ТЕМА 21 Flashcards
Хенри Кисинджър
Предимно разглежда ролята на САЩ в МО и търси отговор на въпроса какво следва след края на студената война. Той разглежда възможностите под формите на изолацизма и глобализма. Днес света е много по-свързан в развитието на индустрията технологиите, които са много важен фактор. Категоричен е за твръдението си за 1 мултиполярен свят с определени центрове 6 на брой - САЩ, Русия, Китай, ЕС, Европа като 1 цяло, Индия и Япония
Сферите на конфликтност - Кисинджър
Прави прогноза по отношение на предпоставките за нова конфликтност в рамките на новия ред, поставя остатъчността от съществуването на СССР и Югославия. Втората е свързана с държавите от континентален тип - Китай и Индия, които са претендиращи за качеството си на национални държави. Последен поставя но не и на последно място конфликтността в Африка, поради това, че държавите бивши колоии, сега като национални и преразглеждането на границите им.
Джоузеф Най
Той минава през призмата на реализма и либерализма в разглеждането на международните отношения и хипотетично поставя възможностите за съществуване на света в рамките на нова система. Поставя въпроса за връщането към двуполюсната система, но и я отрича поради факторите, които обуславят новото време на комуникация, поток на информация, икономическото и индустриалното развитие като отхвърля вариантите новия свят отново да бъде съсредоточен в 2 центъра. Не възприема многополюсната система, защото според него не всеки установен полюс е равен на другия. Според него всеки полюс има в себе си както плюсове, така и минуси, точно за това са несъизмерими помежду си като полюси в световния ред.
Концепцията му за “три икономически блока” - същността и е във валутното обединение като водещи валути като център са долар-евро и йена
Джордж Фридмън
Той поставя идеята за ново глобално лидерство с 5 играчи на сцената - САЩ, Мексико, Полша, Русия, Турция и Япония. Предрича ново пренареждане на световния ред и нова световна война около 2050 година, като след нея Китай и Русия ще се разпаднат. Русия поради икономически аспекти, поради това, че нейната икономика е базирана върху горивната индустрия, а новия свят променя енергийните си нужди, което ще даде тласък на Полша да изгрее като лидер. На същата основа е и разпадането на Китай поради вътрешни противоречия, което пък ще спомогне за издигането на Япония. Предрича възхода на Турция като нова Османска империя. Гридман нарича прогнозите си реалистични, но и са сравнително далечни
Марк Ленарт
Според неговата концепция Европа ще диктува световния ред след биполярния свят. Според него ЕС приема всички като потенциални приятели, докато САЩ приема всички като потенциални врагове, поради което е и вечната реакция на САЩ с конфликти. Прекатяване на отношенията с ЕС е пагубно, защото е ик стабилен и носи солидни облаги.
“Кръглия затвор със стъклените стени” - с това оприличава той ЕС, който действа на принципа на затвор, а в неговия център е надзирателя, около него затворниците са в отделни помещения, като те са в кръг около надзирателя. Помещенията са със стъклени стени, единствено стените на “надзирателя”са огледални, те той може да вижда навън, но затворниците не могат да го виждат. Идеята е че самия ЕС е този надзирател, членовете на ЕС са затворниците които могат да се наблюдават помежду си. Цялата идея е за самоконтрол и самодисциплина. Цялата му идея е, че европейския начин на водене на политика е този, който ще доминира.
“Ефекта на доминото” - когато другите държави по света видят, че ЕС е работещ механизъм ще се опитат да създават сходни на него.