Elektroakustika ajalugu Flashcards
Elektrooniline muusika
Vältimatult vajalik elektri olemasolu. Elektroonilised muusikainstrumendid: elektromehaanilisteks (näitekstelharmoonium,Hammondi oreljaelektrikitarr) ja n-ö puhtalt elektroonilisteks (näitekstereminjasüntesaator).
Elektronmuusika
Loomiseks või interpreteerimiseks on vajalikudelektroonilised muusikainstrumendidvõi laiemalt elektrooniline muusikatehnoloogia ja mille esitamiseks on vajalikhelivõimendus.
Elektroakustiline muusika
Lääne muusikažanr, milles kasutatakse tehnoloogiat, selleks, et manipuleerida akustiliste helide (siia kuuluvad ka muusikainstrumendid) tämbrit. See kujunes 20. saj keskpaigas.
Sünteetiline heli ja elektrooniliselt reprodutseeritud akustiline heli
Stilistiliselt tehakse vahet ka n-ökonkreetsel muusikal, mille loomisel kasutatakse erineval moel ja tasemel töödeldud looduslikke helisid ning n-ö puhtal elektroonilisel muusikal, mille puhul helid saadaksehelisünteesiabil ehk elektroonilisestsignaalistheliloomine.
Live/lindimuusika
Muusika ettekandmisviisi järgi tehakse vahetlive-elektroonikal(n-ö “elav elektroonika”, inglise keeleslive electronics), mille puhul helide töötlemine toimub reaalajas kontserdilaval ning lindimuusikal, mille puhul toimub salvestatud muusika taasesitamine kontserdiolukorras.
Multimedia
Teabeesitusvormi, näiteksteksti, kahe- või kolmemõõtmelisegraafika,helivõivideokorraga kasutamine näiteksarvutis,telefonis,teatrisvõikontserdil,kinosvõi mujal.
Marshall McLuhan
meediumid on mõjutatud oma tehnoloogia poolt
meedium ise on sõnum
laiendatud meediamõiste
Laiendatud meediamõiste
ka inimeste ja kaupade transpordi tehnoogiad on meediumid (nt hobune, tõld, raudtee, auto, lennuk), ka kunstvalgus ja tänavavalgustus on meediumid
Vaatlemisviisid (4) ja (2)
- kronoloogiline
- tehnoloogiaarengu ajalugu
- institutsioonide ajalugu
- isiksuste ajalugu (heliloojad, interpreedid, tehnikud, leiutajad)
- teoste ajalugu
ja
- süstemaatiline vaatlemisviis, käsitleb eelkõige mingit tehnoloogiat või mõtteviisi
Heron Aleksandriast
10 p.Kr. - 70 p.Kr.
matemaatik ja insener
Raamat “Automata” masinatest
Raamat “Automata” masinatest
kirjeldab:
- tulesüttimisel avanevad templiuksed (interaktiivsus)
- programmeeritav käru (langeva kaalu jõul)
- isemängiv veeorel ja muud mehhanismid
Elektron
Kreekakeelne sõna “elektron” tähendab merevaiku. Merevaigu hõõrudes tekib staatiline elekter. Laetud keha tõmbab ligi väikeseid esemeid ja karvu.
- saj
Laskuva kaaluga töötavad mehhanismiga töötavad astroomilised kellad (kirikutes, raekoja tornides), millele lisandati ka programmeeritavad isemängivad kellamängud
Elektriseerimismasin (Electrostatic Generator): kes?
Otto von Guericke, Gottfried Wilhelm Leibnitz
Elektriseerimismasin (Electrostatic Generator): def
Esimesed elektrostaatilised generaatorid töötasid nö hõõrumise teel. Guericke kasutas pöörlevat väävelgloobust ja seda sai käega hõõruda. Isegi kui seda tol ajal niimoodi ei kasutatud, siis see inspireeris järgnevaid teadlasi. Newton hakkas selle asemel kasutama klaasgloobust.
Kondensaator / Leideni pudel: kes?
Pieter van Musschenbroek, Ewald Georg von Kleist