Hipofiza Flashcards
Što je hipofiza?
hipofiza ili pituitarna žlijezda je glavna žlijezda endokrinog sustava jer njena endokrina aktivnost direktno kontrolira niz drugih endokrinih žlijezda npr. štitnjače, nadbubrežnih žlijezda. Promjera je 1cm i smještena sa unutarnje/bazalne strane mozga ispod hipotalamusa, sa hipotalamusom je povezana infundibulumom ili pituitarnim drškom. Postoji i pons intermedia koji luči MSH - melanocit stimulirajući hormon koji regulira raspodjelu kožnog pigmenta.
Od čega se sastoji hipofiza?
hipofiza se sastoji od ADENOHIPOFIZE koja se nalazi u prednjem/frontalnom režnju i NEUROHIPOFIZE koja se nalazi u stražnjem/ocipitalnom režnju.
Kako je građena adenohipofiza?
adenohipofiza je građena od tri vrste stanica:
1. KROMOFOBNE -50%
2. ACIDOFILNE- 40%, koje luče STH i LTH
3. BAZOFILNE -10%, koje luče TSH, ACTH, FSHN LH.
Kontolni mehanizam adenohipofize?
kontolni mehanizam adenohipofize je mehanizam povratne sprege= njenom endokrinom aktivnošću upravlja hipotalamus kemijskim odnosno hormonalnim putem, živčana vlakna nekih hipotalamičkih stanica luče u krvotok FAKTORE KOJI OSLOBAĐAJU/INHIBIRAJU (hormone), oni dospijevaju krvnim putem u adenohipofizu preko HIPOTALAMIČKE-HIPOFIZNE PORTALNE ŽILE u infundibulumu u kojoj krv teče od hipotalamusa prema hipofizi, krv u sebi nosi hipotalamički produkt tj. NEUROSKERECIJSKE TVARI koje šalju naredbe iz hipotalamusa za lučenje nekog hormona. Hipofiza izlučuje tropne hormone odnosno one koji djeluju na izlučivanje hormona drugih žlijezda , ti se hormoni šire krvlju do žlijezde, a ona potom luči svoje hormone u krv i tako uzrokuje promjene u organizmu.
Kako se regulira razina hormona u krvi?
regulira se mehanizmom povratne sprege odnosno kada se razina hormona u krvi poveća, hipotalamus prestaje lučiti faktor koji oslobađa, on ne djeluje na hipofizu a ona ne luči tropni hormon do daljnjeg. To nije univerzalan mehanizam ali je jako raširen, uključuje štitnjaču, nadbubrežne žlijezde, spolne žlijezde.. Svi hormoni adenohipofize djeluju na druge žlijezde osim STH.
STH?
SOMATOTROPNI HORMON je jedan polipeptidni lanac od 190 aminokisleina s dva disulfidna mosta unutar molekule, oslobađa se u većim količinama u razvojnoj dobi, a nakon puberteta se proizvodnja tog hormona bitno smanjuje. Potiče rast svih stanica i tkiva tako da im povećava volumen, to dalje pospješuje mitozu. Do toga dolazi jer STH povećava propustljivost membrane za aminokiseline te dolazi do povećane sinteze proteina.
Poremećaji vezani za lučenje STH?
u dobi rasta smanjeno lučenje STH može dovesti do patuljastog rasta, a prekomjerno lučenje STH u dobi rasta može dovesti do gigantizma. U odrasloj dobi prekomjerno lučenje STH dovodi do AKROMEGALIJE, koju karakteriziraju specifične promjene u izgledu npr. kosti rastu u širinu, čelo se iskosi, prsti ruku se zadebljaju…
ACTH?
ADENOKORTIKOTROPNI HORMON hormon stimulira rad kore nadbubrežne žlijezde da luči kortikosteroide odnosno kortizol i aldosteron.
TSH?
TIREOTROPNI hormon stimulira rad štitnjače da luči tiroksin i to tako da ubrzava apsorpciju joda iz krvi u stanice štitnjače, ubrzava ugrađivanje joda u tiroksin i ubrazva otpuštanje većranije stvorenog tiroksina.
GTH?
GONADOTROPNI hormon stimulira rad spolnih žlijezda da luče testasteron, estrogen, progesteron.
LH?
hormon LUTEINIZACIJE kod žena je hormon kojeg luče gonadotropne stanice, a pokreće ovulaciju i razvoj žutog tijela.
ICSH?
kod muškaraca stimulira intesticijske stanice, odnosno stimulira Leidigove stanice za proizvodnju testosterona.
FSH?
FOLIKULO-STIMULACIJSKI hormon kod žena potiče sazrijevanje Graafova folikula u jajniku, kod muškaraca nužan ej za spermatogenezu- sazrijevanje spolnih stanica.
LTH?
LUTEOTROPNI hormon, koji je prolaktin , djeluje na aktivnost žutog tijela i mliječnih žlijezda.
Neurohipofiza?
neurohipofiza je građena od stanica sličnih glija stanicama, nenom endokrinom aktivnošću upravlja hipotalamus neuralnim putem. U neurohipovizi završavaju živčana vlakna koja pripadaju stanicam smjštenim u PARAVENTRIKULARNOJ i SUPRAOPTIČKOJ jezgri hipotalamusa. Luči ADH i OKSITOCIN.