OD BILATERALNIH POGODB MED DRŽAVAMI DO EKONOMSKEGA INTEGRIRANJA DRŽAV Flashcards
Bilateralna pogodba med državami
- imamo 2 suvereni državi, ki na svojem teritoriju imata zakonodajno/izvršilno/sodno oblast. Z drugimi državami lahko sklepam pogodbo mednarodnega javnega prava in se dogovorim, da državljanom iz druge države ne bom zaračunaval določenih storitev (npr. SLO in AVS se dogovorita, da smučarji iz SLO plačajo 20 % cenejšo karto in obratno, FRA in SLO se dogovorita za popust na pariškem metroju, v SRB bi imeli popust na čevapčičih)
multilateralni sporazumi
Lažje je, da pride do MULTILATERALNIH SPORAZUMOV. Želja je pokriti celotno gospodarstvo med državami, da pridemo do totalnega liberalizma (kot da ni mej med državami) – to je bistvo ekonomske integracije.
NOODLE BOWL SYNDROME
– imamo ogromno bilateralnih sporazumov med posameznimi državami in ne vemo, kaj posamezni sporazum prinaša (npr. Med Korejo in Japonsko – se nanaša samo na avtomobile, ali tudi na telefone?, Koreja in Brunie – nafta ali še kaj drugega?)
SPAGHETTI BOWL: CUSTOM UNIONS
- nacionalne entitete že imamo povezane v neko gospodarsko skupnost (npr. omejujemo lahko s carinami, s številom koliko določenega blaga lahko določena država uvozi – npr. Francozi imajo peugeot, citroen, renault – Nemce količinsko omejijo, da lahko uvozijo le 100 BMW, 200 mercedesov in 10 golfov, npr. Slovenci imamo Fructal, iz HRV pride Vindy, iz Avstrije pride Rauch – diskriminiramo in damo višje davke na tuje proizvode – fructal ima 9% DDV, rauch in vindy pa 22 %)
CONA SVOBODNE TRGOVINE = FREE TRADE AREA
- Prepoved carin
- Prepoved diskriminatornih davkov
- Prepoved količinskih omejitev
Npr. North Atlantic free trade area (USA, CAN, MEX) - nafta
Pacifiška cona med Avstralijo, Novo Zelandijo in pacifiškimi otoki (svobodna trgovina)
EFTA je prevzela marsikatero določbo PRAVA EU. Zrcalna slika prava EU v pravu EFTE. To pomeni, da sta se ekstremno približali druga drugi na področju prostih pretokov. EFTA CORD, SODIŠČE EU rešujeta spore.
IZOLIRANA DRŽAVA:
- SEVERNA KOREJA – ironično je, da se potem Kim Jong Un pripelje na parado z mercedesom (uvoz iz Nemčije)
- JUŽNA AFRIKA v času apartheida – spet ironično, da je tam vseeno bila tuja roba
Aranžmaji so sklenjeni že med posameznimi integracijami (EFTA + EU, MERCOSUR, ANDSKI PAKT) – sporazumi med različnimi gospodarskimi integracijami. Trend = od izolirane suverene nacionalne države, ki ima pravico sklepati bilateralne sporazume z drugimi državami, do prelivanja ene gospodarske integracije v drugo (globalizacija)
stopnje ekonomske integracije
7 stopenj ekonomske integracije:
1. PREFERENČNI ARANŽMAJI – pogodba med AVS in SLO za smučarske karte – nas preferirajo, dajo nam prednost
2. FREE TRADE AREA – zajema že več področji (ne zajema vsega z blagom)
3. CUSTOMS UNION – nobenih carin (carine so 0%)
4. SKUPNI TRG (blagu dodajamo delavce, storitve, kapital, svobodo ustanavljanja sedeža)
5. EKONOMSKA UNIJA
6. EKONOMSKA IN MONETARNA UNIJA
7. POPOLNA EKONOMSKA INTEGRACIJA (ni občutka, da sploh imamo različne države na ekonomskem področju)
nacionalna država
Nacionalna država: kako bo skrbela za posamezne gospodarske sektorje, kako jih bo obremenila, kaj jim bo pustila (združevanje med sabo, dosega monopolov), nadzor nad trgom vrednostnih papirjev – nanaša se na notranje gospodarske predpise in tiste predpise, ki urejajo ekonomske odnose s tujino
Npr. Če si sklenil gospodarsko pogodbo, s katero si nekaj kupil v tujini kot gospodarska družba v SLO vedi, da je tvoj rok za plačilo 90 dni in nič manj, tudi če obljubiš, da boš plačal v 15 dneh – predpisi centralne banke in finančni predpisi pravijo 90 dni – država hoče razpolagati z denarjem v daljnem obdobju in hkrati imeti dobrobit uvoženega blaga (da lažje uravnava bilanco s tujino)
Preferenčni carinski sistemi
ni skupne carinske tarife proti tretjim državam, dajejo si ugodnosti/preference med seboj (bilateralni sporazumi)
Območje svobodne trgovine
meje med DČ postanejo porozne, ker je carinska stopnja med DČ=0 – prihajalo bo do lažjega prostega pretoka avtomobilov – NI ENOTNO PROTI TRETJIM DRŽAVAM
Carinska unija
SKUPNA ZUNANJA CARINSKA TARIFA = za kar se zmenijo na predlog komisije na svetu in to uzakonijo! ENOTNO PROTI TRETJIM DRŽAVAM, je del prostega pretoka blaga
mehanizmi pri ekonomski integraciji
Na voljo 3 mehanizmi:
- Carinska unija
- Prepoved količinskih omejitev
- Prepoved diskriminatornih davkov
Oz. bolj podrobno:
A) carinska unija:
* Carine
* Dajatve z enakim učinkom
B) prepoved količinskih omejitev:
* Količinske omejitve
* Dajatve z enakim učinkom
C) davčne določbe=prepoved diskriminatornih davkov
Skupni trg (80, 90. leta)
sproščeni so pretoki med DČ VSEH EKONOMSKIH SVOBOŠČIN (produkcijskih faktorjev). Različni nacionalni predpisi so še vedno možni. Vedno obstajajo neke razlike. Npr. Onesnaževanje okolja v Anhovem zaradi cementarne, ki je proizvajala proizvode z azbestom in s temi vlakni sejala smrt po dolini – ali obstaja uredba/direktiva o sosežigu?
Če ja, je bila direktiva implementirana? Kakšni so standardi, ki jih zapoveduje evropski pravni red in kakšni tisti, ki jih zapoveduje slovenski pravni red? Standarde ali zaostrimo ali pa uporabimo enake. Ali teoretično obstaja možnost, da so različne DČ to direktivo implementirale na različne načine.
Ekonomska unija
Ekonomske politike – energetika, proizvodnja v različnih finančnih sektorjih, regulirati začnemo finančne sklade, bankirje, zavarovalničarje… Dogaja se veliko tudi na področju monetarne politike in redistribucije dohodkov.
REDISTRIBUCIJA DOHODKOV
davčne politike; vsaka DČ vstopa s svojimi v skupnost – obstoječe davčne razlike v EU so (SLO – davčni dohodek iz kapitala, dohodnina, DDV – 8,5 + 20 – odvisno od proizvodov – če plačamo samo vrata bo DDV 20, če plačamo še vgradnjo pri istemu plačamo za oboje 8,5 – dohodnina je odvisna od dohodka; dohodninski režimi med DČ so različni – davek iz dobička od kapitala; če smo kupili vrednostni papir v tistem letu in realizirali 100% dobiček, bomo plačali 25 enot na tisti dobiček, na Slovaškem je enotna davčna stopnja za vse tri tipe davkov! Na Cipru kot poldavčni oazi bo davek na dobiček od kapitala bistveno nižji)