Redzes sensorā sistēma Flashcards
Acs caurspīdīgās struktūras
- Radzene
- Priekšējās kameras šķidrums
- Lēca
- Stiklveida ķermenis
Emetropa redze
lieto, lai aprakstītu normālu, veselīgu redzi, kur tālu objektu gaisma tiek fokusēta precīzi uz tīkleni bez nepieciešamības izmantot koriģējošās lēcas. Citiem vārdiem sakot, emmetropiskiem indivīdiem ir ideāls līdzsvars starp acs ābola garumu un radzenes un lēcas refrakcijas spēju.
Ametropijas veidi
- Miopija
- Hipermetropija
- Astigmātisms
Kas ir miopija?
tuvredzības gadījumā acs fokusa punkts atrodas tīklenes priekšā, tāpēc attālie objekti izskatās izplūduši. Tas notiek, ja acs ābols ir pārāk garš vai radzenei un lēcai ir pārāk liela refrakcijas spēja.
Kas ir hipermetropija?
Hipermetropiskās acīs fokusa punkts atrodas aiz tīklenes, izraisot tuvplāna objektu izplūdumu. Hipermetropiju bieži koriģē ar izliektām (plus) lēcām, kas saplūst gaismu un virza fokusa punktu uz priekšu uz tīkleni.
Kas ir astigmātisms?
- rodas, ja radzenei vai lēcai ir neregulāra forma, kas noved pie dažādiem fokusa punktiem dažādos meridiānos. Tā rezultātā tiek izkropļota vai neskaidra redze gan tuvu, gan tālu. Astigmatismu parasti koriģē ar cilindriskām lēcām vai toriskām kontaktlēcām, kas kompensē acs optiskās sistēmas nelīdzenumus.
Kas ir akomodācijas mehānisms?
Izmitināšanas procesu kontrolē ciliārais muskulis, kas ieskauj lēcu. Kad acij jākoncentrējas uz tuvu objektu, ciliārais muskulis saraujas, samazinot sasprindzinājumu uz balsta saitēm (zonulām), kas notur lēcu vietā. Tas ļauj objektīvam kļūt noapaļotākam, palielinot tā refrakcijas spēku, lai fokusētos uz tuvumā esošo objektu. Fokusējot uz attāliem objektiem, ciliārais muskulis atslābinās, un lēca saplacinās, lai samazinātu refrakcijas spēku.
Kas ir akomodācijas amplitūda?
Akomodācijas amplitūda attiecas uz acs spēju mainīt lēcas jaudu un fokusēties uz objektiem dažādos attālumos. Jaunai, veselai acij akomodācijas amplitūda var būt ap 15-20 dioptrijām, kas ļauj skaidri redzēt dažādos attālumos.
Kas ir presbiopija?
Ar vecumu lēca kļūst mazāk elastīga un pakāpeniski zaudē spēju efektīvi mainīt formu. Šo ar vecumu saistīto izmitināšanas zudumu sauc par presbiopiju
Fotoreceptori- nūjiņas
šūnas ir fotoreceptori, kas ir ļoti jutīgi pret zemu gaismas līmeni un galvenokārt ir atbildīgi par nakts redzamību (skotopisko redzi). Tie ir izplatīti visā tīklenē, bet ir vairāk koncentrēti perifērajos reģionos. Stieņi nenodrošina krāsu redzi, bet ir svarīgi, lai noteiktu kustību un formas.
* 120 miljoni
* Skotopiskā redze
* Augsta gaismas jutība
Fotoreceptori- vālītes
šūnas ir fotoreceptori, kas atbild par krāsu redzi (fotoredzi). Ir trīs veidu konusi, no kuriem katrs satur dažāda veida fotopigmentu, kas ir jutīgs pret noteiktiem gaismas viļņu garumiem: sarkans, zaļš un zils. Konusi ir visvairāk koncentrēti tīklenes centrālajā reģionā, ko sauc par fovea, kas ir atbildīga par augstu asumu, detalizētu redzi un krāsu atšķiršanu.
* 6 miljoni
* Fotopiskā redze
* Zema gaismas jutība
Fotoreceptoru izvietojums tīklenē.
Nūjiņas ir jutīgāki pret gaismu un ir piemēroti vāja apgaismojuma apstākļiem. Tie galvenokārt atrodas tīklenes perifērajos reģionos.
Vālītes ir atbildīgi par augstas izšķirtspējas redzi un krāsu atšķiršanu, un tie ir koncentrēti tīklenes centrālajā reģionā, īpaši fovea.
Gangliozo šūnu receptīvais lauks
fotoreceptoru kopums, kurš nodod informāciju vienai gangliozai šūnai
Centrālā redze
- Liels fotoreceptoru blīvums
- Mazi receptīvie lauki (no 1:1), tādēļ:
- Redzes asums – liels (visus līdz 1)
- Pašā centrā – tikai vālītes, tādēļ:
- Krāsu redze (fotopiskā)
- Funkcija: detaļu saskatīšana
Perifērā redze
*Mazs fotoreceptoru blīvums
*Lieli receptīvie lauki, tādēļ:
*Redzes asums – mazs (visus no 0,03)
*Gandrīz tikai nūjiņas, tādēļ:
* Melnbalta redze (skotopiskā)
* Funkcija: kustības pamanīšana