Javno pooblastilo Flashcards
Opredelite pojem »javno pooblastilo«.
Z javnim pooblastilom označujemo pojem prenosa upravnih nalog na fizično ali pravno osebo. Javno pooblastilo pomeni, da se na podlagi zakona ali z zakonom podeli izvajanje upravnih nalog fizični ali pravni osebi (ki izpolnjuje pogoje). Javno pooblastilo se podeljuje iz razloga samoregulacije, potrebe po neodvisni regulaciji ter zaradi ekonomičnosti, učinkovitosti. Upravne naloge, ki se lahko podelijo so zlasti akti oblasti, torej izdajanje splošnih upravnih aktov (splošni akti za izvrševanje javnih pooblastil), posamični upravni akti ter (oblastna) materialna dejanja.
Kdo je lahko nosilec javnega pooblastila?
Ustava določa samo, da je lahko nosilec javnega pooblastila fizična ali pravna oseba. Glede fizičnih oseb lahko sam zakon določa nekatere kriterije, ki jih mora oseba izpolnjevati, da je lahko nosilec javnega pooblastila (recimo nekaznovanost, državljanstvo). Glede pravnih oseb je nekoliko več omejitev, namreč nosilci javnega pooblastila ne morejo biti politične stranke in verske skupnosti, prav tako ne morejo biti to samo organi pravne osebe, ampak se javno pooblastilo vedno podeli pravni osebi, potem omejitev glede sls, namreč slednjim ni mogoče podeliti javnega pooblastila (obstaja drug institut, prenesene državne pristojnosti). Nosilci javnega pooblastila tudi ne morejo biti pravne osebe, ki so urejene na ravni Ustave.
Kaj mora biti nujno urejeno v zakonu, ko gre za podelitev javnega pooblastila?
Ustavnosodna praksa je namreč nekoč stala na stlaišču, da je mogoče javno pooblastilo podeliti samo z zakonom (gre vseeno za podelitev izvajanja upravnih nalog), nato pa se je ta praksa spremenila, saj je bila neživljenjska (sploh ko gre za podelitev javnega pooblastila zasebnopravnim subjektom). V zakonu mora biti nujno določena upravna naloga, ki se z javnim pooblastilom podeljuje v izvajanje, mora biti določen obseg upravne naloge, določeni morajo biti kriteriji, ki jih mora nosilec javnega pooblastila izpolnjevati, določen mora biti postopek, v katerem se bo javno pooblastilo podelilo in mora biti določen organ, ki bo javno pooblastilo podelil.
Predmet javnega pooblastila so lahko naslednje naloge:
- izdajanje splošnih aktov za izvrševanje javnega pooblastila (gre v bistvu za podelitev posamičnega pooblastila za izdajanje splošnih aktov; ti morajo biti prisilni, abstrakti in imajo eksterni učiinek, prav tako velja, da morajo biti v skladu z drugimi pzp)
- izdajanje posamičnih upravnih aktov (upravne odločbe, odločanje o posamični pravici, obveznosti, pravni koristi)
- oblastna materialna dejanja (npr. to je zlasti v obliki kakšnega nadzora)
Na kakšen način lahko splošne akte, izdane za izvrševanje javnega pooblastila ločujemo od drugih aktov, ki jih izdajajo subjekti, ki so nosilci javnega pooblastila?
Splošni akti za izvrševanje javnih pooblastil morajo biti abstraktni in splošni, torej pogledamo vsebino akta, kakšne norme vsebuje. Pri tem je treba preveriti, kakšen učinek imajo te norme, morajo namreč prisilno urejati pravna razmerja, pravice, obveznosti in pravne kotisti, imeti eksterni učinek, torej da ne gre za interni akt.