Regulatorni mehanizmi u organizmu+ regulacija tjelesne temperature Flashcards

1
Q

Kako su regulirane potrebe živih bića?

A

potrebe živih bića regulirane su :
a) unutarnjim potrebama
b) vanjskim podražajima

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Koje potrebe razlikujemo?

A

razlikujemo:
a) urođene/biotičke potrebe
b) stečene potrebe

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Što su urođene potrebe?

A

urođene ili biotičke potrebe su potrebe nastale kao posljedica fizikalno-kemijskih poremećaja unutarnjeg miljea ili homeostaze, njihovo zadovoljenje je apsolutno nužno za život jedinke i opstanak vrste.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Što je homeostaza?

A

homeostaza je pojam koji je uveo američki fiziolog Wlater B. Cannon vezan za regulaciju tjelesne temperature. HOMEOSTAZA je proces regulacije raznih unutarnjih tjelesnih varijabli unutar nekog zadanog raspona koji je neophodan za normalan rad tjelesnih stanica, ti procesi se aktiviraju kada varijabla izađe iz optimalnog raspona

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Koji regulatorni mehanizmi postoje za održavanje homeostaze?

A

za održavanje homeostaze imamo:
a) mehanizme za detekciju
koji služe za registriranje odstupanja raznih tjelesnih varijabli od optimuma u odvijanju bio-kemijskih procesa u unutrašnjosti organizma

b) mehanizme za korekciju
koji induciraju promjene kako samih uvjeta unutar organizma, tako i ponašanja koje će omogućiti da se ponovno javi ravnoteža .

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Što je setpoint?

A

setpoint je raspon do kojega određena varijabla može odstupati, taj je raspon jako uzak, kada varijabla odstupa od te fiksne razine pokreću se sustav za kontoliranje odnosno mehanizam fiskne razine, mehanizam detekcije i izvršni mehanizam/mehanizam korekcije.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q
A
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Koliko prosječno energije organizam troši na održavanje tjelesne temperature?

A

čovjek u prosjeku sagori 2000 cal energije a 55% od te ukupne energije organizam troši na regulaciju tjelesne temperature, kao nusprodukt metaboličkih reakcija stvara se toplina.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Kako dijelimo organizme prema načinu regulacije tjelesnee temperature?

A

dijelimo ih na:
a) POIKILOTERMIČKE/ egzotermne organizme koji ne održavaju stalnu tjelesnu temperaturu već njihova tjelesna temperatura iznosi isto koliko i trenutačna temperatura okoline, takvi organizmi su npr zmije,ribe, žabe, prednost ovakvog reguliranja je što troši manje energije pa samim tim oraju unositi ii manje hrane, a nedostatak je što ovise o okolinskoj temperaturi
b) HOMEOTERMIČKE/ endotermne organizme koji sami održavaju jelesnu temperaturu tj, tijelo prati nekoliko varijabli u različitim dijelovima tijela da bi se odredila moguća potreba za toplinom ili hlađenjem ovisno o potrebi aktivira se nekoliko regulatornih mehanizama koji su donekle nezavisni, takvi organizmi su npr čovjek, ptice

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Kakva je fiksna razina za temperaturu kod čovjeka?

A

fiksna razina nije uvijek ista, kod čovjeka može varirati između 36,6° i 37,7° tj nije uvijek ista i ovisi o cirka-dijurnim ritmovima.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Koja neuralna struktura je centar za regulaciju tjelesne temperature?

A

hipotalamus je neuralna struktura za regulaciju tjelesne temperature s tim da je DORSALNI hipotalamus regulira zagrijavanje, a VENTRALNI( supraoptička i preoptička jezgra) regulira hlađenje, oni se recipročno inhibiraju odnosno aktivacija jednih inhibira aktivaciju drugih

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Kako centri za regulaciju temperature registriraju trenutačnu tjelesnu temperaturu?

A

registriraju je na dva načina:
1. teremoreceptorima u samom hipotalamusu koji registriraju promjene u temperaturi krvi koja teče kroz ta područja
2. termoreceptorima u koži koji šalju impulse preko neurona kralježničke moždine u hipotalamus.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Koji su fiziološki mehanizmi za sprječavanje hipotermije?

A

periferna vazokonstrikcija, povećanje metabolizma, ritmička kontrakcija mišića, piloerekcija,, prestanak znojenja i psihička želja za toplinom.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Što je periferna vazokonstrikcija?

A

periferna vazokonstrikcija je fiziološki mehanizam koji se aktivira kada nam je hladno, on sužava krvne žile koje vode prema periferiji kako bi se smanjilo hlađenje krvi uslijed dodira sa hladnom okolinom, to može dovesti do opadanja površinske temperature tj da se ekstremiteti ohlade kako bi se sačuvala unutarnnja temperatura (srce, mozak, unutarnji organi).

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Čemu pridonosi povećanje organizma prilikom dodira sa hladnom okolinom?

A

povećanjem metabolizma povećava se lučenje adrenalina i tiroksina, te dolazi do pojačane aktivnosti simpatikusa što rezultira povećanim oslobađanjem toplinkse energije kao nusprodukta metaboličkih reakcija.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Čemu pridonosi ritmička kontrakcija mišića prilikom dodira sa hladnom okolinom?

A

ritmička kontrakcija mišića ili drhtanje pridonosi povećnjem radnog metabolizma.

16
Q

Što je piloerekcija?

A

piloerekcija je mehanizam koji se aktivira kada nam je hladno, odnosno dlačice na našoj koži se podignu/naježimo se, to povećava izolaciju budući da se između sloja kože i dlačica uhvati više zraka koji spreječava dodir sa hladnom okolinom.

17
Q

Što je periferna vazodilatacija?

A

periferna vazodilatacija je fziološki mehanizam koji se aktivira kada nam je vruće, on dovodi do širenja krvnih žila prema periferiji što omogućuje hlađenje krvi uslijed dodira sa zrakom.

18
Q

Čemu pridonosi prestanak znojenja prilikom dodira sa hladnom okolinom?

A

prestanak znojenja je rezultat stimulacije stražnjih tj dorsalnih centara hipotalamusa koji zatim recipročno inhibiraju prednje centre hipotalamusa.

19
Q

Koji su fiziološki mehanizmi za spreječavanje hipertermije?

A

periferna vazodilatacija, znojenje, smanjenje tjelesne aktivnosti, dahtanje.

20
Q

Čemu služi znojenje prilikom obrane od hipertermije?

A

znojenje sliži za hlađenje evaporacijom što je omogućeno zbog simpatičkih stimulacija žlijezda znojnica .

21
Q

Čmmu služi smanjena tjelesna aktivnost prilikom obrane od hipertermije?

A

smanjenje tjelesne aktivnosti dovodi do smanjenja radnog metabolizma, a time i smanjenja i oslobođenja toplinske energije.

22
Q

Što je fenomen povišene temperatue?

A

to je feomen kojim se objašnjava da povišenje tjelesne temperature uslijed bakterijske ili virusne infekcije služi kao obrambena reakcija organizma, jer toplina nepovoljno utječe na bakterije tako da stvara nepogodnu okolinu za njihov rast tj povišena temperatura smanjuje razinu željeza u krvi čime se poveća želja/potreba bakterija za željezom, a kod virusa pospješuje produkciju INTERFERONA i drugih antivirusnih tvari u organizmu.

23
Q

Kako nastaje povišena temperatura?

A

povišena temperatura nastaje tako da uslijed infekcije organizam mobilizira leukocite da napadaju strane mikroorganizme (fagocitoza), ti leukociti oslobađaju specifičan protein kojiizaziva produkciju PROSTAGLADINA E1 koji nepoznatim mehanizmom djeluje na stanice dorsalnog hipotalamusa koji dalje aktivira mehanizme za povećanje temperature.

24
Q

Koji je smisao groznice?

A

smisao groznice je u daljnjem povećanju tjelesne temperature, jer se kasnije aktiviraju razni mehanizmi za povećanje temperature.

25
Q

U čemu još leži smisao regulacije tjelesne temperature?

A

smisao regulacije tjelesne temperature osim kao homeostatskog prpcesa leži i u tome da to može biti i anticipacijski mehanizam, npr strah je popraćen velikom fizičkom aktivnošću npr bježanjem koje izaziva veliko oslobađanje topline, organizam na to reagira znojenjem kako bi spriječilo pregrijavanje organizma.