KNS ja PNS Flashcards
Kesknärvisüsteem (KNS)
KNS koosneb pea- ja seljaajust ning on ühenduses PNS-iga seljaaju kaudu. KNS saadab informatsiooni PNS-i eferentsete neuronite kaudu ning aferentsed närvirakud toovad PNS-ist KNS-i informatsiooni.
Perifeerne närvisüsteem (PNS)
PNS koosneb omakorda somaatilisest ehk kehalisest (SNS) ja autonoomsest närvisüsteemist (ANS). SNS-i roll on KNS-ist saadud infoga juhtida skeletilihaste tegevust ja KNS-i edastada sensoorset infot, mis pärineb nahalt, lihastelt ja liigestelt. ANS reguleerib siseelundite tööd ning see kõik toimib tänu sellele, et kommunikeeritakse KNS-iga vastastikuselt. Lisaks jaguneb ANS kaheks erinevaks haruks, milleks on sümpaatiline ja parasümpaatiline haru. Esimest neist iseloomustab “fight or flight” reaktsioon ja teist “rest and digest” reaktsioon.
Ajutüvi
Asub seljaaju ülemises otsas ning on kõige primitiivsem aju kiht. Ajutüvi koosneb piklikajust, sillast, keskajust ja talamusest.
Piklikaju (medulla oblongata)
Piklikaju reguleerib hingamiselundite, südame ja veresoonkonna tööd.
Sild (pons)
Sild reguleerib ajukoore aktiivsust, une- ja ärkveloleku rütme.
Keskaju ja talamus
Keskaju ja talamus on kui ülekandejaamad ajutüve ja ajukoore vahel.
Ajukoorealused struktuurid
Tegemist on imetaja ajuga, mis vastutab emotsioonide, motiivide, õppimise ja mälu eest. Imetaja aju koosneb hüptalamusest, mandeltuumast ja hipocampusest.
Hüpotalamus
Hüpotalamus ühendab närvisüsteemi hormoonsüsteemiga ning reguleerib motiveeritud käitumisi, milleks on söömine, joomine ja seksuaalkäitumine.
Mandeltuum (amygdala)
Mandeltuum kujundab emotsionaalseid reaktsioone ning vastutab “fight or flight” reaktsiooni eest.
Hipocampus
Hipocampus on oimusagara struktuur ning omab võtmerolli õppimise ja mälu osas.
Ajukoor
Tegemist on mõtleva ehk primaatide ajuga. Ajukoor koosneb viiest erinevast osast, milleks on otsimikusagar, kiirusagar, oimusagar, kuklasagar ja väikeaju.
Otsmikusagar (frontal lobe)
Vastutab mõtlemise, käitumise reguleerimise, planeerimise ja peegelneuronite eest.
Kiirusagar (parietal lobe)
Vastutab aistingute ja tajude moodustamise eest. Samas jälgib ka objektide ruumilist asetust (ruumitaju) ning edastab infot liigutusi kontrollivatesse ajupiirkondadesse.
Oimusagar (temporal lobe)
Oimusagar vastutab kuulmissigaalide töötlemise eest. Selle vasak pool on suulise kõne ja mõistmise osa.
Kuklasagar (occipital lobe)
Kannab vastutust nägemisinformatsiooni töötlemise eest (värvid, kuju, liikumine)