Fogalmak Flashcards
Mi a levél?
Személyes beszélygetést helyettesítő írásbeli műfaj. Valóságos személyhez szól. Szerzője azzal a szándékkal írja, hogy elküldje, és a címzett olvassa. Az irodalmi levél egyik vállfaja a fiktív levél, melyet a megíró nem szán elküldésre.
Mi a retorika?
Az ékesszólás tudománya. A szónoki mesterség a görög kultúrában alakult ki. Szabályait Arisztotelész rögzítette Rétorika című kömyvében.
Mi a folklór?
Az alsóbb néprétegek szellemi kultúrájának és művészeti alkotásainak összefoglaló elnevezése. Ha hivatásos művészek alkotásai másolatokban, változatokban terjednek, egyszerűsödnek, akkor folklorizálódásról beszélünk.
Mi a commedia dell’arte?
Olasz: ,,a művészet, a mesterség színjátéka”. A 16. századi Itáliában alakult ki. A népi gyökerű bohózat rögtönzésre épült. A színészek megbeszélt cselekményvázlat alapján alakították a szöveget és a játékot. Gyakran léptetett színre állandó típusokat, pl. okos és szókimondó szolga, egymásra találó szerelmesek. Jelentős szerepe volt a tájszólásnak és a tréfának.
Mi a farce?
Francia bohózat, amelyet a 14-16. századi misztériumok és moralitások betéteként adtak elő. Rövid, komikus, gyakran durva, trágár műfaj. Nevetséges helyzetre vagy csattanóra épül. Hősei általános emberi tulajdonságokat megtestesítő negatív típusok.
Mi a komédia?
Az ókorban drámai műfajt, vígjátékot jelentett, míg a középkorban szomorúan kezdődő és szerencsésen kezdődő alkotást. Modern értelemben komédia az a drámai műfaj, amely a látszat és a valóság ellentétén alapul, s benne álérték vagy értékhiány lepleződik le. Hősei kisszerű, átlagos, tipikus alakok. A komédia meghatározója a komikum, nevetséges hatást kiváltó esztétikai minőség. A jellemkomikum esetében a szereplő belső tuladjonságai miatt válik nevetségessé, a helyzetkomikum esetében pedig a körülmények alakulása folytán.
Mi a rezonőr?
Az epikus és drámai művek jellegzetes szerepköre. A szerzői nézőpontot közvetetten, külső szemlélődőként, megfigyelőként juttatja érvényre.
Mi a szentimentalizmus?
A 18. század utolsó harmadától a 19. század elejéig ható stílusirányzat. Átmenetet képezett a klasszicizmus és a romantika között. Az ember érzelmi lény voltál hangsúlyozta. Érdeklődésének középpontjába az egyéniség belső, érzelmi-lelki világa került. A vallomásosság igényét olyan műfajok szolgálták, mint a napló- vagy levélformájú regény. A szentimentalizmus a természetben ,,őshazát” látott: olyan közeget, amelyben az ember részésévé válhat a világ egységének.
Mi a regény?
Epikus műfaj, közvetlen modorban elbeszélt történetsorozat. Formája rendszerint próza, de vannak verses regények is. Általában nagy terjedelmű, hosszabb időtartamot felölelő történetet mutat be. Cselekménye szerteágazó, fő- és mellékszereplőkkel.
Mi az utópia?
Fantasztikus színezetű, megvalósíthatatlan társadalomelméleti elképzelés. Ellenutópia vagy disztópia: negatív jövőképet vázol fel.
Mi a szatíra?
A komikum vállfaja. Gúnnyal, kárörvendve vagy haragos dühvel mutatja be azt a jelenséget, amelyet fölényese elutasít.
Mi a tézisregény?
Egy filozófiai, bölcseleti, erkölcsi állítás igazolásának vagy cáfolatának szándékával megírt regény.
Mi a Sturm und Drang?
Az 1770-es években fellépő mozgalom, mely szembehelyezkedett a felvilágosodás addigi eredményeivel. Fiatal polgári értelmiségiek vezették. Jelentése ,,vihar és vágy”. A racionalizmus kritikája jellemzi: művészi gondolkodásának középpontjában az ösztönös tehetség, a zseni állt. A zseni érzelmeire és intuícióira hallgató, lázadó titán. Eszményképe a görög mitológia Prométheusza volt: a titán, aki az olümposzi istenek ellen lázadva megszerezte az emberiség számára a tüzet.
Mi az emberiségköltemény?
Formailag a drámai műnem szerint szerveződik. Világképi alapozottsága, bölcseleti indíttatása lírai jellemző. Az emberi létezés értelmét, az ember cselekvési és döntési lehetőségeit firtatja.
Mi a röpirat?
Néhány oldaltól 40-50 oldalig terjedő nyomtatott mű. Szerzője valamely aktuális kérdésben, többnyire egy nyilvánosan zajló vitában foglal állást; célja, hogy másokat is meggyőzzön igazáról.
Mi a cikk?
Egy jelenséget átfogó igénnyel tárgyaló, sokoldalúan megvilágító publicisztikai műfaj. Az adott területen szakértelmet kíván a szerzőtől.
Mi a tanulmány?
Tudományos igénnyel megírt, valamilyen kérdéssel, ismeretkörrel részletesen foglalkozó, érvelő írásmű.
Mi a vátesz?
A költészetben a prófétai ihletettségű, látnoki szerepben fellépő beszélő megjelölésére használt elnevezés. A váteszköltő azt a közösséget szólítja meg, amelyből ő is származik.
Mi az ars poetica?
A költészet szűkebb és tágabb szakmai céljait és eszközeit, a költő és a világ kapcsolatát vagy a költői műalkotás lehetséges szerepeit tematizáló költemény. A romantika korától gyakorivá váltak a személyes, vallomásos ars poeticák.
Mi a hangszimbolika?
A beszédhangok sajátosságaiban rejlő érzelmi jelentés poétikai felhasználása a szövegbeli jelentés árnyalására. Pl. hangutánzás, hangulatfestés.
Mi a tiszta rím?
A sorok végének mássalhangzói és magánhangzói is azonosak, összecsengnek.
Mi az assozonánc?
A sorvég egy-két szótagját alkotó magánhangzó azonossága, a rímalkotó szótagok mássalhangzóinak rokonsága hozza létre a rímet.
Mi a szimultán ritmus?
Egyazon versben kétféle ritmizálási elvérvényesül. Leggyakoribb formája az időmértékes és ütemhangsúlyos verselés egyidejű megvalósulása.
Mi az elégico-óda?
Elégikus motívumokat befogadó óda. Hangulata fájdalmas, lemondó, belenyugvó hangulat kapcsoloódik.
Mi a szinesztézia?
Két vagy több egyszerre érvényesülő érzéki hatás egyidejű kifejezésére szolgáló szókép, metafora.
Mi az episztola?
Valóságos személyhez írott verses levél.
Mi a fejlődésregény?
Központi tárgya a hős fejlődésének útja, a személyiség formálódásának bemutatása. Cselekménye szegényes. Az elbeszélő a belső lélekállapot alakulására, a főhős élményeinek, tapasztalatainak bemutatására összpontosít.
Mi a történelmi regény?
Középpontjában valamely jelent megelőző kor társadalmának kérdései állnak. Hősei sorsának alakulása összefüggést létesít a közösség nagy sorskérdéseivel.
Mi a verses regény?
Valószerű világot alkot, saját kora társadalmának, embertípusainak, a személyiség érvényesülési lehetőségeinek megragadására tesz kísérletet. A realizmus jegyei is megtalálhatók benne. A 19. században alakult ki.
Mi a felesleges ember?
Az Anyegin nyomán vált a 19. százado orosz irodalom jellegzetes típusává. A karakter legjellemzőbb tulajdonsága a világidegenség, a tétlenség és az unalom. Birtokában van a cselekvésheu szükséges szellemi és fizikai képességeknek, mégis képtelen a cselekvésre. Szenved a semmittevéstől, de a céltalanság tudata fensőbbségérzettel is eltölti.
Mi a mindentudó elbeszélő?
A valószerűség látszatát keltve szigorú oksági és időrendben halad előre. Tájékoztatja az olvasót a szereplők előéletéről, céljairól, indítékairól.