Rener: Težave s pojmom družina Flashcards
Kaj so preskriptivna označevalna dejanja?
- So tista, ki označujejo kar producirajo. Gre za dejanja instituiranja. Z definatornim posegom v realnost, to realnost pravzaprav ustvarjamo, ne samo naravno opisujemo.
- Preskriptivno - predstavlja družben napotek, diagnozo, ki vpliva in je hkrati odraz moralno ideoloških predstav in socialno političnega delovanja. Moralno / normativno - nagrajeno.
Kakšna mora biti definicija družine?
- Razlikovalna (distinktivna) - ki bo zajemala vse tiste bistvene dimenzije družin, ki jo konstituirajo in hkrati razlikujejo od podobnih oblik vsakdanjega življenja ljudi, kot so gospodinjstva ali zakonska zveza
- Inkluzivna (nediskriminatorna), ki bi zajela vse tiste oblike in načine družinskega življenja, ki se realno pojavljajo, ter med njimi ne bi razlikovala na podlagi ideoloških sodb (npr. družine istospolnih partnerjev, ki so le izjemoma priznane kot legitimna in legalna družinska oblika);
- Operativna (socialnopolitično, statistično in raziskovalno operacio-nalna), ki bo torej učinkovita, tako da jo bo mogoče uporabljati v državno administrativnem in raziskovalno informacijskem delu.
Razlikovanje med gospodinjstvom in družino v demografski statistiki/statistični stroki/sociološki stroki
Zgodnje demografske študije med pojmoma niso razlikovale, kar je bil odraz zahodnega priviligiranja moderne industrijske družine.
Gospodinjstvo je za sociološke definicije obrobnega pomena, za demografske in statistične je še vedno pomembna enota analize.
V sociološkem raziskovanju in v socialnih (družinskih) politikah se težnje po poenotenju konceptov družine in gospodinjstva ne pojavljajo. Vzroki so preprosti: skupnih smernic evropske politike ni, ker so ideološke (nazorske) razlike v tem, kako dojemamo družine in kakšni naj bi bili socialno politični ukrepi prevelike. Načini družinskega življenja ljudi, razmerij so bili vso moderno dobo privilegiran objekt poželenja velikih ideologij.
V sodobni statistiki gospodinjstvo sestavlja skupina oseb, ki živijo v istem bivališču, gospodinjstvo obravnava tudi kot le eno osebo - samsko gospodinjstvo. Nekatera statistična opredeljevanja zahtevajo še dodatne kriterije npr. skupni proračun, redno uživanje obrokov.
- Koncept vezan na skupno bivanja ali
- Koncept vezan za vzdrževanje gospodinjskih dejavnosti (proračun, obroki) - UNECE PRIPOROČA TO
Sodobna statistična stroka daje prednost definiranju družine, ki se pogosto uporablja za popisne in populacijsko statistične namene, ter ga priporoča tudi UNECE:
“Družino definiramo v ožjem smislu kot jedrno družino, to sta dve ali več oseb, ki živijo v skupnem gospodinjstvu in so med seboj povezani s kohabitacijo, zakonsko zvezo ali starševskim razmerjem.
Definicija družine UNECE (statistična/popisna definicija)
Družino definiramo v ožjem smislu kot jedrno družino, to sta dve ali več oseb, ki živijo v skupnem gospodinjstvu in so med seboj povezani s kohabitacijo, zakonsko zvezo ali starševskim razmerjem
- Torej pari brez otrok, z enim otrokom, eden od staršev z enim / več otroki
Kohabitirajoča partnerja
Dve osebi, če večinoma časa prebivata v skupnem gospodinjstvu, nista sklenila zakonske zveze, poročata, da je njuno razmerje podobno zakonski zvezi (istospolna - družina).
Trigeneracijska gospodinjstva
Ne tvorijo ene družine, ampak dve ločeni družini ali eno družino s članom drugega gospodinjstva.
Kdo je otrok (Keilman)?
Katerakoli oseba brez partnerja, ki večinoma prebiva v skupnem gospodinjstvu z vsaj enim od staršem. Lahko so tudi pastorji / pastorke ali posvojeni, ne pa tudi rejenci in rejenke. Otrok, ki živi v družini s poročenim / kohabitirajočim parom, je (biološki, legalni) otrok vsaj enega od partnerjev, vendar ne nujno tudi skupni otrok para.
UNECE/statistična/popisna tipologija družine
Družine zakonskih parov z otroki ali brez njih
Neporočeni (kohabitirajoči) partnerji z otroki ali brez njih
Matere / očetje z otrokom/otroci
Družina tudi če nimata otrok, jih nikoli nista imela ali so zapustili gospodinjstvo.
Sociološka definicija družin
Kot konstitutivni element družine opredeljuje starševsko razmerje kot socialno razmerje:
“Družino definiramo kot skupino oseb, ki živi v skupnem gospodinjstvu in jo sestavlja vsaj en otrok in vsaj ena odrasla oseba in je med seboj povezana s kohabitacijo, zakonsko zvezo in starševskim razmerjem.
Socioloških definicij je mnogo, skupno jim je, da družino opredeljujejo kot vsaj dvogeneracijsko skupnost in družbeno institucijo, ki skrbi za otroke.
OZN definicija družine–> najbolj inkluzivna (sprejemajoča) in najmanj diskriminatorna
Družino predstavljajo vsaj en odrasel človek ali skupina ljudi, ki skrbi za otroke in je kot taka prepoznana v zakonodajah ali b običajih držav članic.
Skrb za otroka je tako edini zares konstitutivni element definicije in hkrati element, ki družino razlikujejo od partnerskih zvez, zakonske zveze, gospodinjstva, sorodstva. Prepoznajo se lahko tudi družine, ki jih Z družina ne pozna ali celo prepoveduje (poligamija). Raziskovalnostatistična operativnost je šibka točka.
OZN tipologija družin
Jedrne družine (Biološke, socialne jedrne, enostarševske družine in adoptivne družine. Odselitev odraslih od otrok je prehod iz biološke v socialno jedrno)
Razširjene družine (tri in večgeneracijske družine, poligamne razširjene in plemenske razširjene)
Reorganizirane družine (dopolnjene, ali vzpostavljene, življenje v skupnostih (komunski način) in reorganizirane družine istospolnih partnerjev).
Brownova tipologija družin
- Jedrne (družine staršev in otrok)
- Klasične razširjene (vertikalno, horizontalno in družine, sestavljene in več jedrnih družin, ki jih povezuje sorodstveno razmerje in strnjena lokacija bivanja)
- Modificirane razširjene (družine, ki so geografsko ločene, vendar vzdržujejo redne sorodniške stike in si nudijo vzajemno oporo).
- Enostarševske
- Reorganizirane (ponovno vzpostavljene oz družine, v katerih je vsaj en od staršev socialni, ne pa tudi biološki starš).
Rener (naša) tipologija družin
- Jedrne družine (dvostarševske, enostarševske, reorganizirane)
- Razširjene družine (klasične r, razpršene razširjene - modificirane)
Dva načina družinskega življenja, ki sta v Sloveniji pogosto prisotna
- Razpršene družine (najpogostejši način življenja pri nas - formalno ločeni družinski gospodinjstvi (običajno staršev in otrok, bratov, drugih sorodnikov), ki bodisi živijo na razmeroma strnjenih lokacijah (ista hiša, stanovanje) ali na različnih lokacijah, vendar si kontinuirano nudijo vzajemno oporo in pomoč na različnih ravneh (materialno, delovni, storitveni, in čustveni)
- LAT Faza - podaljšana mladost pri starih, poldružinsko življenje, tak način življenja je težavno zajeti ker lahko pomenijo številne življenjske aranžmaje (živeto do 26. leta, po zaključku šolanja, zaposlitvi, občasno druge, redno obiskovanje staršev). Gre za vmesno fazo med družinsko odvisnostjo in od starševske družine neodvisnim življenjem. Značilna ekonomska odvisnost in socialna neodvisnost. Razlogi subjektivni ali objektivni.
Kakšen je namen tipologij družin?
Socialno političen in raziskovalen.
- Raziskovalno ustrezna tipologija,če lahko z njo ugotavljamo množične realne oblike družinskega življenja
-Socialnopolitičen namen, da s pomočjo tipologij odkrivamo tiste družinske oblike, ki potrebujejo oporne socialnopolitične ukrepe, ker se zaradi svoje sestave, načina družinskega življenja občasno / trajno soočajo s socialnimi deprivacijami.