POJMY matika Flashcards
VÝROK
Výrokem rozumíme každé srozumitelné sdělení, které je pravdivé nebo nepravdivé, přičemž z obou těchto možností nastane právě jedna
HYPOTÉZA
Hypotéza (domněnka)je výrok, u kterého nejsme v daném okamžiku schopni rozhodnout, zda je pravdivý, či nepravdivý.
NEGACE VÝROKU
Negací výroku p rozumíme výrok¬p, který je nepravdivý, je-li výrok p pravdivý a je pravdivý, je-li výrok p nepravdivý
KONJUKCE
Konjunkcí výroků p,q rozumíme výrok p∧q, který je pravdivý, jsou-li oba výroky p, q pravdivé.
DISJUNKCE
Disjunkcí výroků p,q rozumíme výrok p∨q, který je pravdivý, je-li alespoň jeden z výroků p, q pravdivý.
OSTRÁ DISJUNKCE
Ostrou disjunkcí výroků p,q rozumíme výrok p∨q, který je pravdivý, je-li právě jeden z výroků p, q pravdivý.
IMPLIKACE
Implikací výroků p,q rozumíme výrok p⇒q, který je nepravdivý, je-li výrok p pravdivý a výrok q nepravdivý
EKVIVALENCE
Ekvivalencí výroků p,q rozumíme výrok p⇔q, který je pravdivý, mají-li oba výroky p, q stejnou pravdivostní hodnotu.
VÝROKOVÁ FORMULE
Výroková formule je takový zápis, který obsahuje výrokové proměnné, logické spojky a závorky, ze kterého po dosazení konkrétních výroků za výrokové proměnné dostaneme výrok.
TAUTOLOGIE
1.Tautologie je výroková formule, která pro libovolné pravdivostní hodnoty svých výrokových proměnných nabývá vždy pravdivostní hodnotu1
KONTRADIKCE
Kontradikce je výroková formule, která pro libovolné pravdivostní hodnoty svých výrokových proměnných nabývá vždy pravdivostní hodnotu 0.
SPLNITELNÉ FORMULE
3.Splnitelné formule je výroková formule, která není kontradikce ani tautologie.
MNOŽINA
Množinu charakterizujeme jako soubor (souhrn, skupinu) navzájem různých objektů, kdy u každého objektu nastane právě jedna ze dvou možností - buď do uvažovaného souboru patří, nebo nepatří.
PRÁZDNÁ MNOŽINA
Množinu, která neobsahuje žádný prvek, nazýváme prázdnou množinou a značíme ji symbolem ∅nebo {}.
NEPRÁZDNÉ MNOŽINY
Množiny, které obsahují alespoň jeden prvek, nazýváme neprázdné. Množina může být určena výčtem prvků, jestliže vyjmenujeme všechny její prvky.
Množina může být dále určena charakteristickou vlastností. Pro vymezení množiny pomocí charakteristické vlastnosti je třeba zavést pojem výrokové formy.
VÝROKOVÁ FORMA
Výroková forma v (x) jedné proměnné x je výraz obsahující proměnnou x, ze kterého získáme po dosazení objektu za proměnnou x výrok.
ROVNOST MNOŽIN
Množiny A,B jsou si rovny, jestliže každý prvek množiny A je prvkem množiny B a zároveň každý prvek množiny B je prvkem množiny A. A=B
PODMOŽINA MNOŽIN
Množina A se nazývá podmnožinou množiny B, je-li každý prvek množiny A zároveň prvkem množiny B. Tento množinový vztah nazýváme inkluze množin A⊂B.
POTENČNÍ SYSTÉM MNOŽIN
Potenční systém množin množiny A je množina všech podmnožin množiny A, značíme jej P(A). Kombinatorickými úvahami lze dokázat, že počet prvků potenčního systému P(A) množiny A je 2n, kde n je počet prvků množiny A.
DOPLNĚK MNOŽIN
•Doplněk množiny A v základní množině U je množina, která obsahuje právě ty prvky základní množiny U, které nepatří do množiny A. Značíme jej A′
SJEDNOCENÍ MNOŽIN
Sjednocením množin A,B je množina, která obsahuje všechny prvky, jež patří do množiny A nebo do množiny B. Sjednocení množin A,B označujeme A∪B.
DISJUNKTNÍ MNOŽINY
Množiny, jejichž průnikem je prázdná množina, se nazývají disjunktní množiny.
ROZDÍL MNOŽIN
Rozdílem množin A,B je množina, která obsahuje všechny prvky množiny A, které nepatří do množiny B. Rozdíl množin A,B označujeme A−B
SYMETRICKÝ ROZDÍL
Symetrickým rozdílem množin A,B je množina, která obsahuje všechny prvky, které patří do právě jedné z množin AaB. Symetrický rozdíl množin A,B označujeme A∆B