Diagnoza neuropsychologiczna dysfunkcji wykonawczych i pamięci operacyjnej Flashcards
za co odpowiedzialna jest pamięć operacyjna?
odpowiedzialna jest za utrzymywanie aktywnych informacji otrzymanych z otoczenia oraz tych wydobytych z pamięci trwałej i umożliwia działanie innych funkcji mózgu.
umożliwia nam bycie tu i teraz i wykonywanie pewnych czynności.
Przykładowe próby badające pamięć operacyjną:
- wymienić jak najwięcej słów na literę L
- zrealizować przepis na kanapkę z serem
czym są funkcje wykonawcze?
funkcje, które umożliwiają wyznaczanie celu, a następnie sformułowanie i realizację planu ukierunkowanego na osiągnięcie tego celu.
funkcje wykonawcze odpowiadają za…
- zaplanowanie celu
- jego realizacja, pomimo trudności (koncentracja na celu)
- utrzymywanie motywacji do działania (na każdym etapie)
- przestrzeganie i trzymanie się zaplanowanych etapów, jeśli to możliwe ALE
- jeżeli ze środowiska docierają inne bodźce i informacje to ewentualna modyfikacja sposobu działania, osiągnięcia celu inną drogą
- kontrola na każdym etapie - poszukiwanie innych, nieschematycznych rozwiązań, jeżeli zajdzie taka konieczność (dostaniemy takie informacje od środowiska)
- hamowanie reakcji wyuczonych - czasami okoliczności zewnętrzne wymuszają na nas, aby nie skorzystać z drogi na skróty tylko posłużyć się inną, bardziej skomplikowaną ścieżką
- elastyczność poznawcza (wymiar funkcji wykonawczych) → balans między sztywnością planów i kontrolą interferencji z zewnątrz ale również w razie potrzeby szukanie alternatywnych, nieschematycznych rozwiązań.
przy jakim zaburzeniu mamy do czynienia z zaburzeniem funkcji wykonawczych?
np. przy depresji (problemy z motywacją, hipofrontalność)
Wymień metody badania funkcji wykonawczych i pamięci operacyjnej
- kolorowy test połączeń (CTT-1 i CTT-2)
- test łączenia punktów (TMT-1, TMT-2) / test kreślenia drogi
- Test sortowania kart z Wisconsin (WCST)
- efekt stroopa
- Figura Reya-Osterrietha
- Testy płynności
o czym mogą świadczyć błędy popełniane przy rozwiązywaniu CTT
o deficytach w
- przerzutności,
- kontroli poznawczej w zakresie zmiany kryterium reagowania,
- hamowaniu zautomatyzowanej reakcji
ale też wszystkim co się wiąże ze zrealizowaniem zadania np. czynności psychomotoryczne, rozumienia mowy, pamiętania instrukcji → pamięć operacyjna itd.
Czym różni się CTT-1 od CTT-2?
Pierwsza część (TMT A i CTT 1) sprawdza deficyty uwagi i szybkość psychomotoryczną, z kolei druga deficyty w hamowaniu reakcji wyuczonych, przełączaniu i kontroli zmiany kryterium reakcji.
CTT-1 - bez krytrtium koloru
CTT-2 z kryterium koloru
jakie błędy mogą wystąpić przy rozwiązywaniu WCST?
Błędy perseweracyjne → gdy osoba nadal uporczywie przyporządkowuje do poprzedniego kryterium (świadczy o dużej sztywności poznawczej i niemożności czerpania informacji z otoczenia)
Błędy nieperseweracyjne → kiedy osoba mimo że nadal powinno być to samo kryterium rozprasza sięi zapomina jakie było kryterium i przyporządkowuje źle (zaburzenia uwagi)
na czym polega test figury Reya-Osterrietha
Przerysowanie figury (bezpośrednie odtwarzanie), a następnie odwzorowanie jej po krótkim upływie czasu (pamięć krótkotrwała), a anstępnie po długim upływie czasu (pamięć długotrwała). Następnie pokazuje się badanemu różne elementy i pytamy, czy znajdowały się one w rysowanej figurze.
czym jest płynność (fluencja)?
funkcja wykonawcza polegająca na umiejętności sprawnego (trafnego i szybkiego) reagowania na pojawiające się bodźce; wiąże się z pamięcią operacyjną (wydobywanie potrzebnych w danym momencie treści)
wymień testy płynności
- Test Płynności Figuralnej Ruffa (RFFT)Polega na łączeniu kropek w kwadratach. W pewnym momencie pojawiają się dystraktory. Na każdy etap ma się 60 sekund. Sprawdza szybkie generowanie unikalnych rozwiązań. Jeśli figury się powtarzają, to jest to błąd perseweracyjny - problem z hamowaniem reakcji impulsywnych i generowaniem rozwiązańDotyczy płynności figuralnej (wzrokowej).
- Test Płynności Ekspresyjnej (TPE)
Poza płynnością figuralną i ekspresyjną, wyróżniamy także:
- werbalną = fonemiczna + semantyczna
-
fonemiczną (rodzaj werbalnej) - generowanie słów na zadane kryterium, np. pierwsza litera; testując ją oceniamy 2 aspekty funkcjonowania poznawczego:
- funckcje wykonawcze
- funkcje językowe
- semantyczną (kategorialna) (rodzaj werbalnej) - generowanie elementów danej kategorii (Proszę wymienić jak najwięcej owoców