Regulacija tjelesnih zaliha tekućine Flashcards
Kolika količina vode se nalazi u esktracelularnoj i intracelularnoj tekućini?
U ekstracelularnoj tekućini nalazi se oko 1/3 vode odnosno 1% cerebrospinalnog likvora, 7% krvne plazme i 25% intersticijske tekućine. U intracelularnoj tekućini nalazi se oko 2/3 vode odnosno 67% tjelesnih tekućina.
Kada dolazi do pojave osmotskog tlaka?
Do pojave osmotskog tlaka dolazi kada se zbog hipotoničnosti ili hipetoničnosti poremeti izotoničnost intracelularne i ekstracelularne tekućine. Ako tekućina u jednom pretincu postane koncentriranija od tekućine u drugom pretincu zbog dodavanja tvari ili uklanjanja vode, tekućina veće koncentracije izvlači vodu iz stanice manje koncentracije sve dok se ne uspostavi izotoničnost. Suprotno tome ako se koncentracija otopine u jednom pretincu smanji zbog dodavanja ili odstranjivanja otopljenih tvari iz nje se voda izvlači u drugi pretinac.
Što je hipertoničnost?
Hipertoničnost je
Što je izotoničnost?
Izotoničnost je stanje intracelularne i ekstracelularne tekućine u normalnim uvjetima, to znači da imaju istu koncentraciju otopljenih tvari. Posljedica toga je nepostojanje osmotskog tlaka koji bi izvlačio vodu iz stanice ili je uvlači u stanicu.
Što je hipertoničnost?
Hipertoničnost je stanje u kojem je ekstracelularna tekućina hipertonična u odnosu na intracelularnu zbog uklanjanja otpljenih tvari ili uklanjanja vode iz nje, to dovodi do osmotskog tlaka koji izvlači vodu iz stanice sve dok se ponovno ne uspostavi izotoničnost.
Što je hipotoničnost?
Hipotoničnost je stanje u kojem je ekstracelularna tekućina hipotonična u odnosu na intracelularnu tekućinu, zbog uklanjanja otopljenih tvari ili dodavanja vode u nju, to dovodi do somotskog tlaka koji uvlači vodu u stanicu sve dok se ponovno ne uspostavi izotoničnost.
Koja je glavna otopljena tvar u tjelesnim tekućinama?
Glavna otopljena tvar u tjelesnim tekućinama je natrij.
Koju funkciju obavljaju bubrezi i kako?
Funkcija bubrega je da višak vode i natrija izvlače iz krvi i izbaciju iz tijela. Krv ulazi u bubrege kroz bubrežne arterije, a u bubrezima se iz krvi izdvajaju nečistoće i višak vode i natrija. Krv odlazi iz bubrega kroz bubrežne vene, a urin kroz mokraćovod ide u mjehur gdje se pohranjuje prije izlučivanja. U ljudskom bubregu postoji oko milijun neovisnih funkcija- nefrona, svaki nefron je složeno klupko kapilara i cjevčica, suvišna voda i natrij prolaze kroz cjevčice i onda u mokraćovod.
Osim mokrenja koji još mehanizmi služe za gubljenje tekućine?
Osim mokrenja mehanizmi za gubljenje tekućine su znojenje, disanje, izlučivanje facesa i hlapljenje.
Kako tijelo reagira na značajno smanjenje tjelesnih zaliha vode?
Tijelo na značajno smanjenje tjelesnih zaliha vode reagira tako da poduzima korake kojima zaustavlja smanjenje tjelesnih zaliha vode i izaziva žeđ.
Koja je razlika između stanične dehidracije i hipovolemije?
Stanična dehidracija je fiziološki sustav koji posreduje pijenje izazvano deprivacijom i vezan je za smanjenje volumena intracelularne tekućine.
Hipovolemija je drugi fiziološki sustav koji posreduje pijenje izazvano deprivacijom i vezan je za smanjenje volumena krvi.
Kakvu ulogu ima sol u staničnoj dehidraciji?
Žeđ izazvana slanom hranom je uzrokovana staničnom dehidracijom. Budući da sol ne može proći kroz membranu stanice ona se nakuplja u ekstracelularnoj tekućini i čini je hipertoničnom, što dalje izaziva pojavu osmotskog tlaka i izaziva izvlačenje vode iz stanice.
Koje stanice su odgovorne za otkrivanje dehidracije?
Stanice koje su odgovorne za otkrivanje dehidracije su osmoreceptori.
Gdje su smješteni osmoreceptori?
Osmoreceptori su smješteni u lamini terminalis ( prednja stijenka treće moždane komore) i supraoptičkoj jezgri.
Koja su dva mehanizma kojima osmoreceptori izazivaju žeđ?
Dva mehanizma kojima osmoreceptori izazivaju žeđ su izravni i neizravni.
Izravni mehanizam je neutralne prirode - stanična dehidracija uzrokuje da osmoreceptori pobuđuju neuralne krugove koji podreduju osjećaj žeđi.
Neizravni mehanizam je hormonalne prirode- stanična dehidracija uzrokuje da osmoreceptori povećaju lučenje ADHa iz neurohipofize, a njegove povećane razine dovode do mehanizama koji imaju ulogu očuvanja tjelesnih zaliha vode i povećanjem žeđi.