Тема №19 Flashcards
Кои са ключовите събития в историята преди 30-ет годишната война?
Новите географски открития, усъвършенстването на печата, протестантската реформация
Протестантската реформация
Силно разцепление, кървара свада, но и добра възможност за различни управници, които се възползват от течението, за да увеличат своята власт и придобият територии, чрез религиозния напор на протестантизма
Протестантското течение
Отдалечава от идеята за единност в света под лоното на вярата, а и не само, дава тласък на нови насоки в международните отношения
Периода на 30-ет годишната война
Това ве време на бурни размирици между католическите защитнци и разпространяващото се протестантско течение, поставящо под въпрос ролята на църквата
Франция в периода на 30-ет годишната война
Тя използва добра пресметливост и стратегически ходове, произтичащи от изкусния ум на кардинал Ришельо. Според него би било неизгодно за Франция обединението на католическите владетели, защото ще се образува 1 католистически хегемон. Ришельо предприема хода да подкрепи протестантското движение. 30-ет годишната война завършва с подписването на Вестфалския мирен договор.
Вестфалския мир
С подписването на вестфалския мирен договор се слага и край на 30-ет годишната война. Той поставя равнопоставеност между държавите, утвърден суверенитет на държавата, прокламира намеса във вътрешните работи на всяка държава, а също и взаимообвърцващи мирни договори на държавите.
Raison detat
Тъй като Ришельо споделя сходни виждания с Макиавели, относно действията и морала, що става въпрос за държавно управление. Кардинала развива своята концепция рейсън детат, която в основни линии прокламира, че всякакви ходове на държавата биват позволени, ако това е в полза на нейния НАЦИОНАЛЕН ИНТЕРЕС.
След raison detat
Ришельо успява да убеди немските протестанти да се съюзят с Франция и по този начин подкалжда вражда с католическите владетели, най-вече с Австрия, която по това време е втората утвърдена велика сила. Хода, макар и морално упрекван е помогнал за развитието на франция.
След Ришельо до революционното движение
Луй 14-ти, при когото величието на Франция се преврръща в чиста мания за величие. Краля Сънце се стреми към хегемония в Европа. Френските амбици обаче биват смекчени с нарастването и на Пруските сили. Най-силно разклащане на Франция са през Революционното движение, целящо да внедри принципите на просвещението в своята страна. Това е една невиждана промяна с огромна сила все по-разрастваща се. В този период Франция се самоубяввяа за най-големия враг на монархиите, готова да подкрепи всяко въздигащо се революционно движение.
Наполеон Бонапарт
Той е завоювал слава по време на революционните войни и е ключова фигура за развитието на Франция. Самите революзионни войни са препратка към по-нататъшните Наполеонови войни, разрушили Европа. Наполеон се смята за носител на революцията.
Виенския конгрес и Клеменс фон Метерних. Метерниховата система
Системата цели реставрационна политика, която да бъде опазвана от Великите сили. Да бъдат запазени християнските ценности и монархическата власт. Франция не бива отхвърлена и също взима участие в метерниховата система.
Юлската революция
С нея настъпва и края на Метерниховата система. Франция отново поема по пътя на либералното движение и отхвърля напълно консерватизма. След това Франция е със силно укрепени позиции. С началото на Кримската война, приключва и мира в Европа. Поради това се установява нова система за баланс на силите, а именно Реалполитик
Реалпоплитик
Разбирането за баланса на силите, в лицето на Ото фон Бисмарк. Той поставя критики към метерниховата система. Лансира тезата за немското разбиране - рейсън детат, че сигурността на Европа трябва да се постига с точните преценки на силата. Може да твърдим, че ако поставяме националния интерес в тази система, то водещото начело е егоизма или още оцеляването на най-силния. Тази система успява да реализира обединена Германия и всъщност реалполитик създава нов хегемон в европа, който е и причинтелят за следващите 2 кървави световни войни.
Външнополитическата доктрина на Великкобритания
Играе ключова роля и до ден днешен. Съвкупност е от факта на нейното географско положение, което и позволява да маневрира европа така, че да запазва великата концепция за баланс на силите, ползвайки концепцията за така наречената “блестяща изолация”. Тя следва винаги една и съща стратегия на балансьор, заставайки на страната на по-слабия. Чувства се достатъчно силна, незастрашена и самостоятелна, първо заради разположението си, и второ защото нейните интереси са свързани с експанзия са колониално насочени, а не към централна Европа. Не подкрепя обвързаността, поради това, че се има за самодостатъчна, за което спомагат и колониите и.
Първата Американската външнополитическа доктрина
Доктрината Мънроу, поради която започва и външнополитическия и живот. Тази доктрина изразява ненамесата на САЩ в евопейските дела. Също изразява нежеланието за намеса на европейските сили на двата американски континента или още казано САЩ дават заявка за стремеж и експанзия, но само в границите на тяхната част на полукълбото. Тази доктрина наричаме още и изолационизъм, като донякъде може би взаимствано от британската “блестяща изолация”