II RP- postacie i definicje Flashcards
organ władzy zwierzchniej Królestwa Polskiego aktu 5 listopada (1916), zastępujący króla lub regenta. Rada Regencyjna została powołana reskryptami niemieckich i austro-węgierskich władz okupacyjnych, na podstawie nadanego przez te władze patentu w sprawie władzy państwowej w Królestwie Polskim z 12 września 1917 roku.
Rada Regencyjna
– tajna organizacja wojskowa działająca w latach 1914–1921, początkowo na terenie Królestwa Polskiego, potem także w Rosji i innych ziemiach zaboru rosyjskiego oraz na terenie zaboru austriackieg
POW Polska Organizacja Wojskowa
tymczasowy organ władzy polskiej dla zaboru austriackiego oraz Śląska Cieszyńskiego w latach 1918–191
PKL Polska Komisja Likwidacyjna
polski polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej. 1920-21, 1923-23, 1926-26, jeden z przywódców Centrolewu w latach 30tych; wójt wierzchosławic
Wincenty Witos
rada ministrów pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego, utworzona 7 listopada 1918 r. w Lublinie, przez działaczy lewicy niepodległościowej. Jeden z regionalnych ośrodków władzy w Polsce w 1918 r.
Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej
polski polityk socjalistyczny, współzałożyciel i lider Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej (1890–1919), poseł do Izby Posłów Rady Państwa Przedlitawii (1897–1918), działacz niepodległościowy, marszałek Sejmu (1928–1930), jeden z założycieli Centrolewu (1929), honorowy przewodniczący PPS (1934)
Ignacy Daszyński
organy polit. na ziemiach pol. zaboru pruskiego, działające 1918–19;
utworzona XII 1918 w Poznaniu Naczelna Rada Ludowa przejęła władzę jako jedyny przedstawiciel ludności pol.; Rady Ludowe inspirowały działalność gosp., adm. i kult.; przyczyniły się do polonizacji samorządu terytorialnego; istniały do wejścia w życie postanowień traktatu wersalskiego.
rady ludowe
założona 15 sierpnia 1917 w Lozannie przez Romana Dmowskiego polska reprezentacja polityczna działająca w latach 1917–1919. Siedzibą KNP był Paryż. Celem Komitetu była odbudowa państwa polskiego przy pomocy państw Ententy
Komitet Nardowy Polski
państwa ukraińskie powstałe w wyniku I wojny światowej.
ZURL i URL
nazwa regularnej armii ZURL
Ukraińska Armia Halicka
Józef Piłsudski obejmował tą funkcję- najwyższą władzę w Polsce, którą miał sprawować do momentu zwołania Sejmu Ustawodawczego.
Tymczasowy Naczelnik Państwa Polskiego
polityk socjalistyczny i niepodległościowy, premier Rzeczypospolitej Polskiej (1918/1919), wieloletni poseł, minister, jeden z przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej i Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej.
Jędrzej Moraczewski
polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk., Od 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP.
Paderewski
straż graniczna niemiecka ochotnicza
Grenzschutz
powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Republice Weimarskiej, toczące się na przełomie lat 1918–1919. Polacy domagali się powrotu ziem pozostających pod zaborem pruskim w obrębie Prowincji Poznańskiej do Polski, umacniającej już w tym czasie niepodległość.
powstanie wielkopolskie
stanął na czele powstania wielkoposlkiego
Stanisław Taczak
polski dyplomata, generał, oficer Wojska Polskiego, przekształcał powstańców wielkopolskich w Armię Wielkopolską
Józef Dowbór Muścicki
– trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląsku, które miały miejsce w latach 1919–1921 między ludnością polską i niemiecką
powstania śląskie
w jej wyniku niemcy i poslka pozwoliły na kontrolę obszarów śląska
konwencja genewska
seria zaciekłych walk powstańców śląskich z niemieckim Freikorpsem w czasie III powstania śląskiego odbyla się obok
Góry Świętej Anny
odgórny podział terenu nieuwzględniający woli mieskzańców, metoda rozwiązywania sporów prawnych bez udziału sądu powszechnego, w której kompetencje takiego sądu powierza się bezstronnemu specjaliście
arbitraż
kraina historyczna w Polsce. W jej skład wchodzą: Pomorze Gdańskie Kaszuby ziemia lęborsko-bytowska Kociewie Bory Tucholskie ziemia chełmińska i michałowska , podzielone między niemcy a polskę
Pomorze Nadwiślańskie
ukraiński polityk socjaldemokratyczny i narodowy, pisarz, dziennikarz oraz publicysta. Przewodniczący Dyrektoriatu Ukraińskiej Republiki Ludowej w latach 1919–1926., sojusz z Piłsudskim
Symon Petlura
rosyjski i radziecki oficer, dowódca dużych związków operacyjnych Armii Czerwonej w wojnie domowej w Rosji i wojnie polsko-bolszewickiej.
Michaił Tuchaczewski