Финансови пазари - 10% Flashcards
В: Каква е същността на финансовите пазари?
О: По своята същност финансовите пазари свързват търсенето и предлагането на финансови инструменти. Те осъществяват посредничество между излишъка и дефицита на финансов ресурс.
В: Какво е значението на финансовите пазари за емитентите на финансови инструменти?
О: За емитентите финансовите пазари са източник на финансов ресурс, на финансиране.
В: Какво е отношението между банковото финансиране и финансирането чрез финансови инструменти?
О: Двата вида финансиране са алтернативни помежду си. Чрез алтернативността на банковия заем се подобрява достъпът до финансиране и се намалява цената на капитала.
В: Какво е значението на финансовите пазари за спестителите?
О: За инвеститорите финансовите пазари са възможност за получаване на по-добри условия за спестяване. Наличието на финансов пазар увеличава броя на възможностите, т.е. има поече инструменти за спестяване. Наред с това, повече възможности за спестяване значи и по-голяма конкуренция за инвестициите на спестителите. Така се постигат по-добри условия за спестяване и по-голяма възвръщаемост.
В: Какво е значението на финансовите пазари за инвеститорите?
О: Финансовите пазари предоставят на инвеститорите повече възможности за диверсификация и ликвидност.
В: Какво е диверсификация?
О: Диверсификацията е приом за намаляване, разпределяне и контролиране на риска. Тя се изразява в разделянето на инвестициите в множество активи вместо концентрирането им в един актив.
В: Какви видове биват финансовите пазари с оглед степента на развитие?
О: С оглед степента на развитие финансовите пазари биват развити, нововъзникващи и гранични. Развитите пазари се характеризират със силна регулаторна рамка, висока степен на прозрачност и голяма инвеститорска база. Ликвидността на тези пазари е висока.
Нововъзникващите финансови пазари се характеризират по-ограничео разнообразие от финансови инструменти, има повече риск, регулаторната рамка не е толкова силна, а ликвидността е по-скоро умерена.
Граничните финансови пазари се характеризират с ограничена инфраструктура по отношение на броя на участниците, ниска ликвидност и по-слаба регулаторна рамка. Имат висок риск, но могат да предложат уникални възможности за инвестиции.
В: Какви биват финансовите пазари според огранизацията и степента на регулиране?
О: Според организацията и степента на регулиране, финансовите пазари биват регулирани, многостранни системи за търговия, организирани системи за търговия и децентрализирани платформи за търговия.
Многостранните системи за търговия (multilateral trading facility) са алтернативни платформи за търговия, които се саморегулират (уредени са от ПЕС). Предлагат разнообразни активи, много от които не са търгувани на регулираните пазари.
В: Кои пазари се смятат за регулирани пазари или за многостранна система за търговия?
О: Многостранна система за търговия е пазар, който е изграден само от набор от
правила, регулиращи аспектите, свързани с членството, допускането на инструменти до
търговия, търговията между членовете, докладването и, когато е приложимо, задълженията
за прозрачност, е регулиран пазар или МСТ по смисъла на настоящия регламент, и сделките,
сключвани съгласно тези правила, се считат като сключени съгласно системите на
регулирания пазар или МСТ.
В: Какво е инвестиционен посредник?
О: Инвестиционен посредник е всяко юридическо лице, чието обичайно занятие или стопанска дейност се състои в предоставянето на една или повече инвестиционни услуги на трети лица и/или извършването на една или повече инвестиционни дейности на професионална основа.
В: Какво е инвестиционен съвет?
О: Инвестиционен съвет е предоставянето на персонални препоръки на клиент по негово искане или по инициатива на инвестиционния посредник по отношеие на една или повече сделки, свързани с финансови инструменти.
В: Какво означава изпълнение на нареждане от името на клиента?
О: Изпълнението на нареждания от клиента представлява действия за сключване на споразумения за закупуване или продаване на един или повече финансови инструменти от името на клиента и включва сключването на споразумения за продажба на финансови инструменти, емитирани от инвестиционен посредник или кредитна институция в момента на емитирането им.
В: Какво представлява терминът търговия за собствена сметка?
О: Търговия за собствена сметка означава търгуване срещу собствен капитал, което ма за резултат сключването на сделки с един или повече финансови инструменти.
В: Какво е маркет-мейкър?
О: Маркет-мейкър е лице, което постоянно присъства на финансовите пазари с намерение да търгува за собствена сметка чрез купуване и продажба на финансови инструменти срещу негов собствен капитал по определени от него цени.
В: Какво означава терминът управление на портфейл?
О: Управление на портфейл означава управление на портфейл по възлагане на клиент, което се извършва по преценка на инвестиционния посредник, огато този портфейл включва един или повече финансови инструменти.