Naczynia Flashcards
Płytka miażdżycowa - powikłania
>peknięcie >owrzodzenie >zator >krwotok do płytki >poszerzenie tętniakowate naczynia
Infekcja HBV sprzyja:
> Guzkowemu zapaleniu tętnic
Podział arteriosclerosis
> atherosclerosis (miażdżyca)
arteriolosclerosis
miażdżyca Mocklenberga
Arteriolosclerosis
> Stwardnienie tętniczek ze szkliwieniem - związane z łagodnym nadciśnieniem, wścianach poprzez przedostanie się składników osocza przez śródbłonek następuje szkliwienie i zwężenie naczynia. Zmiany w nerkach to nephrosclerosis. Groźniejsze u nadciśnieniowców.
Stwardnienie tętniczek z rozplemem - typowe dla nadciśnienia złośliwego, ściana naczyń pogrubia się przez rozplem mięśniówki i podwójną błonę podstawną. Może pojawić się martwica.
Miażdżyca - etapy
- Przewlekłe uszkodzenie śródbłonka (hiperlipidemia, nadciśnienie, palenie…)
- Zwiększona przepuszczalność śródbłonka i przenikanie leukocytów/monocytów i ich migracja.
- Aktywacja makrofagów i rekrutacja komórek mięśniowych gładkich
- Jedne i drugie pochłaniają lipidy
- Proliferacja komórek mięśniowych, synteza kolagenu i innych składników macierzy, duża ilość lipidów pozakomórkowych. Powstała blaszka włóknisto-tłuszczowa.
Miażdżyca - czynniki ryzyka
> Hipercholesterolemia (dobre są tłuszcze rybne, wielonienasycone, ćwiczenia i etanol)
Nadciśnienie
Palenie tytoniu u obydwu płci
Cukrzyca (więcej cholesterolu)
Miażdżyca Monckeberga
Zwapnienia w medii u ludzi powyżej 50 roku życia, nie zwężają ściany i zwykle nie mają znaczenia klinicznego.
Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic
Inaczej zapalenie tętnicy skroniowej, często zajęte też inne duże tętnice głowy i aorta. Zapalenie jest ziarniniakowe a w nacieku są komórki olbrzymie w 75% przypadków. Zajęcie t. ocznej może doprowadzić do ślepoty.
Takayasu
Zapalenie ziarniniakowe dużych i średnich tetnic, charakteryzujące się pogrubieniem i pełnościennym bliznowaceniem ściany, z czasem mogące zamykać światło - może zająć wiele naczyń od aorty więc przebieg i objawy są zróżnicowane, obejmujące oczy, płuca, nerki, serce itd. Podobne do olbrzymiokomórkowego ale występuje u młodszych (
Guzkowe zapalenie tętnic (PAN)
Zapalenie małych i średnich tętnic u młodych dorosłych, często towarzyszące przewlekłemu WZW B. Występuje odcinkowe zapalenie naczyń z martwicą pełnościenną, w fazie ostrej wraz z zakrzepicą. Poszczególne stadia choroby moga współistnieć na różnych odcinkach ściany naczynia. Objawy są różnorodne a choroba śmiertelna, lecz immunosupresja powoduje ustanie objawów w 90% przypadków.
Kawasaki
Ostra choroba wieku dziecięcego obejmująca duże i średnie naczynia. Klinicznie istotne jest zajęcie tętnic wieńcowych i powstawanie tętniaków co może powodować zatory, krwotoki i zawał. Zapalenie jest pełnościenne ale z niewielką martwicą. Objawia się zespołem śluzówkowo-skórnym z zajęciem węzłów chłonnych.
Zapalenie wielonaczyniowe mikroskopowe
Choroba włośniczek, tętniczek i żyłek przebiegająca z martwicą ściany (jak w guzkowym, ale zmiany na tym samym etapie rozwoju!), najczęściej zajmuje naczynia nerek (KZN z martwicą) i włośniczki płucne. W niektórych miejscach (żyłki pozawłośniczkowe) występuje tylko naciek z rozpadających się neutrofili, stąd druga nazwa - leukocytoklastyczne zapalenie naczyń. Typowe objawy to krwioplucie, krwiomocz, białkomocz, plamica skóry.
Ziarniniak Wegenera
Choroba z triadą objawów:
>Obecność ziarniniaków w płucach i GDO
>Zapalenia małych i średnich naczyń płuc i GDO
>Kłębuszkowe zapalenie nerek
Występuje typowa reakcja nadwrażliwości komórkowej przeciw wdychanym antygenom, liczne są PR3-ANCA. Typowe objawy to zmiany zapalne (jednostronne) w płucach, zapalenie zatok i choroba nerek (z czasem z półksiężycami). Choroba nieleczona w 80%prowadzi do śmierci w ciągu roku. Nawet po leczeniu ryzyko wznowy.
Churg-Strauss
Zapalenie martwicze małych naczyń, wywołane reakcją alergiczną i towarzyszące astmie. 1 na milion, towarzyszą mu zmiany skórne oraz objawy ze strony PP i nerek, w 60% zajęte jest serce. Charakterystyczną cechą odróżniającą od guzkowego i mikroskopowego jest obecność ziarniniaków i granulocytów kwasochłonnych.
Buerger
Zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic, występujące prawie wyłącznie u nałogowych palaczy. Zajmuje małe i średnie tętnice, zwłaszcza strzałkową i promieniową i występuje z zakrzepicą, prowadząc nawet do zgorzeli kończyn. Zapalenie jest odcinkowe i pełnościenne, chętnie przenosi się na sąsiednie naczynia i nerwy(!), mogą występować ziarniniaki. Objawy to silny ból nawet w spoczynku (zajęcie nerwów), chromanie przestankowe, guzkowe zapalenie żył powierzchniowych a czasem owrzodzenia kończyn.