Nadbubrežna žlijezda Flashcards
Što je nadbubrežna žlijezda?
nadbubrežna žlijezda je parna žlijezda endokrinog sustava koju čine gornje polovine bubrega i sastoji se od dva funkcionalno posve različita dijela srži i kore
Opiši srž nadbubrežne žlijezde.
srž nadbubrežne žlijezde direktno je inervirana centrima u lateralnoj kolinearnoj kralježničkoj moždini, to su simpatička vlakna što znači da je sama sebi ganglij.
Od čega je građena srž nadbubrežne žlijezde?
srž nadbubrežne žlijezde građena je od modificiranih ganglijskih stanica koje su dio simpatikusa, to je jedino tkivo koje direktno dobiva impulse iz kralježničke moždine, tj. u kojem preganglijska simpatička vlakna završavaju neprekinuto izlateralne kolumne medulle spinalis.
Koje hormone luči srž?
srž nadbubrežne žlijezde luči dva hormona adrenalin i noradrenalin, koji se još nazivaju i epinefrin i norepinefrin.
Djelovanje hormona srži nadbubrežne žlijeze?
učinak tih hormona je sličan učinku simpatikusa, ovi hormoni zapravo nadopunjuju i pojačavaju rad simpatikusa. Glavna razlika je da je trajanje efekata ovih hormona oko 10 puta duže nego od efekta pojačane aktivnosti simpatikusa, prvsnstveno zbog relativno sporog odstranjivanja tih hormona iz krvi.
Kakve efekte ima adrenalin na određene sustave u tijelu?
adrenalin povećava ferkvenciju strčanog rada tj puls, te povećava snagu srčanog mišića, adrenalin značajno djeluje na metabolizam stanica tj. može ga povećati čak za 100%= prilikom djelovanja adrenalina glikogen se razgrađuje u glukozu što organizmu daje dodatnu energiju te dovodi do povećane opće aktivacije cijelog organizma, adrenalin stimulira rad adenohipofize da pojačano luči ADCH, TSH i GTH koji također ubrzavaju rad metabolizma, adrenalin ubrzava provođenje živčanih impulsa
Kakve efekte ima noradrenalin na određene sustave u tijelu?
pod utjecajem noradrenalina dolazi do vazokonstrikcije odnosno sužavanja krvnih žila što rezultira povišenjem krvnog tlaka i minutnog volumena srca.
Čime je regulirana sekrecija hormona srži naddbubrežne žlijezde?
sekrecija hormona nadbubrežne žlijezde ovisi o općoj razini aktivacije organizma tj. SŽS, npr. tijekom spavanja ti se hormoni luče u malim količinama ali već kod malo povećane aktivnosti dolazi do povećanog lučenja tih hormona, također, oni podražaji koji su bolni, dugo traju, izazivaju bol npr u stresnim situacijama dovode do lučenja velike količine adrenalina.
Koja je funkcija kore nadbubrežne žlijezde?
funkcija kore nadbubrežne žlijezde je pod neposrednom kontrolom adenokortikotropnog hormona kojeg luči adenohipofiza.
Koje hormone luči kora nadbubrežne žlijezde?
kora nadbubrežne žlijezde luči skupinu hormona koja se naziva kortikosteroidi koji se sintetiziraju iz koletserola, to je skupina različitih hormona koji djeluju na specifične metaboličke procese u organizmu.
Kako dijelimo kortikosteroide?
dijelimo ih na:
MINERALOKORTIKOIDE čiji glavni predstavnik je ALDOSTERON koji sudjeluje u regulaciji minerala podsredstvom elsktrolita tj. djeluje na količine natrija, kalija i klorida u ekstercelularnoj tekućini i to tako da stimulira reapsorbciju natrija i izlučivanje kalija urinom
GLUKOKORTIKOIDI čiji je glavni predstavnik kortizol koji djeluje dijabrtogeno odnosn povećava koncentraciju glukoze u krvi, također djeluje na metabolizam masti i proteina u organizmu, ova skupina hormona važna je kod odgovora organizma na stres i za funkcioniranje imunološkog sustava
Osim mineralokortikoida i glukokortikoida koje još hormone luči kora nadbubrežne žlijzde?
osim te dvije skupine kore još luči manje količine androgenih hormona čiji je učinak sličan testasteronu, te spolne hormone poput androgena i anrostenediona koji je sličan testasteronu ali slabiji i ima veću ulogu kod žena nego kod muškaraca.
Što je Adisonova bolest?
adisonova bolest je naziv za hipofunkciju kore nadbubrežne žlijezde, simptomi su izemoglost, progresivno slabljenje, probavne smetnje, smanjenje krvnog tlaka, pigmentacija kože, bez liječenja uzrokuje smrt.
Što je Chusingova bolest?
chusingova bolest je naziv za hiperfunkciju kore nadbubrežne žlijezde, simptomi su povećan krvni tlak, osteroporoza, odebljanje lica i gornjeg dijela tijela, povećana dlakavost.
Kakvi su kratkotrajni efekti stresa?
u kratkotrajnom stresu iz simpatičkih centara preko hipotalamusa živčani impulsi odlaze u srž nadbubrežne žlijezde, u toj kratkotrajnoj rekaciji se luči adrenalin koji utječe na disanje, tlak i srce, uklanjanjem iz situacije djeluju parasimpatikus koji djeluje tako da inhibira lučenje adrenalina.