (začeli so se upirati); Slovani živeli ob reki Labi (na Češkem), ki so se upirali (niso želeli živeti v tej državi).
BITKA PRI AUGSBURGU
955
KAJ OTON I. DOSEŽE
Zatiral je vstaje (vojvod) znotraj države.
Zagospodari (dobi vpliv) na severnem delu Apeninskega polotoka. Papežu je obljubil, da bo ščitil Cerkev in papeža (nadaljuje se tudi za časa naslednikov).
Glavni cilj dinastije je obnova Rimskega cesarstva.
OTON I. IN DUHOVŠČINA
Oton I. na svojo stran pridobi tudi duhovščino (dober odnos zato, ker je hotel dobiti naziv cesarja in njihovo ozemlje –> da obnovi Rimski imperij)
• Dajal jim je posestva,
• Druge pravice (pravica do kovanja denarja) in
• Carinske pravice (sredstva gredo v njihovo blagajno).
Vse bolj se je mešal v zadeve na območju Italije (Papeške države). Italijo takrat sestavlja več državic. Utrdil je oblast. Vmešaval se je v duhovščino –> on je bil tisti, ki je imenoval škofe (pride do spora). –> to pravico imajo tudi njegovi nasledniki
OTON II.
Zanima Bizanc, poročen je z bizantinsko princeso.
OTON III.
Se zanima za področje Italije (Rima), želi obnoviti Rimsko cesarstvo.
HENRIK II.