3. A társalgás 🦄 Flashcards
Mi a szóátadás/szóátvétel?
A beszélőpartnerek felváltva szólalnak meg; megszólalásaik nagyobb szünetek nélkül követik egymást. A helyzettől és a kapcsolattól is függ, hogyan történik a szóátadás, pl. a magánbeszélgetésben szabadon vehetjük át a szót, de pl. egy munkahelyi vitában intézményesített szabályai vannak a szóátvételnek. Néha elég szemkonktaktussal jelezni, máskor felszólítás is elhangzik.
Mi a deiktikus kifejezés?
A társalgások szereplőire, valamint a térre, az időre, a társalgás egyéb elemeire és magára a beszédfolyamatr utaló kifejezés.
Mi a deixis?
Az a nyelvi művelet, amikor a társalgásban a beszélők által ismert helyre, időre, történetre vagy magára a társalgásra utalnak.
Mi a beszédforduló?
A társalgás jellemző alapegysége. Addig tart, amíg a beszélő magánál tartja a szót.
Mi a megnyilatkozás?
A beszédfordulót gyakran megnyilatkozásokr lehet tagolni a beszéd eszközeinek (hangsúly, hanglejtés, tempó, stb) segítségével. A megnyilatkozás a beszélőnek kommunikációs funkció szerint elhatárolható megszólalása. pl. köszönés, köszöntés, kérés, kijelentés, kérdés, felszólítás, magyarázat
Mi a szomszédsági pár?
A beszedfordulók gyakran egy másik beszédfordulót vonzanak, és az egymás mellett állók szomszédsági párt alkotnak. pl. kérdés-válasz, köszönés-köszönés fogadása; bókolás-köszönet.
Mire törekednek a beszélgetőpartnerek a társalgás során?
Hogy megértsék, amit a társuk mond, és minél érthetőbben fejezzék ki magukat. Közben alkalmazkodnak a kommunikációs helyzethez is.