Икономика - 5% Flashcards
В: Каква е основната цел на Икономиката като наука?
О: Икономиката изследва решенията, които икономическите субекти, т.е. домакинствата, дружествата и държавата, вземат, за да се справят с оскъдността, и мотивите, които ги подтикват към вземането на тези решения.
В: Колко и кои са основните въпроси, на които Икономиката се опитва да отговори?
О: Основните икономически въпроси са три: 1. Какво да се произведе?, 2. Как да бъде произведено? и 3. За кого да бъде произведено? Съществува, обаче, и четвърти въпрос, който е свързан с това дали допринасяме за общия интерес, когато следваме собствения си такъв.
В: Колко на брои и кои са факторите на производството (производствени фактори)?
О: Традиционно е смятано, че факторите на производство са три и това са земя, труд и капитал. В по-съвременната икономическа теория, обаче, към тях се прибавя и четвърти фактор, а именно предприемачество, който представлява способността останалите три да бъдат обединени и използвани рационално.
В: Какво получаваме в замяна на предоставянето на производствените фактори?
О: От земята получаваме рента, от труда - заплата, от капитала - лихва, а от предприемачеството печалба.
В: Какво е алтернативен разход?
О: Като алтернативен разход се определя нещото, от което се лишаваме, за да придобием друго нещо. Например, ако мога да произведа една пица или един хамбургер за единица време и избера да произведа пицата, то хамбургерът ще бъде алтернативният ми разход. Алтернативният разход се измерва с най-голямата по стойност алтернатива, от която се лишаваме.
В: Обяснете границата на производствените възможности (production possibilities frontier).
О: Границата на производствените възможности е границата между различните комбинации от стоки и/или услуги, които могат да бъдат произведени, и тези, които не могат да бъдат произведени. Тя показва какви количествени комбинации меду произвежданите стоки и/или услуги можем да постигнем при условие, че използваме ресурсите си максимално ефективно.
В: Как разбираме кога сме алокирали ресурсите си най-ефективно?
О: Един от основните начини за измерване на ефективното използване на ресурсите е пределната полезност. Пределен разход значи алтернативният разход, който ще наравим, за да произведем още една единица продукция. Правилото е, че един разход следва да бъде извършен докато ползата, която се получава в следствие на този разход е по-голяма от него. Например, ако съм жаден бих си купил напитка, ако все още съм жаден след като я изпия, бих си купил втора, но ако не съм, не бих, защото няма да имам полза от втората.
Същото важи и при избора на това как да бъдат алокирани ресурсите в производството на два или повече продукта. Ще търсим такова съотношение в количеството на произведените продукти по вид, чр да постигнем максимална възвръщаемост (т.е. полза).
В: Какво гласи принципът на намаляващата пределна полезност?
О: Тъй като икономическите субекти търсят стоки или услуги, за да задоволят своите потребности, със задоволяването на тези потребности търсенето намалява. В следствие на задоволяването на потребностите намалява и полезността, която стоката или услугата носи. Ако съм жаден, първата чаша с вода ще ми бъде най-полезна. Втората ще бъде по-малко полезна, защото вече не съм толкова жаден, а ако след нея вече изобщо не изпитвам жажда, то трета чаша няма да ми бъде полезна. Затова пределната полезност ще бъде постигната с втората чаша. Правилото е, че полезността на всяка следваща потребена стока и/или услуга намалява, защото предходната е удовлетворила някаква част от или цялата потребност.
В: Какво е икономически растеж?
О: Икономически растеж е разширяването на възможността да произвеждаме, т.е. да имаме възможност да произведем повече. например, ако внедрим тенология, която ни позволява да произведем повече продукция със същото количество материали, то това е икономически растеж. Икономическият растеж повишава производствените възможности, но си има цена и не преодолява оскъдността. За икономическия растеж е необходимо технологично развитие и акумулиране на капитал.
В: Дефинирайте пазар.
О: Пазарът представлява съвкупност от условия, които дават достъп до информация на на продавачите и на купувачите и им позволяват да си взаимодействат.
В: Дефинирайте конкурентен пазар.
О: Конкурентен пазар е такъв пазар, на който има такава брой купувачи и продавачи, че да не може никой от тях сам да влияе на цените.
В: Каква е разликата между релативна цена и алтернативен разход?
О: Двете са синоними.
В: Кога можем да твърдим, че търсим една стока или услуга?
О: Търсим една стока или услуга, когато имаме желание да я закупим, имаме възможност да я закупим и активно изразяваме желанието си да я закупим.
В: Какво изразява търсеното количество?
О: Търсеното количество изразява количеството, което потребител иска и има възможност да закупи за определена цена в конкретен времеви момент или период.
В: Какво гласи законът на търсенето?
О: Законът на търсенето гласи, че когато всички останали фактори останат същите, колкото по-голяма е цената, толкова по-малко количество ще търсят потребителите, и обратното.
В: Защо по-високата цена води до по-малко търсене?
О: По-високата цена води до по-малко търсене поредни две причини - ефектът на дохода и ефектът на заместване.
Ефектът на дохода изразява покупателната способност на потребителите. Щом доходът остане непроменен, то потребителите ще могат да купят по-малко от поскъпналата стока или услуга.
Ефектът на заместване се изразява във възможността една стока или услуга да бъде заместена с друга. Ако цената на стока Х се повиши, то търсенето на стока У, която и е заместител, ще се повиши.
В: Обяснете ефектът на дохода.
О: Ефектът на дохода изразява покупателната способност на потребителите. Щом доходът остане непроменен, то потребителите ще могат да купят по-малко от поскъпналата стока или услуга.
В: Обяснете ефектът на заместване.
О: Ефектът на заместване се изразява във възможността една стока или услуга да бъде заместена с друга. Ако цената на стока Х се повиши, то търсенето на стока У, която и е заместител, ще се повиши.
В: Кога две стоки за заместители?
О: Две стоки са заместители, когато при покачването в цената на едната, търсенето на другата се повишава.
В: Кога две стоки са допълващи се?
О: Две стоки са допълващи се, когато при повишаването на цената на едната се намалява търсенето на другата.
В: Как влияе предлаганото количество на цената?
О: Колкото по-малко количество се предлага от една стока, толкова по-висока е цената му, защото ще има недостиг.
В: Каква информация на дава кривата на търсенето?
О: Кривата на търсенето ни дава информация относно отношението между търсеното количество и цената. Освен това, дава информация и относно това колко най-много би платил потребителят за последната търсена бройка (пределна цена).
В: Кога наблюдаваме движение по кривата на търсенето?
О: Наблюдаваме движение по кривата на търсене, когато се измени цената, а всички останали фактори се запазят.
В: Кога наблюдаваме движение на кривата на търсенето?
О: Движение на кривата на търсенето се наблюдава, когато някой фактор, различен от цената се промени, а самата цена остане същата.