61-70 Flashcards
Забруднення навколишнього середовища та його оцінка.
Забруднення - внесення в навколишнє середовище або виникнення в ньому нових, зазвичай не характерних фізичних чинників, хімічних і біологічних речовин, які шкодять природним екосистемам та людині.
Забруднення поділяють за просторовим розподілом та дією на навколишнє середовище. За розміром охоплення виділяють локальні (міста, промислові райони), регіональні (вплив великих промислових районів) та глобальні (атмосферні викиди). За характером дії виокремлюють фонові, імпактні, постійні та катастрофічні. За джерелами виникнення розрізняють промислові, транспортні, сільськогосподарські та побутові забруднення. За типом походження виокремлюють фізичні, механічні, хімічні та біологічні забруднення.
Електричний струм і його дія на людину.
Термічна дія струму виявляється в опіках окремих ділянок тіла, ураженні внаслідок високої температури кровоносних судин, нервових клітин, серця, мозку, що призводить до серйозних функціональних розладів.
Електролітична дія струму виявляється в розкладанні органічних рідин, в тому числі крові, що призводить до значних порушень їх фізико-хімічного складу.
Біологічна дія струму виявляється у подразненні й збудженні живої тканини організму, що супроводжується мимовільним скороченням м’язів.
Класифікація приміщень за ступенем небезпеки ураження електричним струмом.
Усі виробничі приміщення за рівнем безпеки ураження електричним струмом поділяються на три категорії: - умови з підвищеною небезпекою; - умови особливо небезпечні; - умови без підвищеної небезпеки.
Причини електротравм та як вони поділяються.
Електротравма — це травма, викликана дією електричного струму або електричної напруги. Електротравми поділяються на два види: електротравми, котрі виникають при проходженні струму через тіло людини, і електротравми, поява котрих не пов’язана з проходженням струму через тіло людини.
Як поділяються струми за наслідками впливу на організм людини.
По наслідкам фізіологічної дії на організм людини електричний струм поділяється на 1) пороговий відчутний; 2) пороговий невідпускаючий і 3) фібриляційний.
Умови ураження людини електричним струмом.
Всі випадки ураження людини електричним струмом можливі лише при замиканні електричного кола через тіло людини, тобто при дотику людини не менш ніж до двох точок кода, між якими існує деяка напруга. людина, називається напругою дотику.
Безпечна експлуатація електроустановок: електрозахисні засоби і заходи.
Для забезпечення надійної роботи ізоляції проводять профілактичні заходи, які включають виключення механічних пошкоджень, зволоження, хімічного впливу та запилення. Однак ізоляція з часом старіє, що може спричинити дефекти та пробій, призводячи до короткого замикання, пожежі або ураження струмом. Для запобігання цього проводять періодичний контроль ізоляції, включаючи вимірювання активного опору (1 раз на 3 роки або при виявленні дефектів) за допомогою мегомметра.
Характер впливу електричного струму на організм людини
Характер впливу електричного струму на організм людини, а відтак і наслідки ураження, залежать від цілої низки чинників, які умовно можна підрозділити на чинники електричного (сила струму, напруга, опір тіла людини, вид та частота струму) та неелектричного характеру (тривалість дії струму, шлях проходження струму через тіло людини, індивідуальні особливості людини, умови навколишнього середовища тощо).
Надання першої допомоги при ураженні електричним струмом.
Якщо потерпілий знаходиться у непритомному стані, його необхідно покласти, розстебнути одяг, забезпечити приплив свіжого повітря, дати понюхати нашатирний спирт, бризнути на нього водою і забезпечити спокій. Водночас потрібно викликати лікаря.
Основні нормативні документи, що регламентують вимоги щодо пожежної безпеки. Шкідливі та небезпечні фактори при пожежі.
Основним нормативним документом, що регламентує вимоги щодо пожежної безпеки є Закон України „Про пожежну безпеку”, прийнятий 17 грудня 1993 року