Granične vrednosti i neprekidnost funkcija Flashcards
Tačka nagomilavanja skupa
Neka je neprazan skup A⊆R. Kažemo da je a∈R U{+∞,-∞} tačka nagomilavanja skupa A, ako se u svakoj okolini tačke a nalazi bar jedna tačka iz skupa A različita od a.
Granična vrednost funkcije
Za realan broj A kažemo da je granična vrednost funkcije f u tački a ili kada x teži ka a(x→a) ako za svaku okolinu V tačke A postoji okolina U tačke a takva da za svako x∈D∩U, x≠a, važi da je f(x)∈V, odnosno ako za svaku okolinu V tačke A postoji okolina U tačke a takva da važi f(D∩U{a})⊆V.
Izolovana tačka skupa A
Tačka skupa A koja nije tačka nagomilavanja datog skupa
Leva granična vrednost
Neka je data funkcija f:D→R, neprazan skup D⊆R. Neka se u svakoj okolini a∈R nalazi neki element x∈D za koji važi limx→a−f(x) =A
Hajneova teorema
Neka je data funkcija f:D→R, neprazan skup D⊆R, i neka je a∈R U {+∞,-∞} tačka nagomilavanja skupa D. Tada je limx→af(x) =A (A∈R) ako i samo ako je limn→+∞f(xn) =A za svaki niz{xn}n∈N takav da je limn→+∞xn=a i xn∈D{a} za svako n∈N.
Ako realna funkcija ima granicnu vrednost u tacki a∈R U {+∞,-∞} onda je ona ________
jedinstvena
Ograničena funkcija
Za funkciju f:D→R, neprazan skup D⊆R, kažemo da je ograničena na skupu S⊆D, ako postoje realni brojevi a i b takvi da za svako x∈S važi da je a
Neprekidna funkcija
(∀ε>0)(∃δ>0)(∀x∈D)|x−a|
Neprekidna sleva
Neka se u svakoj okolini tačke a∈D, gde je D domen funkcije f, nalazi neki element x∈D za koji važi xx→a−f(x) =f(a).
Tačka prekida
Neka je data funkcija f:D→R, neprazan skup D⊆R, i neka je a∈D tačka nagomilavanja skupa D. Za a kažemo da je tačka prekida funkcije f ako funkcija f nije neprekidna u a.
Prekid prve vrste
Funkcija f ima u tački a prekid prve vrste sleva (zdesna) ako postoji konačna leva (desna) granična vrednost limx→a−f(x) (limx→a+f(x)) funkcije f kada x teži ka a i ako nije jednaka f(a).
Otklonjiv prekid
Funkcija f ima u tački a otklonjiv prekid ako postoje konačne leva i desna granična vrednost funkcije f kada x teži ka a, ako su međusobno jednake i ako nisu jednake f(a), odnosno ako postoji konačna granična vrednost funkcije f u tački a različita od f(a), tj. f(a)≠ limx→af(x) =(limx→a−f(x) = limx→a+f(x))∈R.
Prekid druge vrste
Funkcija f ima u tački a prekid druge vrste sleva (zdesna) ako ne postoji konačna leva (desna) granična vrednost funkcije f kada x teži ka a, tj. ako ne postoji leva (desna) granična vrednost kada x teži ka a ili ako postoji i jednaka je ±∞.
Bolcano-košijeva teorema
Neka je funkcija f: [a,b]→R neprekidna na segmentu [a,b], a
Ako je funkcija f: [a,b] → R neprekidna na segmentu [a,b], onda je ona i _________ na [a,b]
ograničena