Тема 25 Flashcards
Концепцията на Бжежински
Тя е относно Евразия след Студената война. Той не се отказва от твърдението за Хартленда. Онова, което е важно обаче при новата ситуация е, че за първи път над Евразия господства неевразийска сила. ВСВ създава таква геополитическа конфигурация, че вече върху част от Евразия се намесва доминацията на САЩ. Силата, която контролира Евразия би могла да контролира 1 от трите най-развити икономически региона в света от геополитическото значение на контрола върху Евразия, един от тях е Европа, частично Русия и Африка, същевременно контролът върху Евразия дава и води автоматично до господство върху Африка. Когато разглежда континента Евразия, посочва 4 ключови играчи - Русия, Индия, Китай и ЕС.
Анализ на Бжежински за Евразия
Въвежда две нови
понятия: ключови геополитически зони и активни геополитически играчи. Активни
геополитически играчи са държавите, които имат капацитета и националната да
упражняват власт или влияние извън собствените си граници с цел да променят
съществуващата ситуация. Ключови геополитически зони са държавите, чиято
значимост произтича не от тяхната мощ, а от характера на местоположението им и от
последиците на потенциалната им уязвимост за поведението на геополитическите
играчи.
Активни геостратегически играчи
5 държави - Франция, Германия, Русия, Китай и Индия.
- Франция и Германия - поради огромното им значение за сигурността в Евразия, също ако потенциално се съюзят със САЩ.
- Русия - ако възстанови своя ядрен и икономически потенциал може да окаже влияние върху съседките си, както и Китай. Пред Русия стои избора дали да започне приятелски отношения със САЩ, както са започнати през управлението на Елцин, но поради различното развиване в технологиите няма как. Русия трябва да намери баланс в отношенията си между Китай и Запада.
- Китай - основен играч, особено след студената война, бързоразвиваща се икономика, силно влияние върху азия поради шанхайската организация
- Индия- все още не е реален, а само потенциален играч.
Ключови геополитически зони
Тези държави, които играят важна роля в МО поради своето географско разположение, както и потенциални последици за активните играчи - Украйна, Азербайджан, Южна Корея, Иран, Турция.
- украйна /влиянитео върху русия/
- азербайджан - енерсгийните ресурси/
- юна корея - географкото положение
- турция - черно море и кавказ
- иран- малкия хартленд + ислямски център
Сферите на конфликтност Кисинджър
Те са като предоставка за нова конфликтонст в рамките на новия ред. За първия поставя остатъка от съществуващите Югославия и СССР. Втори определя тази свързана с държавите от континентален тип Китай и Индия, които претендират за качеството на национална държава и третия е конфликтността в Африка, където държавите бивши колонии, сега като национални съществуващи и преразглеждането на границите им.
Хънтингтън
Цивилизационния подход.
Смята, че конфликта вече се трансформира в конфликт между културите. Народите и страните с различни култури се разединяват, съюзи дефинирани от идеологията отстъпват място на съюзи основаващи се на обща култура и цивилизация. Политическите граници се -предефинират, така че да съвпадат с цивилизационните граници. В основата на новия световен ред стои културната идентичност. Според него многополюсността на съвеременния свят идва от цивилизациите, които влизат в конфликти. Междуцивилизационните различия според изследванията на Хънтингтън са толкова силни, че процесът на модернизация и развитието на високоттехнологичните индустриални общества според него не създава автоматично превъзходство на Западната цивилизация. Освен западната цивилизация, той вижда утвърждението на още седем потенциални - славянско-православната, конфуцианската, японската, ислямската, индуистка, латиноамериканска и африканска
Кейгън
Той прогнозира завръщането на национализма. Прогнозира края на превъзходството на демократичното лоно. Според него, демокрациите са разделени и объркани от проблеми, които са както дълбоки, така и незначителни. Липсата на единство е главния еиновника за това. Според него историята ще се завърне, като ако имат желание да я моделират, те ще трябва да се обединят или други ще го сторят вместо тях.
Стивън Уолт
Обръща внимание на ролята на САЩ в новото време. Твърди, че САЩ трябва “да направят господстващото си положение приемливо за другите” като това ще стане чрез умерено използване на военна сила, чрез насърчаване на по-голямо сътрудничество с ключови съюзници и най-важното от всичко чрез възстановяване неговият рушащ се международен имидж. Според него, НАТО трябва да се поддържа поради четири основни области, в които сътрудничеството е от полза за европейския и американски интерес, а именно : победата над международния тероризъм, ограничаването на разпространения на оръжия, управление на световната икономика и справянето с антизападните движения
Фъргюсън и Алисън
Те разглеждат икономическото противоборство като ключ към доминация. Алисън го разглежда през призмата на това че когато надигаща се сила заплашва да измести от позицията и утвърдена вече сила, резултатът често е война. А Фъргюсън говори за това, че всъщност икономиката е истинското бойно поле.
Дугин
Той разглежда обединяването на евразийското пространство Русия, Европа и Близкия Изток. Според него Западът е загубил духовността си за сметка на стопанското благоденствие, а руската култура е противовес на такъв тип устройство. Идеята с Русия третия рим идва от това, че тя е център на православието.