Robinson Crusoe Flashcards
Miért mondhatjuk, hogy Robinson története vallásos ösztönzésű erkölcsi példázat?
Robinsont az isteni gondviselés bünteti hajótöréssel. Büntetésének oka, hogy szembehelyezkedett a szülői bölcsességgel: a polgári jólétet odahagyva 19 évesen elhagyja otthonát. Sorsának alakulása felidézi az ószövetségi kiűzetés-történetet. Egy új világba érkezve megtapasztalja a dolgok használati értékét, előrelátóvá válik.
Hogyan jut érvényre a felvilágosodás eszméje a regényben?
Robinson a lakatlan szigeten is képes hasznosítani a társadalmi tapasztalat által felhalmozott tudást, tehát a civilizált ember magasabb rendű a primitív körülmények között élő civilizálatlan vadaknál. Péntek alakja bizonyítja, hogy az ember eredendően jó. Pénteket Robinson civilizálja: ruhát ad neki, leszotatja az emberevésről, angolul taníta, munkára ösztönzi, megtéríti.
Miért olvasható a regény az emberi erőfeszítés és a polgári civilizáció magasabbrendűségének példázataként?
Robinson gyakorlatias látásmódja, élterevalósága és szorgalma révén élhetővé teszi kényszerű lakóhelyét. A szigetre tulajdonjogát is kiterjeszti.
Milyen összefüggést mutat a regény információs világa a történelemmel?
Összefüggést mutat a 18. században az angol kereskedőtársaságok létrejöttével, a gyarmatosítás nyomán kiépülő angol világbirodalommal. Azt a meggyőződést nyomatékosítja, hogy az egyén erőfeszítésén múlik, mire viszi az életben.
Mit jelképez a lakatlan sziget?
A modern polgári világot. Önerejéből világot teremtő hőse a megányosan helytálló polgár személyiségének ősképe.
Jellemezd a mű előadásmódját!
Szembetűnően egyszerű és dísztelen. Az egyes szám első számú elbeszélés a körülmények aprólékos leírását adja. A magány hatására Robinson felülvizsgálja korábbi életét és erkölcsét, istenfélő, jámbor emberré válik. Új életét a puritán egyszerűség szellemében alakítja ki.